СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әлемдегі ең суық аймақтар

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әлемдегі ең суық аймақтар  тақырыбы бойынша сабақтың ҚМЖ-сы

Просмотр содержимого документа
«Әлемдегі ең суық аймақтар»

САБАҚ: 8

Мектеп: №28 Құсмұрын ОМ

Күні: 19-09-2018

Мұғалімнің аты-жөні: Абуталипова А.Б.

Сынып: 7 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ауа райы және климаттық өзгерістер.

1.9. Әлемдегі ең суық аймақтар.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7 ӘТН2. Сөйлеу тіліндегі интоннация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: кідіріс пен логикалық екпінді түсінеді, қолдану тәртібін біледі.

Басым бөлігі: интоннация мен кідірісті, логикалық екпінді дұрыс қолданады.

Кейбір оқушылар: кідіріс пен логикалық екпін және интоннацияның қолданыс тәртібіне талдау жасайды, қолданылуына баға береді.

Күтілетін нәтиже:

Интоннация мен кідіріс және логикалық екпінді дұрыс қолданады.

Бағалау критерийлері

Интоннация мен кідіріс және логикалық екпінді дұрыс қолданады.

Тілдік мақсаттар

Менің ойымша... Менің пікірімше... Қорытындылай келгенде...

Ақпараттарға көз жүгіртсек...

Алдыңғы оқу

Шығармашылық бағыттағы тапсырмалар тыңдалады. Кері байланыс беріледі.

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы 5 минут

Ұйымдастыру сәтін өткізу.

Қызығушылықты ояту.

Қыстағы қар –жерге ырыс, Жердегі ылғал – елге ырыс. Мақал.

Осы мақал бойынша тақырыпты болжау. сабақ мақсатымен таныстырылады.

Слайд

Сабақтың ортасы

10 минут







5 минут







  1. минут


  1. тапсырма. Оқу. Топпен талдау. Оқиды, талдайды.

1-топ: Мәтінге сұрақ қояды.

2-топ: Постер жасайды.

3-топ: «Қысқы боран» тақырыбына эссе жазады.

25-беттегі Сөйлеудегі кідірістің қызметі. Ережені оқыту, талдату.

Кідіріске жұмбақ шештірту.

  • Сергіту сәті. Тапқыр болсаң, шешіп көр!

  • Қолы жоқ,сурет салады,тісі жоқ,тістеп алады./Аяз/

Қанаты жоқ- ұшады,аяғы жоқ-жүреді,аузы жоқ-ұлиды./Боран/
Терезеге қонады,әсем ою ояды./Қырау/
Отқа жанбас,суға батпас./Мұз/

Бар ма, жоқ па – оны анық білмейсің,
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің./ауа/
Жылт – жылт еткен,
Жырадан өткен. /су/
Ақ шапанын үстінен алты ай бойы шешпейді,
Қара шапан үстінен алты ай бойы түспейді. /Қара жер мен қар/


  1. тапсырма. Жазбаша орындайды.

3-тапсырманы ауызша орындайды.


5 минут

Әр топқа БК ұсынылады:

Бағалау критерийлері

I

II

III

1

Интоннация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсінеді




2

Қолданысына баға береді




Кері байланыс, бір-біріне «Бес бармақ» арқылы бағалайды



Кері байланыс

Сабақтың соңы

5 минут

Кері байланыс: «Қызықты-плюс-минус» стратегиясы бойынша кері байланыс береді.

Үйге тапсырма: 5-6 тапсырмалар.


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.

Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?

Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?

Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?

Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға


Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?










Теңіз деңгейінен 3500 метр биіктікте, оңтүстік геомагниттік полюсте орналасқан. Зерттеу бекеті орыстарға тиесілі. Мұнда қашанда жан түршіктірер суық болып тұрады. 1983 жылдың 21 шілдесінде осында ғаламшарымыздағы ең төмен температура тіркелді (-89,2°C). Бекет Шығыс (4 шақырым мұз астында) деп аталатын әлемдегі ең үлкен көлдің аймағында жатыр.



Эврика[өңдеу]

Эврика, Канада

Эврика – Канададағы Эллесмер аралына жақын маңда орналасқан зерттеу бекеті. Эвриканы да әлемнің ең суық жеріне жатқызады. Ол 1947 жылы метеорологиялық бекет ретінде салынған екен. Жыл бойындағы орташа температура – -20°C. Қыста көбіне 40°C көрсетеді. Соған қарамастан қызығушылығы мол туристер осында келуден бас тартқан емес. Эврикаға жету үшін ұшаққа 20 000$ жұмсайсыз.



Оймякон[өңдеу]


Оймякон, Ресей

Оймякон Якутия республикасында, Солтүстік жарты шардың оңтүстігінде 350 шақырым жерде жатыр. 1926 жылы осы жерде температураның рекордтық төмен көрсеткіші (-71,2°С) тіркелген болатын. Осы оқиғаға байланысты ауылдардың бірінде мемориалдық тақта қойылған.



Денали


Денали, АҚШ

Денали немесе Мак-Кинли тауы Солтүстік Американың ең биік шыңы саналады. Ертеден-ақ "Жер бетіндегі ең суық тау" деген лауазым алған. Қыста ауа температурасы -40°C болады. Таудың биіктігі – 6194 метр.



Ұлан-Батыр


Ұлан-Батыр, Моңғолия

Ұлан-Батыр моңғол даласында, теңіз деңгейінен 1300 метр биіктікте жатыр. Оған "Әлемдегі ең суық астана" деген ат берілген. Қаңтар айында ауа температурасы -16°C түспейді.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!