СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Хімія 7 клас. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета уроку:

Освітня: поглибити знання про   фізичні і хімічні явища; встановити  їхні   відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції, розглянути зовнішні ознаки, що супроводжують хімічні реакції,   і умови їх протікання за експериментальними даними.

Розвиваюча: розвивати вміння учнів спостерігати за хімічним експериментом,  аналізувати отримані результати,   самостійно робити висновки, розвивати уміння порівнювати, розвивати критичне мислення учнів.

Виховна: виховувати допитливість і спостережливість, творчий підхід до навчання,  інтерес до вивчення хімії.

Просмотр содержимого документа
«Хімія 7 клас. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.»

Хімія 7 клас

Тема уроку. Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.

Лабораторний дослід №3. «Проведення хімічних реакцій»

Мета уроку:

Освітня: поглибити знання про фізичні і хімічні явища; встановити їхні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції, розглянути зовнішні ознаки, що супроводжують хімічні реакції, і умови їх протікання за експериментальними даними.

Розвиваюча: розвивати вміння учнів спостерігати за хімічним експериментом, аналізувати отримані результати, самостійно робити висновки, розвивати уміння порівнювати, розвивати критичне мислення учнів.

Виховна: виховувати допитливість і спостережливість, творчий підхід до навчання, інтерес до вивчення хімії.

Учні повинні знати: ознаки хімічних та фізичних явищ, умови виникнення і перебігу реакцій.

Учні повинні вміти: розрізняти фізичні і хімічні явища, наводити приклади використання хімічних явищ у народних ремеслах, в літературних творах і народній творчості.

Тип уроку: інтегрований, вивчення нового матеріалу.

Базові поняття: явища, фізичні явища, хімічні реакції, реагенти, продукти реакцій.

Обладнання і реактиви: комп’ютер, діапроектор, презентація; штатив для пробірок, пробірки, розчини мила, оцтової кислоти, йоду, шматочок крейди, сирої картоплі, шерстяної тканини, свічка, сірники; картки із завданнями.

Хід уроку.

1. Організаційний етап.


2. Мотивація навчальної діяльності.

Ми  з  вами  живемо  в  світі,  в  якому  постійно  відбуваються  зміни:  

міняється  політичний  устрій  в  країні;  відбувається  міграція  населення;  в небі  з’являється  комета,  веселка,  полярне  сяйво;  на  Землю  падають  

метеоритні  дощі;  спостерігається  сонячне  або  місячне  затемнення;  з  

зернини  виростає  паросток  рослини, цвіте  квітка,  дозріває  насіння;  після  весни  наступає  літо,  потім  - осінь,  зима  і  знову  весна;  почергово  міняються  день  і  ніч;  міняється 

берегова  лінія  озер  та  річок.


3. Актуалізація опорних знань.

Як називаються зміни, що відбувається в природі і у світі? (Явища)

Які бувають явища?( Суспільні, геологічні, біологічні, фізичні, хімічні).

Різні науки вивчають різні явища. Наука хімія вивчає явища що відбуваються з речовинами. А це фізичні та хімічні явища.


4. Вивчення нового матеріалу.

Тому тема сьогоднішнього уроку: «Хімічні та фізичні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують». ( Слайд №1).

Мета уроку (Слайд №2).

  1. Порівняння фізичних та хімічних явищ.

Які явища називаються фізичними? ( ті, в яких речовина не змінюється). Під час фізичних явищ може змінюватися форма, об'єм, агрегатний стан речовини. Приклади явищ.

Які явища належать до хімічних? ( ті, в яких речовина змінюється).

Під час хімічних явищ руйнуються молекули одних речовин та утворюються молекули інших речовин, змінюються властивості речовин. Приклади явищ.

Атоми хімічних елементів під час хімічних реакцій не змінюються, а лише перегруповуються. Мал 54 на с. 72 підручника. Розкладання молекули води під дією електричного струму.

Заповнення опорної схеми.( Слайд №3). Перевірка. Самооцінювання.

Природні процеси


змінюється змінюється

Явища













Складання діаграми Венна. Порівняння фізичних та хімічних явищ.

Фізичні явища Хімічні явища Слайд №4.

Явища Утворюються

Відбува нові

ються речовини,

зміни змінюються

властивості



Речовина не

змінюється.

Змінюється

форма, об’єм, агрегатний стан


Перевірка.

Самооцінювання.

2) Ознаки хімічних реакцій. Умови виникнення і протікання хімічних реакцій. Більшість хімічних реакцій протікає повільно, тому пропоную вам подивитися відеофрагмент «Хімічні явища». (Слайд №5.) Вам потрібно відповісти на питання. Які ознаки свідчать про те, що відбулася хімічна реакція? Схематичний запис хімічної реакції

парафін + кисень = вуглекислий газ + вода

реагенти продукти реакції

(вихідні речовини) (кінцеві речовини)

Тепер ми ознайомимося з ознаками хімічних реакцій на практиці.


3) Лабораторний дослід №3. «Проведення хімічних реакцій». (Слайд № 6).

Мета: ознайомитися з ознаками хімічних реакцій на практиці

Інструктаж з безпеки життєдіяльності.

