СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Джеймс Джойс – ірландський письменник-модерніст. Психологічне есе «Джакомо Джойс».

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: показати основні етапи життя Джеймса Джойса та особливості його художнього відображення в творчості письменника; розкрити світоглядні й естетичні позиції письменника, модерністський характер його творчості; пробуджувати бажання вивчати вершинні зразки світової літератури.

Обладнання: портрети, фотографії Джеймса Джойса, виставка різних видань творів письменника, фонозаписи музичних творів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Хід уроку:

Вам здаються темними мої слова? Пітьма

в наших душах – це вам не здається?

Дж. Джойс

І. Мотивація навчальної діяльності.

? Виразне читання вчителем психологічного есе «Джакомо Джойс» у музичному супроводі композицій Я. П. Свелінка.

? Бесіда за сприйняттям художнього твору.

- Які враження справив на вас твір?

- Про що цей твір?

- Чому на таке запитання не можна дати чіткої відповіді?

- Якою людиною ви уявляєте автора цього твору?

ІІ. Робота над темою уроку.

? Повідомлення теми, мети уроку.

? Презентація портретів письменника (фотографії, зроблені в різні періоди його життя).

Слово вчителя:

Ірландський письменник Джеймс Джойс – один із основоположників модернізму в європейській літературі. Його спадщина є відображенням творчої свідомості нашої епохи. Він відкрив новий вимір реальності – духовність, в якій поєднані різні часи, культури, простори. Творчість цього ірландського письменника тісно пов′язана з філософією і психологією, тому сприяла інтелектуалізації літератури.

Джойс надавав особливого значення слуховим аспектам тексту – ритміці, звукоряду. Його уява не стільки візуальна, скільки слухова. Тому, щоб повніше зрозуміти його тексти, їх слід читати вголос.

? Презентація різних видань творів письменника.

Коментар учителя. Дж. Джойс здобув загальне визнання передусім завдяки своєму монументальному роману «Улісс» (1922). Книжки з першого тиражу цього твору є найдорожчими друкарськими виданнями ХХ століття. На аукціонах ціна на них починалася від 175 тисяч доларів. Перше видання «Улісса» відбулося в Парижі в 1922 році. Його тираж склав всього тисячу екземплярів. Сто з них Джойс підписав власноручно. Окрім того, перу ірландського письменника належать збірка оповідань «Дублінці» (1914), напівавтобіографічний роман «Портрет митця замолоду» (1916), а також найбільш загадковий та багатоплановий твір «Поминки за Фіннеганом» (1939). Вивчення творчості Дж. Джойса в школі обмежується лише одним невеличким твором, з яким ви щойно ознайомилися. Це єдиний твір Дж. Джойса, події якого відбуваються за межами Ірландії. Тривалий час про нього не було нічого відомо. Створюючи «Джакомо Джойса», письменник не думав про публікацію. Ця мініатюра була по суті художньо-щоденниковим літописом історії одного кохання. У 1968 році «Джакомо Джойса» купив Річард Еллман в одного європейського колекціонера, який побажав залишитися невідомим. Отже, твір побачив світ вже після смерті автора.

? Робота з підручником. Самостійне читання учнями статті про життєвий шлях Дж. Джойса.

? Визначення сторінок біографії письменника, які знайшли художнє відображення в «Джакомо Джойсі».

  • перебування в Італії, Франції, Ірландії, робота вчителем англійської мови, читання лекцій про Шекспіра, написання роману «Улісс».

 -  «Джакомо Джойс» створювався у той період, коли Джойс жив в Трієсті (Італія). Тоді письменник закохався у свою ученицю – Амалію Поппер, що також знайшло відображення в творі. У цей період він працював над новелами, що увійшли до збірки «Дублінці»; першим варіантом автобіографічного роману, на основі якого з часом був написаний роман «Портрет митця замолоду», невеличкою збіркою віршів «Камерна музика», п′єсою «Вигнанці» та ліричною мініатюрою «Джакомо Джойс».

? Висновок про автобіографічний характер твору.

Слово вчителя:

У «Джакомо Джойсі» глибоко розкривається напружений, динамічний, багатий розмаїтими відтінками плин почуттів самого героя. Для нього кохання – це і «хресна путь», і свято відродження юних почуттів, і гіркота усвідомлення того, що молодість уже минула. Розкриваючи процес розвитку кохання від перших його кроків до фіналу, письменник спресовує місяці та роки у миті. Ці розірвані миттєвості вводяться у широкий культурний контекст, завдяки чому досягається ефект сполучення плинного з вічним, а через нього – дивовижна єдність того, що трапилося «тут і тепер» (вислів Джойса), з тим, що відбувається «завжди й усюди».

