СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект інтегрованого уроку з літературного читання та української мови у 3 класі «Василь Сухомлинський "Не забувай про джерело". Написання есе»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект інтегрованого уроку

з літературного читання та української мови

у 3 класі

«Василь Сухомлинський "Не забувай про джерело". Написання есе»

Просмотр содержимого документа
«Конспект інтегрованого уроку з літературного читання та української мови у 3 класі «Василь Сухомлинський "Не забувай про джерело". Написання есе»»














Конспект інтегрованого уроку

з літературного читання та української мови

у 3 класі

«Василь Сухомлинський "Не забувай про джерело". Написання есе»












Вчитель початкових класів

Олександрівської ЗОШ

І – ІІІ ступенів

Снігурівської районної ради

Миколаївської області

Завадська Світлана Олександрівна






2017

Тема. Василь Сухомлинський "Не забувай про джерело". Написання есе.

Мета. Формування предметних компетентностей:

  • актуалізувати і розширити знання дітей про життя й творчість видатного українського педагога, письменника В. О. Сухомлинського;

  • познайомити з твором "Не забувай про джерело";

  • вчити аналізувати текст, виділяти головне, обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви, пояснювати зв’язок між причиною та наслідком;

  • удосконалювати навички правильного читання, вміння складати письмове висловлювання (есе), виявляти своє ставлення до предмету висловлювання;

  • розвивати критичне мислення, екологічну культуру;

  • виховувати дбайливе ставлення до природи, відповідальність за власні вчинки.

Формування ключових компетентностей:

  • уміння вчитися: планувати роботу на уроці, аналізувати, робити висновки, висловлювати власну думку з приводу обговорюваних питань, обґрунтовувати її, оцінювати свою діяльність на уроці;

  • комунікативної: будувати власні висловлювання, презентувати свою роботу;

  • здоровязбережувальної: відповідати за наслідки своїх вчинків, вибирати здоров’язбережувальну діяльність;

  • соціальної: працювати в парі, групі, колективі, формувати досвід взаємного навчання;

  • загальнокультурної: висловлювати емоційно-оцінні судження, висловлювати особистісне ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: закріплення й застосування знань, умінь й навичок.

Основні терміни й поняття: жанр, тема, основна думка, причина і наслідок, есе, власна позиція.

Міжпредметні зв’язки: природознавство.

Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, презентація Power Point, книжки з творами В.О. Сухомлинського, картки самооцінки, картки "План уроку", сигнальні картки, зошити для творів, тлумачні словники.


Хід уроку

Методичний коментар

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

- Доброго дня! Починаємо урок літературного читання.

- Зверніть увагу на запис на дошці. Назви яких предметів записано? (На дошці запис: літературне читання, українська мова, природознавство).

- Що спільного є між зазначеними предметами? (На цих уроках ми здобуваємо нову інформацію, поповнюємо словниковий запас, працюємо над текстами, розвиваємо мовлення, висловлюємо свої думки, робимо висновки)

- Сьогодні на уроці ми спробуємо поєднати ці три предмета однією темою. А якою, ви зрозумієте, коли згадаєте який розділ ми вивчаємо на уроках літературного читання? ("Як не любити той край")

- Чи може ця тема об’єднати названі предмети? Чому ви так думаєте? (Так, тому що на уроках літературного читання, української мови, природознавства ми вчимося любити рідний край, оберігати його природу.)



Встановлення міжпредметних зв’язків


Розвиток логічного мислення



Налаштування на інтегрований урок



Розвиток критичного мислення

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

- Тож, про що піде мова на уроці? Чи можете передбачити тему уроку? (Ми будемо говорити про Україну, рідний край, природу…)

  • Тему рідного краю пропоную дослідити на прикладі твору В.О. Сухомлинського "Не забувай про джерело".

  • Пропоную спланувати свою діяльність на уроці. (Діти самостійно висловлюють свої пропозиції щодо плану уроку. Вчитель прикріплює відповідні картки на дошку).

Інформація про автора Словничок

Новий твір Моя позиція

Розвиваємо мовлення Самооцінка

Домашнє завдання





Громадянська компетентність




Компетентність

уміння вчитися:

вміння планувати роботу на уроці

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- Пропоную розпочати роботу з повідомлення інформації про автора.

