Просмотр содержимого документа
«Функцияның өсу кему белгілері»
1 сабақ | Алгебра және анализ бастамалары.10сынып |
Тақырыбы | Функцияның өсу және кему белгілері . |
Мақсаты | Оқушыларды функцияны монотондыққа зерттей білуді үйрету. Ойлау қабілетін дамыту, талдай білуге, қолдана білуге үйрету. Салыстыра білуге үйрету, іскерлік дағдысын қалыптастырып дамыту. Пәнге қызығушылығын қалыптастыру. |
Жалпы мақсат | Нәтижесінде оқушылар білуі керек: Білу: Функцияның өсу және кему белгілерін, функцияны монотондыққа зерттеу алгоритмін біледі. Қолдану: Алгоритмді функцияны монотондыққа зерттеуде қолданады. |
Күтілетін нәтиже | Тапқырыптың негізгі маңызын шығармашылық тапсырмалар арқылы байланыстырып түсінуге , есептерді дұрыс шешуге , ойын тиянақты жеткізу дағдысы дамиды. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. ЖИГСО әдісі. |
Қолданыла-тын әдіс-тәсілдер | Сәйкестендіру, ЖИГСО |
Қолданыла-тын ресурстар | Слайд, суреттер, тақта, электрондық оқулық. |
Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемдесу Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу Түгелдеу | Әр топ өз орнына отырып сабаққа дайындалады. Формулалар бойынша топқа бөлінеді |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Білім
Қызығушылық- тарын ояту | Үй тапсырмасын тексеру. | Жауаптарын береді. А)1,3 ә)0,936 б)0,88 в)1,4 | Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ-жауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттілік тілейді Сұрақтарға жауап береді. |
Түсіну
Қолдану
Сергіту сәті
Талдау
Рефлексия | Жаңа сабақты түсінуде «ЖИГСО» әдісін пайдалану
Тарихи шолу
Графикпен Жұмыс
Оқулықпен жұмыс | Электрондық оқулық. Бұл әдісті пайдалану кезінде сыни ойлауға жол бере отырып, бірнеше сұрақтар қойған кезде үнсіз отыратын оқушылардың өздері сабақта диалогтық қарым-қатынасқа түседі. Анықтама: Егер дифференциалданатын функциясының туындысы х аралығының әрбір нүктесінде оң таңбалы болса (теріс таңбалы) онда функция өседі (кемиді)
Слайд. Теориялық бөлім: Практикум Функцияның өсу, кему аралықтарын табыңдар. 1. f(x) = 12x + 3x2 – 2x3; 2. f(x) = x4 - x3; 3. f(x) = 4x + . Тапсырма4. Нұсқа бойынша: Функцияның салыстырмалы сипаттамасы 1 нұсқа: f(x) = x3 – 3x; 2 нұсқа: f(x) = 3x – x3. (Қосымша 1) (3мин) + Өзін-өзі тексеру. (Жауабы слайдта) Тест. Фамилиясы, аты: | 1 нұсқа f(x) = x3 – 3x | 2 нұсқа f(x) = 3х - x3 | D(f) | | | f ‘(x) | | | f ‘(x) = 0 | | | Туындының таңбасы | | | Өсу аралықтары | | | Кему аралықтары | | | Саны+ | | | Баға | | | | «5» - 6+ «4» - 5 + «3» - 3-4+ | | Практикалық бөлімнің нәтижесі: Ал енді функцияның өсу,кему аралықтарын табу алгоритмін құрастырайық. Тарихи анықтама Дифференциалдау мен интегралдауды дамытуға үлес қосқан қос ғұлама ғалым – ағылшын Исаак Ньютон неміс Готфрид Вильгельм Лейбниц. Ньютон өз бетімен білім алған математик. Туындыны тапқан ‘ Ж. Лагранж. Лейбниц 1684 ж. функцияның өсу, кему белгілерін зерттеген. Қазіргі таңда туынды кеңінен қолданылады. Бұған дейін функцияның формулаларымен жұмыс жасадық. Енді функция графигін және туынды графиктерін қарастырамыз. Функция графигіне лайықты тұжырым: Егер функция өссе, туынды оң таңбалы; Егер функция