СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика қмж 1 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

3-сабақ.

Бөлімі:

1А. Сандар мен цифрлар

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сыныбы: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1 саны және цифры / Менің бөлмем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.1.1**натурал сандар құрылужолын түсіну, 10 көлемінде туражәне кері санау, натурал сандарқатарындағы орнын анықтау;

1.5.2.1 цифрды саннан ажырату,көрнекі түрде біртаңбалы сандардытүрлі тәсілдермен: нүктелержиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету.

Сабақтың мақсаты:

 1 саны және цифрымен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру

Мұғалім санамақты оқушылармен бірге айтады.

Бір дегенім – бесік,

Шықтық содан өсіп.

Екі дегенім – елім,

Далам, тауым, көлім.

Үш дегенім – үміт,

Үміт артар жігіт.

Төрт дегенім – төзім,

Төзе білем өзім.

Бес дегенім – бақыт,

Бағалайтын уақыт.

Оқушылар санамақты мұғаліммен бірге орындайды.

 

Санамақ, сандар қатары, геометриялық фигуралар.

4-6

Өзектендіру.

2, 3, 9 … сандарының көршілерін ата.

2 , 3, 9.сандарынан қандай сандар артық (кем)?

Тура жәнекеріретпенсанаймыз.

Оқушылар сандардың көршілерін атайды.

Сандарды тура жәнекеріретпенсанайды.

 

 

7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Фигураларғақара.

Қандай фигуралар бір-бірден? Оларды ата. (Көк дөңгелек, қызғылт сары тіктөртбұрыш).

 

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.

 

 

Фигуралар.

Просмотр содержимого документа
«Математика қмж 1 сынып»

3-сабақ.

Бөлімі:

1А. Сандар мен цифрлар

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сыныбы: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1 саны және цифры / Менің бөлмем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.1.1**натурал сандар құрылужолын түсіну, 10 көлемінде туражәне кері санау, натурал сандарқатарындағы орнын анықтау;

1.5.2.1 цифрды саннан ажырату,көрнекі түрде біртаңбалы сандардытүрлі тәсілдермен: нүктелержиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету.

Сабақтың мақсаты:

1 саны және цифрымен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру

Мұғалім санамақты оқушылармен бірге айтады.

Бір дегенім – бесік,

Шықтық содан өсіп.

Екі дегенім – елім,

Далам, тауым, көлім.

Үш дегенім – үміт,

Үміт артар жігіт.

Төрт дегенім – төзім,

Төзе білем өзім.

Бес дегенім – бақыт,

Бағалайтын уақыт.

Оқушылар санамақты мұғаліммен бірге орындайды.


Санамақ, сандар қатары, геометриялық фигуралар.

4-6

Өзектендіру.

2, 3, 9 … сандарының көршілерін ата.

2 , 3, 9.сандарынан қандай сандар артық (кем)?

Тура жәнекеріретпенсанаймыз.

Оқушылар сандардың көршілерін атайды.

Сандарды тура жәнекеріретпенсанайды.



7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Фигураларғақара.

Қандай фигуралар бір-бірден? Оларды ата. (Көк дөңгелек, қызғылт сары тіктөртбұрыш).


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.



Фигуралар.

Мағынаны тану

10-20

Жаңаны ашу.

Оқулықтағы №1 тапсырма. Суретке мұқият қара.

–Суретте қандай заттар бір-бірден? (Сағат, төсек, орындық, терезе, компьютер, үстел т.б.)

Суреттен бір цифрын көрсет

– 1 санын сандық кесіндіден көрсет.

Дәптердегі №1 тапсырманы орындау ұсынылады.

1 цифры қалай жазылатынын анықтап қара (баспа негіздегі дәптердегі жазу).

Мұғалім 1 цифрын тақтада жазып көрсетеді.

О қушылар осы сабақтан бастап цифрларды жазуды үйренеді. Бұл жұмыс сабақ сайын жүргізілуі қажет. Егер баспа негіздегі дәптер жоқ болса, онда торкөз дәптерге орындайды. Мұғалім уақытын өзі таңдайды және цифрларды жазу бойынша жұмысты ауызша жаттығулармен кезектестіріп жүргізеді. Үздіксіз жазу уақытын5-7 минуттан асырмау қажет екенін есте сақтау керек.

Дәптердегі №2 тапсырманы орындау ұсынылады.




Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Баспа негіздегі дәптерде 1 цифрын жазуды орындайды.



Заттарды санайды. Біреуден берілген заттарды қарындашпен қоршайды.










Балалар дәптердегі тапсырманы орындап болған соң, өз білімін бағалау үшін бағдаршамды бояйды.

Оқулық, дәптер.










Баспа негіздегі жұмыс дәптері

20-25

Жаңаны қолдану

Оқулықтағы №2 тапсырманы орындайды.

–Қандай заттар бір-бірден? (Сурет салуға арналған альбом, сызғыш, өшіргіш, қарындаш, қаламсауыт, қойын дәптер.)

–Оларды қалай атауға болады?

Сырымға оқу құралдарын жинауға көмектес.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.




Оқулық, дәптер.


25-32

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №3 тапсырманы жұптасып тексерумен орындауды ұсынуға болады. Әрбір затты санайды.Қай зат біреуден екенін анықтайды.

–Қайшы нешеу? (4)

–Қалам нешеу? (3)

–Қарындаш нешеу? (3)

–Қарындашұштағышнешеу? (2)

–Қаламсауыт нешеу? (1)

–Өшіргіш нешеу? (1)

Заттарды салыстырады.


Балалар суреттегі заттарды санайды.

Заттарды салыстырады.

43, 41, 32, 1, 3 = 3

Мұғалім жұптық жұмыста белсенділік танытқан оқушыларды «Фигуралар» әдісі бойынша бағалайды.

