СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нысандар мен оқиғаларды модельдеу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні:

Мектеп: №50 жалпы білім беретін мектеп  

Мұғалімнің аты-жөні: Кабекенова Гулжайнар Утелгеновна

Сынып: 7

 

Қатысқандар:27

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Редакторға кіріктірілген нысандар

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

7.3.1.1 -нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

SketchUp 3D моделінің программау интерфейсі туралы  біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Қарапайым объектілерді SketchUp 3D моделін құра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:  SketchUp 3D моделінің мүмкіндіктерін  талдап, қорытынды жасай алады.

Бағалау критерийлері

  • SketchUp 3D модельі программасы  туралы түсінігі қалыптасады.
  • Қарапайым объектілерді 3D  модельдеу арқылы ақпарат алады.
  • SketchUp 3D моделін мүмкіндіктеріне сәйкес берілген ойды толық жауаппен  жеткізеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

-SketchUp 3D программасының міндетін жасай алады.

- SketchUp  негізгі функцияларын атап шығу

-Google SketchUp. 3D-моделі үш өлшемден тұрады.

Пәндік лексика және термонология

- Эскизді модельдеу

-Интерьер дизайын

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Денсаулық, қарым-қатынас, өмір бойы оқуға дайын болу

Пəнаралық байланыс

SketchUp программасы орыс тілі және ағылшын тілі жұмыс жасайды. Геометриялық фигураларды қолдану арқылы модель жасаймыз.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Модельдер, 3D-моделі туралы  мазмұнын түсініп, оқиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

5 мин

І.Ұйымдастыру бөлімі:

А)Оқушылармен амандасу, түгендеу

Б)Сабаққа зейіндерін аудару

«Символды тілек» ой-сергіту арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (сиқырлы сандықшаңың ішінде: модем, телефон,  сағат, өшіргіш  т.б. оқушылар көзін жумып затты тандайды.). Алған заттарыныздің қызметін тілекке айландырамыз мысал: сағат - уақыт алтыннан да қымбат, өшіргіш - қателікке жол жоқ.

Топтарға бөлу: Мозайка әдісі

1 топ: Робот

2 топ: Куыршак

3 топ: Бәйтерек

Осы суреттерді құрастыру арқылы топка бөлу

 

 

 

 

Сабақтың ортасы 30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

«Конверттегі стикер» әдісі

  • Бұл зат, оқиға, үдеріс, табиғат құбылысы (объект)
  • Нақты обектіні, үдерісті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету үлгісі (модель)
  • Бұл нысанның үшөлшемді моделін құру процесі. (3D модельдеу)

Дескриптор:

  • ережені толық айта алады
  • жетелеу сұрак арқылы айтады
  • ережені айтуға әлі қиналады

Сараптау: Қорытынды

Оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді.

ҚБ: Бағдаршам әдісі арқылы(Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Жаңа тақырыпты болжау. Stop-кадр әдісі арқылы  (Кадрды экранда

тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тарту)

Оқушылардан видео туралы ой пікірлерін білу

  •  Осы видеодан не байқадыңыздар
  • Қандай  мәлімет алдыңыздар

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

ІІІ.Жаңа тақырып:

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Редакторға кіріктірілген нысандар»

-Сабағымызды бастамас бұрын не өтетініміз туралы оқушылардың ой пікірін біліп алайық

  • Бүгінгі сабақта не білгіңіз келеді?
  • Толық мәлімет аламыз?
  • Тағы?

Бүгінгі тақырып бойынша сабақтың мақсатын хабарлау

-Оқулықпен жұмыс  Оқулықтан  мәтінді оқып  алайық  (10 минут)

Топпен жұмыс Джигсо әдісі

  • 1-топ - SketchUp 3D моделінің программау интерфейсі туралы.
  • 2-топ- Құрал-саймандардың қызметі бейнелеу, сипаттау
  • 3-топ- SketchUp 3D моделінің мүмкіндіктерін

Дескриптор:

  • Оқушы ойын еркін толық түсінікті қалыптастырады.
  • Оқушы мұғалімнің жетелеуі арқылы айтады
  • Оқушы ойын толық жеткізу алмауы

Саралау: Дереккөздер

Оқушылардың  мәтінді талқылауына негіз болатын, қиын сөздерді жəне күрделі идеяларды түсіндіреді.

ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы (Мұғалім оқушыларды мадақтауы)

SketchUp-үшөлшемді модельдерді құруға, өңдеуге және презентатциялауға мүмкіндік беретін қарапайым  программа.

Терезе құрылымы:

1.Тақырып жолы

2.Меню қатары

3.құралдар тақтасы

4.Модельдеу аймағы

5.Нұсқаушы терезе

6.X. Y.Z осьтері

7.Қалып күй қатары

Жеке жұмыс: Тәжірибелік жұмыс (компьютерде жеке жұмыс атқарады) SketchUp бағдарламасының құралдарын пайдаланып параллепипед құрастырыңдар.

  1. Бағдарламаны іске қосамыз.
  2. Тиісті шаблонды таңдаймыз. Шаблондар ішінен әзірге «Простой шаблон–метры» таңдаймыз.
  3. Бағдарлама терезесі ашылғаннан кейін «Прямоугольник» батырмасын шертеміз. Жұмыс алаңындағы «Сүйеніп тұрған адам» координаталық сызықтардың басына меңзердің ұшын қойып, тіктөртбұрыш сызамыз.
  4. Тяни /Толкай батырмасын баса отырып, тіктөртбұрышты созу арқылы, 134-суреттегі көлемді фигураны саламыз.
  5. «Окно – Материалы (Терезе – Материалдар)» командасының көмегімен модульді іске қосамыз. Пайда болған сұхбат терезесі көмегімен параллелепипед қабырғаларын (134-суретте)  көрсетілгендей кірпішпен қаптаймыз.
  6. Параллелепипед төбесін «Кровля» бөліміндегі «Черепицамен» қаптаймыз. (135-сурет)

 

          

134 сурет                                      135 сурет

«Доп лақтыру» әдісі арқылы  жеке жұмысты тексеру

1.Үшөлшемді графиканы  құру мен редакторлау үшін қандай программалық орта қолданылады?

2.  SketchUp программасының қандай мүмкіндіктерін білесіңдер?

3.SketchUp программасын қалай іске қосуға болады?

4. SketchUp программасының интерфейсі Раint графикалық редакторынан  қалай ерекшеленеді?

Дескриптор:

  • Программамен жұмыс істеуді үйренеді.
  • Нысандар мен оқиғалардың  моделін құрады кұрал-саймандарды тиімді қолданады

Саралау: Диалог жəне қолдау көрсету

Оқушыларды  ойланту үшін жəне бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады.

ҚБ «Смайлик» әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Жұптық жұмыс  «Қызметін анықтау» стратегиясы 

берілген суретке қарап батырманың қызметін

анықтау

Карточканы тарқатып беремін суреттке карап батырманың атауын және қызметын аныктайды.

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

  • Батырманың қызметін анықтайды
  • Құрал-саймандарды тиімді қолданғанын анықтайды.

Саралау: Тапсырма  

Білім  деңгейі əртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді.

  ҚБ: Бас бармақ әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Шығармашылық тапсырма: SketchUp  программалық  ортасында үйдің моделін жасау.

 

 

 

 

 

 

 

1.SketchUp редакторы қандай аймақтарға

бөлінеді?

2.Қандай құралдар жиі қолданылады деп есептейсіңдер?

3.Қазіргі әлемде 3D редакторларын құру қажеттілігі не үшін туындалған?

4.Өз өмірінде 3D редакторларын қолдануды қалай елестетесің?

