26.12.2023 г.
Конспект урока
по Родной (украинской) литературе
9 класс
ТЕМА. Иван Котляревский «Энеида»
МЕТА:
-з’ясувати історію написання та джерел «Енеїди»;
-визначити особливості сюжету, композиції, жанру твору;
-удосконалювати вміння працювати в групі, аналізувати та синтезувати навчальний матеріал;
-формувати самоосвітню, комунікативну, художньо-естетичну компетентності;
-удосконалювати вміння лаконічно висловлювати власні думки, робити висновки;
-виховувати в дев’ятикласників почуття гордості за літературну спадщину національних письменників, доброзичливі взаємини під час спільної роботи в групах.
Результати навчальної діяльності.
Особистісні УНД: визначати мотив і смисл своєї діяльності.
Пізнавальні УНД: уміння визначати логічну послідовність дій.
Регулятивні УНД: оцінка результатів своєї діяльності.
Комунікативні УНД: взаємодіяти з учителем і однокласниками, поважати чужу думку
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
МЕТОДИ, ПРИЙОМИ: «Доміно», «Кола Вена»,
«Відеогалерея», робота в групах, рольова гра «Інтерв’ю з письменником», ґронування, пазли, робота в парах «Інтерв’ю в сусіда», бінарне тестування, «Незакінчене речення», домашня завдання «Темна конячка».
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ`ЯЗКИ: історія, література.
ОБЛАДНАННЯ: портрет письменника, презентація до уроку, маршрутні аркуші із завданнями для роботи в групах, аркуші з тестами, картки -оцінювання, конверт із домашнім завданням, підручник, дошка.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
«Відеогалерея»
Пропоную вам переглянути два відео фрагменти. Після перегляду прошу вас дати відповідь на питання: «Що об’єднує ці два відеоролики?»
Так, це розповідь про подорож троянців, які після загибелі Трої втекли з членом царської родини Енеєм і після довгих блукань знайшли нову батьківщину в Італії.
Епіграфом до нашого уроку прозвучать слова видатного українського письменника П. Куліша: «З «Енеїди» судилося народитись такому, що зрослось із нашею долею навіки, чого не мусимо забути, чого не занапастить ні панський егоїзм, ні государня політика: народилась українська література».
Які задачі ви перед собою сьогодні поставите?
Познайомитись з історією та джерелами написання «Енеїди»;
Визначити особливості композиції твору;
Дати сюжетну характеристику твору.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.«Доміно»
Учням пропонуються літературні факти та терміни з попередньої теми та їх визначення. Завдання полягає в тому, щоб поєднати термін чи факт з його визначенням, тобто встановити відповідність.
Іван Петрович Котляревський | Український письменник, зачинатель нової української літератури. |
Поема | Це ліро-епічний твір, переважно віршований, у якому зображені значні події і яскраві характери. |
Класицизм | Літературний напрямок, що означає наслідування зразків античності |
Ямб | Двоскладова стопа з наголосом на першому складі |
Бурлеск | Це жанр гумористичної поезії, у якій героїчний зміст зображувався в пародійному тоні |
Травестія | Серйозна чи комічна переробка відомого твору |
Пародія | Перебільшено комічне наслідування якогось твору з метою висміяти його недоліки. |
Висновок: пригадавши вивчені знання з попередньої теми, мизможемо поетапно перейти до вивчення нового матеріалу.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Поема «Енеїда» І.П. Котляревського стала визначним етапом у розвитку української літератури. Джерела твору, історія написання, сюжетно-композиційні особливості, жанр твору – ось ті питання, які ми маємо дослідити сьогодні, щоб глибше зрозуміти, у чому ж новаторство І.Котляревського як письменника у цьому творі.
Ви тільки уявіть собі, до цього ніхто не писав твори «високого жанру» українською мовою. Як же виник задум у І.Котляревського створити «Енеїду» такою, якою вона дійшла до нас?
Організація класу для роботи в групах.
Робота першої групи
1.Рольова гра «Інтерв’ю з письменником»
Питання: - Добрий день, шановний Іване Петровичу! Як же сталося так, що бойовий офіцер імперської армії, взірцевий службовець російської державної машини написав перший твір нової української літератури? Поему, що є протестом проти державного уряду?
Відповідь: - Добрий день! Ви знаєте, будь-яка нація успішно будує державу, якщо більшість її представників має високий рівень патріотизму. Над «Енеїдою» я працював близько 30років, роблячи перерви. Спочатку вийшли друком перші три частини у 1798 році, четверта – через одинадцять років, а п’ята – через тринадцять років. Повністю твір було завершено в 1826 році, а видано в 1842 році, вже після моєї смерті.
