СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Боорукердик. (тарбиялык саат)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабактын темасы: Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой бол.

Сабактын максаты:

  1. Боорукердик, мээримдуулук жонундо кенири ой жугуртот.
  2. Озундо жакшы сапаттарды калыптандырууга багыт алат. Боорукер, мээримдуу болууга умтулууга туртку алат.
  3. Топтордо иштоого, бири-бирин сыйлоого конугот.

Сабактын журушу:

  1. Уюштуруу.

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Жакшы маанай каалоо.

  1. Киришуу учун суроолор:
    • Адамда кандай жакшы сапаттар бар?
    • Ошол сапаттар силерде барбы?

(окуучулар менен талкуу жургузулот).

  1. Мугалимдин сөзү.

Балдар, бугунку сабагыбыздын темасы айтып тургандай боорукердик жана мээримдуулук жөнүндө сөз кылабыз.

«Куйругу жок, жалы жок, кулан байкуш кантти экен, же сойлоорго буту жок, жылан байкуш кантти экен» деген улуу Асан Кайгы жан-жаныбарга да боору ачып, аларга кайгырат.

Жакындарынын, тааныштарынын гана эмес, тааныбаган бироонун кайгысын сезип, аны ойлоп кайгырып, ага боору ачыган, ага чын дилинен жардам берууго аракет кылган адамдарды “боорукер” деп айтышат. Боорукер адам гана башкаларга мээримин того алат.

Боорукердик жана мээримдуулук адамдагы эн жакшы сапаттардан. Кээ бир адамдын башына жаман иш тушуп, жардамга муктаж болуп калышы мумкун. Кээ бир адамдар майып болуп, мумкунчулугу чектелип кадимки жашоодон артта калат. Мындай учурларда жардам беруунун ордуна кемсинтип, шылдындаган адамдар бар. Андай адамдарды кыргызда “ташбоор”, “карамуртөз” деп аташат. “Мындай адамдардан жакшылык кутууго болбойт” деп алардан алыс жургонго аракет кылышат.

 

       
   
 
 
    • Балдар мээримдуу дегенде эн биринчи ким көз алдынарга келет?
    • Албетте, туура айтасынар, дуйнодогу эн мээримдуу адамыбыз бул апаларыбыз, энелерибиз. “Эне мээрими чексиз” деп айтылат эл ичинде.
    • Балдар, бул макалдын маанисин кандай тушуносунор?

Окуучулардын ой-пикирин угуу, талкуулоо, жыйынтыктоо керек.

Ооба, энелер чекчиз мээримдуу, абдан боорукер болушат. Балдарынын кетирген кемчиликтерин, катачылыктарын, кополдуктарын да кобунчо кечирип, унутуп коюшат. Балдары учун жанын карч уруп, керек болсо омурун беришет.

  1. Топтордо иштоо.

Азыр балдар, класс эки топко болунуп, “боорукер” жана “ташбоор” деген создорго кластер тузобуз. Кластердин формасын озунор тандайсынар.

  1. Жыйынтыктоо.

Мээримдуулук кун нурундай жагымдуу, кун адамдын денесин жылытса, мээрим адамдын ички жан дуйносун, журогун жылытат. Ошондуктан балдар, “Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой болгула”. Чыныгы боорукер адам кыйналган, азап тарткан адамга жардам бере алса өзун бактылуу сезет. Ошондуктан аяп гана тим болбостон, колдон келишинче жардам беруу керек.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Мен боорукер, мээримдуу адам боло аламбы? деген темада дил баян  жазып келгиле.

 

 

 

 

Сабактын темасы: Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой бол.

Сабактын максаты:

  1. Боорукердик, мээримдуулук жонундо кенири ой жугуртот.
  2. Озундо жакшы сапаттарды калыптандырууга багыт алат. Боорукер, мээримдуу болууга умтулууга туртку алат.
  3. Топтордо иштоого, бири-бирин сыйлоого конугот.

Сабактын журушу:

  1. Уюштуруу.

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Жакшы маанай каалоо.

  1. Киришуу учун суроолор:
    • Адамда кандай жакшы сапаттар бар?
    • Ошол сапаттар силерде барбы?

(окуучулар менен талкуу жургузулот).

  1. Мугалимдин сөзү.

Балдар, бугунку сабагыбыздын темасы айтып тургандай боорукердик жана мээримдуулук жөнүндө сөз кылабыз.

