СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методическая разработка урока производственного обучения на тему: "Бутовая и бутобетонная кладка"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Методическая разработка урока производственного обучения на тему: "Бутовая и бутобетонная кладка" по профессии: "Каменщик".

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка урока производственного обучения на тему: "Бутовая и бутобетонная кладка"»

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ

ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ № 40










МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА НА ТЕМУ:

«Кладка конструкцій стін»







Підготувала: майстер виробничого навчання

Шишкіна Л.М.












м. Алчевськ, 2014 рік

ВСТУП


Економічні реформи, що нині відбуваються в нашій державі, зумовили значні зміни і в професійно-технічній системі. Вона змушена трансформуватися в бік адаптації до нових соціально-економічних умов з урахуванням потреб ринку праці.

Відомо, що конкурентоспроможність товарів чи послуг, яка є головним чинником розвитку економіки, забезпечується не лише досконалістю матеріалів, техніки та технологій, а й професійною компетентністю виконавців, їх ставленням до справи.

Величезний асортимент будівельних матеріалів, що прийшов на заміну традиційному, потребує від фахівців зовсім іншого рівня знань, професійних навичок, обґрунтованого підходу до реалізації того чи іншого конструктивного вирішення. Тому не теперішньому етапі розвитку будівельного виробництва дуже важливо не допустити дискредитації останні через їх непрофесійне застосування.

Оволодіння знаннями та навичками, визначеними кваліфікаційною характеристикою професії, здійснюється у процесі самостійного засвоєння навчальних елементів. Це важливо як з погляду технології виробничого процесу, так і дотримання правил безпеки праці.

Застосування сучасних матеріалів і технологій у будівельному виробництві – це якість, надійність і висока продуктивність – основні складові вимоги сьогодення.

























МЕТОДИКА НАВЧАННЯ МАЛИМИ ГРУПАМИ

Сутність роботи в малих групах полягає в тому, що члени команди одержують одне, спільне завдання, яке вони вирішують разом, у співпраці.

Переваги: економія часу за рахунок співробітництва і розподілу праці; навчання і тренінг кооперативної поведінки; корегування помилкових чи негативних думок; активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів; ідентифікація з досягненнями групи і, як наслідок, подолання егоїстичних настанов; підготовка до майбутньої роботи в колективі.

Робота в малих групах дає всім учням (у тому числі і пасивним) можливість брати участь у роботі, практикувати навички співробітництва, міжособистістного спілкування (зокрема, уміння активно слухати, виробляти спільні думки, вирішувати виникаючі розбіжності). Робота в малій групі - невід'ємна частина багатьох інтерактивних методів, наприклад таких, як мозаїка, дебати, суспільні слухання, майже всі види імітацій та ін. У той же час робота в малих групах вимагає багато часу, цією формою не можна зловживати. Групову роботу доцільно використовувати, коли потрібно вирішити проблему, яку учні не можуть вирішити індивідуально.

Розглянемо методи навчання в малих групах, адаптовані до системи профтехосвіти.



















ПЛАН

уроку виробничого навчання гр. №

по професії «Муляр»

Тема програми № 37: «Технологія кам'яних робіт» (24 години)

Тема уроку: «Бутове і бутобетонне мурування»

Мета уроку:

  • навчальна: формування готовності до оволодіння сучасними технікою та технологією виробництва;

  • розвиваюча: звички планувати та контролювати свою працю; пізнавальну активність та самостійність;

  • виховна мета: розвивати повагу до праці та до обраної професії

Тип уроку: комбінований

Форма організації навчальної діяльності: робота в малих групах

Метод навчання: робота з малими групами

Оцінювання: знання оцінюються загальною оцінкою на малу групу за 12-ти бальною системою

Дидактичне забезпечення: презентація нового матеріалу. Завдання для груп; інструкції групам

Матеріально-технічне забезпечення: металеві розчинові ящики об’ємом до 0,27 м3,

ящики або контейнери для подачі каменю до робочого місця,

робочий, контрольно-вимірювальний інструмент, інвентар,

бетонна суміш,

бутовий камінь







ХІД УРОКУ



  1. Організаційна частина – 3 хвилини:

    • перевірка спискового складу групи;

    • перевірка зовнішнього вигляду учнів;

    • підготовка до уроку.

