СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

7 сынып қмж қысқаша көбейту формуласы

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

7 сынып қысқаша көбейту формуласы

Просмотр содержимого документа
«7 сынып қмж қысқаша көбейту формуласы»

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Педагогің Аты, Тегі; Әкесінің аты (бар болған жағдайда):

Қизатолла С.

Пән/Сынып:

7 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні:


Бөлім:

Қысқаша көбейту формулалары

Сабақтың тақырыбы:

Мәтінді есептерді шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.4.3.1есеп шарты бойынша математикалық модель құру;

7.4.2.2 мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару;

Сабақтың мақсаттары:

  • мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут


Ұйым

дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Мәтінді есептерді шығару тақырыбын қарастырамыз. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін қысқаша көбейту формулаларын қолдану жолы;

  • алгебралық өрнектерді көбейткіштерге жіктеу үшін ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, -топтау, қысқаша көбейту формулаларын қолдану сияқты түрлі әдістің комбинацияларын қолдану жолы Үй тапсырмасын тексеру. №8 /есептер жинағынан/




Амандасады, сабаққа

дайындалады.


Сұрақтарға жауап береді







Оқушылар бірін бірі тексереді.














«Бағдаршам»  арқылы қалыптастыру шы бағалау

Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;







10 мин

Жаңа сабақ.

Тапсырма: Шаршының ауданын анықтауға арналған есепті шешіңіздер.

Есептің берілген (мұғалім тақтаға жазады):

1 есеп (теңдеу құруға):

Егер қабырғасы х см шаршыға 4см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының ауданынан 64см2-ге артық болады. Кіші шаршының периметрін анықтаңыздар.


Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.



Ұзындығы

Ені

Ауданы

Периметр

Бастапқыда

х

х

х2

Болды

(х+4)

(х+4)

(х+4)2

4(х+4)


(х+4)2 өрнегі х2-тан 64 см2-ге артық екені белгілі.

Теңдеу:

6см - бірінші шаршының қабырғасы,

6+4 = 10 см – екінші шаршының қабырғасы

Р= 4*6=24 см.

Жауабы: кіші шаршының периметрі 24 см.


2 есеп: (теңсіздік құруға)

Шаршының қабырғасын 4см-ге арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан 32см2-ге артық болатындай бастапқы шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы керек?


Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.



Ұзындығы

Ені

Ауданы

Бастапқыда

х

х

х2

Болды

(х+4)

(х+4)

(х+4)2

(х+4)2 өрнегі х2 –тан 32 см2-ге артық екені белгілі.

Теңсіздік:

Жауабы: бірінші шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы тиіс.

3.Тізбектес екі натурал сандардың квадраттарының айырмасы 7-ке тең. Осы сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.


Шешуі: Бірінші сан n болсын.


Сан

Квадрат

1

n

n2

2

n+1

(n+1)2

Теңдеу:

Бірінші сан – 3, екінші сан – 4.

Квадраттарының қосындысы: 9+16=25 Жауабы: 25


Бір оқушы тақтада, қалғандары орындарында жеке орындайды, кейін салыстырады, жұппен қарастыруға болады

⠀⠀






«Бағдаршам»  арқылы қалыптастыру шы бағалау

Интернет ресурстары

Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;

Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық

Презентация

15

минут
























Бекіту тапсырмасы

  1. Есеп шығару арқылы білім бекіту.


    1. Екі есепті жұппен талқылау, есептің шешу жолдарын көрсету.

1 есеп (теңдеу құруға):

Егер қабырғасы х см шаршыға 3см-ге арттырса, онда пайда болған шаршының ауданы шаршының ауданынан 39см2-ге артық болады. Кіші шаршының периметрін анықтаңыздар.


Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.



Ұзындығы

Ені

Ауданы

Периметр

Бастапқыда

х

х

х2

Болды

(х+3)

(х+3)

(х+3)2

4(х+3)


(х+3)2 өрнегі х2-тан 39 см2-ге артық екені белгілі.

Теңдеу:

5 см - бірінші шаршының қабырғасы,

5+3 = 8 см – екінші шаршының қабырғасы

Р= 4*5=20 см.

Жауабы: кіші шаршының периметрі 20 см.


2 есеп: (теңсіздік құруға)

Шаршының қабырғасын 4см-ге арттырды. Пайда болған шаршының ауданы бастапқы шаршының ауданынан 32см2-ге артық болатындай бастапқы шаршының қабырғасының ұзындығы қанша болуы керек?


Шешуі: Бірінші шаршының қабырғасы х см болсын.



Ұзындығы

Ені

Ауданы

Бастапқыда

х

х

х2

Болды

(х+4)

(х+4)

(х+4)2

(х+4)2 өрнегі х2 –тан 32 см2-ге артық екені белгілі.

Теңсіздік:

Жауабы: бірінші шаршының қабырғасы 2см-ден артық болуы тиіс.

3.Тізбектес екі натурал сандардың квадраттарының айырмасы 5-ке тең. Осы сандардың квадраттарының қосындысын табыңдар.


Шешуі: Бірінші сан n болсын.


Сан

Квадрат

1

n

n2

2

n+1

(n+1)2

Теңдеу:

Бірінші сан – 2, екінші сан – 3.

Квадраттарының қосындысы: 4+9=13 Жауабы: 13

Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.




Жазылуы бойынша формулаларды жалғастырады (1)

ҚКФ ажырата алады (1)

Формуланы ауызша тұжырымдай алады


















Оқулықтан есептерді шығарады.





Дескриптор:

-қысқаша көбейту формуларынды біледі;

-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.


Презентация Слайд







Интернет ресурстары





Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;

Карточкалар;7 сыныпқа арналған оқулық

Презентация

10 мин


Жеке жұмыс.

Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз

Тапсырманы орындайды

Тапсырманы орындайды



Деңгейлік тапсырма

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз

9+2,5=11,5

  1. Теңдеуді шешіңіз

Жауабы: -184

Оқушының тақтадағы белсенділігіне байланысты ауызша бағалау

Дескриптор:

1.-Екі өрнектің квадраттарының айырмасының формуласын дұрыс қолдана алады;

-өрнекті ықшамдайды


2.-Екі өрнектің қосындысының квадраты формуласын дұрыс қолдана алады;

-өрнекті ықшамдайды

- өрнектің мәнән табады

3.-Екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласын дұрыс қолдана алады;

-өрнекті ықшамдайды

- теңдеуді шешеді

-жауабын жазады




Таратпа қағаз

5 минут








Бүгінгі сабақта:

  • есеп шарты бойынша математикалық модель құру;

  • мәтінді есептерді теңдеулер және теңсіздіктер құру арқылы шығару

Кері байланыс.


Үй жұмысы. №4 /есептер жинағы/




Тақырыпты меңгергенін анықтау







Кері байланыс


Оқулық; оқу құралдары; тақта; слайд;


























Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз



Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз



Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз

Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз



Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз



Деңгейлік тапсырма

А деңгей

  1. Өрнекті ықшамдаңыз:

  1. Өрнекті ықшамдап, мәнін табыңыз


С деңгей

  1. Теңдеуді шешіңіз




Скачать

© 2024, 85 1

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!