? Робота над епіграфом.

? Опрацювання елементів теорії літератури.

- До якого жанру, на вашу думку, належить «Джакомо Джойс»?

- Які ознаки новели та оповідання наявні у цьому творі?

- Що відрізняє твір від відомих вам зразків коротких жанрів прози?

Есе (фр. essai – спроба, начерк) – невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми; це жанр, який лежить на перетині художньої та публіцистичної (часом науково-популяризаторської) творчості.

  Визначальними рисами есе є незначний обсяг, конкретна тема, дана в підкреслено вільному, суб′єктивному її тлумаченні, вільна композиція, парадоксальна манера мислення. Як правило, есе виражає нове, суб′єктивне слово про щось. Стиль есе відрізняється образністю, афористичністю, використанням свіжих метафор, нових поетичних образів, свідомою настановою на розмовну інтонацію і лексику. На перший план виступає особистість автора.

Психологічне есесвоєрідний літературний жанр, в якому увага автора зосереджується на внутрішньому житті особистості, її думках і порухах серця.

ІІІ. Етап рефлексії.

Слово вчителя:

Джойс вірші писав постійно, але не вони принесли йому світову славу. Як стверджують літературні критики, ці вірші не мають високої художньої вартості. Однак саме в ліриці Джойс намічає структуру своєї прозової творчості й головні теми творів: зрада, втрата, взаємодія особистого і суспільного досвіду. Тонка іронія, відточеність техніки, продуманість деталей і глибина змістів – незаперечні достоїнства його лірики.

? Поетична пауза. Виразне читання вірша Дж. Джойса «Банхофштрассе».

Глумливых взглядов череда

Ведет меня сквозь города.

Сквозь сумрак дня, сквозь ночи синь

Мерцает мне звезда полынь.

О светоч ада! Светоч зла!

И молодость моя прошла,

И старой мудрости оплот

Не защитит и не спасет.

Домашнє завдання: Опрацювати матеріали підручника про життя і творчість Джеймса Джойса. У тексті психологічного есе «Джакомо Джойс» виявити та прокоментувати елементи пародійності та іронічності.

Просмотр содержимого документа
«Джеймс Джойс – ірландський письменник-модерніст. Психологічне есе «Джакомо Джойс».»


Тема: Джеймс Джойс – ірландський письменник-модерніст. Психологічне есе «Джакомо Джойс».


Мета: показати основні етапи життя Джеймса Джойса та особливості його художнього відображення в творчості письменника; розкрити світоглядні й естетичні позиції письменника, модерністський характер його творчості; пробуджувати бажання вивчати вершинні зразки світової літератури.


Обладнання: портрети, фотографії Джеймса Джойса, виставка різних видань творів письменника, фонозаписи музичних творів.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


Хід уроку:

Вам здаються темними мої слова? Пітьма

в наших душах – це вам не здається?

Дж. Джойс


І. Мотивація навчальної діяльності.

● Виразне читання вчителем психологічного есе «Джакомо Джойс» у музичному супроводі композицій Я. П. Свелінка.

● Бесіда за сприйняттям художнього твору.

- Які враження справив на вас твір?

- Про що цей твір?

- Чому на таке запитання не можна дати чіткої відповіді?

- Якою людиною ви уявляєте автора цього твору?

ІІ. Робота над темою уроку.

● Повідомлення теми, мети уроку.

● Презентація портретів письменника (фотографії, зроблені в різні періоди його життя).


Слово вчителя:

Ірландський письменник Джеймс Джойс – один із основоположників модернізму в європейській літературі. Його спадщина є відображенням творчої свідомості нашої епохи. Він відкрив новий вимір реальності – духовність, в якій поєднані різні часи, культури, простори. Творчість цього ірландського письменника тісно пов′язана з філософією і психологією, тому сприяла інтелектуалізації літератури.

Джойс надавав особливого значення слуховим аспектам тексту – ритміці, звукоряду. Його уява не стільки візуальна, скільки слухова. Тому, щоб повніше зрозуміти його тексти, їх слід читати вголос.


● Презентація різних видань творів письменника.