  2. Вступний інструктаж – 30 хвилин:

    • повідомлення теми і мети уроку;

    • актуалізація знань учнів.

Чим відрізняється бетон від бетонної суміші?

Бетон – штучний кам’яний матеріал, отриманий завдяки формуванню і твердінню бетонної суміші.

Бетонна суміш – це перемішана до однорідного стану пластична суміш, яка складається з в’яжучої речовини, води, заповнювачів і спеціальних домішок.

Що розуміють під усадкою бетону?

Усадка бетону – це скорочення лінійних розмірів до 0,3 – 0,5 мм на 1 м довжини.

Від чого залежить якість і довговічність бетону?

Довго тривалість бетону залежить від правильності укладання і виду бетонної суміші.

а) кувалда; б) молоток-кулачок; в) металева трамбівка; г) дерев'яна трамбівка

РУЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ БУТОВОГО І БУТОБЕТОННОГО МУРУВАННЯ

Назва

Призначення

Кельма для кам'яних і бе­тонних робіт типу КБ

Для розрівнювання розчину, заповнення верти­кальних швів, підрізання надлишків розчину

Лопата для розчину типу ЛР

Для подачі, розстилання і перемішування роз­чину

Шнур-причалка

Для дотримання прямолінійності й горизонталь­ності рядів мурування

Причальні скоби або цвяхи

Для закріплення причального шнура

Розшивка сталева типу : РВ-1 або РВ 2

Для оброблення зовнішніх швів мурування

Металеві або дерев'яні тра­мбівки

Для осаджування покладених мурувальних ка­менів і розщебенення пустот



КОНТРОЛЬНО-ВИМІРЮВАЛЬНИЙ ІНСТРУМЕНТ ДЛЯ БУТОВОГО І БУТОБЕТОННОГО МУРУВАННЯ

Назва

Призначення

Сталева рулетка, складаний метр

Для перевірки розмірів викладених конструкцій, для розмітки і перевірки прорізів, простінків, ін­ших елементів мурування

Висок будівельний

Для перевірки вертикальності мурування

Шаблон

Для добору каменів однакової висоти

Трикутник

Для контролю правильності кутів мурування

Рівень з правилом

Для перевірки горизонтальності мурування



Який набір інструментів називають нормокомплектом?

Нормокомплект – технологічно необхідний набір інструментів, пристосувань та інвентарю, розрахований на бригаду.

Хто допускається до виконання кам’яних робіт?

Робітники, які пройшли інструктаж на робочому місці.

Яке мурування називають буотбетонним?

Мурування з природного каменю, втопленого в шар бетону.

Коли застосовують бутобетон не мурування?

Якщо мурування завтовшки понад 40 см.

  1. Технологія бутобетонного мурування.

Бутобетонне мурування:

1) камені, втоплені у бетонну суміш; 2) поновлення мурування після укладання бетону; 3) бутовий камінь; 4) шар бетону

Робота «двійки» під час бутобетонного мурування:

1) втоплення каміння; 2) контейнер з камінням; 3) цебро; 4) бетонна суміш; 5) опалубка

  1. Вимоги до контролю якості бутового і бутобетонного мурування.

У процесі роботи Вам необхідно постійно дотримуватися якос­ті мурування. Тобто мурування має повністю відповідати його ро­бочим кресленням і вимогам СНІП 3.03.01-87 «Несучі та захисні кон­струкції».

При виконанні мурування з буто­вого каменю особливу увагу необхі­дно звертати на те, щоб камені були покладені постелистою стороною з перев'язуванням швів, а пустоти між покладеними каменями заповнені розчином і розщебенені.

Відхилення розмірів і положення стовпів з бутового каменю (мал. 1). Можливі відхилення не повинні пере­вищувати наступних значень (у мм), які наведено у таблиці 1.

