СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Қазақ тілі. "Дауысты және дауыссыз дыбыстар". Қысқа мерзімді жоспар. 2-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

 

Дүйсенова Жанна Жайлаубековна, бастауыш сынып мұғалімі

Ө.Жолдасбеков атындағы №50 орта мектебі Тараз қаласы

 

 

1

Мерзімі

 6. 05.2016 ж    2  – сабақ                                

Тексерілді

Сабақта 7 модульдің қамтылуы

2

Сынып

2 «Д»                                                                                      

 

 

3

Пәні

Қазақ тілі

 

 

4

Тақырыбы

Дауысты және дауыссыз дыбыс  502-508 - жаттығулар   

 

 

5

Мақсаты

 

Міндеті

    Жыл бойы өткенді қайталау, дыбыс пен әріп жайлы алған білімдерін қайта жаңғырту,

жаттығулармен жұмыс жасау арқылы білімдерін пысықтау туралы алған білімдерін еске

түсіру, кеңейту . Оқушылардың ой - өрістерін танымдық қабілеттерін, сөздік қорын,

шығармашылық қабілетін дамыту. Тиянақтылыққа, тілді  құрметтеуге, достарын  сыйлауға,

сауатты жазуға тәрбиелеу. Отан сүйгіштікке баулу.

.

 

6

Сабақтың типі

Жаңа білім беру

 

 

7

Сабақтың түрі

Аралас сабақ

 

 

8

Әдістері

Алтын  ереже, түсіндіру, талдау, жинақтау, сұрақ – жауап,  кезбе тілші, постермен жұмыс

 

 

9

Ресурстар

Сын есімнің  картасы, сөйлем  ,  суреттер,  қима-қағазар, электронды оқулытар,

А-3 постер, стикер, маркер, смайликтер, бағалау парағы

 

 

10

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

 

11

Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

- Психологиялық жағдай.

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім,               Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім, Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені,          Болашағым бақытым дара тілім.

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілек айтады. Сабаққа деген жағымды психологиялық ахуал қалыптасады.

АКТ

12

Үй тапсырмасы (10 минут)

Өткен материалды «Иә, жоқ» ойыны арқылы пысықтау. Ойынның мақсаты: Тез ойлауға, шапшаңдыққа баулу. Ойынның шарты: Өтілген сөз таптарына байланысты сұрақтар қою. Егер сұрақ дұрыс болса, «иә» деп, дұрыс емес болса «жоқ» деп жылдам жауап беру керек. Мысалы, сын есімнің сұрақтары Қандай? Қай? (иә), «Ұқыпты» сөзі етістікке жатады (жоқ) т. б. сұрақтар қойылады.

Шығармашылық жұмыстарды атқарып оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады

Талантты және дарынды балаларды оқыту

13

Үй тапсырмасын бекіту

(3 минут)

Серпілмелі сауалдар әдісіарқылы  өткендерді қайталау, ережелерді сұрау.

1.Зат есім дегеніміз не?                     Оқушылардың үйде дайындап  келген сұрақтарын

2.Етістік дегеніміз не                         доп лақтыру арқылы   сұрақ қойып,  жауап алу.

3.Сын есім дегеніміз не?                                                  

Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді.

СТО, диалог

14

Жаңа сабаққа дайындық

Миға  шабуыл.    «Кластер» әдісі арқылы дыбыс пен әріпті топтастыру.

 

СТО, Диалог

15

Жаңа сабақ

 (15 минут)

1.        Түсіндіружұмыстары.    Қайта жаңғырту.

Дыбысты айтуға, құлақпен естуге, ал әріпті көруге және жазуға болады. Сөздерді құратырып тұрған ең кішкене бөлік  - дыбыстар.  Дыбысты  белгілеу үшін  қабылданған шартты белгіні әріп дейміз.

