СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект по математике на тему "Масса. Ўлчаш ва таққослаш."

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика     119– дарс

Мавзуси: Масса. Ўлчаш ва таққослаш.

Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб

Куни, ойи: 10.05.2017

Ўқитувчининг исми: Абдираимова Марҳабо

1-“В”синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Дарснинг мақсади:

 

1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік  фигураларды (куб,  шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

Барча ўқувчилар:  деректерді жинақтайды, жүйелейді және толықтырады;

Ўқувчиларнинг асосий қисми:  қолда бар материалдарды пайдаланып кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастырады.

Айрим ўқувчилар:  улар  орасидаги ўзаро боғланишни тушунади.

 

Дарснинг бориши

 

Дарс тартиби

Режаланган иш

Дарс тартиби

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш.

Дарснинг боши (2-5 минут)

Дарснинг ўртас

(6 – 30 минут)

 

Билиб оласиз

Нарсалар массасини таққослашда “≥” ва”≤” белгиларидан фойдаланишни.

Нарсалар массасини таққослаш натижаларини сонли тенгсизлик “≥” ва”≤” белгилари (“ортиқ” ва “кам”) ёрдамида ёзиш мумкин

Полвонлар

Иккита полвон кимнинг кучли эканлиги ҳақида тортишиб қолишди. Тортишувни ҳал этишга ёрдам беринг. Полвонларларнинг қайси бири массаси оғирроқ тошни  кўтара олганлигини ани қланг. Сонли тенгсизликлар тузинг

50кг≤60кг

Фақат бир хил катталик қийматларини таққослаш мумкин. Масалан, массалар қийматини бошқа массалар қиймати билан таққослаш мумкин, лекин массалар қийматини узунлик қиймати билан таққослаш мумкин эмас.

Ечинг

Биринчи яшикда 12 кг олма, иккинчисида эса 10 кг олма бор. Қайси яшикдаги олмалар массаси кам? Қанча кам? Сонли тенгсизлик тузинг.

Ҳаракт қилинг

Унлар массасини таққосланг

12кг    14кг

Дарснинг ўртас

(6 – 30 минут)

 

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.

Дарс якуни (31-35 минут)

Қўшимча ахборот

Хулоса

 

 

Хулоса

 

Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқувчиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.

 

           

 

Илмий мудир___________

“___”_______________

 

Просмотр содержимого документа
«Конспект по математике на тему "Масса. Ўлчаш ва таққослаш."»



Математика 119– дарс

Мавзуси: Масса. Ўлчаш ва таққослаш.

Мактаб: № 111 М.Маметова номли умумий ўрта мактаб

Куни, ойи: 10.05.2017

Ўқитувчининг исми: Абдираимова Марҳабо

1-“В”синф

Дарсга қатнашган ўқувчилар сони:

Дарсга қатнашмаган ўқувчилар сони:

Дарснинг мақсади:


1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру

Ўқиш лойиҳасига мос ўқув мақсади:

Барча ўқувчилар: деректерді жинақтайды, жүйелейді және толықтырады;

Ўқувчиларнинг асосий қисми: қолда бар материалдарды пайдаланып кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастырады.

Айрим ўқувчилар: улар орасидаги ўзаро боғланишни тушунади.


Дарснинг бориши


Дарс тартиби

Режаланган иш

Дарс тартиби

Дарснинг боши (2-5 минут)

Ўқувчиларнинг дарсга тайёргарлиги. Дарс бошланишига ёқимли таъсир этадиган кўнгил куйини қолиплаштириш.

Дарснинг боши (2-5 минут)

Дарснинг ўртас

(6 – 30 минут)

Билиб оласиз

Нарсалар массасини таққослашда “≥” ва”≤” белгиларидан фойдаланишни.

Нарсалар массасини таққослаш натижаларини сонли тенгсизлик “≥” ва”≤” белгилари (“ортиқ” ва “кам”) ёрдамида ёзиш мумкин

Полвонлар

Иккита полвон кимнинг кучли эканлиги ҳақида тортишиб қолишди. Тортишувни ҳал этишга ёрдам беринг. Полвонларларнинг қайси бири массаси оғирроқ тошни кўтара олганлигини ани қланг. Сонли тенгсизликлар тузинг

50кг≤60кг

Фақат бир хил катталик қийматларини таққослаш мумкин. Масалан, массалар қийматини бошқа массалар қиймати билан таққослаш мумкин, лекин массалар қийматини узунлик қиймати билан таққослаш мумкин эмас.

Ечинг

Биринчи яшикда 12 кг олма, иккинчисида эса 10 кг олма бор. Қайси яшикдаги олмалар массаси кам? Қанча кам? Сонли тенгсизлик тузинг.

Ҳаракт қилинг

Унлар массасини таққосланг

12кг 14кг

Дарснинг ўртас

(6 – 30 минут)

Дарс якуни (31-35 минут)

Ўқувчилар дарс давомида нимани билгани,нима иш бажаргани, нима қизиқарли енгил бўлгани, нима қийин бўлгани ҳақидаги фикрларини айта олади.

Дарс якуни (31-35 минут)

Қўшимча ахборот

Хулоса



Хулоса


Якуний хулоса

Энг яхши ўтган икки нарса нима?

1: Ўқувчиларни дарс давомида баҳолаш.

2: Иқтидорли ва ночор ўқувчиларга алоҳида топшириқ бериш.

Қандай икки нарса дарсни яхши қилар эди?

1: Дарснинг натижасига кўнгил бўлиш.

2: Рефлексия.




Илмий мудир___________

“___”_______________




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!