СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Книги в моей жизни. Круг чтения мой и моих сверстников».

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данный материал поможет учителю провести урок в 8 классе по теме:"Книги" по учебнику Биболетовой М.З. Тип урока: Урок обобщения и систематизации предметных знаний, умений, навыков.

Просмотр содержимого документа
««Книги в моей жизни. Круг чтения мой и моих сверстников».»


Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение 
Центр образования №18 г. Тулы









Конспект урока по английскому языку в 8 Б классе







Тема: «Книги в моей жизни. Круг чтения мой и моих сверстников».



 



Учитель: Матвеева Надежда Александровна

Дата проведения: 17.02.17



Тула 2017

Цель: Развитие коммуникативной культуры и социально-культурной образованности учеников, позволяющих поддержать беседу и выразить свое мнение по теме “Books in Our Life”.


Задачи урока:

Учебные: активизировать употребление лексики по теме «Books in my life», совершенствовать речевые умения, навыки чтения, монологической речи,  навыки аудирования.

Развивающие: развивать способность к умозаключению, развивать умение сравнивать, соотносить и обобщать, способствовать развитию творческой деятельности учающихся.

Воспитательные: формировать умение работать в коллективе;  воспитывать способность самостоятельно выполнять задания, формировать уважительное и ответственное отношение к книгам.

Оснащение урока:  раздаточный материал


Личностные УУД: осознание иностранного языка как основного средства общения между людьми.

Познавательные УУД: развитие логического мышления у учащихся.

Коммуникативные УУД: развитие коммуникативных качеств учащихся.

Регулятивные УУД: вовлечение учащихся в определении темы урока и целеполагания.


Тип урока: Урок обобщения и систематизации предметных знаний, умений, навыков.

Методы обучения: практический, словесный, наглядный.

Формы организации познавательной деятельности: индивидуальная, групповая.

Средства обучения: учебник «Enjoy English-5», рабочая тетрадь к учебнику, учебник «Happy English 4» Кузовлев В.П.

Ход урока:

Организационный момент. 

         Teacher: Good morning dear friends!

I’m very glad to see you again. How are you?  O’K. What date is it today?

Актуализация темы и задач урока.

Teacher: Dear boys and girls! What do you think what are we speaking about? Give me your ideas. I agree with you, we are speaking about books. And what questions are we discussing now?

What are the types of books?

Why is reading important?

What books do people read?

What do teenagers read?

Развитие устной речи.

T: Books play a great role in our life. Where can we borrow books? Do you sometimes go to the library? Have you got your own home library? There are many types of books.

 ( распечатать упражнение)

I prefer (fairy tales, encyclopedia, handbooks, dictionaries, adventures, science fiction, short stories, historical novels, fantasy books, travel books ) because

I imagine myself travelling everywhere

I like to look at the beautiful pictures and guess what the characters would say and do

I am fond of history

I want to find some necessary information on any subject

I have to find words which I don’t know

I need to find additional information

I am fond of reading of adventures of a wizards and fairies 

I am keen on space travel, scientific experiments

I am keen on stories about life which are not long

I am fond of

they take children on a wonderful journey of imagination ( 7минут, письменно) What is your favourite type of book?


Выполнение упражнений из учебника и РТ .

Match the books and their definitions: 

Handbook,

the Bible,

dictionary,

encyclopedia.

a book giving information about everything;

a book that gives the words of a languages in alphabet order;

the holy book of  Christian;

a small book giving useful facts.

Сircle the book that is out of the line.( распечатать упражнение)

a). plot, content, reporter, vocabulary, characters, title

b). writer, poet, playwright, manager, novelist, short story writer

c). Schwarzenneger, Frankenstein, Sherlock Holmes, Tom Sawyer, Harry Porter, Cinderella

Let us try to answer the question: Is reading important?

Most teenagers have different opinions on reading. What’s yours? Why do you think so? ( распечатать упражнение по одному экземпляру на парту, выполнить письменно)

I think reading is important because…



Books can tell us a lot about…

lives of famous people

politics

ancient times

the arts and fashion

teenagers’ problems

gardening

latest discoveries

plants and animals

interesting things

the rest of the world

cookery




Books help

discover new things explore new ideas

expand outlook

educate

learn more about the rest of the world

solve problems

escape(избегать )from everyday life problems

Books…


teach how to behave

give information about the rest of the world

make feel good










it is the perfect way to…

entertain myself

to feel comfortable

spend free time

relax

not to be alone

not to feel bored



Read some texts about reading.

What the family say about reading habits.(раздать тексты детям )

1). I love reading books about the life of the people. Especially about people who lived in the past like Winston Churchill. Of course, I wouldn’t mind reading about people living today such as well-known politicians, actors and actresses.

2). I like to read about love and adventure. These books are usually full of passion(страсть) and have interesting story lines and unusual endings that make me forget the problems of everyday life. I hate reading poetry especially modern poetry.

3). It’s really very interesting to read about mysterious and supernatural events. I am particularly captivated by characters who miss important clues and conduct investigations. I think it’s more interesting than interesting dull stories about usual things and everyday life.

4). Newspapers and magazines! They are packed with the latest news, information, fashion and facts. The only way to be in the know of everything is to read newspapers and magazines. There is also a lot of information about TV and sports.

5). Comics! They are brilliant. It’s really fun to follow the story line of the characters! Yes, I love them even more than fairy tales and rhymes. And I love to look at the colourful illustrations, too.

And now, girls and boys try to answer . What do you like to read sometimes

(books, newspapers, magazines, comics)?

Make a report about your classmates activities. (распечатать упражнение)

Some of my classmates read…

Others prefer…

Many of them are fond of…

We all are keen on…


Рефлексия.

T: So, it’s high time to make a conclusion. Do you remember our main questions? Answer the questions please.

What are the types of books?

Why is reading important?

What books do people read?

What do teenagers read?

Did you like the lesson?

Домашняя работа. Выучить сообщение Is reading important?

Your marks are…

Thank you. See you later. Good- bye! 




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!