- Що вам відомо про В.О. Сухомлинського? (Короткі повідомлення дітей, які виконували випереджувальне домашнє завдання)

Доповнення вчителя:

* Твори В. О. Сухомлинського виданні 53-а мовами світу загальним тиражем майже 15 мільйонів примірників. Його книга "Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.

* Василь Сухомлинський написав близько 1500 художніх творів – оповідань і казок для дітей. Загальний тираж цих книг становить близько 4-х мільйонів екземплярів на мовах різних народів світу.

Контрольні запитання (діти, які готували повідомлення задають питання класу)




Самооцінювання та взаємооцінювання


Формування навчально-інформаційних умінь.

Комунікативна компетентність.

Компетентність

уміння вчитися:

вміння самостійно здобувати інформацію



Взаємодія в системі "учень-учень".

Формування контрольно-оцінних умінь.

Випереджувальне домашнє завдання на урок позакласного читання


Формування контрольно-оцінних умінь

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота над заголовком. Вправа "Передбачення"

- А сьогодні на нас чекає цікавий і повчальний твір.

- Прочитайте заголовок твору ("Не забувай про джерело»)

- Як ви вважаєте, про що піде мова в оповіданні?

- Яке речення за метою висловлювання використав автор? (Спонукальне)

- До чого спонукає нас письменник?

2. Виразне читання твору вчителем і учнями, які гарно читають

- Чи справдилися ваші передбачення, ви зрозумієте, прослухавши твір. Пропоную під час читання прислухатися до себе, своїх почуттів і зрозуміти які емоції викликає у вас цей текст. (Діти висловлюють свої почуття)

3. Словникова робота

- Пропоную звернути увагу на слова (на дошці): мулу, призвід, нинішньої, неприкаяними. Поясніть їх значення.

(Колективне пояснення значення слів. За потреби діти звертаються до тлумачного словника)

4. Самостійне опрацювання оповідання

- З’ясуйте, від імені кого ведеться розповідь?

- Хто головні герої ?

5. Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання. Вправа "Калейдоскоп запитань"

Технологія "Два-чотири-всі"

Орієнтовні питання дітей:

- Що показав учитель дітям?

- Що було на місці пустиря багато років тому?

- Зачитайте, яким був ставок і природа біля нього?

- Хто викопав ставок?

- Зачитайте, що ухвалили селяни на своїй раді?

- Як люди дотримували цієї ухвали?

- Хто приїхав до села?

- Як прозвали сім’ю? Чому?

- Що стали помічати старі люди?

Додаткові питання вчителя:

- Як ви розумієте вислів "лихий призвід — людям заохота»?

- Визначте тему твору?

- До якого жанру належить твір? (оповідання)

Доведіть свою думку.

6. Фізкультхвилинка



Розвиток уяви, критичного мислення.



Міжпредметний зв’язок з українською мовою




Загальнокультурна компетентність, емоційно-оцінне ставлення до змісту твору










Взаємонавчання у підсистемах "учитель-клас", "учень-учень".

Компетентність

уміння вчитися:

знаходити потрібну інформацію


Соціальна компетентність: формування навичок роботи в парі, групі, набуття досвіду взаємного навчання




V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Встановлення зв’язку між причиною і наслідком

- Скажіть, будь ласка, що сталося зі ставком?

- У наслідок чого ставок висох? (у наслідок безвідповідального ставлення людей до природи)

- Зачитайте, в яких словах виражена головна думка твору? (Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає)

- Який висновок для себе ви зробили, прочитавши це оповідання?

- Щоб ви порадили жителям села?

- Як би ви вчинили, якби самі були жителями цього села?

- Як по-іншому можна було б закінчити твір?

- Як ви вважаєте, чому Василь Олександрович написав це оповідання? (Хотів звернути увагу людей на проблему знищення водойм)

- До чого закликає нас автор? (Берегти водойми)

- Чи є проблеми з водою в нашій країні? У місті?

2.Демонстрація відеослайдів із зображенням засмічених водойм, забрудненого повітря.

- Пропоную переглянути фотографії. Які почуття у вас викликало зображене? (сум, стурбованість, страх, гнів)

- Чому?




Розвиток навчально-інтелектуальних умінь: встановлення причиново-наслідкових зв’язків.

