СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабаққа психологиялық ахуал орнату мақсатында «Жан жүрек сыры» жаттығуын ұйымдастырамын. Плакатқа жүректің  суретін салып тақтаға ілемін. Оқушыларға стикер таратып жылы, мейірімді сөздерді жазады,  іледі.

«Сиқырлы сандық» әдісі арқылы топқа біріктіру.  Түрлі түсті фигураларды таңдау арқылы топқа бірігеді.                                                         

Алдыңғы сабақты қайталау.

 «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрау. Қойылған сұрақтарға жылдам жауап береді.

Просмотр содержимого документа
«Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?»


Пән   Информатика    сынып  5   Күні  17.09.2018 ж.

Сабақтың тақырыбы

Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.4.2.1- біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын талқылау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Интернет ұғымын және біреудің жұмысын көшіріп алудың заңсыздығын білу;

Көпшілігі: Интернеттен ақпарат алу, браузер түрлерін білу;

Кейбірі: Электрондық пошта қызметі мен домендік атаулармен танысу;

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану, талдау.

Бағалау критерийі

1.Оқушылар интернетпен жұмыс жасай алады және бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңды еместігін біледі.

2.Интернеттен ақпарат алуды және браузер түрлерін ажырата алады.

3.Электрондық пошта қызметін және домендік атауларды біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар үшін:

Интернетті пайдалана отырып қауіпті және қауіпсіз программаларды білу.

Пәндік лексика және терминология:

Plagiat, Internet,Yandex, Opera, Amigo, Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla,

E-mail

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  1. Интернетті қолдану қызметтері?

  2. Интернет желісінен келетін қандай қауіп бар?

  3. Біреудің жұмысын көшіріп алу неге заңсыз деп ойлайсыз?

Құндылықтарға

баулу

Оқушылардың өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу. Топтық жұмыста – ұжымшыл-дық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау. Бәсекеге қабілетті ету.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын, әдебиет, құқық

Алдыңғы білім


Компьютердің негізгі және қосалқы құрылғыларын ажырата алады. Бөгде заттарды рұхсатсыз алмауды біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин












3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу

Оқушылардың ойын бір жерге жинақтау үшін «Адасқан әріптер» әдісі бойынша берілген спрцоесор, джаы, ртітуін сөздерден араласқан әріптерді орнына қою.

«Модем» «Кабель» сөздер қиындысы арқылы сынып 2 топқа бірігеді.

Үй тапсырмасын «Домино» әдісі арқылы пысықтаймын.

«Модем» тобының тапсырмасы

Дыбыс колонкалары

Ақпаратты қағазға басып шығару құрылғысы

Принтер

Дыбыстық ақпаратты шығару құрылғысы

Модем

Экран бетіндегі меңзерді басқарушы тетік

Тінтуір

Интернет желісіне қосылуға мүмкіндік беретін құрылғы


«Кабель» тобының тапсырмасы

Қатқыл дискі

Интернет желісіне қосылуға мүмкіндік беретін құрылғы

Модем

Дерек жазуға, ақпараттарды ұзақ мерзімде сақтауға арналған құрылғы

Монитор

Компьютерге ақпараттарды енгізуге арналған құрылғы

Пернетақта

Ақпараттарды бейнелеуге арналған құрылғы





Тапсырмалар жазылған кеспе қағаздар










Сабақтың ортасы



2 мин

Қызығушылығын ояту

Оқушылардың қызығушылығын ояту мақсатында ортаға сұрақ тастап сабақ тақырыбын ашамын.

  1. Интернеттен ақпараттар көшіріп алуға бола ма?

  2. Алынған ақпаратты өз еңбегің ретінде пайдалануға бола ма?









Білу ,түсіну

«Джигсо» әдісі


15 мин



Талдау

«Бірге ойлаймыз» әдісі


5 мин



















Талдау

ВЕНН диаграммасы

5 мин







Жинақтау





«Сәйкестендіру» әдісі

3 мин














Қолдану







3 мин








2 мин

«Джигсо» әдісі бойынша оқулықтағы жаңа тақырып бойынша мәтінді оқып, бір-біріне түсіндіреді

«Модем» тобының тапсырмасы Оқулықтағы 22-24 беттер

«Кабель» тобының тапсырмасы Оқулықтағы 25-27 беттер

Екі топ өз ойларын постерге түсіріп, қорғайды.


1-тапсырма (топтық жұмыс)

«Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша орындалады.

Топқа тапсырмалар беріледі, көршілері естімейтіндей талқылайды, оқушылар сандардың ретімен өздерін белгілейді. Мұғалім сандардың бірін атап сол санға сәйкес оқушы топтан шығып жауап береді.

