СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Климатты түзүүчү элементтердин өзгөчөлүктөрү

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Климатты түзүүчү элементтердин өзгөчөлүктөрү»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Климат тузуучу элементтердин өзгөчөлүктөрү

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Кыргыз Республикасынын климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү боюнча түшүнүк алышат.

Эгерде окуучу:

Кыргыз Республикасынын климатынын калыптандыруучу негизги факторлору жөнүндө түшүнүшөт жана тексттин мазмунун сүйлөп бере алышса;

Өнүктүрүүчү :

Кыргыз Республикасынын климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү бар жерлерди картадан аныктап,шартуу белгилердин негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшөт.


Кыргыз Республикасынын климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү боюнча бар жерлерди картадан аныктап,шартуу белгилердин негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө;

Тарбия берүүчү:

Окуучулар потриот болууга жана география сабагына кызыгуу менен берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат.


Окуучулар потриот болууга жана география сабагына кызыгуу менен берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышса;

Күтүлүүчү натыйжа:

- Кыргыз Республикасынын климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү боюнча түшүнүк алышты.

- Кыргыз Республикасынын климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү бар бар жерлерди картадан аныктап,шартуу белгилердин негизинде контур картага жайгаштыруу менен ой жүгүртүүсүн өнүктүрүштү.

- Окуучулар потриот болууга жана география сабагына кызыгуу менен берилген тапшырмаларды так аткарууга тарбияланышат. тарбияланышты.

Сакактын тиби: Жаны теманы түшуүндүрүү.

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын климатынын картасы,таркатмалар, упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест

Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )



Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр


НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу, жагымдуу маанай түзүү жана түстүү тегерекчелердин негизинде топторго бөлүү.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үйтапшырмасын

суроо (5мин)

Суроо (5мин)

1.Кыргызстандын аймагындагы аба басымынын,шамалдын багытынын,температуранын жана жаан-чачындын ар түрдүүлүгү эмне себептер менен түшүндүрүлөт?

2.9-таблицаны анализдеп көрүп,эмне үчүн Түргөн-Ак-Суунун алабында жаан-ачын көп,Балыкчыда аз экендигинин себептерин айтып бергиле?

3.Силер жашаган аймакта кандай атмосфералык процесстер чарбага тер таасирин тийгизишет?

Класстагы үч топко бөлүнгөн окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кыргызстандын жеринин бетинин түзүлүшүнүн татаалдыгына,тоо капталдарынын күнөстүүлүгүнүн ар башкалыгына жана нымдуу абанын жолуна жараша климаттык алкак түзүлөт.

Тоо этегиндеги түздүктөрдүн жана жапыз өрөөндөрдүн клматы. Жайкысын ысык аптаптуу(июлдун орточо температурасы +280С ге чейин),кышында анча суук эмес,мелүүн,жаан-чачын жетишсиз.Бул климаттык алкак Фергана өрөөнүндө субтропикалык климаттын белгилерине ээ.900-1200 м бийиктикте да жайкы температура 20-250Сден кем эмес,кыкы температура -40Сден-70С ге чейин төмөндөйт.Эң ысык күндөрү 440Сге чейин жетет.

Бөксө тоолордун климаттык алкагы 900-1200мден 000-2200 м бийиктикке чейин нукура мелүүн климаттык мүнөздө.Жайкы температурасы 18-190С(июль),кышкы январдын температурасы -7-80С.

Бийик тоолордун климаттык алкагы 200-200 мден 3000-3500 мге чейинки бийиктикке туура келет.Бул алкактын жайы салкын кышы суук болот.Жайкы температурасы -11-160С(июль),кышкы январдын температурасы -8-100С.

Низалдык климаттык алкак 35000мден жогору бийик тоолордун кырларын жана капчыгайлардын төрлөрүндөгү мөңгү-муздуктар таралган жайларды камтыйт..Жайкы температурасы салкын 4-70Сден ашпайт.(июль),кышкы январдын температурасы -19-220Сге чейин суук.

Окуучулар алган маалыматтарын маанилүсүн системага салып жазуу түрүндө жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты

бышыктоо

(6мин)

“Балык улоо” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде.

1.Тоо этегиндеги түздүктөрдүн жана жапыз өрөөндөрдүн клматы кандай?

2.Бөксө тоолордун климаттык алкагы боюнча маалымат бергиле?

3.Низалдык климаттык алкак канча метрден жогору?

Окуучулар маалыматтарды жазуу жана угуу менен бирге суроолорго жооп беришет

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 3.3. Климаттык алкактары жана региондору боюнча өзгөчөлүктөрү (61-64-беттер) боюнча окуу жана контур картага климаттын картасын түшүрүү,10 тест түзүү



Маалымат жан контур карта менен иштөө жазуу

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Өзүн-өзүү баалоо усулун колдонуу.



Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!