    Сөз жеке дыбыстардан құралады. Әр дыбыстың өз үні бар- ол дыбыс. Дыбысты айтамыз, естиміз. Әр дыбыстың таңбасы бар-ол әріп. Әріпті жазамыз, көреміз. Дыбыс патшалығы жайында әңгімелеу. Әлдеқандай патшалықта емес, әлдеқандай мемлекетте емес, тура өзіңнің аузыңның ішінде дыбыстар тұрып жатыр. Ал олардың үйі міне, қандай әдемі ( ауызыңды көрсетші аша ғой, кәне). Үйдің төбесі бар (тіліңді тигізіп көр, өзіңнің үйіңнің төбесін ізде, таптың ба?)Еден дегеніміз төменгі таңдай, есік – еріңдер. Есік бекем болу үшін қойылған сүйек шарбақтар да бар ( тістеріңді көрсетіңдерші). Бәрі жақсы болар еді, бірақ үй ішінде бір айдаһар кіріп орнығып алды (тілдің ұшын қимылдатамыз).… Сөйтіп олар өздерінің зұлымдық істерін жасай бастады. Кейбір дыбыстарды ол емін – еркін өткізіп жібереді.Міне, былай, менен кейін қайталап айтыңдар [а], [ә], [о], [ы], [и]…Бұл дыбыстар еріннен, яғни есіктен еркін өтіп жатыр. Олардың киген киімдері – қызыл көйлек деп қызыл дөңгелекті көрсету.Ал басқа дыбыстардың жолын айдаһар түрлі кедергілер тұрғызды немесе есікті жауып қойды. Мысалға [м – м - м]. Ол [т] дыбысын төбеге итеріп жапсырып қойды.Айдаһар дыбыстарды біресе ысылдап шырылдауға [ш], пысқыруға [ф], ысқыруға [с], қырылдауға [х] мәжбүр етеді. Біресе дыбысты құйрығымен ұрады [р] (айтып көріңдерші, тіл діріл қағып тұра ма?) Бұл дыбыстар еркін шыға алмайды. Сондықтан, бұлар үстіне көк көйлек киіпті (көк дөңгелекті көрсету). Дыбыстар 2-ге бөлінеді.  1) Дауысты дыбыстар – дыбыс кедергіге ұшырымай еркін шығады 2) Дауыссыз дыбыстар – дыбыс кедергіге ұшырап шығады а) Берілген суреттер бойынша дауысты дыбыс,дауыссыз дыбыстарды төртбұрыштардың ішіне белгілерін (қызыл – дауысты дыбысы, көк дауыссыз дыбысты ) саламыз. Әке , ана, бала, сырмақ, қамшы, торсық.  ІV.Сергіту сәті Мынау менің жүрегім  Бәрі осыдан басталған Мынау басым ақылды, Бәрін осы басқарған Мынау менің оң қолым, Мынау менің сол қолым, Барлық істі атқарған. 

Оқулықпен жұмыс . 502-508-жаттығуларды топпен, постерге және жеке орындау ә) Кестенің ішіне жетпей тұрған төртбұрыштың суретін салады,оны бояйды.

 

 

Сұрақтарды дұрыс қоя білуге, жауапты нақты айтуға үйренеді. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді.

Салауатты өмір салтын ұстануды түсінеді.

Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді және өз ойларын сурет салу арқылы да жеткізе алады. Бұл баланың шығармашылық қабілетін дамытады.

 

Ережені жатқа айтады

Топен жұмыс жасайды. Берілген сан есімдерге   зат есімдерді  қатар  қояды. Постерді қорғау арқылы сөздік қоры молаяды.

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Көшбасшылық

СТО

16

Жаңа сабақты жинақтау

7 минут

Тест тапсырмасын орындатып жұптарымен алмасып тексеру

Сәйкестендіру. Тісіңді                                       тарақпен тара Шашыңды                                сүлгімен сүрт Бетіңді                                      сабынмен жу Қолыңды                                  щеткамен тазала

 

Оқушылар сұрақ қоя отырып, оған нақты жауап береді, дәлелдер келтіреді

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

17

Кері байланыс

2  минут

Стикер таратылады. Оқушылар сабақтан нені үйренгенін , сабақта қай әдіс-тәсілдер ұнағанын жазу.

Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады.

 

18

Бағалау

1 минут

Смайликтер арқылы топ басшылары топ мүшелерін бағалайды және содан жиынтық баға шығарып топтарды бағалау

Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады.

ОҮБ, формативті бағалау

19

Қосымша білім

507 -жаттығу.  Ережелерді айту. 5 сұрақтан, 5 тест  дайындап келу.

