СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

How Did You Spend Your Holidays? 7 кл кузовлев юнит 1 тема 1

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дата: 4.09.10                Класс: 7

 

Цикл № 1: «Are You Happy at School?»

 

Урок № 1: «How Did You Spend Your Holidays?»

 

Цели урока:

Познавательная: познакомить учащихся с особенностями проведения летнего отдыха (каникул) в разных странах, в том числе и в России.

Развивающая: развивать способности учащихся к догадке, сравнению и сопоставлению, к формулированию выводов.

Воспитательная: воспитание уважительного отношения к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через контекст культуры англоязычных стран.

Учебная: формирование лексических навыков чтения и говорения. Сопутствующая задача – развитие умения читать, понимать на слух с целью извлечения полезной информации.

Речевой материал: an activity, at the seaside, to climb, to go for walks, in the country, to go sightseeing, to go sunbathing, to go windsurfing.

Грамматический материал: обобщение употребления глагола to be и других смысловых глаголов в Past Simple.

Оснащение урока: 1. Student's Book (Учебник)

2. Activity Book (Рабочая тетрадь)

3. Reader (Книга для чтения)

4. Фонограммы к уроку

 

Ход урока

1. Приветствие. Вводная беседа учителя о целях и задачах обучения английскому языку в 7 классе.

2. Введение учащихся в иноязычную ситуацию.

Good afternoon, boys and girls. Glad to see you again. I hope that you’ll find our studies interesting and useful. Try to speak English with your classmates every day and everywhere. This year we'll continue to speak , to read and to write English.

3. Установка на слушание диалога с заданием (аудирование).

The summer holidays are over schoolchildren are at school again. They are talking about their holidays. Let’s listen to their talk.

You'll listen to the main idea of the story. Try to answer the question.

1). Did the children enjoy their holidays?

  • Did you enjoy your summer holidays?
  • Oh, yes. I had a great time by the lake.
  • I had a lot of fun in the camp. And what about you, Mandy?
  • I was near Mount Snowdon. It was exciting!

Listening to the specific information.

Проверка понимания прослушанного диалога.

2). Where were Mandy, John and Robert during the holidays?

4. Фонетическая отработка слов: to climb the mountains, exciting, fantastic, in the country, to go sightseeing, to go sunbathing, to go windsurfing.

5. Тренировка в поисковом чтении.

Mandy wrote about her summer impressions in this postcard.

How did she spend her time in the mountains? (reading for specific information)

Dear Helen, I’m having a fantastic time!

On Tuesday we climbed the mountain. It was exciting! I took a lot of photos. I’ll send you some. Yesterday we went to an old castle. They say there are ghosts in it but we didn’t meet any.

Love, Mandy

People often travel if they want to rest and to improve there health.

6. Развитие умений сравнивать. Compare what you did with what Robert Mandy and John did during summer? (употребляйте глаголы в Past Simple).

Обобщение употребления глагола to be и других смысловых глаголов в Past Simple.

 

Mon. Football, darts

Tue.   Photo/music clubs

Wen. Basketball/tennis court

Thu.  Tv, video

Fri.    Computer/electronic games

Sat.    Swimming pool

Sun    Disco club

7. Развитие речевых умений (упр. 3 стр. 5 Sb). Работа в режиме: p1, p2, p3, p4

 

I think on Monday Robert       

played darts.                          

… on … he swam in the …    

… listened to …                     

… watched …

… went to the …                    

8. Развитие навыков просмотрового чтения. (R. Стр. 4)

British children often write about their summer impressions to the Young Telegraph.

Учащиеся читают письма и заполняют таблицы.

9. Развитие речевых умений (диалогическая речь).

Pair Work

Discuss with your partner your summer holidays.

Did you spend your holidays …?

Where did you spend your holidays? (In a summer camp, in the country, at the seaside, at home).

Слова опоры написаны на доске.

Did you … there?

What did you do there? (read book, go for walks, help your (my) grandparents, swim in the river, earn money, listen to records).

Why I did your go there …?

With whom did you go there? (with your (my) parents, friends, alone).

Работа в режиме: P1® P2; P3® P4; P5® P6

9. Развитие речевых умений (монологическая речь).

Tell your classmates about your summer holidays.

