Просмотр содержимого документа
«Корголуучу жана өзгөчө жайларда кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар»
Предметтин аты: География | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | БЕКИТЕМИН ОББ: |
Планды түзгөн: Мамалатип кызы А. | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар
Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү: |
Билим берүүчү: Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт. | Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүшсө; |
Өнүктүрүүчү: Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүшөт. | Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүшсө; |
Тарбия берүүчү: Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат. | Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышса; |
Күтүлүүчү натыйжа:
- Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүштү.
- Корголуучу жана өзгөчө корголуучу жайлар,сйрек кездешүүчү жана жоголуп бара жаткан жаныбарлар боюнча талкулоо менен теманы терең түшүнүшөт жана булгануу себептерин аныктап терең ой жүгүрүштү.
- Окуучлар жаратылышты коргоого,сактоого жана өстүрүүгө тарбияланышат.
Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы:
Кыргызстандын картасы,таркатмалар, Сүрөтөр,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест жана окуу китеби.
Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
№ | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
НК | ПК |
1. | Уюштуруу (3 мин) | Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү | Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт. | | |
2. | Үйтапшырмасын суроо(10мин) | “Пирамида”оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде 1.Жаратылыш ресурстарын санап көргүлө? 2.силердин оюңар боюнча кайсы ресурстар түгөнүүчү,кайсылары түгөнбөөчү реурстарга кирет? 3.Калыбына келүүчү ресурстар кайсылар? | Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат. | НК1 НК2 НК3 | НК1 НК2 НК3 |
3. | Жаңы материлдарды түшүндүрүү (20 мин) | Азыркы кезде Республикабыздын аймагында 6 корук жайлары,республикалык жана областык масштабдагы 5 улуттук жана жаратылыш пакрктар жана 40га жакын убактылуу корголуучу жайлар бар.Алардын жалпы аянты 5151 км2 ,Кыргызстандын жалпы аянтынын 2,6 % ин ээлейт. Ысык-Көл мамлекеттик коругу-аянты 19 миң га,коруктун аймагында сүт эмүүчүлөрдүн 24 түрү,канаттуулардын 232,300 дөн ашык өсүмдүктөрдүн түрү кездешет. Сары-Челек мамлекеттик коругу-1959-жылы уюштурулган,1979-жылы ЮНЕСКО тарабынан эл аралык биосфералык коруктардын катарына кирген. Беш-Арал мамлекеттик коркгу Нарын мамлекттик коругу Каратал-Жаңырык мамлекттик коругу Сары-Чат_ээр-Таш мамлекттик коругу Ала-Арча мамлекттик жаратылыш паркы Чоң Кемин улуттук жаратылыш паркы Беш-Таш жаратылыш паркы Кыргыз-ата жаратылыш паркы | Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 |
4. | Сабакты бышыктоо (6мин) | Суроо жана жооп иретинде 1.Ысык-Көл мамлекеттик коругу боюнча маалымат бергиле? 2.Сары-Челек мамлекттик коругу боюнча маалымат бергиле? 3.Нарын мамлекттик коругу боюнча маалымат бергиле? 4.Каратал-Жаңырык мамлекттик коругу боюнча маалымат бергиле? 5.Сары-Чат_ээр-Таш мамлекттик коругу боюнча маалымат бергиле? 6.Ала-Арча мамлекттик жаратылыш паркы боюнча маалымат бергиле? 7.Чоң Кемин улуттук жаратылыш паркы боюнча маалымат бергиле? 8.Беш-Таш жаратылыш паркы боюнча маалымат бергиле? 9.Кыргыз-ата жаратылыш паркы боюнча маалымат бергиле? | Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат | НК1 | ПК1 ПК3 |
5. | Үй тапшырма (2мин) | §11.2.Кыргызстандагы жаратылышты коргоонун маселелери боюнча окуу жана контур картага түшүрүү 10 тест түзүү | Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө | ПК3 | ПК3 |
6. | Баалоо (2мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат Упайлардын негизинде баалоо | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. | | |