СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Атабаева Айнур Абаевна

Нажмите, чтобы узнать подробности

Атабаева Айнур Абаевна 

№7 школа 

история казакстана всемирная история 

разработка 11 класса начало холодной войны

Просмотр содержимого документа
«Атабаева Айнур Абаевна»


Сабақтың тақырыбы:Монғол шапқыншылығы.

Сабақтың мақсаты: XIII ғасырда Моңғол мемлекетінің құрылуы,олардың

шапқыншылық соғыстары туралы түсінік беру.

Күтілетін нәтиже: Моңғол мемлекетінің құрылуы, саяси құрылымы, басқыншылық

саясаты және ұлы қолбасшы Шыңғысханның өмірі туралы мәлімет алады.

Сабақтың көрнекіліктері: акт , үлестірмелі қағаздар,бағалау парағы, XII ғасырдың аяғы-XIV ғасырдың бірінші жартысындағы Моңғол мемлекетінің картасы.

Сабақтың түрі :Топтық сабақ.

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, қазақ әдебиеті, математика, география.

Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру .

Топқа бөлу ,топ басшысын тағайындап ,бағалау парағымен жұмыс жүргізу

  1. Амандасу,

  2. Түгендеу,

  3. Сабаққа дайындық.

Үй тапсырмасын тексеру.

« Кім тапқыр?» ойынын ойнау.

1. 130 мыңға тарта еңбегі мұра болып қалған тұлға?

2.Екі тілдің таласы атты кітабының авторы?

3.Исмаил Самани кесенесі қай ғасырда, қандай материалдан салынған?

4.ХІV ғасрдағы сәулет өнерінің тамаша туындысы?

5. Орта ғасырлардағы Орта Азия елдерінің ғұлама ғалымдарын ата ?

6.«Китаб ал-жабр ва мукабаа» еңбегінің авторы?

7.ХІ ғ. Қарахан дәуірінде өмір сүрген ғалым?

8. 1 Орта ғасырлардағы Орта Азия елдерінің ғұлама ғалымдарын ата?

9.Әбу Райхан Бируни нешеге жуық кітап жазған?

10.«Китаб ал-жабр ва мукабаа» еңбегінің авторы?

11..ХІ ғ. Қарахан дәуірінде өмір сүрген ғалым?

12.Әл Хорезмидің өмір сүрген жылдары?

13. Бұқара қаласындағы мешіт?

14.Фирдауси «Шахнама» поэмасын жазу үшін қанша уақыт жұмсады?

15.Қожа Ахмет Йассауи кесенесін кім аяқтады?

III. Жаңа сабақ: 15 минут.

Жоспар. 1. Моңғол мемлекетінің құрылуы.

2. Саяси құрылымы

3. Шапқыншылық соғыстар

4. Шыңғысхан – тарихи тұлға.

1. Моңғол мемлекетінің құрылуы.


Моңғол мемлекетінің саяси құрылымы


Ұлы хан

Шыңғыс ұрпақтары




«Яса» («Жаса») Жазбаша құқықтық нормалар мен заң ережелері

Ұлы хан мемлекет басшысы ретінде әскери заң шығарды және әкімшілік билік жүргізді







Құрылтай

Ірі әскери мәселелер, ішкі саясат, Шыңғыс ұрпақтары арасында өлкелерді бөлу мәселелері шешілді.







Аймақтарды басқару үшін –дарғы бекеттер, тамғаш және басқақтар тағайындалды





Топқа тапсырма беру:

1 Жошы тобына – Монғол мемлекетінің құрылуы.

2 Шағатай тобына – Монғол мемлекетінің саяси құрылымы.

3 Үгедей тобына – Қазақстан Кавказ жерін жаулап алуы.

4.Төле тобына – Орта Азия жерлерін жаулап алуы .Яса


3. Шапқыншылық соғыстар

Жылдар

Оқиғалар

1207-1208 жж.

Жошы-Енисей қырғыздары, Сібір халқы

1207-1209 жж.

Шыңғысхан – Таңғұл, Тұрфан, Ұйғыр

1211-1215 жж.

Қытай жері, соғыс техникасы

1216 ж.

Жошы, Керей, Торғай даласы

1217 ж.

Жебе Ноян –Жетісу –Күшілік хан

1218 ж.

Отырарға керуен

1219 ж.

200 мың әскер Орта Азия, Үгедей, Шағатай, Отырар, Жайық Жент, Янгикент, Шыңғысхан Төле- Бұхара

1220 ж.

Мауараннахр

1221 ж.

Мерв, Хорасан, Кавказ, Иран

1223 ж.

Калка өзен бойы Орыс- Қыпшақ


4. Шыңғысхан –тарихи тұлға.


Батыр саясаткер


Қолбасшы заңгер


Хан жылнамашы



Футбол ойыны: Ізденушілік тапсырмасы.

1155жылы 1219 жылы күзінде

1203жылы 1223жылы

1204-1205 жылы 1225жылы

1259жылы 1226жылы

1211жылы 1227жылы

1216жылы

1219жылы


IV. Сабақты бекіту: 5 минут.

Жауабын тап:


Қай ғасырдан бастап монғол тайпалары монғол жерін мекендеді...

Монғол империясын кімдер биледі?

Қай жылы Шыңғысхан өзінің астанасы Қарақорымға келеді?

Өзінің көзі тірісінде айтып кеткендей,таққа кім отырады?


Сергіту сәті:Ойын интерактивті тақта арқылы жүргізіледі. Төрт топқа оқушылары есептер беріледі. Дұрыс шыққан санның мағынасын түсіндіреді.


1.Тең қабырғалы үшбұрыштың қабырғалары 409см ден.Периметрін табыңдар?

2.40– 445=

3.40,2*30=

4.3657:3=


V. Үй тапсырмасын беру.

§ 36 оқу, Шыңғысхан туралы эссе жазу.

Кері байланыс .

Оқушылардың аты-жөні


Білемін Білгім келеді.

Білдім.









Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!