СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ана тілі ҚМЖ. "Соқпақ". "Дауысты және дауыссыз дыбыстар"

Нажмите, чтобы узнать подробности

6-сабақ

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

   Кушукбаева Д.Ж.

Күні:

 

Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Соқпақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну;

1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қойып, сұраққа жауап береді. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады, дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

             

 

 

40

 

 
 

 

Басы

Психологиялық дайындық Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Бір шумақ өлеңді хормен айтып, қимылдар арқылы денелерін жаттықтырады, зейіндерін сабаққа аударады.

 

 

Ортасы

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу ауызша орындалады. «Соқпақ» әңгімесінің авторы – Жақсылық Кенжалиев 1955 жылы Қызылорда облысында дүниеге келген.

Мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Сосын оқушыларға тізбектей оқытады.

Сөздік жұмысы жүргізіледі.

Түсіндіре отырып, әңгіменің мазмұнына талдау жасалады.

  • Мәтін нетуралы?
  • Бала неістеді?
  • Баланың жүріп өткен ізінің басқа адамдарға пайдасы тиді ме, қалай ойлайсыңдар?

Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у) Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ.

Берілген ережені оқып, алдыңғы білімдерін естеріне түсіреді.

Дәптермен жұмыс

Мұнда мұғалім ғ дыбысының сөздің басында, ортасында келетінін айтады.

2-жаттығуды көру диктанты ретінде жазбаша орындатуға болады. Жаңылтпашты көркем жазады.

(Мұғалім оқушының орындықта түзу, қалып- ты деңгейде отыруын назарда ұстау керек).

 

  1. жаттығу ауызшаорындалады. Оқушылар тізбектей, дауыстап оқиды.

Сөздік жұмысында өздеріне мағынасы түсініксіз болған сөздерін мұғалімнен сұрап біледі.

Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді.

Әңгіменің мазмұнын ашуға тірек болып тұрған сөздерді мұғалімнің көмегімен табады. Әңгіменің неліктен «Соқпақ» атануын айтады.

 

 

 

 

 

Көркем жазу

Ғ Ғ Ғ Ғ Ғ

ғ ғ ғ ғ ғ

  1. жаттығу. Жаңылтпашты барлық оқушы  хормен оқиды. Әр топтан бір оқушы жаңылтпашты жатқаайтады.

Содан кейін оқулықты жауып, дәптерге көркем, сауатты түрде жатқа жазады.

 

 

Просмотр содержимого документа
«Ана тілі ҚМЖ. "Соқпақ". "Дауысты және дауыссыз дыбыстар"»

6-сабақ

Бөлім:

Дыбыс және әріп

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Д.Ж.

Күні:


Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Соқпақ. Дауысты және дауыссыз дыбыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.2.8.2 дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсіну;

1.1.7.1 сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрау

Сабақтың мақсаты

Мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қойып, сұраққа жауап береді. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады, дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Басы

Психологиялық дайындық Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Бір шумақ өлеңді хормен айтып, қимылдар арқылы денелерін жаттықтырады, зейіндерін сабаққа аударады.



Ортасы

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу ауызша орындалады. «Соқпақ» әңгімесінің авторы – Жақсылық Кенжалиев 1955 жылы Қызылорда облысында дүниеге келген.

Мұғалім мәтінді дауыстап оқиды. Сосын оқушыларға тізбектей оқытады.

Сөздік жұмысы жүргізіледі.

Түсіндіре отырып, әңгіменің мазмұнына талдау жасалады.

  • Мәтін нетуралы?

  • Бала неістеді?

  • Баланың жүріп өткен ізінің басқа адамдарға пайдасы тиді ме, қалай ойлайсыңдар?

Дауысты дыбыстар: а, ә, е, о, ө, ұ, ү, ы, і, и, (у) Дауыссыз дыбыстар: б, в, г, ғ, д, ж, з, й, к, қ, л, м, н, ң, п, р, с, т, ф, х, һ, ц, ч, ш, щ.

Берілген ережені оқып, алдыңғы білімдерін естеріне түсіреді.

Дәптермен жұмыс

Мұнда мұғалім ғ дыбысының сөздің басында, ортасында келетінін айтады.

2-жаттығуды көру диктанты ретінде жазбаша орындатуға болады. Жаңылтпашты көркем жазады.

(Мұғалім оқушының орындықта түзу, қалып- ты деңгейде отыруын назарда ұстау керек).


  1. жаттығу ауызшаорындалады. Оқушылар тізбектей, дауыстап оқиды.

Сөздік жұмысында өздеріне мағынасы түсініксіз болған сөздерін мұғалімнен сұрап біледі.

Мәтін соңындағы сұрақтарға жауап береді.

Әңгіменің мазмұнын ашуға тірек болып тұрған сөздерді мұғалімнің көмегімен табады. Әңгіменің неліктен «Соқпақ» атануын айтады.






Көркем жазу

Ғ Ғ Ғ Ғ Ғ

ғ ғ ғ ғ ғ

  1. жаттығу. Жаңылтпашты барлық оқушы хормен оқиды. Әр топтан бір оқушы жаңылтпашты жатқаайтады.

Содан кейін оқулықты жауып, дәптерге көркем, сауатты түрде жатқа жазады.




Сергіту сәтіне Ютубтан Әли мен Айяның

«Қыс туралы әнін» көрсету.

3-жаттығу. Суретпен жұмыс жүргізіледі. Балалар мұнда қысқы ойынның қызықтары, аққала жасау, оны киіндіру сияқты ойларымен бөлісіп, әңгіме құрайды. Жұптық жұмыс.

Дескриптор:

  • сюжетті сурет арқылы әңгімеқұрайды;

  • сұрақтарға жауапбереді.

*Шығармашылық тапсырма

Сөздерден дыбыс санын анықтап,меңзермен қосады. Сөздерді әріп санына қарай көшіріп жазады.

Бейнекөріністі тамашалайды.


3-жаттығуда сурет бойынша әңгіме құрайды. Жұп болып бір-біріне құраған әңгімелерін айтып береді.






Көңіл күйді білдіретін

«Смайликтер» арқылы өз іс- әрекеттеріне кері байланыс жасайды.

Әли мен Айяның «Қыс туралы әні» https://youtu.be/BWRHc3c-lJI

Соңы

Постер жасап, оны қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау.

Топтық жұмыс ұйымдастыру. Әр топқа түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсынылады. Тапсырма үлгілері:

Әріп деген не? Дыбыс деген не?

Дауысты дыбыстарды жаз. Қазақ тілінде дауысты дыбыстардың саны нешеу?

Дауыссыз дыбыстарды ата.

Балапан сөзіне дыбыстық талдау жаса. Постер жасау үшін қажетті жабдықтармен қамтамасыз етіледі. Топтық жұмыстары топта жарияланады. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау арқылы ой қорытады.

Постер жасап, оны қорғайды. Сұрақтарға жауап береді.





Кері байланыс

Кері байланыс.

Оқушылар «Білім қоржыны» арқылы бір- бірін бағалайды.


Барлығын Маған кө- Ешнәрсе түсіндім. мек керек.түсінбедім.



Кері байланыс.

«Білім қоржыны». Жасыл, сары, қызыл түсті стикерлер






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!