5. SketchUp-та жобаларды сақтау үшін файлдың кеңейтілуі.

Дескриптор:

  • Қазіргі әлемде 3D редакторларын қызметін анықтайды
  • Өз өмірінде 3D редакторларын тиімді қолданғанын анықтайды.

Саралау: Қарқын

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

 ҚБ: От шашу әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сілтеме ойынша видео  https://www.youtube.com/watch?v=ui3P7fbdLAw – файл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(терезесімен танысу)

 

 

 

(құралдар тақтасы)

 

 

 

 

Оқулық «Амамұра» 7 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық Атамұра 7 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық «Атамұра» 7 сынып 5,10 сурет

Сабақтың соңы

 

 

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы:

Бағалау:

IV.Сабақты бекіту:

 «Стикердегі диалог» стратегиясы Əрбір топ тақырыпқа қатысты 3 сұрақ дайындайды.

Əрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен

стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері

жауаптарын жазып дайындайды.

1.Үшөлшемді графиканы құру мен редакторлау үшін қандай программалық орта қолданылады?

2.SketchUp программасының қандай мүмкіндіктерін білесіңдер?

3.Қарапайым объектілерді модельдей алады

Дескриптор:

  • Сұраққа толық жауапты анықтайды.

ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы (Оқушылар өзара пікір алмасуы)

 5.2 тақырыпты оқу, Робот бейнесінің моделін жасау.

Сабақты қорытындылап бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлекция

2 мин

«3,2,1» әдісі бойынша кері байланыс алу (сабақта ұнаган екі тапсырма, қызық болған екі тапсырма, бір ұсыныс)

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар

Урок окончен.  До свидания

A lesson finishes. Good-bye

 

 

Просмотр содержимого документа
«Нысандар мен оқиғаларды модельдеу»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

4-тоқсан, 5-бөлім: Нысандар мен оқиғаларды модельдеу


Күні:

Мектеп: №50 жалпы білім беретін мектеп

Мұғалімнің аты-жөні: Кабекенова Гулжайнар Утелгеновна

Сынып: 7


Қатысқандар:27

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Редакторға кіріктірілген нысандар

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

7.3.1.1 -нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

SketchUp 3D моделінің программау интерфейсі туралы біледі.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Қарапайым объектілерді SketchUp 3D моделін құра алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: SketchUp 3D моделінің мүмкіндіктерін талдап, қорытынды жасай алады.

Бағалау критерийлері

  • SketchUp 3D модельі программасы туралы түсінігі қалыптасады.

  • Қарапайым объектілерді 3D модельдеу арқылы ақпарат алады.

  • SketchUp 3D моделін мүмкіндіктеріне сәйкес берілген ойды толық жауаппен жеткізеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

-SketchUp 3D программасының міндетін жасай алады.

- SketchUp негізгі функцияларын атап шығу

-Google SketchUp. 3D-моделі үш өлшемден тұрады.

Пәндік лексика және термонология

- Эскизді модельдеу

-Интерьер дизайын

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. Денсаулық, қарым-қатынас, өмір бойы оқуға дайын болу

Пəнаралық байланыс

SketchUp программасы орыс тілі және ағылшын тілі жұмыс жасайды. Геометриялық фигураларды қолдану арқылы модель жасаймыз.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Модельдер, 3D-моделі туралы мазмұнын түсініп, оқиды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы




5 мин

І.Ұйымдастыру бөлімі:

А)Оқушылармен амандасу, түгендеу

Б)Сабаққа зейіндерін аудару

«Символды тілек» ой-сергіту арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру (сиқырлы сандықшаңың ішінде: модем, телефон, сағат, өшіргіш т.б. оқушылар көзін жумып затты тандайды.). Алған заттарыныздің қызметін тілекке айландырамыз мысал: сағат - уақыт алтыннан да қымбат, өшіргіш - қателікке жол жоқ.

