СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-класс.  Тема: 824-831

Нажмите, чтобы узнать подробности

  _______2020 - жыл  ОББ  текшердим :  ________________

Математика 3-класс

 Тема: 824-831

Сабактын тиби: бышыктоо сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар, маселеге сүрөттөр

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

                     

Маселенин шартын түзүп чыгарышат.Амалдарды аткарышат.тик бурчтуктун аянтын табышат. Теңдемелердин тамырын таап,тууралыгын текшеришет. Тамга камтыган туюнтманын маанилерин табышат.

Маселенин шартын түзүп чыгарышса.Амалдарды аткарышса.Тик бурчтуктун аянтын табышса. Теңдемелердин тамырын таап,тууралыгын текшеришсе. Тамга камтыган туюнтманын маанилерин табышса.

2. Социалдык коммуникативдик        

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

 3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү                 

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК3

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмаларын жалпы,кайра жекече текшерет.

 

 822.

(894-800):2=94:2=47

136:(482-478)=136:4=34

(2342-2310):8=32:8=4

(1138-1100)х9=38х9=342

 

823.

168х4=672          214х4=856

255х3=765          11онд.х6=66онд.

15х3жүзд.=45 жүзд.

4х6жүзд.=24жүзд.

3005х3=9015

9жүзд.х 5=45жүзд.

НК1

 

НК2

НК3

 

 

ПК2

 

 мактоо

Жаңы тема

824.Шаардан айылга чейин автобус менен 2 саатта жетебиз.Эгер бул аралык 140км болсо, анда автобус бир саатта канча км жүргөн?

 

Чийме ,сүрөт менен түшүндрөт.

_____ 2саат _________

 Ш                         1саатта      А

    ______140км________

Чыгаруу: 1) 140:2=70

Ж: Автобустун ылдамдыгы саатына 70км.

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

 

825.Түрмөктө 70м жибек болгон. Андан ар бирине 3м ден кеткен 10 халат жана 4 м ден кеткен 5 көйнөк тигишти. Канча метр жибек калды?

 

 

826.

Туура аткарылышын көзөмөлдөйт.

 

 

827.Тик бурчтуктун бир жагы 8см, экинчиси андан 3 эсе узун. Тик бурчтуктун аянтын туюнтма түзүп чыгар.

 

 

 

Көнүгүү аткартат.

 

 

828.Теңдемелердин тамырларын тап. Тууралыгын текшер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

829. (128:к)+360 туюнтмасынын к=2,4 болгондогу маанилерин тап.

 

 825.

Болгон -70

3м-10 халат

4м-5көйнөк

Калды -?

Чыгаруу: 3х10=30(м) халат

               4х5=20 (м) көйнөк

               20+30=50 (м)

                70-50=20(м)

Ж: 20м жибек калды.

826.

64х5=320         72х1онд.=72онд.

1200:100=12    303:3=101

312х2=624       15х1жүзд.=15жүзд.

744:4=186        135х6=816

827.

АВ=8см

ВС=3х8

S=?

Чыгаруу:S=8х(3х8)=8х24=192(см2)

Ж: Аянты 192см2

 

Көнүгүү аткарышат

 

828.

Теңдемелердин тамырларын тап.

614+х=800                 к+39=90

х=800-614                  к= 90-39

х=186                         к=51

Текш.:                       текш.:

614+186=800          51+39=90

800=800                     90=90

 

а+700=912              15+m=100

а=912-700                m=100-15

а=212                       m=85

текш.:                     текш.:

212+700=912         15+85=100

912=912                    100=100

829.

(128:к)+360

1.к=2                        2. к=4

(128:2)+360=            (128:4)+360=           

=64+360=424            =32+360=392

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

НК2

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

Смайлик

тер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

смайлик

 

Жыйынтыктоо

Баалоо.

 

 

 

Уй тапшыр.

Карточкалар берилет.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

830,831.