«Куйругу жок, жалы жок, кулан байкуш кантти экен, же сойлоорго буту жок, жылан байкуш кантти экен» деген улуу Асан Кайгы жан-жаныбарга да боору ачып, аларга кайгырат.

Жакындарынын, тааныштарынын гана эмес, тааныбаган бироонун кайгысын сезип, аны ойлоп кайгырып, ага боору ачыган, ага чын дилинен жардам берууго аракет кылган адамдарды “боорукер” деп айтышат. Боорукер адам гана башкаларга мээримин того алат.

Боорукердик жана мээримдуулук адамдагы эн жакшы сапаттардан. Кээ бир адамдын башына жаман иш тушуп, жардамга муктаж болуп калышы мумкун. Кээ бир адамдар майып болуп, мумкунчулугу чектелип кадимки жашоодон артта калат. Мындай учурларда жардам беруунун ордуна кемсинтип, шылдындаган адамдар бар. Андай адамдарды кыргызда “ташбоор”, “карамуртөз” деп аташат. “Мындай адамдардан жакшылык кутууго болбойт” деп алардан алыс жургонго аракет кылышат.

 

       
   
 
 
    • Балдар мээримдуу дегенде эн биринчи ким көз алдынарга келет?
    • Албетте, туура айтасынар, дуйнодогу эн мээримдуу адамыбыз бул апаларыбыз, энелерибиз. “Эне мээрими чексиз” деп айтылат эл ичинде.
    • Балдар, бул макалдын маанисин кандай тушуносунор?

Окуучулардын ой-пикирин угуу, талкуулоо, жыйынтыктоо керек.

Ооба, энелер чекчиз мээримдуу, абдан боорукер болушат. Балдарынын кетирген кемчиликтерин, катачылыктарын, кополдуктарын да кобунчо кечирип, унутуп коюшат. Балдары учун жанын карч уруп, керек болсо омурун беришет.

  1. Топтордо иштоо.

Азыр балдар, класс эки топко болунуп, “боорукер” жана “ташбоор” деген создорго кластер тузобуз. Кластердин формасын озунор тандайсынар.

  1. Жыйынтыктоо.

Мээримдуулук кун нурундай жагымдуу, кун адамдын денесин жылытса, мээрим адамдын ички жан дуйносун, журогун жылытат. Ошондуктан балдар, “Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой болгула”. Чыныгы боорукер адам кыйналган, азап тарткан адамга жардам бере алса өзун бактылуу сезет. Ошондуктан аяп гана тим болбостон, колдон келишинче жардам беруу керек.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Мен боорукер, мээримдуу адам боло аламбы? деген темада дил баян  жазып келгиле.

 

 

Сабактын темасы: Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой бол.

Сабактын максаты:

  1. Боорукердик, мээримдуулук жонундо кенири ой жугуртот.
  2. Озундо жакшы сапаттарды калыптандырууга багыт алат. Боорукер, мээримдуу болууга умтулууга туртку алат.
  3. Топтордо иштоого, бири-бирин сыйлоого конугот.

Сабактын журушу:

  1. Уюштуруу.

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Жакшы маанай каалоо.

  1. Киришуу учун суроолор:
    • Адамда кандай жакшы сапаттар бар?
    • Ошол сапаттар силерде барбы?

(окуучулар менен талкуу жургузулот).

  1. Мугалимдин сөзү.

Балдар, бугунку сабагыбыздын темасы айтып тургандай боорукердик жана мээримдуулук жөнүндө сөз кылабыз.

«Куйругу жок, жалы жок, кулан байкуш кантти экен, же сойлоорго буту жок, жылан байкуш кантти экен» деген улуу Асан Кайгы жан-жаныбарга да боору ачып, аларга кайгырат.

Жакындарынын, тааныштарынын гана эмес, тааныбаган бироонун кайгысын сезип, аны ойлоп кайгырып, ага боору ачыган, ага чын дилинен жардам берууго аракет кылган адамдарды “боорукер” деп айтышат. Боорукер адам гана башкаларга мээримин того алат.

Боорукердик жана мээримдуулук адамдагы эн жакшы сапаттардан. Кээ бир адамдын башына жаман иш тушуп, жардамга муктаж болуп калышы мумкун. Кээ бир адамдар майып болуп, мумкунчулугу чектелип кадимки жашоодон артта калат. Мындай учурларда жардам беруунун ордуна кемсинтип, шылдындаган адамдар бар. Андай адамдарды кыргызда “ташбоор”, “карамуртөз” деп аташат. “Мындай адамдардан жакшылык кутууго болбойт” деп алардан алыс жургонго аракет кылышат.