Топтарға бөлу: Мозайка әдісі

1 топ: Робот

2 топ: Куыршак

3 топ: Бәйтерек

Осы суреттерді құрастыру арқылы топка бөлу






Сабақтың ортасы 30 мин









ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

«Конверттегі стикер» әдісі

  • Бұл зат, оқиға, үдеріс, табиғат құбылысы (объект)

  • Нақты обектіні, үдерісті немесе құбылысты ықшам әрі шағын түрде бейнелеп көрсету үлгісі (модель)

  • Бұл нысанның үшөлшемді моделін құру процесі. (3D модельдеу)

Дескриптор:

  • ережені толық айта алады

  • жетелеу сұрак арқылы айтады

  • ережені айтуға әлі қиналады

Сараптау: Қорытынды

Оқушылар өздерінің мықты жəне əлсіз тұстарына қарай жауап береді.

ҚБ: Бағдаршам әдісі арқылы(Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Жаңа тақырыпты болжау. Stop-кадр әдісі арқылы (Кадрды экранда

тоқтатып қойып, сұрақтар қою арқылы оқушыларды диалогқа тарту)

Оқушылардан видео туралы ой пікірлерін білу

  • Осы видеодан не байқадыңыздар

  • Қандай мәлімет алдыңыздар

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:

ІІІ.Жаңа тақырып:

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Редакторға кіріктірілген нысандар»

-Сабағымызды бастамас бұрын не өтетініміз туралы оқушылардың ой пікірін біліп алайық

  • Бүгінгі сабақта не білгіңіз келеді?

  • Толық мәлімет аламыз?

  • Тағы?

Бүгінгі тақырып бойынша сабақтың мақсатын хабарлау

-Оқулықпен жұмыс Оқулықтан мәтінді оқып алайық (10 минут)

Топпен жұмыс Джигсо әдісі

  • 1-топ - SketchUp 3D моделінің программау интерфейсі туралы.

  • 2-топ- Құрал-саймандардың қызметі бейнелеу, сипаттау

  • 3-топ- SketchUp 3D моделінің мүмкіндіктерін

Дескриптор:

  • Оқушы ойын еркін толық түсінікті қалыптастырады.

  • Оқушы мұғалімнің жетелеуі арқылы айтады

  • Оқушы ойын толық жеткізу алмауы

Саралау: Дереккөздер

Оқушылардың мәтінді талқылауына негіз болатын, қиын сөздерді жəне күрделі идеяларды түсіндіреді.

ҚБ «Мадақтау» әдісі арқылы (Мұғалім оқушыларды мадақтауы)

SketchUp-үшөлшемді модельдерді құруға, өңдеуге және презентатциялауға мүмкіндік беретін қарапайым программа.

Терезе құрылымы:

1.Тақырып жолы

2.Меню қатары

3.құралдар тақтасы

4.Модельдеу аймағы

5.Нұсқаушы терезе

6.X. Y.Z осьтері

7.Қалып күй қатары

Жеке жұмыс: Тәжірибелік жұмыс (компьютерде жеке жұмыс атқарады) SketchUp бағдарламасының құралдарын пайдаланып параллепипед құрастырыңдар.

  1. Бағдарламаны іске қосамыз.

  2. Тиісті шаблонды таңдаймыз. Шаблондар ішінен әзірге «Простой шаблон–метры» таңдаймыз.

  3. Бағдарлама терезесі ашылғаннан кейін «Прямоугольник» батырмасын шертеміз. Жұмыс алаңындағы «Сүйеніп тұрған адам» координаталық сызықтардың басына меңзердің ұшын қойып, тіктөртбұрыш сызамыз.

  4. Тяни /Толкай батырмасын баса отырып, тіктөртбұрышты созу арқылы, 134-суреттегі көлемді фигураны саламыз.

  5. «Окно – Материалы (Терезе – Материалдар)» командасының көмегімен модульді іске қосамыз. Пайда болған сұхбат терезесі көмегімен параллелепипед қабырғаларын (134-суретте) көрсетілгендей кірпішпен қаптаймыз.

