“____” _________-2020 - жыл ОББ текшердим :
Математика 3-класс
Тема: 761-768
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы
Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө, доскада иштөө
Сабактын жабдылышы: окуу китеби , карточкалар, үлгү эсеп
Нег.компет-к
|
Сабактын максаттары
|
Көрсөткүчү
|
1.маалыматтык
|
Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга мамычада бөлүү жөнүндө түшүнүк алышат. Мисалдарды мамычада аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешет.
|
Эки, үч, төрт орундуу сандарды бир орундуу санга мамычада бөлүү жөнүндө түшүнүк алышса. Мисалдарды мамычада аткаруу менен түшүнүктөрүн бекемдешсе.
|
2. Социалдык коммуникативдик
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.
|
Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.
|
3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.
|
Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.
|
Сабактын жүрүшү
|
Сабактын этабы
|
Мугалимдин ишмердүүлүгү
|
Окуучунун ишмердүүлүгү
|
Компет.
|
Баалоо
|
НК
|
ПК
|
Уюштуруу:
|
Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.
|
Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.
|
НК2
|
|
Ыраазы
чылык билди
рүү
|
Үй тапшырма
ны суроо
|
759,760.
Үй тапшырмаларын жалпы кайра жекече текшерет.
760. Аянты 16 см2 болгон тик бурчтуктун жактары кандай болушу мүмкүн?
|
759.
а) 13:4=3(калд.1) 15:8=1(калд.7)
25:4=6(калд.1) 65:8=8(калд.1)
б) 66:6=11 70:10=7
900:10=90 850:10=85
в) 10 онд.:10=1онд. 4онд.:2=2онд.
6 онд.:3=2онд. 12онд.х4=48онд.
5х5онд.=25онд. 3жүзд.х2=6жүзд.
760.
S=16см2
1)АВ=1см 2) АВ=2см 3)АВ=4см
ВС=16см ВС=8см ВС=4см
|
НК1
НК2
НК3
|
ПК2
|
мактоо
|
Жаңы тема
|
761.Бөлүүнү башка амалдар сыяктуу мамыча түрүндө жазып аткаруу ыңгайлуу.Бөлүү жогорку разряддан башталат.
-963 3
9 321
-06
6
-03
3
0
|
Көрүшөт, угушат, түшүнүшөт,эстеп калышат.
|
НК1
|
ПК1
|
мактоо
|
Бышыктоо
Эс алуу көнүгүүсү
|
762.Бөлүүнү мамыча түрүндө жазып аткар. Эмнени бакадың?
Ооба, сандын ар бир разряды бир орундуу санга калдыксыз бөлүнөт.
763.Марат инисинен 2 эсе улуу, агасынан болсо 3жашка кичүү.Эгер Мараттын иниси 4 жашта болсо, Марат канчада жана агасы канчада?
764.Айна он эки күн бою күнүнө 8 беттен китеп окуду. Андан кийин ал дагы 15 бет окуду. Айна китептин канча бетин окуду?
Кыймылдуу көнүгүү аткартат.
765.ВСD үч бурчтуктун аянтын жана перимет- рин тап. Керектүү ченөөлөрдү жүргүз.
766. (24:а)х5= а=2,4,6 болгондогу маанилерин салыштыр.Эмнени байкадың?
|
Мамычада аткарышат.
669:3=223 2842:2=1421
84:4=21 864:2=432
Иниси-4 жашта
Марат-2эсе улуу
Агасынан-3 жаш кичүү
Марат жана агасы канчада?
Чыгаруу:
- 4х2=8(жаш)
- 8+3=11(жаш)
Ж: Марат 8, агасы 11жашта.
764. окуду 12 күн-8 беттен
кийин-15 бет окуду ? бет
Чыгаруу:
1)12х8=96(бет) 2) (12х8)+15=111
96+15=111
Ж: Айна 111 бет окуган.
Көнүгүү аткарышат.
АВ=3см
ВС=4см
S=? Р=?
S=3х4=12см2
S1= 12:2=6(см2)
Р=3+4+5=12(см)
766.
1) а=2 (24:2)х5=12х5=60
2)а=4 (24:4)х5=6х5=30
3) а=6 (24:6)х5=4х5=20
Тегерек сандар чыкты.
|
НК2
НК3
НК2
|
ПК2
ПК2
|
Смайлик
тер
Смайлик
смайлик
|
Жыйынтыктоо
Баалоо.
Уй тапшыр.
|
Карточкалар берилет.
Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.
767,768.
|
Суроолорго жооп беришет.
Баа койдурушат.
Үй тапшырма алышат.
|
НК2
НК3
|
ПК2
|
Смайлик
тер
|
Просмотр содержимого документа
«Математика 3-класс Тема: 761-768»