Модем» тобының тапсырмасы

Жағдаят берілген

Азамат «Атамекен» тақырыбында өлең құрастырып интернетте жариялады. Бірнеше күннен кейін Азамат жариялаған өлеңін досы Самат интернеттен алып мен шығардым деп хабарлайды. Оны Азамат көріп таң қалады. Интернеттегі бөгде жұмыстың көшірмесін алу заңсыз екендігін достарыңа қалай түсіндірер едіңіз.

«Кабель» тобының тапсырмасы

Өлең шумағының үзіндісі берілген. Плагиат осы өлең жолдарында орын алып тұр ма? Өзгенің еңбегін рұқсатсыз иемдену дұрыс па? Оны достарыңызға қалай түсіндірер едіңіз.

Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,

Күз болып, дымқыл тұман жерді басқан.

Білмеймін тойғаны ма, тоңғаны ма,

Жылқы ойна, бие қашқан, тай жарысқан.

Дескриптор

1 Біреудің жұмысын иемдену заңсыз екенін түсінеді

2 Көшірудің заңсыздығын анықтайды

3 Көшірудің заңсыздығына қорытынды жасайды


2-тапсырма (топтық жұмыс)

Электрондық поштаның кәдімгі поштамен ұқсастығы мен айырмашылығын талдаңдар


Ұқсастығы





Дескриптор

1. Электрондық пошта қызметін біледі.

2. Электрондық пошта мен кәдімгі поштаның айырмашылығын біледі.



3-тапсырма (топтық жұмыс)

Браузердің шартты белгілері мен атауларын сәйкестендіріп шығыңдар


1 Yandex


2 Safari


3 Opera


4 Amigo


5 Internet Explorer


6 Mozilla


7 Google Chrome


Дескриптор

  1. Браузер қызметін біледі және түрлерін ажырата алады.

  2. Браузер таңбашаларын біледі және ажырата алады.

4-тапсырма (жеке жұмыс)


Компьютерде орындаңдар

  1. Интернеттен Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тауып, жүктеңдер

Дескриптор

  1. Интернеттен ақпарат алуды біледі.

  2. Ақпаратты жүктей алады.

  3. Ақпаратты сақтап, өңдей алады.

Сергіту сәті

Көз жаттығулары

Плакат. Стикер, маркер

5 сынып информатика оқулығы





Тапсырма жазылған кеспе қағаздар















Тапсырма жазылған кеспе қағаздар



















Кескін салынған плакат, маркер





















Тапсырма жазылған кеспе қағаздар

































Тапсырма жазылған кеспе қағаздар

Сабақтың соңы

«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша



3 мин



Кері байланыс

«Тазалық» әдісі бойынша

2 мин

Қорытынды

  1. Интернеттің қолдану қызметтері?

  2. Браузерлердің қандай түрлерін білесіздер?

  3. Интернет желісінен келетін қандай қауіп бар?

  4. Біреудің жұмысын көшіріп алу неге заңсыз деп ойлайсыз?




«Чемодан» Білімді өзіммен бірге әкетіп барамын

«Еттартқыш» Мен бүгінгі тақырыпты толық түсінбедім, әлі де толықтыруды қажет етеді

«Себет» Мен бүгін ештеңе түсінбедім

Оқушылар қолдарындарындағы стикерлерге жұмыстарға қатысты пікірлері мен ұсыныстарын жазып жапсырады.



Үйге тапсырма

«Интернетпен жұмыс жасау барысында қандай қауіп бар?» тақырыбын оқып келу.





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



«Домино» әдісін қолдануда топта оқушылар жылдамдыққа, сауаттылыққа, бір-бірімен жақсы қарым-қатынас жасауға баулу.

«Джигсо» әдісін қолдануда информатикалық термин сөздерді айта білуге, өз ойын ашық жеткізуге үйрету, өз бетінше оқуға, функционалдық сауаттылықты арттыру, ынтымақтастық орнату.

«Бірге ойлаймыз» әдісін қолдануда елеусіз отырған оқушыларды сабаққа тартуда тиімді.

«ВЕНН диаграммасы» әдісі бойынша кез келген ақпаратты салыстыруға, айырмашылығын ажырата білуге, ұқсастығын таба білуге үйрету.

«Сәйкестендіру» әдісі шапшаңдыққа, уақытты үнемдеуге баулу

.

  • Дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалау.


  • «Бағдаршам» бағалау.



Белсенді Орта белсенді Белсенді емес

  • Әр оқушының іс-әрекеті сырттай бақылауға алынып, оқушы білімдері бас бармақ тәсілі арқылы бағаланады.

е

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!