кемісе, онда туынды теріс таңбалы. Туындының графигі. Белгілері: егер туынды оң таңбалы болса, функция өспелі. №216,219 Бағалау. Сендердің ойларыңша сабаққа кім көбірек үлес қосты? Кімге көбірек жұмыс жасау керек?. Қорытынды. Мақсатқа жеттік пе? Тақырып бойынша жан-жақты білім алдыңдар ма? Сендермен сабақ өткен маған жағымды. Үйге тапсырма: №221 Қосымша2 Сабақ туралы не айта аламын? Мен сенімдімін …………………………. Маған қиын болды ……………………….. Мен білдім …………………………….. | Топта өздеріне берілген тақырыпты меңгеру керек, үйренгендерін бір-біріне үйретеді, келесі топта әр оқушы өз тобында талқылағандарын ортаға салады. Бұл әдіс жаңа сабақты түсіну үшін өте тиімді әдіс. Берілген тапсырманы топта талқылайды, тақтаға шығып түсіндіреді. Берілген жаңа тақырыпты топта талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қағазға жазылған тапсырмаға қатысты сәйкестендіріп жауабын көрсетеді. Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі. Тесттерді шешеді. Оқушылар өз алгоритмдерін баяндайды Оқушылар ғұламалардың еңбектерінен қысқаша баяндайды. Үш топ 3 түрлі графикті талдайды, оқушылар слайдпен жұмыс жасайды. Оқушылар тақтада есеп шығарады |
| | 1 нұсқа f(x) = x3 – 3x | 2 нұсқа f(x) = 3х - x3 |
D(f) | | |
f ‘(x) | | |
f ‘(x) = 0 | | |
Туындының таңбасы | | |
Өсу аралықтары | | |
Кему аралықтары | | |
Саны+ | | |
Баға | | |
| «5» - 6+ «4» - 5 + «3» - 3-4+ | |
Фамилиясы, аты:
Қосымша2
(рефлексия)
Сабақ туралы не айта аламын?
Сабақ туралы не айта аламын?
Сабақ туралы не айта аламын?
Функцияның өсу және кему белгілері
Скачать материал
Арипбаева Жазира
математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы
Функцияның өсу және кему белгілері
Сілтеме
Оқулық: Алгебра және Анализ бастамалары
Сабақтың мақсаты
1. Функцияның өсу және кему белгілерін білу.
2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсіну.
3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйрену.
Күтілетін нәтиже
1. Функцияның өсу және кему белгілерін біледі.
2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсінеді.
3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйренеді.
Негізгі идея
Функцияның өсу және кему аралықтарының жеткілікті шартын білу керек.
Тапсырма
1. Миға шабуыл (сұрақ-жауап)
Тапсырма
2. Топтық жұмыс (постер қорғау)
Тапсырма
3. Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)
Сабақ бойынша
мұғалім жазбалары
Уақыты
Мұғалім іс-әрекеті
Оқушы іс-әрекеті
КІРІСПЕ
3 мин
І .Ұйымдастыру кезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын орнату, сыныппен амандасып, көңілкүйлерін сұрау. Оқушыларды санның таңбалары бойынша топқа бөлу.
1 таңбалы, 2таңбалы, 3 таңбалы, 4таңбалы.
-мұғаліммен амандасып, назарын сабаққа аудара отырып, оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді.
-оқушылар топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы
3 мин
«Жұбыңызды тексер» әдісі бойынша үй жұмыстарын бағалайды. Есептің дайын үлгісін көрсету.
Критерий бойынша бағалау
Есептің дайын үлгісіне қарап, дескриптор бойынша жұптарда өзара бағалайды
Тұсаукесер
3 мин
ІІ.Жаңа білімді меңгерту
«Миға шабуыл»
Түрткі сұрақ:
- Оқушылар сіздер тақтадағы графиктерден не байқадыңыздар?