Суроолорго жооп беришет.

 

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

НК2

 

НК3

ПК2

 

Смайлик

тер

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс.  Тема: 824-831»

28.02.2020 - жыл ОББ текшердим : ________________

Математика 3-класс

Тема: 824-831

Сабактын тиби: бышыктоо сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө

Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар, маселеге сүрөттөр

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

Маселенин шартын түзүп чыгарышат.Амалдарды аткарышат.тик бурчтуктун аянтын табышат. Теңдемелердин тамырын таап,тууралыгын текшеришет. Тамга камтыган туюнтманын маанилерин табышат.

Маселенин шартын түзүп чыгарышса.Амалдарды аткарышса.Тик бурчтуктун аянтын табышса. Теңдемелердин тамырын таап,тууралыгын текшеришсе. Тамга камтыган туюнтманын маанилерин табышса.

2. Социалдык коммуникативдик

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК3


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмаларын жалпы,кайра жекече текшерет.


822.

(894-800):2=94:2=47

136:(482-478)=136:4=34

(2342-2310):8=32:8=4

(1138-1100)х9=38х9=342


823.

168х4=672 214х4=856

255х3=765 11онд.х6=66онд.

15х3жүзд.=45 жүзд.

4х6жүзд.=24жүзд.

3005х3=9015

9жүзд.х 5=45жүзд.


НК1


НК2

НК3



ПК2


мактоо

Жаңы тема

824.Шаардан айылга чейин автобус менен 2 саатта жетебиз.Эгер бул аралык 140км болсо, анда автобус бир саатта канча км жүргөн?


Чийме ,сүрөт менен түшүндрөт.

_____ 2саат _________

Ш 1саатта А

______140км________

Чыгаруу: 1) 140:2=70

Ж: Автобустун ылдамдыгы саатына 70км.

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо























Эс алуу көнүгүүсү




825.Түрмөктө 70м жибек болгон. Андан ар бирине 3м ден кеткен 10 халат жана 4 м ден кеткен 5 көйнөк тигишти. Канча метр жибек калды?



826.

Туура аткарылышын көзөмөлдөйт.



827.Тик бурчтуктун бир жагы 8см, экинчиси андан 3 эсе узун. Тик бурчтуктун аянтын туюнтма түзүп чыгар.




Көнүгүү аткартат.



828.Теңдемелердин тамырларын тап. Тууралыгын текшер.













829. (128:к)+360 туюнтмасынын к=2,4 болгондогу маанилерин тап.


825.

Болгон -70

3м-10 халат

4м-5көйнөк

Калды -?

Чыгаруу: 3х10=30(м) халат

4х5=20 (м) көйнөк

20+30=50 (м)

70-50=20(м)

Ж: 20м жибек калды.

826.

64х5=320 72х1онд.=72онд.

1200:100=12 303:3=101

312х2=624 15х1жүзд.=15жүзд.

744:4=186 135х6=816

827.

АВ=8см

ВС=3х8

S=?

Чыгаруу:S=8х(3х8)=8х24=192(см2)

Ж: Аянты 192см2


Көнүгүү аткарышат


828.

Теңдемелердин тамырларын тап.

614+х=800 к+39=90

х=800-614 к= 90-39

х=186 к=51

Текш.: текш.:

614+186=800 51+39=90

800=800 90=90


а+700=912 15+m=100

а=912-700 m=100-15

а=212 m=85

текш.: текш.:

212+700=912 15+85=100

912=912 100=100

829.

(128:к)+360

1.к=2 2. к=4

(128:2)+360= (128:4)+360=

=64+360=424 =32+360=392



НК2





















НК3





НК2



ПК2


























ПК2


Смайлик

тер






















смайлик


Жыйынтыктоо

Баалоо.




Уй тапшыр.

Карточкалар берилет.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

830,831.

Суроолорго жооп беришет.



Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.

НК2


НК3

ПК2


Смайлик

тер




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!