Просмотр содержимого документа
«Առարկայագործնական ուսուցման դասի պլան»
ԱԳՈՒ-Ի ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
1. Դասարան՝ 2-րդ դասարան
2. Դասի թեման՝ հեքիաթի ապլիկացիա
3. Դասի նպատակը՝
ա.Ուսուցողական՝ պատմվածքի բովանդակության հասկացում, ապլիկացիայի ճիշտ պատրաստում,
բ.Դաստիարակչական՝ պատասխանատվության զգացման, գեղագիտական զգացմունքների զարգացում, կոլեկտիվ գործունեության ժամանակ օգնության հասնելու , կազմակերպվածության ձևավորում:
գ. Շտկող- զարգացնող՝ խոսքի զարգացում, մանր մոտորիկայի զարգացում, մտածողության, ուշադրության զարգացում, կապակցված խոսքի զարգացում:
4. Դիդակտիկ նյութեր՝ գունավոր թղթեր, սոսինձ, մկրատ, ստվարաթուղթ:
5. Դասի ընթացքը՝
ա.Խթանման փուլ- նախ երեխաների հետ սկսում ենք կարդալ տեքստը, պատասխանել հարցերին: Այնուհետև երեխաները սկսում են ինքնուրույն կարդալ տեքստը: Ուսուցիչը երեխաներին ասում է, որ եկեք այս պատմվածքի մասին ապլիկացիա պատրաստենք: Այնուհետև ուսուցիչը երեխաներին հարցնում է, թե ի՞նչ է պետք մեզ դրա համար, և սկսում են թվարկել և գրել գրատախտակին:
Ուսուցիչը երեխաների հետ սկսում է պլանի կազմում.
1. Կտրատում ենք գունավոր թղթերից՝ ծառ, կլոր մարմիններ:
2. Ստվարաթղթի վրա սոսնձով կպցնում ենք կտրտված իրերը:
3. Մատիտով նկարում ենք կենդանիների և մարդու դեմքը:
Ուսուցիչը երեխաների հետ լրացնում է պահանջագիրը.
գունավոր թղթեր, սոսինձ, մկրատ, ստվարաթուղթ:
Ուսուցիչը երեխաներին է տալիս ճիշտ պահանջագիրը, իսկ երեխաները ստուգում են թե ճիշտ են գրել թե ոչ:
բ. Իմաստի ընկալման փուլ- Երեխաները մեկ առ մեկ կարդալով նախադասությունները սկսում են պատրաստել ապլիկացիան, ուսուցիչը նրանց օգնում է:
գ. Կշռադատման փուլ- Երեխաները ուսուցչի հետ կազմում են հաշվետվություն կատարված աշխատանքի մասին:
1.Սկզբում կտրատեցինք գունավոր թղթերից տարբեր մարմիններ:
2.Հետո Ստվարաթղթի վրա սոսնձով կպցնում ենք կտրտված իրերը:
3.Դրանից հետո Մատիտով նկարում ենք կենդանիների և մարդու
դեմքը:
4.Ստացվեց ապլիկացիան:
6.Գնահատում՝ ուսուցիչը աշխատանքի ընթացքում տեսնելով երեխաների կատարած աշխատանքը ըստ դրա գնահատում է: