СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

546аааарррравыпва

Нажмите, чтобы узнать подробности

https://www.youtube.com/watch?v=hiJJ9igJjkI

Просмотр содержимого документа
«546аааарррравыпва»

Mavzu: 15-DARS. STATISTIK FUNKSIALAR


O’tkazish sanasi: 24.10.2018-y 10-“A”,”D” 25.10.2018-y 10-“B”,”E”


Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarga Statik funksialar fnksiyalardan foydalanishni o’rgatish.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.

Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish

Kompetensiya

TK: Aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda shaxsiy, oilaviy, kasbiy va iqtisodiy rejalarni tuza olish, kundalik faoliyatda turli diagramma, chizma va modellarni o‘qiy olish, inson mehnatini yengillashtiradigan, mehnat unumdorligini oshiradigan, qulay shart-sharoitga olib keladigan fan va texnika yangiliklaridan foydalana olish

FOK: Kompyuterlarning arifmetik va mantiqiy asoslariga oid amaliy masalalarni hal eta oladi; turli mavzularda multimedia imkoniyatlari qo‘llab, taqdimotlarni mustaqil ravishda tayyorlay oladi;

Dars metodi:

suhbat, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , ,”Yosh aktyor”o‘yinlari.

Dars turi:

Yangi bilim va ko’nikmalar berish

Dars jihozi:

10-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti


1. Tashkiliy qism

4 daqiqa

2. Otilgan mavzuni mustahkamlash

8 daqiqa

3. Yangi mavzu bayoni

18 daqiqa

4. Mustahkamlash

10 daqiqa

5. Oquvchilarni baholash

3 daqiqa

6. Uyga vazifa

2 daqiqa


Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

1. O’quvchilar bilan salomlashish

2. Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish

3. Yo’qlamani aniqlash

4. Navbatchi axboroti.

5. Siyosiy daqiqa.

II. Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

Mashq. MS Excel 2010 da quyidagi jadval mavjud:




C ustunga A va B ustundagi sonlarning ko‘paytmasini hisoblang;

D ustunga A va B ustundagi sonlarning yig‘indisini hisoblang;

Bajarish:

A1:A10 va B1:B10 bloklariga boshlang‘ich ma’lumotlar kiritiladi;

C1 katagida A1:B1 blokining = ПРОИЗВЕД(A1:B1) ko‘paytmasi hosil qilinadi;

D1 katagida A1:B1 blokining =A1+B1 yig‘indisi hosil qilinadi;



III. Yangi mavzu bayoni

MS Excel 2010 ning imkoniyatlaridan yana biri, bu statistik funksiyalardan foydalanib tegishli masalalarni yechish hisoblanadi. Statistik funksiyalardan foydalanish ikki xil usulda amalga oshiriladi:

1-usul. Funksiyalarni katakka to‘g‘ridan-to‘g‘ri kiritish orqali;

2-usul. Menyuning formulalar satri bandini tanlash orqali, bu holatda quyidagi oyna o‘chiladi:

MS Excel 2010 da statistik funksiyalar ko‘p bo‘lib, biz qyida ayrim

funksialar va ularning vazifalarini kelturamiz:


IV. Mavzu yuzasida savol va topshiriqlar:

1. Statistik funksiyalarning ro‘yxtidan МАКС fuksiyasini tanlash

ketma-ketligini tushuntirib bering?

2. Berilgan 10 ta sonlar ichidan eng katta sonni toping. Mashqni ikki

usulda bajaring.


V. Darsga faol qatnashgan o’quvchilarni baholash.


VI. Uyga vazifa berish:

Mustaqil ravishda СЧЁТЕСЛИ funksiyasi yordamida bironta mashq o‘ylang va uni bajaring.






O’TIBDO’: _________________________ T.Ravshanova




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!