Просмотр содержимого документа
«Առակի ուսուցումը»
Առարկա - մայրենի
Թեմա - և մարդը առակի բարոյախոսական նշանակությունը :
Դասի նպատակները – ակադեմիական – ինչ է առակը և որտեղից է ծագել :
Սոցիալական – ներկայացնել առակի կառուցվածքը , բովանդակությունը , բարոյախոսական նշանակությունը :
Անհրաժեշտ պարագաներ – դասագիրք , տետրեր, գրատախտակ , կավիճ :
Ցուցադրական նյութեր – պաստառ , նկարներ , դիդակտիկ նյութեր :
Դասի ընթացքը –
Խթանման փուլ – տնային աշղատանքի ստուգում , անհասկանալի հարցերի քննարկում, մեկնաբանում:
Իմաստի ընկալման փուլ - բարձրաձայն ընթերցել առակը , քննարկել և մեկնաբանել առակի բարոյախոսական նշանակությունը : T _ աձև աղյուսակի մեթոդով նկարագրլ մարդուն և առյուծին :
Կշռադատման փուլ – նոր գիտելիքների միաձուլումը ունեցածին :
Տնային հանձնարարություն – ցանկությամբ ընթերցել և ներկայացնել որևէ առակ :
Առարկա – դասղեկի ժամ
Դասարան – 10-րդ
Թեմա – ուսուցիչ
Դասի տևողությունը – 45րոպե
Հիմնական հարցեր
1.Ով է ուսուցիչը
2.Ուսուցիչ – աշակերտ փոխհարաբերություն
3.Ինչպիսին պետք է լինի աշակերտը :
Դասի նպատակը
1.Սեփական մտքերն արտահայտելու կարողություն
2.Բանավոր խոսքի վերլուծություն
3.Կարծիքների մեկնաբանում , բանավեճ
Քննարկման հարցեր
1.Աշակերտի վատ և լավ արարքները
2.Դաստիարակությունը տանը և դպրոցում
3.Ուսուցչի մասնագիտությունը :
Կապը այլ առարկաների հետ
1.Հայոց լեզու և գրակ. – ասույթներ բանավոր խոսքեր, բանաստեղծություններ
2.Երաժշտություն – կատարում
3.Մաթեմատիկա – երկրաչ , մարմիններ
4.Հոգեբանություն – թեստ
Օգտագործվող մեթոդներ
Շարադրանք , ծառ/դրական և բացասական կողմերի գնահատում, պատի թերթ, նկարներ, պաստառ:
Ամփոփում 1. Թեմայի վերլուծություն ,2. հետադարձ կապի ապահովում , 3. երաժշտական կատարում, ասույթ :
ՈՒՍՈՒՑԻՉ Մ. ՈՍԿԱՆՅԱՆ