-Графиктердің астында тұрған аралық нені білдіреді деп ойлаймыз.
Сынама сұрақ
- Олай болса функцияның өсу және кему аралықтарын неге сүйеніп айтып отырмыз?
- Функцияның өсу және кему аралықтарын графигін салмай анықтауға бола ма?
Қайта бағыттау сұрағы
-Тағы жауап беретіндер бар ма?
- Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыз Функцияның өсу және кему белгілері. Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табамыз.
Мақсатты ашуға бағытталған сұрақ:
-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі бүгінгі сабақта біз нені білеміз, түсінеміз, қандай есеп шығара алуды үйренеміз.
Мадақтау арқылы бағалау жүргізіледі.
Оқушылар графиктерді көру арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын және мақсатын анықтайды.
2 мин
Жаңа сабақты мысал арқылы түсіндіру.
Мысал:
Анықталу облысы
Шыққан теңсіздікті интервалдар әдісімен шешеміз.
Демек, аралығында кемиді.
Жаңа сабақты зер салып түсінеді.
НЕГІЗГІ БӨЛІМ
5 мин
3 мин
2 мин
8 мин
4 мин
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықпен есеп шығару. №264,265
1-топ №264 (1) ,
2- топ №264 (2),
3-топ №264 (3) ,
4 топ №264 (4),
Жеке жұмыс
Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс
Топтардын ішінен талқылауға шығатын оқушыны қарсы топ таңдайды.
Есептің дұрыс үлгісі бойынша бағалау жүргізу
Алдымен, жеке оқушы өз бетімен
оқулықтағы есепті талдайды.
№264
Жұпта талқылайды
Топта талқылайды
Шығарған есепті тақтада түсіндіріп, талдайды.
Топтар дескриптор бойынша өзара бағалайды.
ҚОРЫТЫНДЫ
7 мин
3 мин
Жеке жұмыс (Блум таксономиясы)
Блум таксономиясы
Оқушылардың жауаптарын «Екі жұлдыз бір ұсыныс»арқылы бағалаймын
Кері байланыс.
Мен нені білдім?
Нені білу қиын болды?
Мен нені білгім келеді?
Оқушылар
«Блум таксономиясын» толтыру арқылы өзін-өзі реттеуге үйренеді.
Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады.
Сабақтың жабдықтары
Интерактивті тақта
Стикерлер, бақылау парақтары
Кейінгі тапсырмалар
№262
Функцияның өсу және кему белгілері Скачать материал
Чтобы скачать материал, введите свой email, укажите, кто Вы, и нажмите кнопку
Начало формы
Ваше имя
Введите свой емэйл
Я учитель Я родитель Я ученик
Конец формы
Нажимая кнопку, Вы соглашаетесь получать от нас email-рассылку
Если скачивание материала не началось, нажмите еще раз "Скачать материал".
Скачивание материала начнется через 60 сек.
А пока Вы ожидаете, предлагаем ознакомиться с курсами видеолекций для учителей от центра дополнительного образования "Профессионал-Р"
(Лицензия на осуществление образовательной деятельности
№3715 от 13.11.2013).