Decide who had the most interesting (exiting holidays).

Compare the way you spent your summer holidays with your foreign friends.

(Развитие умений сравнивать).

На доске слова опоры: It was great!                       I did nothing special

I had a good time …           I spent …

I …

It was fun!

It was boring!                     I didn’t … I wasn’t …

10. Подведение итогов урока.

Teacher: Итак, ребята, сегодня на уроке вы слушали и старались понять иностранную речь в фонозаписи, старались понять основную идею и суммировать (обобщить услышанное). Вы сравнивали, анализировали, старались догадаться, сделать выводы, выбирали речевые ситуации чтобы выразить свою точку зрения и понять чужую.

Дома вы продолжите работу по сравнению двух писем своего и твоего британского друга. Тема писем: «Летние каникулы». Постарайтесь употребить в своем письме как можно больше слов и словосочетаний, с которыми вы познакомились на уроке.

Your marks are: Ломакин – 4, Коломыцев – 5, Ольховский – 5, Кошелева – 4, Якутич – 5, Фирсов – 4, Филиппов – 3, Зайцев – 5.

На следующем уроке мы продолжим наш разговор, но теперь уже о школе, школьных занятиях, ваших любимых предметах. Я думаю, будет интересно сравнить жизнь в нашей школе и в Hazel Grove High School.

Good Luck! See you on Wednesday.

Home work: R. ex. 1, pp. 3,4

 

 

Просмотр содержимого документа
«plan-konspekt_how_did_you_spend_your_holidays»

5




ПЛАН-КОНСПЕКТ

открытого урока в 7 классе по теме

по теме «How Did You Spend Your Holidays?»

из цикла № 1 «Are You Happy at School?»







Учитель английского языка МБОУ СОШ № 34 г.Краснодара
Т.Ф.Стетюха























2010 г.

Дата: 4.09.10 Класс: 7


Цикл № 1: «Are You Happy at School?»


Урок № 1: «How Did You Spend Your Holidays?»


Цели урока:

Познавательная: познакомить учащихся с особенностями проведения летнего отдыха (каникул) в разных странах, в том числе и в России.

Развивающая: развивать способности учащихся к догадке, сравнению и сопоставлению, к формулированию выводов.

Воспитательная: воспитание уважительного отношения к другой культуре, более глубокое осознание своей культуры через контекст культуры англоязычных стран.

Учебная: формирование лексических навыков чтения и говорения. Сопутствующая задача – развитие умения читать, понимать на слух с целью извлечения полезной информации.

Речевой материал: an activity, at the seaside, to climb, to go for walks, in the country, to go sightseeing, to go sunbathing, to go windsurfing.

Грамматический материал: обобщение употребления глагола to be и других смысловых глаголов в Past Simple.

Оснащение урока: 1. Student's Book (Учебник)

2. Activity Book (Рабочая тетрадь)

3. Reader (Книга для чтения)

4. Фонограммы к уроку

Ход урока

1. Приветствие. Вводная беседа учителя о целях и задачах обучения английскому языку в 7 классе.

2. Введение учащихся в иноязычную ситуацию.

Good afternoon, boys and girls. Glad to see you again. I hope that you’ll find our studies interesting and useful. Try to speak English with your classmates every day and everywhere. This year we'll continue to speak , to read and to write English.

3. Установка на слушание диалога с заданием (аудирование).

The summer holidays are over schoolchildren are at school again. They are talking about their holidays. Let’s listen to their talk.

You'll listen to the main idea of the story. Try to answer the question.

1). Did the children enjoy their holidays?

  • Did you enjoy your summer holidays?

  • Oh, yes. I had a great time by the lake.

  • I had a lot of fun in the camp. And what about you, Mandy?

  • I was near Mount Snowdon. It was exciting!

Listening to the specific information.

Проверка понимания прослушанного диалога.

2). Where were Mandy, John and Robert during the holidays?

4. Фонетическая отработка слов: to climb the mountains, exciting, fantastic, in the country, to go sightseeing, to go sunbathing, to go windsurfing.

5. Тренировка в поисковом чтении.

Mandy wrote about her summer impressions in this postcard.

How did she spend her time in the mountains? (reading for specific information)

Dear Helen,
I’m having a fantastic time!

