СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методическая разработка к уроку "Спорт. Олимпиада. Олимпийская символика"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Методическая разработка урока "Спорт. Олимпиада. Олимпийская символика" используется в теме спорт, расширяет кругозор студентов, а также повышает эффективность знаний в области лексики и грамматики.

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка к уроку "Спорт. Олимпиада. Олимпийская символика"»

«Спорт. Олимпиада»

Брахнова Е.А., СПБ ГБПОУ «Петровский колледж», Санкт-Петербург, 2017 г.



Разработка урока с элементами коллективной формы обучения

Разработка содержит план-конспект занятия и презентацию (90 мин).

Тема: «Олимпийская символика»

Преподаватель: Брахнова Екатерина Александровна

Дисциплина: иностранный язык


Цель занятия: Формирование коммуникативной компетенции студентов с использованием изученных лексических единиц.

Задачи занятия:

1. Образовательные задачи:

- Активизация новых лексических единиц и речевых клише в диалогической и монологической речи.

2. Воспитательные задачи:

- Повышение мотивации изучения английского языка с помощью активного использования изучаемой лексики в социально-бытовых диалогах, наглядной демонстрации использования английского языка в повседневной жизни и связи предмета с реальностью.

-Развитие культуры межличностного общения.

- Развитие навыков работы в команде.

3. Развивающие задачи:

- Развитие коммуникативных умений (умение пользоваться речью – диалогической, монологической, умение выделять нужную информацию, умение отвечать на вопросы).

- Развитие учебно-организационных умений и навыков (навыков самостоятельной работы, умения работы с партнером).

Методическое и информационное обеспечение:

  • Учебник: «Planet of English»: учебник английского языка для учреждений НПО и СПО/ Г.Т. Безкоровайная, Н.И. Соколова

Изд. «Академия» 2014г.

  • карточки-задания

  • презентации

Оборудование и технические средства обучения (ТСО): компьютер, проектор


Краткий план урока:

I. Организационный момент: (5мин)

II. Актуализация опорных знаний и умений, мотивация учебной деятельности и целеполагание: (15 мин)

III. Освоение и применения новых знаний и умений: (60 мин)

IV. Подведение итогов урока, информация о домашнем задании (10 мин)


ХОД И СОДЕРЖАНИЕ ЗАНЯТИЯ


1. Организационный этап (5 мин.):


Определение учащихся отсутствующих на занятии с привлечением структур самоуправления в группе для проверки наличия учащихся на занятии – учитель спрашивает ответственного за посещаемость об отсутствующих.

Совместное формулирование задач урока, краткое изложение учителем плана урока.

-Сегодня на уроке мы подготовим и драматизируем диалоги о спорте, ознакомимся с разными символами Олимпийских игр, узнаем новые выражения и применим их в кратком монологическом высказывании на тему: «Что вы знаете об Олимпийских играх?», послушаем официальный гимн Олимпийских игр. Также мы подготовимся к написанию Практической работы №6 Диалог «Занятия спортом. За и против», которую вы напишете дома, использовав материалы электронного УМК. Итак, начнем.

  • Good day! Glad to see you on our lesson. So tell me who is absent?

Today we continue talking about the Olympic Games, drama the dialogues about sport, to know about different symbols of the O.G., to know the new phrases and use them in our short conversation about sport. And also be ready to write the Practical work №6 “Advantages and disadvantages of doing sport”.


2. Актуализация опорных знаний и умений, мотивация учебной деятельности и целеполагание. (15 мин)

  • Установление связи темы урока с темой предыдущего урока.

Учитель: Last lesson we discussed with you the history of the Olympic Games, and different kinds of sport that we can find there. So let’s repeat them (на слайде 1 изображения разных видов спорта, учащиеся называют их).

Ответьте на вопрос: что еще является составляющими компонентами Олимпийских игр. What else can be the components of the O.G.?

И сегодня мы поговорим символах Олимпийских игр. Тема сегодняшнего урока – Олимпийская символика.

