СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Oʻquvchilarga ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari haqida tushuncha berish

Просмотр содержимого документа
«"Ikki xonali songa yozma koʻpaytirish usullari"»

Samarqand viloyati Kattaqo’rg’on shahar 13 – umumiy o’rta ta’lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Sultanova gulshoda fayzullayevnaning matematika fanidan noan’anaviy  ochiq dars ishlanmasi

Samarqand viloyati

Kattaqo’rg’on shahar

13 – umumiy o’rta ta’lim maktabi

boshlang`ich sinf o`qituvchisi

Sultanova gulshoda

fayzullayevnaning

matematika fanidan noan’anaviy

ochiq dars ishlanmasi

 Fan: Matematika Sana : Sinf: 4-”B” Mavzu: Ikki xonali songa yozma ko’paytirish usullari

Fan: Matematika

Sana :

Sinf: 4-”B”

Mavzu:

Ikki xonali songa yozma ko’paytirish usullari

Darsning maqsadlari : Ta’limiy:Ikki xonali songa yozma Ko’paytirish usullari haqida Tushuncha berish misol masala Yechishga o’rgatish Dars tipi Yangi bilim beruvchi. Tarbiyaviy : Vatanga muhabbat, sadoqat, vatan ravnaqi yo`lida jasoratli bo`lish, milliy qadriyatlarni e’zozlash, asrash, ajdodlardan faxrlanish, insoniylik fazilatlarini qaror toptirish orqali, yuksak ma’naviyatli, jismonan va aqlan barkamol komil insonni tarbiyalash. Dars jihozi: “Matematika-4” sinf darsligi  va uslubiy qo`llanma,ko`rgazmali qurollar, boshqotirmalar ,  kompiyuter, ekran Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni  rivojlantirish,ijodiy, mantiqiy tafakkurlarini o`stirish

Darsning maqsadlari :

Ta’limiy:Ikki xonali songa yozma

Ko’paytirish usullari haqida

Tushuncha berish misol masala

Yechishga o’rgatish

Dars tipi

Yangi bilim beruvchi.

Tarbiyaviy :

Vatanga muhabbat, sadoqat,

vatan ravnaqi yo`lida jasoratli bo`lish,

milliy qadriyatlarni e’zozlash, asrash,

ajdodlardan faxrlanish, insoniylik

fazilatlarini qaror toptirish orqali,

yuksak ma’naviyatli, jismonan va

aqlan barkamol komil insonni

tarbiyalash.

Dars jihozi: “Matematika-4” sinf darsligi

va uslubiy qo`llanma,ko`rgazmali qurollar,

boshqotirmalar ,

kompiyuter, ekran

Rivojlantiruvchi:

Misollar yechish orqali

mavzudan olgan bilimlarni

rivojlantirish,ijodiy, mantiqiy

tafakkurlarini o`stirish

Darsning texnologik  xaritasi I. Darsning maqsad va vazifalari Ta’limiy: Bo`ishga doir misol,masalalar yechish orqali mavzudan olgan bilim, ko`nikma, malakalarini oshirish. II . O’quv jarayonining mazmuni  Tarbiyaviy: Aqliy, axloqiy, estetik tarbiyani o`stirish Shakl: Sinf jamoasi bilan ishlash ,sayohat darsi III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni rivojlantirish Metod: Ko`rgazmali amaliy O`qituvchi: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lishni nazariy jihatdan o`rganish va amaliyotga misol masalar yechishda tadbiq eta olish IV . Kutiladigan natijalar O’qituvchi : belgilangan vaqt ichida o’quvchilarning o’zlashtirishini nazorat qilish Vosita: “Matematika-4” sinf darsligi va uslubiy qo`llanma, “Matematika-4 sinf elektron darsligi” boshqotirmalar, kompiyuter, ekran V. Kelgusi rejalar Usul: “Aqliy hujum”, amaliy ish, mustaqil ish slayd usuli, bank usuli Guruhda va juftlikda ishlash orqali o’quvchilar faolligini oshirish O`qituvchi:: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lish mavzusi yuzasidan o`quvchilar bilimini boyitish internet manbalaridan mavzu haqida yangi ma`lumotlar berish O’quvchi : mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil misollar yecha oladi Baholash: 5 balli tizim asosda

Darsning texnologik xaritasi

I. Darsning maqsad va vazifalari

Ta’limiy: Bo`ishga doir misol,masalalar yechish orqali mavzudan olgan bilim, ko`nikma, malakalarini oshirish.