Получить доступ
Узнать подробнее
Описание:
Сабақтың тақырыбы | Функцияның өсу және кему белгілері | | |
Сілтеме | Оқулық: Алгебра және Анализ бастамалары | | |
Сабақтың мақсаты | 1. Функцияның өсу және кему белгілерін білу. 2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсіну. 3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйрену. | | |
Күтілетін нәтиже | 1. Функцияның өсу және кему белгілерін біледі. 2. Функцияның өсу және кему аралықтарын табу алгоритмін түсінеді. 3 Функцияның өсу және кему аралықтарын табуға есептер шығаруды уйренеді. | | |
Негізгі идея | Функцияның өсу және кему аралықтарының жеткілікті шартын білу керек. | | |
Тапсырма | 1. Миға шабуыл (сұрақ-жауап) | | |
Тапсырма | 2. Топтық жұмыс (постер қорғау) | | |
Тапсырма | 3. Жеке жұмыс (Блум таксономиясы) | | |
Сабақ бойынша мұғалім жазбалары | Уақыты | Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | |
КІРІСПЕ | 3 мин | І .Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастық атмосферасын орнату, сыныппен амандасып, көңілкүйлерін сұрау. Оқушыларды санның таңбалары бойынша топқа бөлу. 1 таңбалы, 2таңбалы, 3 таңбалы, 4таңбалы. | -мұғаліммен амандасып, назарын сабаққа аудара отырып, оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді. -оқушылар топқа бөлінеді. | |
Үй тапсырмасы | 3 мин | «Жұбыңызды тексер» әдісі бойынша үй жұмыстарын бағалайды. Есептің дайын үлгісін көрсету. Критерий бойынша бағалау | Есептің дайын үлгісіне қарап, дескриптор бойынша жұптарда өзара бағалайды | |
Тұсаукесер | 3 мин | ІІ.Жаңа білімді меңгерту «Миға шабуыл» Түрткі сұрақ: - Оқушылар сіздер тақтадағы графиктерден не байқадыңыздар? -Графиктердің астында тұрған аралық нені білдіреді деп ойлаймыз. Сынама сұрақ - Олай болса функцияның өсу және кему аралықтарын неге сүйеніп айтып отырмыз? - Функцияның өсу және кему аралықтарын графигін салмай анықтауға бола ма? Қайта бағыттау сұрағы -Тағы жауап беретіндер бар ма? - Олай болса, бүгінгі жаңа сабағымыз Функцияның өсу және кему белгілері. Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табамыз. Мақсатты ашуға бағытталған сұрақ: -Қалай ойлайсыңдар бүгінгі бүгінгі сабақта біз нені білеміз, түсінеміз, қандай есеп шығара алуды үйренеміз. Мадақтау арқылы бағалау жүргізіледі. | Оқушылар графиктерді көру арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын және мақсатын анықтайды. | |
| 2 мин | Жаңа сабақты мысал арқылы түсіндіру. Мысал: 1) Анықталу облысы 2) 3) Шыққан теңсіздікті интервалдар әдісімен шешеміз. 4) Демек, аралығында кемиді. | Жаңа сабақты зер салып түсінеді. | |
НЕГІЗГІ БӨЛІМ | 5 мин 3 мин 2 мин 8 мин 4 мин | «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқулықпен есеп шығару. №264,265 1-топ №264 (1) , 2- топ №264 (2), 3-топ №264 (3) , 4 топ №264 (4), Жеке жұмыс Жұптық жұмыс Топтық жұмыс Топтардын ішінен талқылауға шығатын оқушыны қарсы топ таңдайды. Есептің дұрыс үлгісі бойынша бағалау жүргізу | Алдымен, жеке оқушы өз бетімен оқулықтағы есепті талдайды. №264 Жұпта талқылайды Топта талқылайды Шығарған есепті тақтада түсіндіріп, талдайды. Топтар дескриптор бойынша өзара бағалайды. | |
ҚОРЫТЫНДЫ | 7 мин 3 мин | Жеке жұмыс (Блум таксономиясы) Блум таксономиясы Оқушылардың жауаптарын «Екі жұлдыз бір ұсыныс»арқылы бағалаймын Кері байланыс. · Мен нені білдім? · Нені білу қиын болды? Мен нені білгім келеді? | Оқушылар «Блум таксономиясын» толтыру арқылы өзін-өзі реттеуге үйренеді. Табыс критерийін пайдаланып өздерін бағалау арқылы сабақ рефлексиясын жазады. | |
Сабақтың жабдықтары | Интерактивті тақта Стикерлер, бақылау парақтары | | | |
Кейінгі тапсырмалар | № | | | |
6 сынып Математика 17.10.2016
Сабақтың тақырыбы: Қарама – қарсы сандар. Бүтін және рационал сандар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Оқушыларға қарама-қарсы сандар, бүтін сандар, рационал сандар түсінігін сұрай отыпырып, есептер шығарту арқылы білімдерін бағалау.