Today we talk about the symbols of the Olympic games. And the theme of our lesson is “The symbols of the Olympic games”.

  • Проверка домашнего задания (учебник, стр. 190, № 8,9) – проверка наличия домашнего задания в тетради, устный фронтальный опрос (10 мин)

  • So let’s check your home task. It was to read a text, be ready to answer the questions and say are statements true or false and correct the false ones.

The Olympic Games

The first record of the games dates from 776 BC in Greece. The important sports in the original Olympic Games were running, jumping, wrestling, throwing the discus and throwing the javelin. Only men competed, and they wore no clothes in order to have greater freedom of movement.

The first modern Olympiad took place in Athens in 1896. Since then the Olympic Games have been held every four years with only two exceptions because of two world wars. There may be Summer and Winter Games.

In modern times the Olympic movement has become an enormous and expensive organization. The Winter Olympic Games are a multi-sport event held every four years.

The Winter Olympics have been hosted on three continents, but never in a country in the southern hemisphere. The United States has hosted the Games four times. France has been the host three times. Austria, Canada, Italy, japan, Norway and Switzerland have hosted the Games twice.

In 2014 Sochi will be the first Russian city to host the Winter Olympics. Our Government, Olympic Sport Committee and sportsmen are preparing for this event with great enthusiasm. Our sportsmen are going to win as many medals as they can. We will support our Olympic team.

So answer the questions through the text:

  1. When was the first record of the O.G.?

  2. What was the important sports in the original O.G.?

  3. Why did men wear no clothes?

  4. When was the first modern O.G.?

  5. O. G. held every …? And it can be…?

  6. How many times the O.G. hosted in Russia? When?

True/ False (стр. 191 упр. 9)

  1. The first Olympic Games were held in Ancient Greece.

  2. Both men and women took part in the Games at that time.

  3. The men wore no clothes because of the hot weather.

  4. The Olympic Games have been held every four years since 776 B.C.

  5. The program of the modern Olympic Games consists of running, jumping, wrestling, throwing the discus and throwing the javelin.

  6. The Olympic Games are held every four years with only two exceptions because of earthquakes.

  7. The Winter Olympics have been hosted in various countries on three continents.

  8. The USA and France have hosted the Games several times.

  9. Sochi will be the first Russian city to host the Winter Olympic.

  10. The Winter Olympic have never been held in Russia before.

3. Освоение и применения новых знаний и умений. (60 мин)

  • Какие олимпийские символы вы знаете? What the Olympic symbols do you know? (Слайд №2 символы Олимпийских игр)





Работа с упражнением в учебнике о некоторых фактов Олимпийских игр, что дает общую информацию о разных символах игр. Учащимся необходимо выбрать из списка слова и вставить их предложения. (стр. 192 упр. 10) (5 мин)

Fill in the gapes with the words in the box.

Athletes, Zeus, circles, competitors, motto





Some facts about the Olympic Games

  1. The five Olympic ……. Represent the five continents: Africa, North and South America, Asia and Australia. They are connected to symbolize the sports friendship amongst all the people in the world.

  2. The Olympic ….. “Citius, altius, fortius” means “Faster, higher, stronger” in Latin.

  3. The first Olympic Games took place in 776 BC. They were held in honour of …. , the supreme God of the Greeks.

  4. The Games are meant to promote respect amongst all the …….., regardless of their race, religion or sex.

  5. To get an idea of the number of competitors participating in the Olympic Games – Sydney 2000, 10,300 ……. came in 28 sports, 292 events and 635 matches.

Аудирование:

Учитель: 1. Let’s listen to the Olympic official hymn. You need to put the verses into the correct order.