On Tuesday we climbed the mountain. It was exciting! I took a lot of photos. I’ll send you some. Yesterday we went to an old castle. They say there are ghosts in it but we didn’t meet any.

Love, Mandy

People often travel if they want to rest and to improve there health.

6. Развитие умений сравнивать. Compare what you did with what Robert Mandy and John did during summer? (употребляйте глаголы в Past Simple).

Обобщение употребления глагола to be и других смысловых глаголов в Past Simple.

7

Mon. Football, darts

Tue. Photo/music clubs

Wen. Basketball/tennis court

Thu. Tv, video

Fri. Computer/electronic games

Sat. Swimming pool

Sun Disco club

. Развитие речевых умений (упр. 3 стр. 5
Sb). Работа в режиме: p1, p2, p3, p4

I think on Monday Robert

played darts.

… on … he swam in the …

… listened to …

… watched …

… went to the …

8. Развитие навыков просмотрового чтения. (R. Стр. 4)

British children often write about their summer impressions to the Young Telegraph.

Учащиеся читают письма и заполняют таблицы.

9. Развитие речевых умений (диалогическая речь).

Pair Work

Discuss with your partner your summer holidays.

Did you spend your holidays …?

Where did you spend your holidays? (In a summer camp, in the country, at the seaside, at home).

Слова опоры написаны на доске.

Did you … there?

What did you do there? (read book, go for walks, help your (my) grandparents, swim in the river, earn money, listen to records).

Why I did your go there …?

With whom did you go there? (with your (my) parents, friends, alone).

Работа в режиме: P1 P2; P3 P4; P5 P6

9. Развитие речевых умений (монологическая речь).

Tell your classmates about your summer holidays.

Decide who had the most interesting (exiting holidays).

Compare the way you spent your summer holidays with your foreign friends.

(Развитие умений сравнивать).

На доске слова опоры: It was great! I did nothing special

I had a good time … I spent …

I …

It was fun!

It was boring! I didn’t … I wasn’t …

10. Подведение итогов урока.

Teacher: Итак, ребята, сегодня на уроке вы слушали и старались понять иностранную речь в фонозаписи, старались понять основную идею и суммировать (обобщить услышанное). Вы сравнивали, анализировали, старались догадаться, сделать выводы, выбирали речевые ситуации чтобы выразить свою точку зрения и понять чужую.

Дома вы продолжите работу по сравнению двух писем своего и твоего британского друга. Тема писем: «Летние каникулы». Постарайтесь употребить в своем письме как можно больше слов и словосочетаний, с которыми вы познакомились на уроке.

Your marks are: Ломакин – 4, Коломыцев – 5, Ольховский – 5, Кошелева – 4, Якутич – 5, Фирсов – 4, Филиппов – 3, Зайцев – 5.

На следующем уроке мы продолжим наш разговор, но теперь уже о школе, школьных занятиях, ваших любимых предметах. Я думаю, будет интересно сравнить жизнь в нашей школе и в Hazel Grove High School.

Good Luck! See you on Wednesday.

Home work: R. ex. 1, pp. 3,4



Просмотр содержимого презентации
«245297d18108abd97b3ad3f01ae42df2»

- Hello! I am Mark.  I would like to tell you about my summer holidays.  I spent my holidays in the camp. I had a lot of fun there. I swam in the swimming pool. I played basketball and tennis. I went to the disco club. It was exciting. I took a lot of photos.  I had a great time in the camp. And what about you?

- Hello! I am Mark.

I would like to tell you about my summer holidays.

I spent my holidays in the camp. I had a lot of fun there. I swam in the swimming pool. I played basketball and tennis. I went to the disco club. It was exciting. I took a lot of photos.

I had a great time in the camp. And what about you?

Read books work in the garden Go for walks fly a kite Swim in the sea go hiking ( поход ) Earn money have a picnic Watch TV      make barbecue Go fishing  lie in the sun (загорать) Play computer games walk in the park Help your grandparents take a photo

Read books work in the garden

Go for walks fly a kite

Swim in the sea go hiking ( поход )

Earn money have a picnic

Watch TV make barbecue

Go fishing lie in the sun (загорать)

Play computer games walk in the park

Help your grandparents take a photo


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!