СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Nbfxfm,mhgcfydkcmchmcfyhkm

Категория: Астрономия

Нажмите, чтобы узнать подробности

gdsfkulyfkydkh

Просмотр содержимого документа
«Nbfxfm,mhgcfydkcmchmcfyhkm»

«Бекітемін»_____________


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы

№282 мектеп - лицейі

Пәні:

Физика таңдау

Педагогтің аты - жөні

Әбділлаева Сымбат Оспанқызы

Күні:

31.01.2022

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дененің еркін түсуі.

Сабақтың мақсаты

Дененің еркін түсуін, еркін түсу үдеуін, формуласын білу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Оқушылaрмeн сәлeмдeсу, түгeндeу, сынып тазалығына мән беру.

Ширату сәті. «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы.

Санау арқылы топтарға біріктіру




Оқушылар

сурeт қиындылaрын (мозайка) құрaстырып топқa бірігеді.






Ұпай

Сөздер жазылған қима қағаздар






Сабақтың ортасы


































«Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын қайталау

«Өкіл» әдісі арқылы топтарда есептер шығару.Топта тапсырманы орындап болғаннан кейін «елші» сайланады. Ол басқа топқа барады. Ол топтың ойын, шешімін, жетістігін өз тобына баяндайды.

Қандайда бір биіктікте бос тұрған дене Жерге құлайтыны бәрімізге мәлім. Жоғары лақтырылған дене қайтадан жерге түседі. Мұның бәрі Жердің тарту әсерінен болады дейміз. Мәселен ауыр шар тез құлап түседі, ал жұқа қағаз парағы біртіндеп, күрделі траектория бойымен қалықтап түседі.

Демек құлайтын денелердің жылдамдығы мен үдеуі, қалыпты жағдайда, денелердің ауырлығына, олардың өлшемдері мен пішіндеріне тәуелді болады. Мұндай денелердің қозғалысын тек Жердің тартуы әсерінен ғана еркін түсуі деп айтуға болмайды. Тәжірибеде бұл айырмашылықтардың қозғалыстағы денеге ауаның әсер етуінен болатынын көрсетеді.

Ең алғаш мұндай тұжырымды итальяндық ұлы ғалым Галилео Галилей жасаған болатын. Галилей 1583 жылы Пиза қаласындағы биік көлбеу мұнара үстінен диаметрлері бірдей, ауыр және жеңіл шарларды бір мезгілде тастап, олардың мұнара табанына шамамен бір уақытта келіп түсетініне көз жеткізеді. Мұндай тәжірибелерді Галилей пішіндері мен өлшемдері әртүрлі денелермен, олардың түрлі орталардағы түсуін бақылай отырып, сан мәрте қайталаған. Міне, осылайша өз тұжырымдарының дұрыстығын тәжірибе арқылы көз жеткізе отырып, Галилей ауасыз кеңістікте барлық денелер бірдей уақытта түседі деп ұйғарды.

Алайда Галилей өз ұйғарымын денелерді ауасыз кеңістікте түсіріп тексере алмады. Өйткені Галилей өмір сүрген XVII ғасырда ауа соратын арнайы құралдар, сорғылар жоқ еді. Оны тек 80 жыл өткен соң И. Ньютон жүзеге асырды. Ол жүргізген тәжірибе Галилей гипотезасының дұрыс екенін дәлелдеді. И.Ньютон жасаған тәжірибесінің мәнісі мынада. Ұзындығы бір метрдей шыны түтікке қорғасын кесегі (бытыра), ағаш қабығынан жасалған тығын және құстың қауырсыны салынады.Түтікті тез төңкерген кезде бұл денелер түтіктің түбіне әртүрлі уақытта жетеді: әуелі бытыра, сосын тығын, ең соңында қауырсын түседі. Ал егер түтіктің ішіндегі ауаны сорып шығаратын болса, онда денелер бір мезгілде түседі. Міне осындай ортаның кедергісі болмаған кездегі денелердің түсуі – еркін түсуі деп аталады.

Еркін түсу үдеуі әрпімен белгіленеді. Еркін түсу үдеуінің векторы әрдайым төмен қарай бағытталады. Еркін түсі кезіндегі барлық денелер Жер бетіне жақындаған сайын теңүдемелі қозғалады.Есептеулерде жуық түрде немесе деп аламыз.



Оқушылар

«Өкіл» әдісін орындайды































Оқушылар есептер шығарады










Мадақтау



















Ұпай


https://www.youtube.com/watch?v=M0GavuZDpLg







жұмыс дәптері



















жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

Есеп шығару. 5- жаттығу.

1. Биіктігі ағаштан алма үзіліп түсті.Ол қанша уақытта жерге түседі? Түскен мезеттегі жылдамдығы қандай болады? (Ауаның кедергісі ескерілмейді).

Есептің шығарылуы:

Берілгені: Талдау: Шешуі:

;

Т/к: , ;

; Жауабы:

«Аквариум» әдісі арқылы сабақты қорытындылау.

«Тазалық» әдісі

Өзін өзі бағалау



Стикер




Скачать

© 2022, 90 0

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!