СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ашық сабақ "Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару"

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару

Сабақтың мақсаты:

  1. Қазақстан аумағына күштеп қоныс аударған ұлттар, оларға қазақ халқының көрсеткен көмігі жайында мағлұмат беру. Қазақстан күштеп қоныс аударылғаг ұлттардың мәңгілік Отанына айналғандығы туралы әңгімелеу;

  2. Оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу, тәуелсіздікті бағалауға баулу;

  3. Оқушылардың соғыс жылдарындағы оқиғаларды өз бетінше талдап, баға беріп, қорытындылау дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың типі:  аралас

Сабақтың түрі: жаңа материалды игерту

Оқыту әдістері:  « СТО » бағдарламасының әдіс- тәсілдері

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карта, кесте

ОТҚ: интерактивті тақта, компьютер

Пәнаралық байланыс: тарих , әдебиет

Болжамданған нәтиже: 1. Қазақстан аумағына күштеп қоныс аударған ұлттар,оларға

қазақ халқының көрсеткен көмігі жайында біледі.

Қазақстан күштеп қоныс аударылған  ұлттардың мәңгілік

Отанына айналғандығы туралы әңгімелейді.

2.Өз пікірін ашық айтып, ойларын ортаға салады, бір –

бірінің пікірін, ойын тыңдау арқылы сөйлеуге

дағдыланады.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру

     1. Сыныпта психологиялық оң ахуал тудыру;

     2. Оқушыларды топтау;

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  1. Ст. «Деңгейлік тапсырма»

  2. Ст. «Сәйкестік тест»

  3. Проблемалық сұрақтар

    ІІІ. Жаңа сабақ

  4. Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар

  5. Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі

    IV. Сабақты бекіту

  6. Ст. «Сөзтаным»

  7. Ст. «Топтастыру»

  8. Ст. «Эссе»

    V. Сабақты қорытындылау және бағалау

    VI. Үйге тапсырма

     

    Сабақтың барысы:

  9. Оқушыларды сурет арқылы топтау;

  10. Топтың атын қорғау;

Топ аттары:

       І. «»

       ІІ. «Ыбырай Жақаев»

       ІІІ. «Жазылбек Қуанышбаев»

 

Үй тапсырмасы:       

«Қазақстандықтар - тыл қаһармандары»

 

  Топ аттары:

І. «» тобы – Соғыс жағдайындағы өнеркәсіп

ІІ. «Ыбырай Жақаев» - Соғыс кезіндегі ауыл шаруашылығы

ІІІ. «Жазылбек Қуанышбаев» тобы- Соғыс кезіндегі мал шаруашылығы

 

Үй тапсырмасын қорытындылау

І топ. Деңгейлік тапсырма: Ойлан тап: (көп нүктенің орнына қажет сөзді қояды)

              1. 1940ж. 18 желтоқсан. Фашистік Германия «. . .» жоспарына қол қойды. 

                  (Барбаросса)

  1. жылы . . . молибден кеніші іске қосылды. (Шығыс Қоңырат).
  2. жылы кыркүйекте Оңтүстік Қазақстанның . . . « . . . » сүңгуір қайығын

жасаттыру бастамасын көтерді ( ауыл жастары «Қазақстан комсомолы»)

4. Соғыс кезінде . . . КСРО – ның аса ірі малшаруашылық базасына айналды.   

   (Қазақ КСР-і)

5.Қазақстан колхозшыларының ең үздік табыстарын . . . өз хабарларында атап отырды (Кеңес ақпарат бюросы)

6. 1998ж . . . Халық Қаһарманы атағы берілді. (Б.Бейсекбаев)

 

ІІ топ.

  1. Мерген                           -                               Б. Момышұлы (1910 - 1982)
  2. Пулеметші                     -                               Ыбырай Жақаев
  3. Күріш атасы                  -                               М.Мәметова (1922 - 1943)
  4. Қаламы мен қаруын қатар ұстаған жауынгер -      Шығанақ Берсиев
  5. Аспан адамы                 -                               Жазылбек Қуанышбаев
  6. Тары өсірудің рекордшысы -                      Ж.Елеусізов (1941 жыл)
  7. 18 жасар батыр атағын алған қазақстандық жауынгер -   Т.Бегилдинов (1922ж)
  8. Төл алудан жоғары көрсеткішке жеткен – Ә.Молдағұлова (1925 - 1944)

 

ІІІ топ

Проблемалық сұрақтармен жұмыс

Қойылатын сұрақтар:

1. Қазақстан майдан арсеналы деген сөздің мағынасы қандай?

