Просмотр содержимого документа
«Հայոց լեզու 12»
ՕՐՎԱ ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
ԴԱՍԱՐԱՆԸ՝ 8-րդ
ԴԱՍԻ ԹԵՄԱՆ՝ Պարզ նախադասության տեսակները՝ համառոտ և ընդարձակ
ԴԱՍԻ ՏԻՊԸ՝ ՆՈՐ ՆՅՈՒԹԻ ՀԱՂՈՐԴՄԱՆ ԴԱՍ
ԴԱՍԻ ՏԵՎՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ ՝ 45 ՐՈՊԵ
ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ
Ա/ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ՝
Իմանալ նախադասության տեսակներն ըստ կազմության
Պարզ նախադասության տեսակները՝ համառոտ և ընդարձակ
Բ/ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ՝
ԱՆՀՐԱԺԵՇՏ ՊԱՐԱԳԱՆԵՐ՝ դասագիրք, գրատախտակ,A 4 չափի թղթեր, քարտեր՝ նախադասություններով,քարտեր՝ Ա. Շեքսպիրի «Արտիստը» պատմվածքի հատվածներով:
ՑՈՒՑԱԴՐԱԿԱՆ ՆՅՈՒԹԵՐ՝ թեմային առնչվող պաստառներ
ՄԵԹՈԴՆԵՐ, ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՁԵՎԵՐ ԵՎ ԵՂԱՆԱԿՆԵՐ՝ ԽԻԿ համակարգ, մտագրոհ, պրիզմա, գաղափարների քարտեզ, T-աձև աղյուսակ,Վենի դիագրամ, քարտերով աշխատանք, միջառարկայական կապի ստեղծում:
ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՀԱՍԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ՝ նախադասության անդամներ, նախադասություն, պարզ, բարդ, պարզ համառոտ, պարզ ընդարձակ:
ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՉԱԿԱՆ ՄԱՍ
ԽԹԱՆՄԱՆ ՓՈՒԼԻ ՆԿԱՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Կիրառվում է մտագրոհի մեթոդը: Հարցեր է ուղղվում դասարանին «Նախադասության անդամներ» թեմայի շուրջ: Վերհիշում են ենթական, ստորոգյալը, լրացումը: Կազմում են պրիզմա:
Նախադասություն
Լրացում
Ստորոգյալ
Ենթակա
Նախադասության
անդամներ
Կազմում են գաղափարների քարտեզ նախադասության կազմության շուրջ:
պարզ
նախադասություն
բարդ
միտք
Ուսուցիչը ավելացնում է ևս երկու ուղղանկյուն՝ նշելով, թե քանի տեսակ ունի պարզ նախադասությունը:
ԻՄԱՍՏԻ ԸՆԿԱԼՄԱՆ ՓՈՒԼԻ ՆԿԱՐԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Դասարանը բաժանում է խմբերի, տալիս քարտեր, որոնք պարունակում են պարզ նախադասություններ: Առաջարկում է T- աձև աղյուսակում առանձնացնել այն նախադասությունները, որոնք ունեն ենթակա և ստորոգյալ, մյուս թևում՝ ենթակա, ստորոգյալ, լրացում ունեցող նախադասությունները:
Կազմել Վենի դիագրամ՝ նշելով նմանությունները և տարբերությունները:
Ամփոփում են կատարած աշխատանքը:
Ուսուցիչը տակիս է առաջին սյունակի անվանումը՝ համառոտ, հետո՝ երկրորդիանվանումը ընդարձակ:Երեխաները ձևակերպում են իրենց սահմանումները տեսակների շուրջ:
ԿՇՌԱԴԱՏՄԱՆ, ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՓՈՒԼԻ ՆԿԱՐԱԳՈՒԹՅՈՒՆԸ
Խմբերին հանձնարարվում է քարտերով աշխատանք.հատվածներ Ալ. Շիրվանզադեի «Արտիստը» պատմվածքից: Հանձնաարվում է T- աղյուսակում առանձնացնել համառոտ և ընդարձակ նախադասությունները:
Ամփոփում են և գնահատվում:
ՏՆԱՅԻՆ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ
Գրել կապակցված խոսք՝ օգտագործելով համառոտ և ընդարձակ նախադասություններ: