УРОК 20
Закон відбивання світла
Мета: сформувати знання про явище відбивання світла та його властивості, ознайомитись з законом відбивання світла та перевірити його на практиці
Наука – полководець,
а практика – солдати.
Леонардо Вінчі
Хід уроку
Організаційний момент.
Актуалізація знань.
Перевірка домашнього завдання
Вправа 1 . Розгадати кросворд
Частково освітлений простір
Одне із п’яти відчуттів, яке дає нам найбільше уявлення про простір
Природне джерело світла
Пристрій, який сприймає світлове випромінювання
Яскрава комаха, яку літньої ночі можна побачити у траві
Штучне джерело світла
Простір, куди не потрапляє світло від джерела
Лінія вздовж якої поширюється світло
Як поширюється світло у прозорому однорідному середовищі?
Мотивація навчальної діяльності
Міфи древньої Греції говорять , що колись у сиву давнину, побачивши своє зображення на дзеркальній поверхні води, прекрасний юнак Нарцис був настільки ним зачарований, що ніяк не міг відвести свій погляд. Боги виявили співчуття і перетворили юнака на прекрасну квітку – нарцис.
Але воду не понесеш у кишені, а отже не побачиш себе, коли захочеш. І люди стали думати, як зробити так , щоб «вода» була завжди під рукою. Древні єгиптяни, які жили понад 5000 років тому, придумали дзеркало. Правда, воно було зовсім не таким, яким користуємося ми. Уявіть собі невеликий бронзовий диск, одна сторона якого дуже гладенька. Якщо в неї подивитися, можна побачити себе.
Сприйняття навчального матеріалу
Приклад - відбивання світла планетами, Місяцем, іншими тулами
Дослід – утворення сонячного зайчика , посипаємо дзеркало крейдою, дзеркало тьмяніє. Світло відбивається від шорсткої поверхні в усі боки і розсіюється.
Вправа 2. Заповнити схему, зробити малюнок
Кут падіння – це кут між падаючим променем і перпендикуляром проведеним у точку падіння
Кут відбивання – це кут, між відбитим променем і перпендикуляром, проведеним у точку падіння.
Закони відбивання світла :
Промінь падаючий, відбитий і перпендикуляр , проведений у точку падіння, лежать в одній площині
Кут падіння дорівнює куту відбивання.
Якщо падаючий промінь спрямувати шляхом відбитого променя, то відбитий промінь поширюється шляхом падаючого. Цю властивість називають оборотністю променів
Якщо падаючий промінь спрямувати перпендикулярно до площини відбивання , то відбитий промінь співпаде з падаючим.
5. Закріплення
Вправа 3. Тест
Який малюнок відповідає закону відбивання світла?
α γ
α γ
α γ
а) α = γ б) α = γ в) α = γ
Кут падіння дорівнює 30 º. Чому дорівнює кут відбивання?
а) γ = 60 º б) α = 30 º в) γ = 30 º
Який промінь 1,2 або 3 відповідає відбитому променю? наведи олівцем.
1 1
2
2
3
3
а) б)
Вправа 4. Яким повинен бути кут падіння, якщо кут між падаючим і відбитим променем дорівнює 70º. Зробіть малюнок
Вправа 5. Чому дорівнює кут відбивання променя, якщо кут між падаючим променем і поверхнею 30 º? Зробіть малюнок
Рефлексія знань
Інструктаж х техніки безпеки
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 9
Тема: Вивчення законів відбивання світла за допомогою плоского дзеркала
Мета роботи: ______________________________________________________
Прилади і матеріали: ________________________________________________
__________________________________________________________________
Хід роботи
Встановіть екран зі щілиною на аркуші білого паперу, за екраном розмістіть джерело світла.
Дослідним шляхом установіть таке розташування джерела світла і екрана, щоб смужка світла на папері була тонкою і яскравою.
Поставте на шляху променя світла під довільним кутом до променя плоске дзеркало. Якщо ви правильно розташували дзеркало, то на папері утвориться тонка смужка світла – відбитий промінь.
Накресліть на папері лінію уздовж дзеркала, покажіть падаючий і відбитий промінь, а також точку падіння променя на плоске дзеркало.
Побудуйте перпендикуляр до дзеркала через точку падіння променя
Відмітьте на малюнку кути падіння і відбивання.
За допомогою транспортира виміряйте кути падіння і відбивання, результати запишіть у таблицю.
Повторіть дослід кілька разів, змінюючи при цьому кут падіння променів.
Номер досліду | Кут падіння | Кут відбивання |
1 | | |
2 | | |
3 | | |
Спрямуйте падаючий промінь перпендикулярно до дзеркала. Поспостерігайте, як спрямовано відбитий пучок. Запишіть чому дорівнюють кути падіння і відбивання в цьому випадку
α = __________, β =_________.
Зробіть висновок.
Під час лабораторної роботи ми перевірили________________________________________
_____________________________________________________________________________
Ми переконалися в тому, що промінь падаючий, ___________________________________
_____________________________________________________________________________
лежать _______________________________________________________________________
Ми провели _____ досліди і переконалися, що _____________________________________
_____________________________________________________________________________
Якщо промінь падає перпендикулярно на дзеркало, то ______________________________
_____________________________________________________________________________
Додаткове завдання
Намалюйте схематично хід сонячних променів вранці, вдень, ввечері. Коли кут падіння променів найменший?
Підсумок уроку
Повторити основні питання уроку.
Домашнє завдання
§ 17
ст. 133 підготувати відповіді на питання
розв’язати задачі
1) За малюнком знайдіть градусну міру кута відбивання, побудуйте відбитий промінь
30º
2) Кут між падаючим і відбитим променями складає 80 º. Під яким кутом до поверхні павдає промінь? Зробіть малюнок
3) Домалюйте недостаючи елементи