Питання: - Іване Петровичу, скажіть, будь ласка, а хто такий Максим Пурпура, і чому Ви на нього розсердилися?
Відповідь: - Це конотопський поміщик, який тоді служив у Петербурзі. Він належав до гурту прихильників української мови та літератури. До його рук потрапив список перших трьох частин, і він за свої власні кошти надрукував «Енеїду». Він це зробив, навіть не порадившись зі мною. Хоча вже тепер я розумію, що завдяки його патріотичному вчинку, у культурному житті України відбулася епохальна подія. Це була перша друкована українська книга, написана живою народною мовою.
Робота другої групи
2.Ґронування «Джерела твору»
П оема «Енеїда» Вергілія
Т вір «Збурення пекла»
Д жерела твору
Записи оповідей старих людей про всякі дива
в «Скарбниці» Іоаникія Галятовського чи в Григорія Граб’янки
Електронна фізхвилинка. Динамічна пауза.
Повернення втомленому учневі працездатності та уваги;
Позбавлення м’язового та розумовогонапруження;
Попередження порушення постави.
ЗАКРІПЛЕННЯ. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Гра «Пазли»
Методична цінність. Гра сприяє практичному освоєнню школярами змісту тексту поеми, привчає застосовувати на практиці здобуті літературні знання,
розвиває мислення й увагу, волю й цілеспрямованість, спонукає учнів прискорювати темп виконання навчальних дій.
Правила гри
Учні одержують ілюстрації до поеми «Енеїда», розрізані у вигляді пазлів. Зі зворотного боку розміщено уривок з поеми, який коментує те, що зображено на ілюстрації. Завдання гравців – правильно і швидко скласти пазли та отримати ілюстрацію. Продекламувати уривок з поеми виразно, пояснивши його зміст. Перемога дістається тій групі гравців, яка першою виконує завдання. Час гри обмежується до першого виконання завдання.
КОНТРОЛЬНО-КОРИГУВАЛЬНИЙ ЕТАП
Тест (за кожну правильну відповідь – один бал)
Над «Енеїдою» І. Котляревський працював близько тридцяти років.
Основним джерелом поеми І.Котляревського була поема Гомера «Одіссея».
Однією із сюжетних ліній є зображення подорожі запорозьких козаків після зруйнування Січі.
Твір складається з шести частин, які змістовно пов’язані з подорожжю Енея і тими пригодами, що трапились з ними.
«Енеїда» - це травестійна, бурлескна поема.
Максим Пурпура, конотопський поміщик, позичив Котляревському грошей на видання перших трьох частин «Енеїди».
В «Енеїді» Вергілія змальовані напівлегендарні події римської історії так само, як і в поемі «Енеїда» І. Котляревського.
Герої І. Котляревського показані гультяями, боягузами, розпусниками, хабарниками.
«Енеїда» - це перша друкована книга, написана живою народною мовою.
У поемі автор серйозно критикує та засуджує порядки в судах, війську та канцеляріях.
Бурлескний твір вимагав, щоб про буденне говорилося піднесено, а героїчний зміст викладався вульгарно.
Епічна поема – це невеликий прозовий твір з фантастичними подіями.
ОЦІНЮВАННЯ (взаємоперевірка)
Правильні відповіді до тесту
№ | Відповідь | № | Відповідь |
1. | Так | 7. | Ні |
2. | Ні | 8. | Так |
3. | Так | 9. | Так |
4. | Так | 10. | Ні |
5. | Так | 11. | Так |
6. | Ні | 12. | Ні |
ПІДСУМОК УРОКУ
1.«Інтерв’ю в сусіда»
- Коли «Енеїда» вперше була надрукована ?
- Чим відрізняється поема Вергілія від поеми
І. Котляревського?
- До якого жанру належить цей твір?
2. «Незакінчене речення»
- І.П. Котляревський – це…
- Я вважаю його патріотом, тому що…
ДОМАШНЄ ЗАДАННЯ
«Темна конячка»
Учні отримують домашнє завдання в конвертах (це виховує відповідальність – сам обрав – обов’язково виконай! А також це підвищує пізнавальну активність).
(Опрацювати стор. 153-154, підготувати розповідь про український побут, зображений у поемі
Опрацювати стор. 155-158, дібрати цитати до характеристики Енея та троянців
Опрацювати стор. 158-162, скласти за змістом сторінок 6 тестових завдань закритого типу)