Здоров’язбережу

вальна компететентність:

вчити відповідати за наслідки своїх вчинків



Громадянська компетентність


Формування ціннісних суджень, ставлень, уміння висловлювати власну думку

VІ. ТВОРЧА РОБОТА. НАПИСАННЯ ЕСЕ

1.Висловлення власних думок, аргументів, почуттів (робота в групах)

- Пропоную роботу в групах. Вам необхідно прочитати запитання на картці та обмінятися думками з приводу можливої відповіді на нього, зробити певні висновки.

(Кожній групі надається картка з одним питанням, яке вони мають обговорити протягом 1хв):

- На скільки важливою є вода для людей?

- Чому потрібно берегти воду?

- Що з написаного в тексті, зображеного на фотознімках вас засмутило?

- Як би ви закінчили цей текст? Чому?

(Після обговорення, один представник від кожної групи висловлює загальну думку-відповідь на поставлене запитання, інші - слухають, доповнюють, оцінюють)

2.Актуалізація опорних знань щодо написання твору

- Дякую за ваші відповіді. Думаю, почуте допоможе вам у наступній роботі.

- Пропоную письмово висловити свої почуття, переживання, роздуми на одну із запропонованих тем: "Не забувай про джерело", "Екологічні проблеми моєї країни", "Бережімо рідний край!" або обрати свою тему.

- Який вид тексту найбільше підходить для такого висловлювання? Чому?

(Діти аргументують свої відповіді. Приходять до висновку, що це – текст-есе.

На дошці – картки-опори

* текст-опис * текст-розповідь

* текст-міркування * текст – есе)

3. Виконання творчої роботи. Написання есе

(Учитель пропонує при потребі користуватися картками-опорами: на мою думку …, я погоджуюся …, я не погоджуюся …, я вважаю так, туму що …, мене турбує …)

4. Презентація результатів. Зачитування творів. Обмін думками. Висновки.

Гра "Комплімент другові" (взаємооцінювання на основі картки-опори: - мені сподобався твір …, тому що:

* текст побудований правильно;

* розкрито головну думку;

* автор чітко висловлює власну думку, доводить її;

* пише про свої почуття, переживання, розмірковує)





Соціальна компетентність: формування навичок роботи в групі, набуття досвіду взаємного навчання

Розвиток критичного мислення

Компетентність

уміння вчитися






Організація творчої діяльності. Розвиток мислення, монологічного мовлення.








Досвід творчої діяльності

Створення нового продукту.

Ситуація вибору завдання та способу діяльності




Диференційова-ний підхід

Комунікативна компетентність, вміння вчитися: формування вміння будувати власні висловлювання, аргументувати думку, контрольно-оцінних умінь

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Які висновки для себе ви зробили на уроці?

  • Чи можете ви завадити забрудненню водойм у нашому місті?

  • Яким чином?

VIІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

- Пропоную обрати домашнє завдання:

Д. р. - Прочитати новий твір В.Сухомлинського, підготуватися презентувати його на уроці позакласного читання.

В. р. - Обговорити питання збереження води у побуті з батьками. Написати звернення до громадськості міста "Збережемо воду чистою"

За бажанням: на наступний урок підготувати інформацію (презентацію) про Музей води.

Формування ціннісних ставлень

Громадянська компетентність



Диференціація.

Ситуація вибору

Випереджаюче домашнє завдання. Формування навчально-інформаційних умінь

ІX. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ.

САМООЦІНКА

- Пропоную оцінити свою діяльність на уроці (опора: - Я знаю, що …; - Я знаю, як це робити …; - Я роблю …; - Я створюю …; - Я знаходжу …; - Я прагну до …; - Я відчуваю, що мені потрібно …; - Я сьогодні працював …; (відповідав на запитання, надавав інформацію про автора, робив висновки, самостійно писав твір, доповнював відповіді однокласників, …)- Тому мою роботу можна вважати …).

Заключне слово учителя:

- Сподіваюся ви зрозуміли, що природа чекає від нас мудрості та добрих справ. Будьте ж мудрі, як сама природа, багаті, як земля, здорові, як вода. Завжди любіть, бережіть та примножуйте природу!



Компетентність вміння вчитися: оцінювання власної діяльності на уроці, формування ціннісних ставлень

Розвиток критичного мислення





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!