Мәтін мазмұнына сай сурет салып, әңгімелеу, сөзжұмбақ құрастыру

 

               

 

 

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі. "Дауысты және дауыссыз дыбыстар". Қысқа мерзімді жоспар. 2-сынып»



Дүйсенова Жанна Жайлаубековна, бастауыш сынып мұғалімі

Ө.Жолдасбеков атындағы №50 орта мектебі Тараз қаласы



1

Мерзімі

6. 05.2016 ж 2 – сабақ

Тексерілді

Сабақта 7 модульдің қамтылуы

2

Сынып

2 «Д»



3

Пәні

Қазақ тілі



4

Тақырыбы

Дауысты және дауыссыз дыбыс 502-508 - жаттығулар



5

Мақсаты


Міндеті

Жыл бойы өткенді қайталау, дыбыс пен әріп жайлы алған білімдерін қайта жаңғырту,

жаттығулармен жұмыс жасау арқылы білімдерін пысықтау туралы алған білімдерін еске

түсіру, кеңейту . Оқушылардың ой - өрістерін танымдық қабілеттерін, сөздік қорын,

шығармашылық қабілетін дамыту. Тиянақтылыққа, тілді құрметтеуге, достарын сыйлауға,

сауатты жазуға тәрбиелеу. Отан сүйгіштікке баулу.

.


6

Сабақтың типі

Жаңа білім беру



7

Сабақтың түрі

Аралас сабақ



8

Әдістері

Алтын ереже, түсіндіру, талдау, жинақтау, сұрақ – жауап, кезбе тілші, постермен жұмыс



9

Ресурстар

Сын есімнің картасы, сөйлем , суреттер, қима-қағазар, электронды оқулытар,

А-3 постер, стикер, маркер, смайликтер, бағалау парағы



10

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


11

Ұйымдастыру кезеңі (2 минут)

- Психологиялық жағдай.

Қазақ тілім - өз тілім, ана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім,
Қастерлейді ұл - қызың мәңгі сені, Болашағым бақытым дара тілім.

Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне тілек айтады. Сабаққа деген жағымды психологиялық ахуал қалыптасады.

АКТ

12

Үй тапсырмасы (10 минут)

Өткен материалды «Иә, жоқ» ойыны арқылы пысықтау.
Ойынның мақсаты: Тез ойлауға, шапшаңдыққа баулу.
Ойынның шарты: Өтілген сөз таптарына байланысты сұрақтар қою. Егер сұрақ дұрыс болса, «иә» деп, дұрыс емес болса «жоқ» деп жылдам жауап беру керек. Мысалы, сын есімнің сұрақтары Қандай? Қай? (иә), «Ұқыпты» сөзі етістікке жатады (жоқ) т. б. сұрақтар қойылады.

Шығармашылық жұмыстарды атқарып оқушылардың пәнге деген қызығушылығы артады

Талантты және дарынды балаларды оқыту

13

Үй тапсырмасын бекіту

(3 минут)

Серпілмелі сауалдар әдісіарқылы өткендерді қайталау, ережелерді сұрау.

1.Зат есім дегеніміз не? Оқушылардың үйде дайындап келген сұрақтарын

2.Етістік дегеніміз не доп лақтыру арқылы сұрақ қойып, жауап алу.

3.Сын есім дегеніміз не?

Оқушылар ұтымды жауап беруге талпынады. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді.

СТО, диалог

14

Жаңа сабаққа дайындық

Миға шабуыл. «Кластер» әдісі арқылы дыбыс пен әріпті топтастыру.


СТО, Диалог

15

Жаңа сабақ

(15 минут)

  1. Түсіндіружұмыстары. Қайта жаңғырту.

Дыбысты айтуға, құлақпен естуге, ал әріпті көруге және жазуға болады. Сөздерді құратырып тұрған ең кішкене бөлік - дыбыстар. Дыбысты белгілеу үшін қабылданған шартты белгіні әріп дейміз.