2.Егер мен патриот болсам, онда . . .?

3.Неге біздің мемлекетімізден көп соғысқа аттанды?

4.Қалай ойлайсыздар, егер соғыс болмағанда мемлекетіміздің демографиялық

ахуалы қандай болатын еді?

5. Неге экономикамыздың соғысқа . . . жақсы, ал . . . жаман?

6.Тақырып кейіпкерінің орнында болсаңыз сіз не істер едіңіз?

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ:         « Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару »

 

Топ аттары:

І. «Департация» тобы – Соғыс жылдарындағы қоныс аударылған ұлттар

ІІ. «Қонақжай халық» - Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі

     ІІІ. «Мәңгілік мекен» тобы – Мәңгілік мекен

 

Жаңа сабақты бекіту.

І топ. Ст. «Сөзтаным» - Жаңа сөздермен жұмыс

ІІ топ. Ст. «Топтастыру» - Қазақстанды әлемге танытқан өзге ұлт өкілдері

ІІІ топ. Ст. «Эссе» - «Бақыт мекені» тақырыбында эссе жазу

 

Қорытындылау.

«Кезінде тағдырдың жазуымен қасиетті қазақ даласына сан түрлі ұлт өкілдері қоныс тепті. Бүгінде олар тегі басқа болғанымен теңдігі бір, қаны бөлек болғанымен жаны бір, арманы ортақ біртұтас халыққа айналды. Туған елінің туының астында бірігіп, туған жердің тұғырын биік етуге бел шешкен азаматтарды бір тағдыр күтеді әр уақытта. Осылай елдігіміздің ертеңі ошақтың ұштағаны секілді «бір халық, бір ел, бір тағдыр» деген үш сөзге сыйып отыр»

 

Нұрсұлтан Назарбаев

 

Үйге тапсырма.

Қазақ халқының күштеп қоныс аударылған ұлттарға көмегі туралы қосымша мәліметтер жинап келу. §29 оқып келу

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару"»

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару

Сабақтың мақсаты:

  1. Қазақстан аумағына күштеп қоныс аударған ұлттар, оларға қазақ халқының көрсеткен көмігі жайында мағлұмат беру. Қазақстан күштеп қоныс аударылғаг ұлттардың мәңгілік Отанына айналғандығы туралы әңгімелеу;

  2. Оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу, тәуелсіздікті бағалауға баулу;

  3. Оқушылардың соғыс жылдарындағы оқиғаларды өз бетінше талдап, баға беріп, қорытындылау дағдыларын қалыптастыру.

Сабақтың типі: аралас

Сабақтың түрі: жаңа материалды игерту

Оқыту әдістері: « СТО » бағдарламасының әдіс- тәсілдері

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карта, кесте

ОТҚ: интерактивті тақта, компьютер

Пәнаралық байланыс: тарих , әдебиет

Болжамданған нәтиже: 1. Қазақстан аумағына күштеп қоныс аударған ұлттар,оларға

қазақ халқының көрсеткен көмігі жайында біледі.

Қазақстан күштеп қоныс аударылған ұлттардың мәңгілік

Отанына айналғандығы туралы әңгімелейді.

2.Өз пікірін ашық айтып, ойларын ортаға салады, бір –

бірінің пікірін, ойын тыңдау арқылы сөйлеуге

дағдыланады.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру

1. Сыныпта психологиялық оң ахуал тудыру;

2. Оқушыларды топтау;

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

  1. Ст. «Деңгейлік тапсырма»

  2. Ст. «Сәйкестік тест»

  3. Проблемалық сұрақтар

ІІІ. Жаңа сабақ

  1. Соғыс жылдарында қоныс аударылған ұлттар

  2. Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі

IV. Сабақты бекіту

  1. Ст. «Сөзтаным»

  2. Ст. «Топтастыру»

  3. Ст. «Эссе»

V. Сабақты қорытындылау және бағалау

VI. Үйге тапсырма


Сабақтың барысы:

  1. Оқушыларды сурет арқылы топтау;

  2. Топтың атын қорғау;

Топ аттары:

І. «»

ІІ. «Ыбырай Жақаев»