Коментар учителя. Дж. Джойс здобув загальне визнання передусім завдяки своєму монументальному роману «Улісс» (1922). Книжки з першого тиражу цього твору є найдорожчими друкарськими виданнями ХХ століття. На аукціонах ціна на них починалася від 175 тисяч доларів. Перше видання «Улісса» відбулося в Парижі в 1922 році. Його тираж склав всього тисячу екземплярів. Сто з них Джойс підписав власноручно. Окрім того, перу ірландського письменника належать збірка оповідань «Дублінці» (1914), напівавтобіографічний роман «Портрет митця замолоду» (1916), а також найбільш загадковий та багатоплановий твір «Поминки за Фіннеганом» (1939). Вивчення творчості Дж. Джойса в школі обмежується лише одним невеличким твором, з яким ви щойно ознайомилися. Це єдиний твір Дж. Джойса, події якого відбуваються за межами Ірландії. Тривалий час про нього не було нічого відомо. Створюючи «Джакомо Джойса», письменник не думав про публікацію. Ця мініатюра була по суті художньо-щоденниковим літописом історії одного кохання. У 1968 році «Джакомо Джойса» купив Річард Еллман в одного європейського колекціонера, який побажав залишитися невідомим. Отже, твір побачив світ вже після смерті автора.


Робота з підручником. Самостійне читання учнями статті про життєвий шлях Дж. Джойса.


Визначення сторінок біографії письменника, які знайшли художнє відображення в «Джакомо Джойсі».


  • перебування в Італії, Франції, Ірландії, робота вчителем англійської мови, читання лекцій про Шекспіра, написання роману «Улісс».

- «Джакомо Джойс» створювався у той період, коли Джойс жив в Трієсті (Італія). Тоді письменник закохався у свою ученицю – Амалію Поппер, що також знайшло відображення в творі. У цей період він працював над новелами, що увійшли до збірки «Дублінці»; першим варіантом автобіографічного роману, на основі якого з часом був написаний роман «Портрет митця замолоду», невеличкою збіркою віршів «Камерна музика», п′єсою «Вигнанці» та ліричною мініатюрою «Джакомо Джойс».


Висновок про автобіографічний характер твору.


Слово вчителя:


У «Джакомо Джойсі» глибоко розкривається напружений, динамічний, багатий розмаїтими відтінками плин почуттів самого героя. Для нього кохання – це і «хресна путь», і свято відродження юних почуттів, і гіркота усвідомлення того, що молодість уже минула. Розкриваючи процес розвитку кохання від перших його кроків до фіналу, письменник спресовує місяці та роки у миті. Ці розірвані миттєвості вводяться у широкий культурний контекст, завдяки чому досягається ефект сполучення плинного з вічним, а через нього – дивовижна єдність того, що трапилося «тут і тепер» (вислів Джойса), з тим, що відбувається «завжди й усюди».


● Робота над епіграфом.

● Опрацювання елементів теорії літератури.

- До якого жанру, на вашу думку, належить «Джакомо Джойс»?

- Які ознаки новели та оповідання наявні у цьому творі?

- Що відрізняє твір від відомих вам зразків коротких жанрів прози?


Есе (фр. essai – спроба, начерк) – невеликий за обсягом прозовий твір, що має довільну композицію і висловлює індивідуальні думки та враження з конкретного приводу чи питання і не претендує на вичерпне і визначальне трактування теми; це жанр, який лежить на перетині художньої та публіцистичної (часом науково-популяризаторської) творчості.


Визначальними рисами есе є незначний обсяг, конкретна тема, дана в підкреслено вільному, суб′єктивному її тлумаченні, вільна композиція, парадоксальна манера мислення. Як правило, есе виражає нове, суб′єктивне слово про щось. Стиль есе відрізняється образністю, афористичністю, використанням свіжих метафор, нових поетичних образів, свідомою настановою на розмовну інтонацію і лексику. На перший план виступає особистість автора.


Психологічне есесвоєрідний літературний жанр, в якому увага автора зосереджується на внутрішньому житті особистості, її думках і порухах серця.


ІІІ. Етап рефлексії.


Слово вчителя:

Джойс вірші писав постійно, але не вони принесли йому світову славу. Як стверджують літературні критики, ці вірші не мають високої художньої вартості. Однак саме в ліриці Джойс намічає структуру своєї прозової творчості й головні теми творів: зрада, втрата, взаємодія особистого і суспільного досвіду. Тонка іронія, відточеність техніки, продуманість деталей і глибина змістів – незаперечні достоїнства його лірики.


Поетична пауза. Виразне читання вірша Дж. Джойса «Банхофштрассе».


Глумливых взглядов череда

Ведет меня сквозь города.

Сквозь сумрак дня, сквозь ночи синь

Мерцает мне звезда полынь.

О светоч ада! Светоч зла!

И молодость моя прошла,

И старой мудрости оплот

Не защитит и не спасет.


Домашнє завдання: Опрацювати матеріали підручника про життя і творчість Джеймса Джойса. У тексті психологічного есе «Джакомо Джойс» виявити та прокоментувати елементи пародійності та іронічності.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!