СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ «Қазақтың музыкалық аспаптары»

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Қазақтың ұлттық аспаптары" тақырыбына байланысты сөздермен таныстыру.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ «Қазақтың музыкалық аспаптары»»

Пән

ҚАЗАҚ ТІЛІ

Сынып

8 «А»

Тақырыбы:

Ашық сабақ «Қазақтың музыкалық аспаптары»


Сабақтың мақсаты:

Білімділік.

«Қазақтың ұлттық аспаптары» тақырыбына байланысты сөздермен таныстыру. Сабақта үйренген сөздерді пысықтау. Бірыңғай мүшелерін, оның сұрақтарын меңгеру. Сөздік қорларын молайту. Жаңа сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап беруге үйрету, дағдыландыру. Жуан, жіңішке дыбыстардың айырмашылығын, жазылуын қайталау, сауатты жазуға дағдыландыру. Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы анық, мәнерлі сөйлеуге үйрету, тілдерін дамыту.


Түзету.

Есте сақтау, байланыстырып сөйлеу әрекеттерін жаттығу арқылы түзету.

Тәрбиелік.

Қазақтың өнерін құрметтеуге тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: 

 Жаңа сабақ.

Пәнаралық байланыс:

Музыка сабағы.

Меңгерілетін сөздер:

Аспап, ішекті, ысқыш, сілку арқылы, ұрып ойналатын, үрмелі

Көрнекі құралдар:

Презентация, сөздік сөздер, карточкалар,интерактивті тақта , оқулық.


Сабақтың барысы:


І.Ұйымдастыру кезеңі.


Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылардың көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру.

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. 

ІІ.Фонетикалық сергіту сәті.

«Кім шапшаң?» ойыны. Пирамида құрастыр.

Жуан, жіңішке дыбыстарының айтылуы мен жазылуын қайталау, сөздерді топтастыру.


А - Ә

О - - Ө
Ұ - - - Ү

Ы - - - - І

- Е


Өткенді қайталау жұмысы.


Жұптық жұмыс.51 – жаттығу. 

Сөйлемдерді көшіріп, жазу, бірыңғай мүшелерді тауып, олардың бірыңғай мүшелер екенін дәлелдеу.

- бір сұраққа жауап беріп, бірдей тұлғада

айтылған сөздердің сөйлемнің бірыңғай мүшелері дейді.


ІІІ.Жаңа тақырып бойынша жұмыс:












1.Мәтінмен жұмыс.















2.Сызбаны толтыру.










3.Сергіту сәті.


1.Жұмбақты шешу.

Дауысы бар, жаны жоқ,

Шертсен, күйі, әні көп.

(домбыра)

2 . Жаңа сөздік сөздермен таныстырып, оқу.

аспап – инструмент

ысқыш – смычок

ішекті – струнный

ұрып ойналатын – ударный

үрмелі – духовой

сілку арқылы – при встряхивании


3. Түсініп оқу.

Қазақтың ұлттық аспаптарына адырна, аса таяқ, домбыра, дауылпаз, жетіген, желбуаз, қыл қобыз, сақпан, шаң қобыз және қоңырау жатады.

Адырна – көп ішекті музықа аспабының бірі. Жетіген – жеті ішекті шертпелі аспап. Қыл қобыз – екі шекті ысқышпен ойналатын аспап. Аса таяқ, сақпан – сілку арқылы үн шығаратын аспапаптар. Дауылпаз – ұрып ойналатын көне аспап. Желбуаз – үрмелі аспап.

Домбыра – қазақ халқының арасына өте ерте және кең тараған, ғасырлар сырын сақтаған қос ішекті шертіп ойнайтын музыкалық аспаптың бірі. Домбырамен күй тартады, халық әндерін сүйемелдейді. Қазақ халқының атақты күйшілері: Құрманғазы, Дәулеткерей, Дина өздерінің күйлерін осы домбырамен шығарған.

Домбыраны әрбір қазақ қастерлеп, үйінің төріне іліп қояды.

4.«Ұлттық аспаптар» топтық жұмыс.











«Маршрут» ойыны.

4.Тақырыпты жалғастыру жұмысы.

Сұрактарға жауап бер.

1.Домбыра қай халықтын музыкалық аспабы?

2.Домбыра не үшін қолданылады?

3.Қазақ халқының қандай күйшілерін білесің?

4.Домбыраны қазақ халқы қалай қастерлейді?

5.Практикалық жұмыс.


5. Сөйлемдерді аударып жазу.

Адырна – көп струнный музықа аспабының бірі. Жетіген – жеті струнный аспап. Қобыз – екі ішекті смычок+пен ойналатын инструмент.

Аса таяқ, сақпан – при встряхивании үн шығаратын аспапаптар. Дауылпаз – ударный көне аспап. Желбуаз – духовой аспап.


6.Суретпен жұмыс.

6.Сөзді суретпен келістір.


1 2 3 4

аса таяқ домбыра қыл қобыз қоңырау


7.Сабақта өткенді бекіту жұмысы.


7.Деңгейлік тапсырмалар:

1 деңгей: Оқып, аудар.

Қазақтың ұлттық аспаптарына адырна, аса таяқ, домбыра, дауылпаз, жетіген, желбуаз, қобыз, сақпан, және қоңырау жатады.

2 деңгей: Керек сөзді қой, жаз.

Адырна – көп ... музықа аспабының бірі.

3 деңгей: Керек әріпті қой, жаз.

Асп...п, іш...кті, ысқ...ш, с...лку арқ..лы, ...рып ойн...латын, ...рмелі.

IV.Сабақ қорытындысы.

Рефлексия. Құрманғазының « Адай» күйін тыңдау.

V. Баға қою.


Топ басшысы топ оқушыларын бағалау парағындағы критерийлерге сүйене отырып бағалайды.

VI.Үй тапсырмасы.

Сөздік сөздер.










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!