Відхилення розмірів і положення стін із бутового каменю (мал. 2) на­ведено у таблиці 2.

Відхилення у параметрах фундаментна з бутового каменю (мал. 3) вказані у таблиці 3.

Мал. 1. Відхилення у розмірах і положенні стовпів з бутового каменю: 1) зміщення стовпа; 2) відхилення по ширині; 3) відхилення позначок по­ристої поверхні; 4) відхилення по верти­калі; 5) нерівності на поверхні; 6) відхи­лення по ширині; 7) зміщення осі стовпа.

Таблиця 1

ДОПУСТИМІ ВІДХИЛЕННЯ У РОЗМІРАХ І ПОЛОЖЕННІ СТОВПІВ З БУТОВОГО КАМЕНЮ

№ п/п

Назва відхилення

Розмір відхилення, мм

1

Зміщення осей конструкцій

10

2

Розміри конструкцій у плані

20

3

Позначки опорної поверхні

- 15

4

Відхилення поверхонь і кутів по вертикалі:

не більше 15


- на один поверх



- на весь будинок заввишки понад два поверхи

не більше 30

5

Нерівності на вертикальній поверхні, виявлені при накладанні рейки завдовжки 2 м

не більше 15

Мал. 2. Відхилення у розмірах і положенні стін з бутового каменю:

1) відхилення по товщині; 2) відхилення по вертикалі; 3) відхилення по ширині прорізів; І) відхилення оцінок опорної поверхні; 5) відхилення по ширині простінків; 6) зміщення осей прорізів; 7) відхилення рядів від горизонталі; 8) нерівності на поверхні; 9) зміщення осі стіни, що мурують





Таблиця 2

ДОПУСТИМІ ВІДХИЛЕННЯ У РОЗМІРАХ І ПОЛОЖЕННІ СТІН З БУТОВОГО КАМЕНЮ

№ п/п

Назва відхилення

Розмір відхилення, мм

1

Зміщення осей конструкцій

15

2

Товщина конструкцій у плані

20

3

Ширина прорізів

+ 15

4

Позначки опорних поверхонь

- 15

5

Зміщення вертикальних осей віконних прорізів


6

Відхилення поверхонь і кутів по вертикалі

не більше 20


- на один поверх



- на весь будинок заввишки понад два по­



верхи

не більше 30

7

Відхилення рядів мурування по горизонталі на10 м довжини стіни

не більше 20

8

Нерівності на вертикальній поверхні стіни, вияв­лені при накладанні двометрової рейки

не більше 15

При виконанні бутового мурування необхідно дотри­муватися таких правил:

  • розміри укладених ка­менів мають не перевищува­ти 1/3 конструкції;

  • камені не повинні бути забруднені, інакше вони не будуть мати міцного зчепле­ння з бетоном;

  • товщина шару нанесе­ної бетонної суміші не пови­нна перевищувати 25 см;

  • необхідно залишати проміжки розміром 4-6 см між заглибленими каменями і стінками опалубки.


Мал. 3. Допустимі відхилення у розмірах і положення фундаменту з бутового каменю:

1) відхилення рядів по горизонталі;

2) відхиле­ння оцінок опорної поверхні;

3) відхилення по вер­тикалі;

4) зміщення осі фундаменту;

5) відхилення по товщині


Дотримання цих правил забезпечить якість праці.

Таблиця 3

ДОПУСТИМІ ВІДХИЛЕННЯ У РОЗМІРАХ І ПОЛОЖЕННІ ФУНДАМЕНТУ 3 БУТОВОГО КАМЕНЮ

№ п/п

Назва відхилення

Розмір відхилення, мм

1

Товщина конструкцій у плані

30

2

Зміщення осей конструкцій

20

3

Позначки опорних поверхонь

- 25

4

Відхилення рядів мурування по горизонталі на 10 м довжини стіни

не більше 30

5

Відхилення поверхонь і кутів на весь будинок заввишки у два поверхи

не більше 30



  1. Показ прийомів майстром виробничого навчання.