Тәрбиелігі: Оқушыларды ұқыптылыққа және ептілік пен шапшаңдыққа баулу. Еңбекке, өнерге баулу.
Дамытушылығы: Оқушылардың білімділік, іскерлік дағдыларын арттыра отырып, сабақ барысында жаңа технологиялық әдіс – тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығын дамыту. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Оқыту әдісі: сұрақ-жауап, есептер шығару;
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, сұрақ-жауап, деңгейлеп оқыту;
Сабақтың типі: жалпылама сыныппен жұмыс.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Оқушылар назарын сабаққа аудару;
Сабақтың мақсатымен таныстыру
ІІ. Өткен тақырыпты тексеру. «Қайталау оқу анасы»
1 | Қарама-қарсы сандар дегеніміз не? | Бір-бірінен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар қарама-қарсы сандар деп аталады. | Б |
2 | 0 санына қарама-қарсы сан қандай сан? | 0 саны өзіне-өзі қарама-қарсы сан | А |
3 | Бүтін сандарға қандай сандар жатады? | Натурал сандар жиыны және оған қарама-қарсы сандар жиыны мен 0 саны бүтін сандар жиынын құрайды. | У |
4 | -2; 3; 4; -1 сандарына қарама-қарсы сандарды атаңыз. | 2; -3; -4; 1 | Ы |
5 | Теріс санға қарама-қарсы сан қандай сан? | Оң сандар | Р |
6 | Рационал сандар жиынын қандай сандар құрайды? | Бүтін сандар жиыны, оң және теріс бөлщектер жиыны рационал сандар жиынын құрайды. | С |
7 | Қанкоординаталық түзу дегеніміз не? | Координаталық түзу дегеніміз санақбасы болатын О нүктесі және оң бағыты көрсетілген, бірлік кесіндісі таңдап алынған түзу. | А |
8 | 0 саны қандай санға жатады? | 0 саны оң сандарға да, теріс сандарғада жатпайды. | Қ |
Балалар біз өткен тақырыпты қайталау барысында қандай сөз алдық. Дұрыс айтасындар «Бауырсақ». Біз бұл ертегіні білетін болармыз. Олай болса бүгінгі сабағымыз осы ертегімен байланысты болады.
Кел, тыңдайық ертегі,
Естіген жанды елтеді.
Талай ғажап оқиға,
Қызық сырын шертеді.
Ерте, ерте, ертеде....бір ата мен әже болыпты
Атасы: -кемпір-ау, маған бауырсақ пісіріп берсеңші.
Әжесі:- неден пісірейін ұн жоқ қой.
Атасы:- қаптың түбін қақ, бауырсақтық ұн табылып қалар.
Әжесі солай істейді.Қаптын түбін қағып, қалған ұннан бауырсақ пісіреді де, суытып терезе алдына қояды.Бауырсақ домалап кетеді...
ІҮ. Бекіту сабағы. Оқулықпен жұмыс.
Орман ішіне домалап кележатқанда алдынан коян шығады.
Қоян: -бауырсақ, бауырсақ мен сені жеп қоямын.
Бауырсақ: -жоқ, сен мені жеме,саған өлең айтып беремін, соны тыңда.
Атадан да қаштым,
Ападан да қаштым,
Қоян сенен де қашып кетемін.
Қоян: -қой, бауырсақ сенің өлеңің жақсы екен, бірақ сен одан да менің тапсырмамды орында .
Бауырсақ: енді не істеймін, балалар, сендер маған көмек көрсетіңдерші.
Таңбалар ережесі.