 

       
   
 
 
    • Балдар мээримдуу дегенде эн биринчи ким көз алдынарга келет?
    • Албетте, туура айтасынар, дуйнодогу эн мээримдуу адамыбыз бул апаларыбыз, энелерибиз. “Эне мээрими чексиз” деп айтылат эл ичинде.
    • Балдар, бул макалдын маанисин кандай тушуносунор?

Окуучулардын ой-пикирин угуу, талкуулоо, жыйынтыктоо керек.

Ооба, энелер чекчиз мээримдуу, абдан боорукер болушат. Балдарынын кетирген кемчиликтерин, катачылыктарын, кополдуктарын да кобунчо кечирип, унутуп коюшат. Балдары учун жанын карч уруп, керек болсо омурун беришет.

  1. Топтордо иштоо.

Азыр балдар, класс эки топко болунуп, “боорукер” жана “ташбоор” деген создорго кластер тузобуз. Кластердин формасын озунор тандайсынар.

  1. Жыйынтыктоо.

Мээримдуулук кун нурундай жагымдуу, кун адамдын денесин жылытса, мээрим адамдын ички жан дуйносун, журогун жылытат. Ошондуктан балдар, “Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой болгула”. Чыныгы боорукер адам кыйналган, азап тарткан адамга жардам бере алса өзун бактылуу сезет. Ошондуктан аяп гана тим болбостон, колдон келишинче жардам беруу керек.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Мен боорукер, мээримдуу адам боло аламбы? деген темада дил баян  жазып келгиле.

 

 

 

 

Сабактын темасы: Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой бол.

Сабактын максаты:

  1. Боорукердик, мээримдуулук жонундо кенири ой жугуртот.
  2. Озундо жакшы сапаттарды калыптандырууга багыт алат. Боорукер, мээримдуу болууга умтулууга туртку алат.
  3. Топтордо иштоого, бири-бирин сыйлоого конугот.

Сабактын журушу:

  1. Уюштуруу.

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Жакшы маанай каалоо.

  1. Киришуу учун суроолор:
    • Адамда кандай жакшы сапаттар бар?
    • Ошол сапаттар силерде барбы?

(окуучулар менен талкуу жургузулот).

  1. Мугалимдин сөзү.

Балдар, бугунку сабагыбыздын темасы айтып тургандай боорукердик жана мээримдуулук жөнүндө сөз кылабыз.

«Куйругу жок, жалы жок, кулан байкуш кантти экен, же сойлоорго буту жок, жылан байкуш кантти экен» деген улуу Асан Кайгы жан-жаныбарга да боору ачып, аларга кайгырат.

Жакындарынын, тааныштарынын гана эмес, тааныбаган бироонун кайгысын сезип, аны ойлоп кайгырып, ага боору ачыган, ага чын дилинен жардам берууго аракет кылган адамдарды “боорукер” деп айтышат. Боорукер адам гана башкаларга мээримин того алат.

Боорукердик жана мээримдуулук адамдагы эн жакшы сапаттардан. Кээ бир адамдын башына жаман иш тушуп, жардамга муктаж болуп калышы мумкун. Кээ бир адамдар майып болуп, мумкунчулугу чектелип кадимки жашоодон артта калат. Мындай учурларда жардам беруунун ордуна кемсинтип, шылдындаган адамдар бар. Андай адамдарды кыргызда “ташбоор”, “карамуртөз” деп аташат. “Мындай адамдардан жакшылык кутууго болбойт” деп алардан алыс жургонго аракет кылышат.

 

       
   
 
 
    • Балдар мээримдуу дегенде эн биринчи ким көз алдынарга келет?
    • Албетте, туура айтасынар, дуйнодогу эн мээримдуу адамыбыз бул апаларыбыз, энелерибиз. “Эне мээрими чексиз” деп айтылат эл ичинде.
    • Балдар, бул макалдын маанисин кандай тушуносунор?

Окуучулардын ой-пикирин угуу, талкуулоо, жыйынтыктоо керек.

Ооба, энелер чекчиз мээримдуу, абдан боорукер болушат. Балдарынын кетирген кемчиликтерин, катачылыктарын, кополдуктарын да кобунчо кечирип, унутуп коюшат. Балдары учун жанын карч уруп, керек болсо омурун беришет.