II . O’quv jarayonining mazmuni

Tarbiyaviy: Aqliy, axloqiy, estetik tarbiyani o`stirish

Shakl: Sinf jamoasi bilan ishlash ,sayohat darsi

III. O’quv jarayonini tashkil etish texnalogiyasi

Rivojlantiruvchi: Misollar yechish orqali mavzudan olgan bilimlarni rivojlantirish

Metod: Ko`rgazmali amaliy

O`qituvchi: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lishni nazariy jihatdan o`rganish va amaliyotga misol masalar yechishda tadbiq eta olish

IV . Kutiladigan natijalar

O’qituvchi : belgilangan vaqt ichida o’quvchilarning o’zlashtirishini nazorat qilish

Vosita: “Matematika-4” sinf darsligi va uslubiy qo`llanma, “Matematika-4 sinf elektron darsligi” boshqotirmalar, kompiyuter, ekran

V. Kelgusi rejalar

Usul: “Aqliy hujum”, amaliy ish, mustaqil ish slayd usuli, bank usuli

Guruhda va juftlikda ishlash orqali o’quvchilar faolligini oshirish

O`qituvchi:: Ikki xonali va uch xonali sonlarga bo`lish mavzusi yuzasidan o`quvchilar bilimini boyitish internet manbalaridan mavzu haqida yangi ma`lumotlar berish

O’quvchi : mavzu yuzasidan olgan bilimlari mustahkamlanadi , o’zi mustaqil misollar yecha oladi

Baholash: 5 balli tizim asosda

Tashkiliy qism Darsimiz shiori Hisobni o`rgatadi To`g`ri yo`l ko`rsatadi Qani toping bolalar Bu fanning nomi nima? Matematika fanlar ichra shoh , Uning sirlaridan bo`lingiz ogoh O`qituvch i O`quvchilar  Barcha fanlar ichida Xush ko`rgan fanim mani. Ongni charxlar kishida , Matematika fani  O`nta sondan poyi bor, Fanlar ichra joyi bor. Har ishda chiroyi bor Matematika fani Binolarni qurishda go`zallikni ko`rishda Hissasi bor har ishda Matematika fani

Tashkiliy qism

Darsimiz shiori

Hisobni o`rgatadi

To`g`ri yo`l ko`rsatadi

Qani toping bolalar

Bu fanning nomi nima?

Matematika fanlar ichra shoh ,

Uning sirlaridan bo`lingiz ogoh

O`qituvch i

O`quvchilar

Barcha fanlar ichida

Xush ko`rgan fanim mani.

Ongni charxlar kishida ,

Matematika fani

O`nta sondan poyi bor,

Fanlar ichra joyi bor.

Har ishda chiroyi bor

Matematika fani

Binolarni qurishda go`zallikni ko`rishda

Hissasi bor har ishda Matematika fani

Ma’naviyat daqiqasi Ko`p millatli o`lka Xushmanzara tabiati chiroylio`lka Mustaqil ,dunyoda eng tinch o`lka Qadimiy va navqiron o`lka O`zbekiston Ozod va obod o`lka Dunyoda yagona va betakror o`lka Ona va bolalari sog`lom o`lka

Ma’naviyat daqiqasi

Ko`p millatli o`lka

Xushmanzara tabiati chiroylio`lka

Mustaqil ,dunyoda eng tinch o`lka

Qadimiy va navqiron o`lka

O`zbekiston

Ozod va obod o`lka

Dunyoda yagona va betakror o`lka

Ona va bolalari sog`lom o`lka

O'quvchilar  quyidagicha  baholanadilar. OFARIN HARAKAT QIL BARAKALLO Magistr Oliy bilim egasi

O'quvchilar quyidagicha baholanadilar.

OFARIN

HARAKAT QIL

BARAKALLO

Magistr

Oliy bilim egasi

O`tilgan mavzuni so`rash  Ikki xonali sonni ikki xonali songa ko’paytirish  Uyga vazifa  668-669 -misol masala

O`tilgan mavzuni so`rash

Ikki xonali sonni ikki xonali songa ko’paytirish

Uyga vazifa

668-669 -misol masala

2 1 7 Tezkor savollar  0 ga ko`paytirish qoidasini ayting Ko`paytirishning hadlarini ayting 300000 ni 1 ga ko`paytiring Arifmetik amallarni ayting Bir yil necha kundan iborat? 50 va 100 sonlariningko`paytmasini ayting … kishi maydonda jangchi emas. … o`lchab, … kes. … kishi hamma uchun, hamma … kishi uchun

2

1

7

Tezkor savollar

0 ga ko`paytirish qoidasini ayting

Ko`paytirishning hadlarini ayting

300000 ni 1 ga ko`paytiring

Arifmetik amallarni ayting

Bir yil necha kundan iborat?

50 va 100 sonlariningko`paytmasini ayting

… kishi maydonda jangchi emas.

… o`lchab, … kes.

… kishi hamma uchun, hamma … kishi uchun

Sahna ko`rinishi .