Сөз жеке дыбыстардан құралады. Әр дыбыстың өз үні бар- ол дыбыс. Дыбысты айтамыз, естиміз. Әр дыбыстың таңбасы бар-ол әріп. Әріпті жазамыз, көреміз. Дыбыс патшалығы жайында әңгімелеу. Әлдеқандай патшалықта емес, әлдеқандай мемлекетте емес, тура өзіңнің аузыңның ішінде дыбыстар тұрып жатыр. Ал олардың үйі міне, қандай әдемі ( ауызыңды көрсетші аша ғой, кәне). Үйдің төбесі бар (тіліңді тигізіп көр, өзіңнің үйіңнің төбесін ізде, таптың ба?)Еден дегеніміз төменгі таңдай, есік – еріңдер. Есік бекем болу үшін қойылған сүйек шарбақтар да бар ( тістеріңді көрсетіңдерші). Бәрі жақсы болар еді, бірақ үй ішінде бір айдаһар кіріп орнығып алды (тілдің ұшын қимылдатамыз).… Сөйтіп олар өздерінің зұлымдық істерін жасай бастады. Кейбір дыбыстарды ол емін – еркін өткізіп жібереді.Міне, былай, менен кейін қайталап айтыңдар [а], [ә], [о], [ы], [и]…Бұл дыбыстар еріннен, яғни есіктен еркін өтіп жатыр. Олардың киген киімдері – қызыл көйлек деп қызыл дөңгелекті көрсету.Ал басқа дыбыстардың жолын айдаһар түрлі кедергілер тұрғызды немесе есікті жауып қойды. Мысалға [м – м - м]. Ол [т] дыбысын төбеге итеріп жапсырып қойды.Айдаһар дыбыстарды біресе ысылдап шырылдауға [ш], пысқыруға [ф], ысқыруға [с], қырылдауға [х] мәжбүр етеді. Біресе дыбысты құйрығымен ұрады [р] (айтып көріңдерші, тіл діріл қағып тұра ма?) Бұл дыбыстар еркін шыға алмайды. Сондықтан, бұлар үстіне көк көйлек киіпті (көк дөңгелекті көрсету).

Дыбыстар 2-ге бөлінеді. 
1) Дауысты дыбыстар – дыбыс кедергіге ұшырымай еркін шығады
2) Дауыссыз дыбыстар – дыбыс кедергіге ұшырап шығады

а) Берілген суреттер бойынша дауысты дыбыс,дауыссыз дыбыстарды төртбұрыштардың ішіне белгілерін (қызыл – дауысты дыбысы, көк дауыссыз дыбысты ) саламыз. Әке , ана, бала, сырмақ, қамшы, торсық. 

ІV.Сергіту сәті
Мынау менің жүрегім 
Бәрі осыдан басталған
Мынау басым ақылды,
Бәрін осы басқарған
Мынау менің оң қолым,
Мынау менің сол қолым,
Барлық істі атқарған. 

Оқулықпен жұмыс . 502-508-жаттығуларды топпен, постерге және жеке орындау
ә) Кестенің ішіне жетпей тұрған төртбұрыштың суретін салады,оны бояйды.



Сұрақтарды дұрыс қоя білуге, жауапты нақты айтуға үйренеді. Өз ойларын ашық айтуға үйренеді.

Салауатты өмір салтын ұстануды түсінеді.

Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауды үйренеді және өз ойларын сурет салу арқылы да жеткізе алады. Бұл баланың шығармашылық қабілетін дамытады.


Ережені жатқа айтады

Топен жұмыс жасайды. Берілген сан есімдерге зат есімдерді қатар қояды. Постерді қорғау арқылы сөздік қоры молаяды.

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

Көшбасшылық

СТО

16

Жаңа сабақты жинақтау

7 минут

Тест тапсырмасын орындатып жұптарымен алмасып тексеру

Сәйкестендіру.
Тісіңді                                       тарақпен тара
Шашыңды                                сүлгімен сүрт
Бетіңді                                      сабынмен жу
Қолыңды                                  щеткамен тазала


Оқушылар сұрақ қоя отырып, оған нақты жауап береді, дәлелдер келтіреді

Талантты және дарынды балаларды оқыту.

17

Кері байланыс

2 минут

Стикер таратылады. Оқушылар сабақтан нені үйренгенін , сабақта қай әдіс-тәсілдер ұнағанын жазу.

Оқушылар сабақтығы жақсы кезеңдерді, келесі сабаққа деген ұсыныстарын жазады.


18

Бағалау

1 минут

Смайликтер арқылы топ басшылары топ мүшелерін бағалайды және содан жиынтық баға шығарып топтарды бағалау

Оқушылар өздерін бағалауды үйренеді. Бір-біріне деген сенімділік артады.

ОҮБ, формативті бағалау

19

Қосымша білім

507 -жаттығу. Ережелерді айту. 5 сұрақтан, 5 тест дайындап келу.

Мәтін мазмұнына сай сурет салып, әңгімелеу, сөзжұмбақ құрастыру





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!