2. Say what is the main theme of the hymn?

3. Put the missing words into the text.

Учащиеся прослушивают официальный гимн Олимпийских игр, и выполняют задания по тексту песни (поставить куплеты в правильном порядке, рассказать о главной мысли гимна, вставить пропущенные слова. Приложение 1, 2, 3). (10 мин)

Учитель: One of the main symbols of the Olympic Games is a …. flag. Одним из главных символов Олимпийских игр является…? (Флаг)

Put the circles of the flag into the correct order. Учащимся предлагается в качестве паузы расставить олимпийские круги на флаге в правильном порядке (правильный ответ выводится изображение флага на экран).

Учитель: Do you know the meaning of these colors? Знаете ли вы значение данных кругов? Учащиеся называют континенты и цвета соответствующие им. Таким образом осуществляется переход к следующему заданию. So let’s watch the video about the O.G. in Rio de Janeiro. Студентам предлагается просмотреть видео об Олимпийских Играх в Рио-де-Жанейро в 2016 и выполнить упражнения к видео. (15 мин)

  1. Did you watch the O.G. in Rio?

  2. What was the city that hosted the O.G.?

  3. There were 4 clusters, special places for holding the O.G. Do you remember their names?







The following quiz:

Начало формы

Questions

  1. Where will the games take place?
    a. At the beach
    b. In different parts of Rio
    c. At Copacabana

  2. How will people commute from one place to the next?
    a. by bus.
    b. by car.
    c. by train.

  3. What will be near the Olympic village?
    a. A hospital
    b. A cinema
    c. The media village

  4. What will the athletes benefit from in exclusivity?
    a. A beach
    b. A taxi
    c. A pool

  5. How many games will be hosted in the Olympic park?
    a. 9 Olympic + 11 para-Olympic games
    b. 10 Olympic + 11 para-Olympic games
    c. 10 Olympic + 10 para-Olympic games

  6. When were the Rio Panamerican games?
    a. 2005
    b. 2007
    c. 2008

  7. How many sports can be practiced at the Olympic Training Center?
    a. 12
    b. 19
    c. 22

  8. The sport that will take place at Copacabana sand is:
    a. race walking
    b. beach volleyball
    c. cycling



  • Учитель: Give general information about the O.G. using the following prompts. Использование лексики и представление студентами монологического высказывания об основной информации проведения Олимпийских игр. Учебник стр. 193 упр. 11 (10 мин)

The first Olympic Games took place in the year …. in …..

They were held in honour of ….

The important sports in the original Olympic Games were…..

The first modern Olympiad took place in the year …. in …..

The Olympic Games are held every …..

They may be…..

The five Olympic circles represent…..

They are connected to symbolize….

Russia hosted the Games….

In 2014….

I’d like to go to the Olympic Games because….



Учитель: Match the words with their definitions. Для закрепление лексических оборотов отрабатывается упр. 13 на стр. 194, учащимся необходимо сопоставить слова с его определением. До выполнения данного упражнения, учитель переводит со студентами данные слова.

Support, hold, represent, lose, participate, perform, win, host, struggle, compete



    1. To take part

    2. To try hard

    3. To carry out an activity for which one has trained, such as a sport

    4. To take part in a competition or a sport event

    5. To provide the place and everything that is needed for an organized event

    6. To have an event in a particular place or a particular time

    7. Not to win a game

    8. To be the best or most successful in a competition, game etc.

    9. To like a particular sports team and go to watch the games they play

    10. If you…. your country in a sport, you take part in a sports event for that country.



• Составление диалога. Для закрепления лексического материала учащиеся составляют диалог по теме спорт. Учитель раздает клише разных диалогов, задание студентов выделенные слова заменить на предложенные лексические единицы, или которые они придумают самостоятельно.

Учитель: Using the all information you need to make a dialogue. I give you the cliche, change the words in black, into another from the list of words. (10 мин)

    1. A: You look happy. Did the Arsenal win? What’s the score?
      B: Five to three (5:3) in their favour.
      A: Congratulations!

(two to four, sad, that’s a pity lose,)

    1. A: You like golf, don’t you?

B: I like to watch it, but unfortunately I can’t play it.

A: I am sorry for you. It’s a wonderful game.