• Категорично забороняється брати речовини руками, пробувати їх на смак, розсипати, розбризкувати;

Забороняється закривати отвір пробірки пальцем, а потім інтенсивно перемішувати речовину;

• За перебігом досліду в пробірці спостерігайте через її стінки. Не можна дивитися на речовини в отвір пробірки, особливо під час нагрівання.

Виконання дослідів за інструктивною карткою. Заповнення таблиці.

Групова робота учнів.


Хімічні реакції

Ознаки хімічної

реакції


Розчин мила та оцтова кислота





Випадіння осаду


Крейда та оцтова кислота





Виділення газу



Сира картопля та розчин йоду





Зміна кольору



Горіння вовняної тканини





Поява запаху



Горіння свічки




Виділення тепла і світла

Дослід 1. Взаємодія мильного розчину з розчином оцтової кислоти

До мильного розчину долийте декілька крапель оцтової кислоти, результат спостережень занесіть у відповідну колонку таблиці.

Дослід 2. Взаємодія розчину оцтової кислоти з шматочком крейди.

До розчину оцтової кислоти опустіть шматочок крейди. Результат спостережень занесіть у відповідну колонку таблиці.

Дослід 3. Взаємодія сирої картоплі із розчином йоду.

На свіжий зріз картоплі капніть декілька крапель розчину йоду. Результат спостережень занесіть у відповідну колонку таблиці.

Дослід 4. Горіння вовняної тканини.

Підпаліть виданий вам шматочок вовняної тканини. Результат спостережень занесіть у відповідну колонку таблиці.

Дослід 5. Горіння свічки. Підпаліть свічку. Результат спостережень занесіть у відповідну колонку таблиці.


4) Умови початку та ознаки протікання хімічних реакцій.

( Слайд № 7). Заповніть опорну схему. Вкажіть ознаки протікання хімічних реакцій.

Ознаки протікання реакції






Виділення тепла і світла

Поява запаху

Виділення газу

Зміна кольору

Випадіння осаду




5) Фізкультхвилинка. «Райдуга». Демонстрація відео фрагмента.

6) Презентація міні – проектів учнів.

1. Використання хімічних явищ в народних ремеслах.

2. Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній творчості.

(Учні відгадують загадки, тлумачать прислів’я та приказки і називають явище, про яке йдеться).


5. Домашнє завдання. (Слайд 8)

  1. Опрацювати параграф 10, виконати вправу 2 на стор. 74 (письмово)

  2. Підготуватися до практичної роботи №3 «Дослідження фізичних та хімічних явищ»; опрацювати інструкцію до практичної роботи на стор. 75-76 підручника.

  3. Домашній експеримент. Проведіть вдома такі дослідження.:

Взаємодія харчової соди із соком квашеної капусти, лимонною кислотою, кефіром.

Визначте фізичні чи хімічні проведені вами явища, вкажіть ознаки хімічних явищ.


6. Закріплення вивченого на уроці.


1. Розподіліть явища на фізичні та хімічні. Запишіть відповіді до таблички на вашій картці.

Коли  учень  7  класу  Дмитрик  прийшов  додому  після  одного 

з  перших  уроків  хімії,  то  із  здивуванням  помітив,  що  його  просто-таки  переслідують  хімічні  процеси.  Так,  1) колір  змінюють  папір  під 

пензликом  з  аквареллю,  2) екран  ввімкненого  телевізора,  3) бризки  бру -ду,  що  засохли  на  черевиках;  4) тепло  виділяють  сірник,  що  горить, 

5) батарея  опалення  та  6) шкіра  самого  Дмитрика; 7) сира  картопля  від-різняється  за  смаком  від  смаженої,  8) бульбашки  газу  виділяються  із 

пляшки  «Коли»,  9) зі  здобного  тіста   і  10) з  гарячої  сковорідки,  на  яку 

потрапила  вода; 11) скисає  молоко,  12) на  цвяхах  у  гаражі  з’являється 

іржа.  Допоможіть  Дмитрикові  відрізнити  хімічні  явища  від  фізичних.

Відповіді:

Фізичні явища: 1,3, 5, 8, 10. Хімічні явища: 2, 4, 6, 7, 9, 11, 12.


2. Закінчіть речення:

  1. Я думаю, що розповсюдження запахів парфумів належить до … явищ, тому що…

2) Я вважаю, що горіння природного газу належить до … явищ, тому що …


3. Фотодиктант. Презентація фотографій різних явищ. Учні вносять відповіді до таблиці.


4. Дати відповіді на питання.

Якими зовнішніми ефектами супроводжуються|супроводжуються| такі перетворення?

а) горить вугілля (виділення тепла, світла, зміна кольору|цвіту|);

б) квашення капусти (виділення газу);

в) кип'ятіння води в чайнику (випадання осаду солей|соль|);

г) протухання яйця (поява запаху як наслідок виділення газу).





7. Підбиття підсумків, оцінювання результатів

Хімічний калейдоскоп.

На дошці намальоване коло, яке поділене на сегменти – «скельця» калейдоскопа. Поки ці сегменти порожні, але вам надається можливість зробити так, щоб воно засяяло різними кольорами. Кожен з вас обирає завдання за кольором. Відповідає на нього і прикріплюють свій сегмент на дошку.

Оцінювання діяльності учнів на уроці.



















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!