  1. Топтордо иштоо.

Азыр балдар, класс эки топко болунуп, “боорукер” жана “ташбоор” деген создорго кластер тузобуз. Кластердин формасын озунор тандайсынар.

  1. Жыйынтыктоо.

Мээримдуулук кун нурундай жагымдуу, кун адамдын денесин жылытса, мээрим адамдын ички жан дуйносун, журогун жылытат. Ошондуктан балдар, “Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой болгула”. Чыныгы боорукер адам кыйналган, азап тарткан адамга жардам бере алса өзун бактылуу сезет. Ошондуктан аяп гана тим болбостон, колдон келишинче жардам беруу керек.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Мен боорукер, мээримдуу адам боло аламбы? деген темада дил баян  жазып келгиле.

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Боорукердик. (тарбиялык саат)»

Сабактын темасы: Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой бол.

Сабактын максаты:

  1. Боорукердик, мээримдуулук жонундо кенири ой жугуртот.

  2. Озундо жакшы сапаттарды калыптандырууга багыт алат. Боорукер, мээримдуу болууга умтулууга туртку алат.

  3. Топтордо иштоого, бири-бирин сыйлоого конугот.

Сабактын журушу:

  1. Уюштуруу.

Сабактын максаты менен тааныштыруу.

Жакшы маанай каалоо.

  1. Киришуу учун суроолор:

    • Адамда кандай жакшы сапаттар бар?

    • Ошол сапаттар силерде барбы?

(окуучулар менен талкуу жургузулот).

  1. Мугалимдин сөзү.

Балдар, бугунку сабагыбыздын темасы айтып тургандай боорукердик жана мээримдуулук жөнүндө сөз кылабыз.

«Куйругу жок, жалы жок, кулан байкуш кантти экен, же сойлоорго буту жок, жылан байкуш кантти экен» деген улуу Асан Кайгы жан-жаныбарга да боору ачып, аларга кайгырат.

Жакындарынын, тааныштарынын гана эмес, тааныбаган бироонун кайгысын сезип, аны ойлоп кайгырып, ага боору ачыган, ага чын дилинен жардам берууго аракет кылган адамдарды “боорукер” деп айтышат. Боорукер адам гана башкаларга мээримин того алат.

Боорукердик жана мээримдуулук адамдагы эн жакшы сапаттардан. Кээ бир адамдын башына жаман иш тушуп, жардамга муктаж болуп калышы мумкун. Кээ бир адамдар майып болуп, мумкунчулугу чектелип кадимки жашоодон артта калат. Мындай учурларда жардам беруунун ордуна кемсинтип, шылдындаган адамдар бар. Андай адамдарды кыргызда “ташбоор”, “карамуртөз” деп аташат. “Мындай адамдардан жакшылык кутууго болбойт” деп алардан алыс жургонго аракет кылышат.


    • Балдар мээримдуу дегенде эн биринчи ким көз алдынарга келет?

    • Албетте, туура айтасынар, дуйнодогу эн мээримдуу адамыбыз бул апаларыбыз, энелерибиз. “Эне мээрими чексиз” деп айтылат эл ичинде.

    • Балдар, бул макалдын маанисин кандай тушуносунор?

Окуучулардын ой-пикирин угуу, талкуулоо, жыйынтыктоо керек.

Ооба, энелер чекчиз мээримдуу, абдан боорукер болушат. Балдарынын кетирген кемчиликтерин, катачылыктарын, кополдуктарын да кобунчо кечирип, унутуп коюшат. Балдары учун жанын карч уруп, керек болсо омурун беришет.

  1. Топтордо иштоо.

Азыр балдар, класс эки топко болунуп, “боорукер” жана “ташбоор” деген создорго кластер тузобуз. Кластердин формасын озунор тандайсынар.

  1. Жыйынтыктоо.

Мээримдуулук кун нурундай жагымдуу, кун адамдын денесин жылытса, мээрим адамдын ички жан дуйносун, журогун жылытат. Ошондуктан балдар, “Боорукердикте жана мээримдуулукто жадырап тийген кундой болгула”. Чыныгы боорукер адам кыйналган, азап тарткан адамга жардам бере алса өзун бактылуу сезет. Ошондуктан аяп гана тим болбостон, колдон келишинче жардам беруу керек.

  1. Үйгө тапшырма берүү

Мен боорукер, мээримдуу адам боло аламбы? деген темада дил баян жазып келгиле.

 





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!