(I am so sorry! I would like to watch it with you!, don’t like to watch, football, play)



    1. A: I am going to take part in the competition.

B: What kind of competitions?

A: Running.

B: I wish you good luck.

A: Thank you.



(I will support you, swimming, thanks, tournament)



    1. A: Hi, I saw you run, long addicted to?

B: For 3 years I’ve been running every morning. What dispute are you addicted to?

A: I love to play tennis after work.

B: You play in a sports club?

A: Yes, come and you.

B: Thank you, I will come on Saturday.

(swimming, dance, on Friday, swimming every day)



    1. A: Which team won the game?

B: Three Lions did.

A: Wonderful! What was the score?

B: Three to nil.



(awful, lose, nil to five, Zenit)





A: Soon there will be Olympic games, do you want them to see?

B: Yes, of course, I love the opening ceremony: it is always a very beautiful sight.

A: And what sports are you interested in?

B: I will follow the competitions in running, long jump and swimming, and you?

A: I also love gymnastics: there are always very beautiful girls and costumes.

(closing, amazing, swimming, wrestling, figure skating, tennis, it is very exciting to watch them, would you like,)

После выполнения диалога, студенты возвращаются к упражнению 13, учащимся предлагается использовать одно из слов что бы построить предложение во времени Past Simple или Present Perfect. Тем самым идет переход от лексических единиц к грамматическим.

Учитель: Make up sentences in the Present Perfect or Past Simple using the words in brackets. Учащиеся выполняют упр. 14 стр 194, предварительно повторив правила грамматических времен. (15 мин)

  1. they / meet/ their opponents (just)

  2. you / not play/ your best game (yet)

  3. I/ visit/ a game of cricket (when I was in London last year)

  4. The coach/ talk/ to him (yesterday)

  5. I / write/ an email to the sponsor (just)

  6. According to legend, the ancient Olympic Games / to be founded/ by Heracles, the son of Zeus.

  7. We / hear/ the news about your wins (already)

  8. Over 10,000 athletes / take part/ in the Olympic Games (last year)

4. Подведение итогов урока (10 мин)

  • Совместно со студентами делается вывод о роли спорта в жизни человека. Фронтальный опрос. Учитель: So answer to my questions about the O.G. and sport.



  1. When was the first O.G.?

  2. What kind of O.G. can be?

  3. Which symbols do you know?

  4. The main symbol is flag. Can you tell its meaning? What continents do circles represent?

  5. How many times did Russia host the O.G.?

  6. What is your favorite sport? Why?





  • Объясняется домашнее задание – написать практическую работу на тему «Занятия спортом. За и против.» Ученикам объясняется, что они могут взять клише в УМК, использовать выражения в тетради для монологического высказывания. Также учитель дает наводящие вопросы, которые студенты могут использовать для выполнения практической работы.



“Advantages and disadvantages of doing sport”.

What is the best time of doing sport?

Do you have a good sleeping after doing sport?

Do you feel happier after doing it?

Which negative affects it can have (damage, losing, failures)?



  • Оценка работы студентов на уроке.

1. Аудирование

  1. Put the verses into the correct order.


Olympian flame immortal

Whose beacon lights our way

Emblaze our hearts with the fires of hope

On this momentous day

As now we come across the world

To share these Games of old

Let all the flags of every land

In brotherhood unfold

As tomorrow's new champions now come forth

Rising to the fervent spirit of the game

Let splendour pervade each noble deed

Crowned with glory and fame

And let fraternity and fellowship

Surround the soul of every nation

Oh flame, eternal in your firmament so bright

Illuminate us with your everlasting light

That grace and beauty and magnificence

Shine like the sun

Blazing above

Bestow on us your honor, truth and love
















  1. Talk about the main theme of the Hymn.

The Hymn (english version) (1896)

Olympian flame immortal

Whose beacon lights our way

Emblaze our hearts with the fires of hope

On this momentous day

As now we come across the world

To share these Games of old

Let all the flags of every land

In brotherhood unfold

As tomorrow's new champions now come forth

Rising to the fervent spirit of the game

Let splendour pervade each noble deed

Crowned with glory and fame

And let fraternity and fellowship

Surround the soul of every nation

Oh flame, eternal in your firmament so bright

Illuminate us with your everlasting light

That grace and beauty and magnificence

Shine like the sun

Blazing above

Bestow on us your honor, truth and love





Р. Рождественский (1980)

Античности бессмертный дух, твои просят дети:

Поскорей настань, в небесах сверкни, сердца нам озари!