Жұлдызша – «Жарайсың»

Төртбұрыш – «Жақсы»

Үшбұрыш –«Талпын».


Рефлексия

32-35

«Алмаағашы» әдісі.

Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма» беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына ілу керек.

Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі.

Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. 

Оқушылар сабақ соңында қалаған алманы Алмаағашына ілу керек.



«Алмаағашы» әдісі.

4-сабақ.

Бөлімі:

1А. Сандар және цифрлар

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сыныбы: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2 саны және цифры. 2 санының құрамы. / Менің сыныбымда

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.1.2** біртаңбалы сандарды және10 санын оқу, жазу және салыстыру;

1.1.1.3** біртаңбалы сандардыңқұрамын анықтау;

1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен–кіші, жоғары–төмен, кең–тар, жуан–жіңішке, қалың–жұқа);

1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау.

Сабақтың мақсаты:

2 саны және цифрымен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушылықты ояту

0-3

Ынталандыру

Мұғалім санамақты оқушылармен бірге айтады.

Бір дегенім – білім
Екі дегенім – елім.
Үш дегенім – үміт,
Төрт дегенім – түлік.
Бес дегенім – берік,
Алты дегенім – арық.
Жеті дегенім – желім,
Сегіз дегенім – сенім,
Тоғыз дегенім – той,
Он дегенім – ой,
Онға дейін санап қой!


Оқушылар санамақты мұғаліммен бірге орындайды.


Санамақ.


4-6

Өзектендіру.

2, 4, 7 … сандарының көршілерін ата.

2, 5, 8…сандарынан қандай сандар артық (кем)?

Тура жәнекеріретпенсанаймыз.


Оқушылар сандардың көршілерін атайды.

Сандарды тура және кері ретпен санайды.


Сандар қатары.

7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Тақтадағы алманың, жапырақтың, саңырауқұлақтың суреттеріне қара.

Олардың қайсысы бір-бірден, екі-екіден?


Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.



Алманың, жапырақтың, саңырауқұлақтың суреттері.

Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

Оқулықтағы №1 тапсырма.

Сынып бөлмесінің суретіне қарайық.

Не туралы «бір-бірден» деп айтуға болады? (Журнал, мұғалім, тақта, мұғалімнің орындығы, үстелі.)

Не туралы «екі-екіден» деп айтуға болады? (Гүл, партада отырған оқушылар, сызғыш, қаламсауыт, әрбір партадағы орындық – «екі-екіден».)

Екі санын алу үшін сандықкесіндіде бір санынан оң жаққа неше қадам жасау керек? (бір)

Бір қарындашқа екінші қарындашты жақындатсақ, неше қарындаш болды? (екі)

Бір санын алу үшін сандықкесіндіде екі санынан сол жаққа неше қадам жасау керек?

Екі қарындаштың біреуін алыстатайық, неше қарындаш қалды? (бір)

2 санын қалай алдық? (бір және бір).

Дәптердегі №1 тапсырманы орындау ұсынылады.

2 цифры қалай жазылатынын анықтап қара. (баспа негіздегі дәптердегі жазу).

Мұғалім 2 цифрын тақтада жазып көрсетеді.




Балалар суреттегі заттарды санайды.

Санау арқылы әр заттың мөлшерін анықтайды.



Сандықкесіндімен жұмыс жасайды.

Суретпен жұмысжасайды.


Балалар сандық кесінді және суре бойынша 2 санын қалай алғанын түсіндіреді (екі –екі бір санынан алынды, яғни екі бұл бір және тағы бір).












Баспа негіздегі дәптердегі жазуды орындайды.



Оқулық, дәптер.

Сандық кесінді.

Карточкалар.

























Баспа негіздегі

жұмыс дәптері

15-20

Жаңаны қолдану

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі. Оқушылар жұптасып, ойлана отырып ойларымен бөліседі.

Оқулықтағы №2 тапсырманы жұппен орындайды.

Суретте қандай заттар екі-екіден? (Кітап, бояу, қалам.)

Суретте қандай заттар бір-бірден? (Қарындаш, дәптер.)

Заттар екеуден болу үшін не істеу керек?


Балалар суреттегі заттарды санайды.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.


Оқушылардың жұмысы «Шапалақтау» әдісі бойынша бағаланады.

Оқулық, дәптер.

«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.


20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

Оқулықтағы №3 тапсырманы орындауды ұсынуға болады.

Қай заттың екі-екіден екенін ата. (Жапырақ, қарындаш, асық.)

Жапырақ орналасқан ұяшық қарындаштар орналасқан ұяшықтың қай жағында орналасқан? (сол жағында)

Қорап орналасқан ұяшық қарындаштар орналасқан ұяшықтың қай жағында орналасқан? (оң жағында)

Қалған заттар нешеден? (Текше –1, өшіргіш – 3, қорап – 1.)

Текше орналасқан ұяшық қарындаштар орналасқан ұяшықтың қай жағында орналасқан? (астында)

Оқушылар заттар орналасқан ұяшықтар қайда орналасқанын осылайша анықтайды.






Балалар суреттегі заттарды санайды.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Заттардың орналасуын оң жақта, сол жақта, астында, үстінде сөздерін қолданады.



Оқулық, дәптер.


25-32

Осығандейінөтілгенматериалменжұмыс.

Дәптердегі №2 тапсырманы өз бетімен орындайды.


Әр суретті сәйкес фишкамен және цифрмен қосады.

Өз білімін бағалау үшін дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

Рефлексия

32-35

«Блоб ағашы» әдісі.


Бүгінгі сабақтағы түсінгеніне байланысты оқушы өзін ағаштың қай жерінде тұрғанын белгілейді.


«Блоб ағашы» әдісі.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!