Оберіть правильну відповідь:

  • Бетон є основним будівельним матеріалом?

  • Чи пропускає бетон воду?

  • Усадочні деформації спричинюють утворення трі­щин у бетоні?

  • Чи треба вводити до бетонної суміші води у 2-4 ра­зи більше, як потрібно для тверднення цементу?

  • Бетон має шпарини?

  • Від чого залежить морозостійкість бетону?

  • Чи змінює бетон міцність за тривалого впливу ви­соких температур?

  • Чи залежить якість бетону від правильності його укладання?

  • Який спосіб укладання бетону є найефективнішим?

  • Що відбувається з бетонною сумішшю при вібру­ванні?

  • Який контрольно-вимірювальний інструмент потрі­бний для добору каменів однакової висоти:

а) сталева рулетка;

б)трикутник;

в) шаблон?

  • Нормокомплект - це технологічно необхідний на­бір інструментів та пристосувань муляра?

  • До виконання бутового і бутобетонного муруван­ня допускаються:

а) робітники в захисних касках;

б) робітники, які пройшли навчання;

в) робітники у захисних касках, які пройшли інструк­таж на робочому місці.

  • Якою завширшки повинна бути безпечна смуга вздовж брівки траншеї або котловану:

а) 1 м;

б) 0,5 м;

в) 0,2 м

  • Яким повинен бути завтовшки горизонтальний ряд бутового мурування:

а) 100 мм;

б) 250 мм;

в) 300 мм?

  • Чи потрібно заповнювати пустоти між покладени­ми каменями?

  • Чи однакова рухливість розчину для заповнення швів і для виконання мурування?

  • Чи повинні камені забутки прилягати один до одного при їхньому укладанні?

  • Чи можна укладати насухо камені верстових рядів?

  • Перший ряд бутового мурування «під лопатку» викладають:

а) насухо;

б) насухо, осаджуючи камені трамбівкою.

  • Чи потрібно розташовувати ящик з розчином безпо­середньо на муруванні при глибині траншеї понад 1,25 м?

  • Якими мають бути відхилення у розмірах констру­кцій у плані для стовпів:

а) 30 мм;

б) 10 мм;

в) 20 мм

  • Чи залежить розмір укладених каменів від розміру конструкції?

  • Яких значень не повинні перевищувати відхилення розмірів і положення стін з бутового каменю (мм):

  • зміщення осі конструкції;

  • товщина конструкції в плані;

  • зміщення вертикальних осей віконних прорізів;

  • позначки опорних поверхонь;

  • ширина прорізів;

  • відхилення поверхонь і кутів від вертикалі: на один поверх;

  • на весь будинок заввишки понад два поверхи; відхилення рядів мурування по горизонталі на 10 м довжини стіни?

  1. Закріплення прийомів мурування учнями.

  2. Поточний інструктаж – 5 годин 15 хвилин.

Видача завдань для самостійної роботи учнів та пояснення їх виконання.

Розподіл учнів по робочих місцях.

Повідомлення про критерії оцінювання виконаних робіт.

Цільові обходи майстром виробничого навчання робочих місць учнів з метою перевірки правильності:

    • організації робочого місця;

    • виконання прийомів робіт;

    • надання допомоги слабким учням;

    • якості виконання завдання та вміння усувати допущені помилки;

    • дотримання технології;

    • економії матеріалів;

    • дотримування правил техніки безпеки.

Виставляння оцінок в картки контролю за етапи поточного інструктажу.

Прийом виконаних завдань.

  1. Заключний інструктаж – 12 хвилин.

Майстер виробничого навчання оцінює виконані групами завдання.

Аналізує помилки, допущені при виконанні завдання.

Видача домашнього завдання:

  1. И.И. Ищенко «Технология каменных и монтажных работ». Высшая школа, 1991 г. стр.: 91 – 95.



  1. Нікуліна А.С., Заслойська І.С., Мікуляр О.П., Грибачов Ю.С. «Кам’яні роботи» 2000 р.


  1. Попов А.А. «Материаловедение каменщиков», 1980 г.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!