Античности прекрасный дух, ты явись вечной планете

Во славу и во имя всей, всей доброй Земли!



Метанье камня и борьба, и споры в быстром беге,

Узнай, кто в честной схватке лучшим и первым стал.

Венчай его венком торжественным, венчай его венком

Победы!

Пусть будет он достоин — герой — встать на пьедестал!

Пусть будет он достоин встать на пьедестал!



Засверкал земной простор,

Реки и долины, и вершины гор.

Снова распахнут всем ветрам

Этот солнечный храм!

Бессмертный, гордый дух античности —

Огонь пламенный и вечный!











  1. Put the missing words



The Hymn (english version) (1896)

Olympian flame immortal

Whose beacon lights our 1______

Emblaze our hearts with the fires of hope

On this momentous 2_______

As now we come across the 3______

To share these Games of old

Let all the flags of every 4_______

In brotherhood unfold

As tomorrow's new champions now come forth

Rising to the fervent 5______ of the game

Let splendour pervade each noble deed

Crowned with glory and 6______

And let fraternity and fellowship

Surround the soul of 7________ nation

Oh flame, eternal in your firmament so bright

Illuminate us 8_____ your everlasting light

That grace and 9_______ and magnificence

Shine like the 10______

Blazing above

Bestow on us your honor, truth and 11_____







4. Упражнения к видео «Олимпийские Игры 2016 Рио-де-Жанейро»

The following quiz:

Начало формы

Questions

  1. Where will the games take place?
    a. At the beach
    b. In different parts of Rio
    c. At Copacabana

  2. How will people commute from one place to the next?
    a. by bus.
    b. by car.
    c. by train.

  3. What will be near the Olympic village?
    a. A hospital
    b. A cinema
    c. The media village

  4. What will the athletes benefit from in exclusivity?
    a. A beach
    b. A taxi
    c. A pool

  5. How many games will be hosted in the Olympic park?
    a. 9 Olympic + 11 para-Olympic games
    b. 10 Olympic + 11 para-Olympic games
    c. 10 Olympic + 10 para-Olympic games

  6. When were the Rio Panamerican games?
    a. 2005
    b. 2007
    c. 2008

  7. How many sports can be practiced at the Olympic Training Center?
    a. 12
    b. 19
    c. 22

  8. The sport that will take place at Copacabana sand is:
    a. race walking
    b. beach volleyball
    c. cycling





KEY

  1. Where will the games take place?
    In different parts of Rio - b

  2. How will people commute from one place to the next?
    By train - c

  3. What will be near the Olympic village?
    The meidia village - c

  4. What will the athletes benefit from in exclusivity?
    A beach - a

  5. How many games will be hosted in the Olympic park?
    10 olympic + 11 para-olympic games - b

  6. When were the Rio Panamerican games?
    2007 - b

  7. How many sports will be represented?
    22 - c

  8. The sport that will take place at Copacabana sand is: 
    beach volleyball - b





Основные источники:

«Planet of English»: учебник английского языка для учреждений НПО и СПО/ Г.Т. Безкоровайная, Н.И. Соколова, Изд. «Академия» 2014г.



Дополнительные источники:

1. Голицынский Ю.Б. Грамматика: Сборник упражнений. - СПб: КАРО, 2009

2. Raymond Murphy. English Grammar in Use. Pre-Intermediate. Cambridge University Press, 2010

3. https://www.youtube.com/watch?v=fVT-WNbSZig&t=56s (видео гимн)




































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!