СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Ал?ашкы г?лдер"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ашык сабак бейнелеу ?нері саба?ынан иииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииии

Просмотр содержимого документа
«"Ал?ашкы г?лдер"»

Сабақтың тақырыбы: Алғашқы гүлдерді саламыз

Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушылардың кескіндемелік дағдысы мен біліктілігін жетілдіру.
Дамытушылық: Акварельмен жұмыс істеудің «а – ля прима» тәсілін түсіндіру.
Тәрбиелік: Өмір шындығына эстетикалық қатынасын қалыптастыру. Табиғатты қорғауға, аялауға баулу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдістері: түсіндіру, талдау,жинақтау, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: Мұғалім үшін: көктем гүлінің суреттері мен құмыраға салынған көктемгі гүлшоғы.
Оқушылар үшін: альбом парағы, жай қарындаш, өшіргіш, акварель, қылқалам, су құтысы.

Сабақтың өту барысы:
I
Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларға психологиялық дайындық жүргізу:
- 14-наурыз – «к
өрісу күні». Осы күннен бастап «наурыз» мерекесі басталады.
Шатты
қ шеңбері: Ашық болсын күніміз, 
Ашылады н
ұрымыз.
Бай т
ұлғалы өмірде
Айтылады жырымыз.
ә) сабақтың мақсаты мен жұмыс жоспарын тұжырымдау:
Шіркін, сурет саба
ғы,
Ауылды еске алады.
Мы
ң құбылтып бояймын,
Туып
өскекн даланы.

Қызыл бояу – қызғалдақ.
Сары бояу – сар
ғалдақ.
Жасыл бояу – жайлауым
Іздеп барар армандап

Ма
қал-мәтелдер:
1.
Өнер – өлмес мұра.
2.
Өнерлі елден өнерлі өнерлі ұл-қыз шығар.
- Б
ұл мақал-мәтелдің біздің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар?
-
Өйткені сурет салу – өнерге жатады.
- Ал, бізді
ң қазақтың қандай дарынды суретшілерін білесіңдер?
-
Әбілхан Қастеев – дарынды суретші, қазақтың бейнелеу өнерінің негізін қалаушы. Ол өз туындыларында туған жерге деген махаббатын, туған табиғаттың сұлулығын шеберлікпен бере білген. 
- Бізді
ң сыныптағы суретші оқушыларды атау.

II Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) с
ұрақ тапсырмалар арқылы үй тапсырмасының қабылдау деңгейін анықтау
Д
әстүрлі ыдыс – аяқтарды ою-өрнектермен безендіру. 
- Ою-
өрнектердің қандай түрлерін білесіңдер?
- Сы
ңармүйіз, сынықмүйіз, қосмүйіз, сыңарөркеш, қошқар мүйіз және т.б.
Сал
ған жұмыстарының қорытындысы бойынша дарынды оқушыларды мадақтау.
- Ою-
өрнектерге назарларын аудартып, нелерге ұқсайтынын айтқызу.
(мы
ң бұралған қыздардың биі, жануарлардың мүйізі, гүлдер т.б. )
- Ия, к
өктемнің алғашқы белгісі – гүлдер.

ІІ Жа
ңа сабақты оқып - білу кезеңі:
а) саба
қтың тақырыбын хабарлау:
-
Қазір қай мезгіл?
- К
өктем екенін қандай белгілер арқылы білеміз?
- Аз к
үннен кейін шөптер жерді жасыл кілемдей басып, алғашқы көктем гүлдер де шығады.
О
қулықпен жұмыс:
- М
әтінді тізбектей оқыту.
- Г
үл - өміріміздің сәні, табиғаттың көркі, өзінің жұпар иісін береді, гүлдің емдік қасиеттері бар.
ә) оқушылардың тәжірибесін өзектендіру /тірек білім, жеке ойлар/
- Г
үлдер қайда өседі?
- Далада
ғы гүлдер 2-ге бөлінеді:
Г
үлдер

Таби
ғи Мәдени

Таби
ғатта өсіп-өнеді, адамдар баптап өсіреді
к
өбееді (бақта, есік алдында, аллеяларда, бөлме гүлдері)

- Б
әйшешек, қызғалдақ, жауқазын, 
ба
қбақ т.б.

Б
әйшешек – өзінің нәзіктілігіне қарамай көктемде қар астынан бой көтереді.
Жау
қазын – гүлінің Отаны Голландия елі. Онда көптеп өсіріледі. Ол жақтың ауа-райы өте қолайлы. Жауқазынның әлем бойынша 200 түрі бар.
Қызықты мәлімет: 
Раффлезия – Жер бетіндегі е
ң ірі гүл. Ол көлденеңінен 90 см-ге жетеді. Бірақ одан бұзылып, иістеніп кеткен еттің иісі шығады.
Ерінге
ұқсас гүл – бұл гүлдің жапырақтары ерінге ұқсайды. Ол жәндіктерді өзінің кіп-кішкентай әрсіз гүліне жапырақтармен тартады. 

Суретпен ж
ұмыс:
О
қулықтағы суреттің авторы Максим Сарьян. Ол армян суретшісі. «Гүлдер натюрморты».
б) Та
қырыптың мәнді белгілерін есте сақтау.
Н
әзік өсімдіктердің өмірі өте қысқа болады. Соған қарамастан, олар бізге қаншама қуаныш сыйлайды. 
- Ал, б
үгін, «Көктемнің алғашқы гүлдерін» саламыз.
Ол
үшін «А-ля прима» акварель тәсілін таңдаймыз. 
«А-ля прима» - «бір к
өргеннен, бірден» деп аударылады. Яғни акварельді біз парақтың бетіне жұқалап жақпаймыз, бірден бояуды қанық етіп түсіреміз.
О
қушыларға мынадай кеңестер беруге болады:
1.
қарындаш іздері әлсіз тсіп, жіңішке болуы керек, себебі акварельдің бетінен көрініп қалуы мүмкін;
2. «а-ля прима» т
әсілін пайдаланғанда су мөлшері көп болмау керек. Себебі, су көп болса, сурет «жүзіп» кетеді, ал су өте аз болса, «шөлдеп» қалады.
3. бояуды палитрада езген д
ұрыс, палитра ретінде альбм парағын да пайдаланамыз, одан акварель түсі анық көрінеді.
в)О
қушылардың өзіндік жұмысы.
Құмыраға салынған гүлшоқтарын немесе өз ойымен, балалардың суреттеріне қарап салады.
г) О
қушылардың әрқайсысымен жеке жұмыс. 

5. Сабақты қорытындылау кезеңі:
а) Г
үлдің адам өміріне қандай пайдасы бар?
/ Г
үлден иіссулар жасайды, хош иісті сабындар, шампуньдер, ауа тазартқыштар жасайды т.б./
ә) Жалпы адамзат гүлдің сұлулығымен қатар кімдерді теңеген? / қыздарды/
б) «Г
үл өссе жердің көркі»-демекші біздің еліміздің әдемі гүлдері болып өсе беріңдер!
6.
Үй тапсырмасы жайында мәлімет беру кезеңі:
а) Тапсырма: ая
қтау

7. Бағалау кезеңі:
1. Сынып ж
ұмысына баға беру;
2. Жеке о
қушы жұмысын бағалау. Сабақтың тақырыбы: Алғашқы гүлдерді саламыз



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!