ІІІ. «Жазылбек Қуанышбаев»


Үй тапсырмасы:

«Қазақстандықтар - тыл қаһармандары»


Топ аттары:

І. «» тобы – Соғыс жағдайындағы өнеркәсіп

ІІ. «Ыбырай Жақаев» - Соғыс кезіндегі ауыл шаруашылығы

ІІІ. «Жазылбек Қуанышбаев» тобы- Соғыс кезіндегі мал шаруашылығы


Үй тапсырмасын қорытындылау

І топ. Деңгейлік тапсырма: Ойлан тап: (көп нүктенің орнына қажет сөзді қояды)

1. 1940ж. 18 желтоқсан. Фашистік Германия «. . .» жоспарына қол қойды.

(Барбаросса)

    1. жылы . . . молибден кеніші іске қосылды. (Шығыс Қоңырат).

    1. жылы кыркүйекте Оңтүстік Қазақстанның . . . « . . . » сүңгуір қайығын

жасаттыру бастамасын көтерді ( ауыл жастары «Қазақстан комсомолы»)

4. Соғыс кезінде . . . КСРО – ның аса ірі малшаруашылық базасына айналды.

(Қазақ КСР-і)

5.Қазақстан колхозшыларының ең үздік табыстарын . . . өз хабарларында атап отырды (Кеңес ақпарат бюросы)

6. 1998ж . . . Халық Қаһарманы атағы берілді. (Б.Бейсекбаев)


ІІ топ.

  1. Мерген - Б. Момышұлы (1910 - 1982)

  2. Пулеметші - Ыбырай Жақаев

  3. Күріш атасы - М.Мәметова (1922 - 1943)

  4. Қаламы мен қаруын қатар ұстаған жауынгер - Шығанақ Берсиев

  5. Аспан адамы - Жазылбек Қуанышбаев

  6. Тары өсірудің рекордшысы - Ж.Елеусізов (1941 жыл)

  7. 18 жасар батыр атағын алған қазақстандық жауынгер - Т.Бегилдинов (1922ж)

  8. Төл алудан жоғары көрсеткішке жеткен – Ә.Молдағұлова (1925 - 1944)


ІІІ топ

Проблемалық сұрақтармен жұмыс

Қойылатын сұрақтар:

1. Қазақстан майдан арсеналы деген сөздің мағынасы қандай?

2.Егер мен патриот болсам, онда . . .?

3.Неге біздің мемлекетімізден көп соғысқа аттанды?

4.Қалай ойлайсыздар, егер соғыс болмағанда мемлекетіміздің демографиялық

ахуалы қандай болатын еді?

5. Неге экономикамыздың соғысқа . . . жақсы, ал . . . жаман?

6.Тақырып кейіпкерінің орнында болсаңыз сіз не істер едіңіз?







Жаңа сабақ: « Қазақстан аумағына күштеп қоныс аудару »


Топ аттары:

І. «Департация» тобы – Соғыс жылдарындағы қоныс аударылған ұлттар

ІІ. «Қонақжай халық» - Қазақ халқының күштеп жер аударылғандарға көмегі

ІІІ. «Мәңгілік мекен» тобы – Мәңгілік мекен


Жаңа сабақты бекіту.

І топ. Ст. «Сөзтаным» - Жаңа сөздермен жұмыс

ІІ топ. Ст. «Топтастыру» - Қазақстанды әлемге танытқан өзге ұлт өкілдері

ІІІ топ. Ст. «Эссе» - «Бақыт мекені» тақырыбында эссе жазу


Қорытындылау.

«Кезінде тағдырдың жазуымен қасиетті қазақ даласына сан түрлі ұлт өкілдері қоныс тепті. Бүгінде олар тегі басқа болғанымен теңдігі бір, қаны бөлек болғанымен жаны бір, арманы ортақ біртұтас халыққа айналды. Туған елінің туының астында бірігіп, туған жердің тұғырын биік етуге бел шешкен азаматтарды бір тағдыр күтеді әр уақытта. Осылай елдігіміздің ертеңі ошақтың ұштағаны секілді «бір халық, бір ел, бір тағдыр» деген үш сөзге сыйып отыр»


Нұрсұлтан Назарбаев


Үйге тапсырма.

Қазақ халқының күштеп қоныс аударылған ұлттарға көмегі туралы қосымша мәліметтер жинап келу. §29 оқып келу













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!