Sahna ko`rinishi .

 o’tilgan mavzuni mutahkamlash: Uch guruhdan 3-nafar o’quvchi chiqib bajarsin 72 32 72 32 27 * * 58 27 * * 58 756 150 256 504 1444 144 756 150 256 1444 144 504 64 26 * 384 128 2664

o’tilgan mavzuni mutahkamlash:

Uch guruhdan 3-nafar o’quvchi chiqib bajarsin

72

32

72

32

27

*

*

58

27

*

*

58

756

150

256

504

1444

144

756

150

256

1444

144

504

64

26

*

384

128

2664

 Aprel oyining muhim sanalari Fan xodimlari kuni 1 21 Butun jahon kulgu va hazil kuni . Xalqaro kitob va mualliflik huquqini himoya qilish kuni Xalqaro bolalar kitobi kuni. 2 23 Amir Temur tavallud kuni. O'zbekiston yoshlar uyushmasi kuni . Muhammad Yusuf tug’ilgan kun 7 9 26 Butun jahon salomatlik kuni.

Aprel oyining muhim sanalari

Fan xodimlari kuni

1

21

Butun jahon kulgu va hazil kuni .

Xalqaro kitob va mualliflik huquqini himoya qilish kuni

Xalqaro bolalar kitobi kuni.

2

23

Amir Temur tavallud kuni.

O'zbekiston yoshlar uyushmasi kuni .

Muhammad Yusuf tug’ilgan kun

7

9

26

Butun jahon salomatlik kuni.

Yangi mavzu: Ikki xonali songa yozma ko’paytirish

Yangi mavzu:

Ikki xonali songa yozma ko’paytirish

 7268  138092 7268  * 19  * 7268 19  65412  65412  + 7268  - 65412  = 138092  = 0

7268

138092 7268

* 19

* 7268 19

65412

65412

+ 7268

- 65412

= 138092

= 0

Kichik matematik  670-MISOL 3-TOPSHRIQ  84  * 39  523 1948  756  * 96 * 34  3138 7768  + 252  = 3276  + 4707 + 5826  = 50208 = 66028

Kichik matematik 670-MISOL

3-TOPSHRIQ

84

* 39

523 1948

756

* 96 * 34

3138 7768

+ 252

= 3276

+ 4707 + 5826

= 50208 = 66028

 671- MISOL  78  * 54  856 406  312  * 43 * 59  2568 3654  + 390  = 4212  + 3424 + 2030  = 36808 = 23954

671- MISOL

78

* 54

856 406

312

* 43 * 59

2568 3654

+ 390

= 4212

+ 3424 + 2030

= 36808 = 23954

Mustaqil ish  737-masala O`rmonda bir qatorga 837 tup, ikkinchi qatorga esa undan 3 marta kam daraxt ko`chatio`tqazildi.O`tqazilgan daraxtlarining to`qqizdan bir qismini yong`oq daraxti ko`chati tashkil etadi,qolganlari har xil daraxt ko`chatlari .Qancha yong`oq daraxti ko`chatlari o`tqazilgan?

Mustaqil ish 737-masala

O`rmonda bir qatorga 837 tup, ikkinchi qatorga esa undan 3 marta kam daraxt ko`chatio`tqazildi.O`tqazilgan daraxtlarining to`qqizdan bir qismini yong`oq daraxti ko`chati tashkil etadi,qolganlari har xil daraxt ko`chatlari .Qancha yong`oq daraxti ko`chatlari o`tqazilgan?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir 1. Hamma qirralari teng bo`lgan to`g`ri burchakli parallelepiped nima deb ataladi? 2. Barcha tomonlari teng bo`lgan shakl nima deyiladi? B 3. Matematika fanida ko`p ishlatiladigan so`z. A H O 4. Og`irlik o`lchov birligi R 5. Ikkidan bir ulush nima deyiladi?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir

1. Hamma qirralari teng bo`lgan to`g`ri burchakli parallelepiped nima deb ataladi?

2. Barcha tomonlari teng bo`lgan shakl nima deyiladi?

B

3. Matematika fanida ko`p ishlatiladigan so`z.

A

H

O

4. Og`irlik o`lchov birligi

R

5. Ikkidan bir ulush nima deyiladi?

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir 1.Narsalarni sanashda ishlatiladigan son qanday son lar deyiladi? 2.Noma’lum son qatnashgan tenglik nima deyiladi? N A 3. a:b=c yozuvda b nima deyiladi? V R 4. Kamayuvchi,ayriluvchi … O` Z 5. 3415 sonida bir raqami nimani ifodalaydi 6. 1 asr… yil

Bo`sh o`tirmay, bosh qotir

1.Narsalarni sanashda ishlatiladigan son qanday son lar deyiladi?

2.Noma’lum son qatnashgan tenglik nima deyiladi?

N

A

3. a:b=c yozuvda b nima deyiladi?

V

R

4. Kamayuvchi,ayriluvchi …

O`

Z

5. 3415 sonida bir raqami nimani ifodalaydi

6. 1 asr… yil

Dars yakuni :  UYGA VAZIFA:673-674-masala ,misol    Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanadi va rag`batlantiriladi Balli

Dars yakuni :

UYGA VAZIFA:673-674-masala ,misol

Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanadi va rag`batlantiriladi

Balli


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!