+(+)=+ | +(-)=- |
-(+)=- | -(-)=+ |
Қоянның тапсырмасы
А деңгейі
320. Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай санды тауып, жазыңдар:
1) –(*)=27 3) –(*)=-1 8/15 5) –(*)=m
2) –(*)=1,9 4) –(*)=0,16 6) –(*)=-n
321. Теңдеуді шешіңдер:
1) –х= 3) –x= 5) –х=-7,2
x= - x= х=7,2
2)-х=-0,8 4) –x= 6) –x=
х=0,8 -x= –x=
x= x=
Шөп үстінде құлпынай жеп жатқан аюға кездеседі.
Аю: -бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін.
Бауырсақ: -жемеші мені, мен саған өлең айтып беремін.
-апамнан да қаштым, атамнан да қаштым,сенен де аю қашып кетемін.
Аю:Егер сен менің тапсырмамды орындасаң жемеймін.
Аюдың тапсырмасы
В деңгейі
324. -30; 5; -1/3; 9; -27; 13; -9; 4; -0,2; 0; 27; -13 рационал сандарынан:
1) бүтін оң сандарды;
2) қарама-қарсы сндарды;
3) бүтін теріс сандарды теріп жазыңдар.
325. Координаталық түзуде А(-5); В(-3); С(2);D(4) нүктелері берілген. Координаталары осы нүктелердің координаталарына қарама-қарсы ссан болатын Е, F, K және L нүктелерін белгілеңдер.
Жауабы:
А L В K 0 С F D E
-5 -4 -3 -2 2 3 4 5
Бауырсақ: -жарайсыңдар балалар, мені тағы бір құтқарып қалдыңдар. Рахмет сендерге. Балалар менімен би билейсиндерма?
Бауырсақ домалап аюдан қашып, кетеді.
Бауырсақ: Ағаш түбінде жатқан қасқырға кездеседі.
Қасқыр:- бауырсақ, бауырсақ мен сені жеймін.
Бауырсақ: -жемеші, мен саған өлең айтып беремін.
Қасқыр: -жоқ, бауырсақ, өлеңің керек емес, сен менің тапсырмамды орында.
Қасқырдың тапсырмасы
С деңгейі
326. Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашып жазыңдар:
1) х=-(-1,9)=1,9 3) x=+()= 5) x=-(+)=-
2) x=-(+0,75)=-0,75 4) x=-(-2)=2 6) x=+(-1)=-1
327. Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай таңбаны қойыңдар:
1) –(*5)=-5 (+) 3) –()= () 5) –(*0,3)=0,3 (- )
2) *(-3,9)=3,9 (-) 4) *(+0,2)=-0,2 (-) 6) *(-0,5)=-0,5 (+)
328. Берілген сандарға қарама-қарсы сандарды және кері сандарды жазып, кестені толтырыңдар:
Берілген сандар | 8 | | 0,2 | | 1,25 | 18 |
Қарама-қарсы сандар | -8 | | -0,2 | | -1,25 | -18 |
Кері сандар | | 4 | 5 | | | |
Бауырсақ домалап келіп қу түлкінің алдына келеді. Оқушылар бұл біздің соңғы кейіпкеріміз ия олай болса бізде сіздердің алған білімдеріңізді қорытындылаймыз.
Түлкінің тапсырмасы
Тест тапсырмасы
1. 5 санына қарама-қарсы сан А) 0 В) -5 С) 5
2.Теріс санның қарама-қарсы саны А) натурал сан В) оң сан С) бүтін сан
3.0 санының қарама-қарсы саны А) теріс сан В) оң сан С) 0
4. Есепте:-(-4) А) 4 В) -4 С) 0
5. Есепте:-(+5,2) А) 5,2 В) -5,2 С) 0
6. Есепте:+(-8) А) -8 В) 8 С) –(-8)
7. Есепте: -(-7) А) -7 В) (-7) С) 7
Жауаптары: 1.В; 2.В; 3.С; 4.А; 5.В; 6.А; 7.С.
Сендерге рахмет балалар. Мені қояннан да,аю мен қасқырдан да, қу түлкіден де құтқардыңдар. Енді үйіме жетіп алу үшін мына үй тапсырмасын орындап келіңдер.
№323,