  6. Параллелепипед төбесін «Кровля» бөліміндегі «Черепицамен» қаптаймыз. (135-сурет)


134 сурет 135 сурет

«Доп лақтыру» әдісі арқылы жеке жұмысты тексеру

1.Үшөлшемді графиканы құру мен редакторлау үшін қандай программалық орта қолданылады?

2. SketchUp программасының қандай мүмкіндіктерін білесіңдер?

3.SketchUp программасын қалай іске қосуға болады?

4. SketchUp программасының интерфейсі Раint графикалық редакторынан қалай ерекшеленеді?

Дескриптор:

  • Программамен жұмыс істеуді үйренеді.

  • Нысандар мен оқиғалардың моделін құрады кұрал-саймандарды тиімді қолданады

Саралау: Диалог жəне қолдау көрсету

Оқушыларды ойланту үшін жəне бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоюына болады.

ҚБ «Смайлик» әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Жұптық жұмыс «Қызметін анықтау» стратегиясы

берілген суретке қарап батырманың қызметін

анықтау

Карточканы тарқатып беремін суреттке карап батырманың атауын және қызметын аныктайды.







Дескриптор:

  • Батырманың қызметін анықтайды

  • Құрал-саймандарды тиімді қолданғанын анықтайды.

Саралау: Тапсырма

Білім деңгейі əртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді.

ҚБ: Бас бармақ әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)

Шығармашылық тапсырма: SketchUp программалық ортасында үйдің моделін жасау.










1.SketchUp редакторы қандай аймақтарға

бөлінеді?

2.Қандай құралдар жиі қолданылады деп есептейсіңдер?

3.Қазіргі әлемде 3D редакторларын құру қажеттілігі не үшін туындалған?

4.Өз өмірінде 3D редакторларын қолдануды қалай елестетесің?

5. SketchUp-та жобаларды сақтау үшін файлдың кеңейтілуі.

Дескриптор:

  • Қазіргі әлемде 3D редакторларын қызметін анықтайды

  • Өз өмірінде 3D редакторларын тиімді қолданғанын анықтайды.

Саралау: Қарқын

Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

ҚБ: От шашу әдісі арқылы (Оқушылар өзін-өзі бағалайды)





















Сілтеме ойынша видео https://www.youtube.com/watch?v=ui3P7fbdLAw – файл






























(терезесімен танысу)





(құралдар тақтасы)






Оқулық «Амамұра» 7 сынып













































Оқулық Атамұра 7 сынып




























Оқулық «Атамұра» 7 сынып 5,10 сурет

Сабақтың соңы



8 мин















Үй тапсырмасы:

Бағалау:

IV.Сабақты бекіту:

«Стикердегі диалог» стратегиясы Əрбір топ тақырыпқа қатысты 3 сұрақ дайындайды.

Əрбір сұрақты стикердің бірінші жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен

стикерлерін ауыстырады. Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды, топ мүшелері

жауаптарын жазып дайындайды.

1.Үшөлшемді графиканы құру мен редакторлау үшін қандай программалық орта қолданылады?

2.SketchUp программасының қандай мүмкіндіктерін білесіңдер?

3.Қарапайым объектілерді модельдей алады

Дескриптор:

  • Сұраққа толық жауапты анықтайды.

ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы (Оқушылар өзара пікір алмасуы)

5.2 тақырыпты оқу, Робот бейнесінің моделін жасау.

Сабақты қорытындылап бағалау



















Рефлекция

2 мин

«3,2,1» әдісі бойынша кері байланыс алу (сабақта ұнаган екі тапсырма, қызық болған екі тапсырма, бір ұсыныс)

Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар

Урок окончен. До свидания

A lesson finishes. Good-bye







Скачать

© 2019, 5759 24

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!