СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Айдекова Гульназ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Айдекова Гульназ»

Әлем өркениетінің тарихы

Мектеп: №8

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Айдекова Гүлназ Ақтөқызы

Сынып: 10 «Б»

Қатысқандар:

қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы: Африка, Америка, Австралия мен Океанияның дәстүрлі өркениеті:

Осы сабақта жететін оқу мақсаты

10.1.2.2 – өркениетті дамудағы шаруашылық қызметінің қарым-қатынасын талдау;

10.1.3.4 – Өзіндік белгілерін салыстыра талдау негізіне сүйене отырып жергілікті өркениеттің ерекшеліктерін анықтау;

10.1.3.2 – көне өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтау;

10.1.3.5 – әр аймақтың өркениетінің түрлену ерекшеліктерінің себептерін анықтау

Сабақ мақсаттары:

өркениетті дамудағы шаруашылық қызметінің қарым-қатынасын талдау;

өзіндік белгілерін салыстыра талдау негізіне сүйене отырып жергілікті өркениеттің ерекшеліктерін және олардың даму заңдылығын анықтау;

Жетістік критерийлері

Біреуін негізге ала отырып, барлық дәстүрлі өркениеттердің дамуы бойынша қорытынды жасай алады;

Интеллект картада байланыстарын белгілей отырып, дәстүрлі өркениеттердің ұқсастығы мен айырмашылығына анықтайды;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

Тарихи дереккөздермен жұмыс жасайды (оқу)

Өз көзқарастарын дәлелді түрде баяндайды (сөйлеу)

Зерттеу жұмыстарының нәтижесін ауызша және жазбаша түрде көрсете алады (айту мен жазу)

Пәндік сөздік пен терминология

Өзен бойындағы өркениеттер, мелиорациялық егіншілік, әміршілік, зорлық-зомбылық, тектілік, касталар, демократия, төрешілдік, жекешілдік, ұжымдық, дін, конфуциандық, буддизм, даосизм, зороастризм, иудаизм,пұтқа табынушылық, политеизм

Диалогке/хатқа арналған бірқатар пайдалы фразалар:

Шығыс/батыс/ дәстүрлі өркениет ерекшеліктері ........ болып табылады.

Шығыс/батыс / дәстүрлі өркениеттерінде негізгі жекеменшіктікке ..... жатады.

Басшылықтағы басымдылық ....

Діни-пәлсапалық көзқарастардың өзіндік ерекшеліктері ....

Құндылық-

тарды дарыту




- оқи білу, өз еркімен мәлімет жинастыру, жағдаятты талдау, жаңа белгісіз жағдайға бейімделу, мәселені қоя және шеше білу, шешім қабылдау, топта жұмыс істей алу, істеген жұмысының сапасына жауап бере алу, өз уақытын ұйымдастыра алу;

-айналасындағылардың проблемаларын көру және түсіне білу, басқаның көзқарасын қабылдау қабілетінің дамуы,сынды дұрыс қабылдай алуы, топта жұмыс істеу дағдысы, ұжымда әр рөлді атқара алуы;

Пәнаралық байланыс

География

АКТ қолдану дағдылары

Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру үшін қарастырылған материалдар информатикамен байланысты аудио және бейне материалдарды қолдануы мүмкін.

Алдын ала алған білім


6 сыныпта оқыған Ежелгі дүниежүзі тарихынан алған тарихи уақиғалар мен үдерістер. Оқушылар Көне әлемдегі басқару формалары, сол заманның ойшылдары мен пәлсапашыларының ілімдері туралы білімдеріне сүйене алады. Олар алғашқы пұтқа табынушылық діндердің айырмашылығын түсінуі қажет.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта жүргізілетін іс-әрекет


Ресурстар

Сабақ басы


Ұйымдастыру кезеңі – коллаборативтік орта құру

(ПСМ) Оқушыларға коллаж көрсетіңіз (1 слайд). Осы суреттерді не біріктіреді деп сұраңыз? Коллажға ат қоюды ұсыныңыз. Бұл жұмыс арқылы оқушылар өздері сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік аоады.

(Г)(Ф) 1 тапсырма. Оқушыларды топқа бөліңіз.

Африканың көне өркениеттері

Орталық және Оңтүстік Американың көне өркениеті

Австралия мени Океаниядағы көне өркениеттер.

Дәстүрлі қоғамдар туралы материалдарды оқуды ұсынып, берілген критерийлер бойынша постер құрғызыңыз.

Таныстырылым

Азия и Африка сегодня https://asaf-today.ru/ru/arkhiv/2015-god/246-aziya-i-afrika-segodnya-11-2015.html



Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3


A.M. Родригес. Новейшая история стран Азии и Африки, XX век: Учеб, для студ. высш. учеб, заведений: B 2 ч. / Под ред. A.M. Родригеса. — M.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС,2001. — Ч. 1: 1900— 1945- 368 с.. 2001

Сабақ ортасы

(И) (Ф) 2 тапсырма. Өркениеттің дамуына әсер ететін ортақ факторларды анықтап, интеллект картаға түсіру. Оқушылар дәстүрлі өркениеттердің ұқсастығы мен айырмашылығын талдап, интеллект картада байланыстарын белгілейді. .

Дескриптор:

Ұғымдар мен сипаттамалардың арасындағы байланысты анықтау

Белгілер, таңбалар, суреттердің болуы

Түйінді сөздердің болуы

Анық және қарапайым баяндау.

История стран Австралии и Океании в датах - http://vseprostrany.ru/index.php/2011-08-15-06-16-05/2011-08-15-06-56-58.html

Сабақ соңы


Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Рефлексия: Рефлексивті ағаштағы фигураны бояу арқылы сабақта жасаған жұмысыңа өз жетістігіңді бағала.

Оқушылардың мына сұрақтарға жауап беруін сұрау:

-не білдік, неге үйрендік:

- не түсініксіз қалды:

- немен жұмыс істеу қажет.-


Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылар алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгерген деңгейін қалай анықтамақшысыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау

Дифференциация нақты бір оқушыға даярланға тапсырма, оны орындаушыдан күілетін нәтиже, оқушыға көрсетілетін көмек, оқу материалдары мен ресурстарын оқушының жеке мүмкіндігіне лайықтап саралау болуы тиісті. (Гарднер бойынша зияткерліктіктің көптік теориясы ).

Дифференциация сабақтың әр кезеңінде уақыт ұтымдылығын пайдалану мақсатында қолданылуы мүмкін.

Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында нені үйренгенін қадағалауға қолданылған әдістерді жазу үшін пайдаланыңыз.

Денсаулық сақтау технологиясы.

Қолданылатын сергіту сәттері мен жұмыстың белсенді түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің пунктері,


Сабаққа рефлекия жасау

Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар ОМ жетті ме?

Егер жете алмаса, неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге

Бұл бөлімді сабақ туралы ойларыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесер еді (сабақты беру мен оқыту туралы бір мезетте ойланыңыз )?

1:

2:

Сабақта мен сыныптың және жеке оқушылардың жетістігі/қиындығы туралы не білдім, нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуім керек?





Оқу ісі меңгерушісі М.Байқонысов


Скачать

© 2020, 538 0

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!