СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

10 համ., կոոնսպեկտ, գիտություն, արվեստ

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

10,  կոնսպեկտ

Просмотр содержимого документа
«10 համ., կոոնսպեկտ, գիտություն, արվեստ»

Դասի թեմա-Գիտություն և արվեստ: Հելլենիստական աշխարհը

Դասի նպատակը և խնդիրները –պարզաբանեն, թե ինչու բժշկությունը մեծ զարգացման հասավ Եգիպտոսում, Հռոմում և այլ երկրներում:

Ներկայացնեն գիտության ճյուղեր, նշանավոր մարդկանց, որոնք աչքի են ընկել այս կամ այն բնագավառում

Պարզաբանեն աստղագիտության բնագավառի ձեռքբերումներին

Ա.Իմանան Ա. հունական պոլիսային համակարգի ճգնաժամի մասին.

Բ.Ինչպե՞ս ընթացավ Մակեդոնիայի կողմից Հունաստանի նվաճումը.

Գ.Մակեդոնացու արևելյան արշավանքների մասին.

Պարզաբանեն «հելլենիզմ» հասկացությունը.

Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ, նկարներ

Դասատիպ- նոր նյութի հաղորդման դաս

Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, քննարկման, անդրադարձի:

Հասկացություններ և անուններ-Պերսեպոլիս, Կրետե-Միկենյան ճարտարապետություն, ակրոպոլիս, ագորա, ճարտարապետական օրդերներ, Ֆիդիաս, Լիսիբոս, բազիլիկ, թերմ, բետոն, ամֆիթատրոն, ջրանցույց, հաղթակամար, կիկլոպյան ամրոցներ, Ալեքսանդր Մակեդոնացի, հելլենիզմ, Կորնթոսի վեհաժողով

Միջառարկայական կապ-գրականություն, աշխարհագրություն, հայոց պատմություն

Դասի ընթացքը

Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում

Խթանման փուլ-արվեստի գործերի ցուցադրություն

Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի:

Ուսուցիչ-դասախոսություն նպատակ բաժնում նշված ուղղություններով:

Հարցեր աշակերտներին դասի բովանդակության վերաբերյալ.

Աշակերտները պատասխանում են հարցերին:

Ուսուցիչ-կատարում է լրացումներ, առաջարկում աշակերտներին, որ իրենք առաջադրեն հարցեր, խոսեն իրենց դուր եկած մշակութային արժեքների մասին:

Գործնական աշխատանք քարտեզի վրա (Ալեքսանդր Մակեդոնացու արևելյան արշավանքը)

Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել

1.Մաթեմատիկայի ո՞ր ճյուղերին էին ծանոթ մարդիկ:

2.Ի՞նչ նշանավոր աստղագետներ կային:

3.Փիլիսոփայական մտքի զարգացման գործում ի՞նչ նախադրյալներ կային:

4.Հունաստանում պատմական ի՞նչ ստեղծագործություններ էին ստեղծվել:

5.Ինչի՞ հիման վրա ձևավորվեց վաղ հռոմեական պատմագրությունը:

6.Ի՞նչ է զիկկուրատը:

7. Ի՞նչ պատմագիտական աշխատություններ են հայտնի:

8. Արվեստի ի՞նչ նշանավոր գործեր են ստեղծվել:

9.Եգիպտական ո՞ր համալիրներն են առավելապես հայտնի եղել:

10.Ի՞նչ փուլեր է անցել Հին հունական ճարտարապետությունը:

11.Ի՞նչ է թերմը:

12.Ովքե՞ր են առաջինը օգտագործել բետոնը:

13.Ի՞նչ հին հույն քանդակագործներ գիտեք:

14. Չորրորդ քաղաքական զարգացման առանձնահատկությունը ո՞րն էր:

15.Ի՞նչ քաղաքականություն էր վարում Փիլիպոսը հույների նկատմամբ:

Տնային աշխատանք-Շարադրությունա «Իմ կարծիքը տաճարային համալիրների մասին»

Բ.Բնութագրել Ալեքսանդր Մակեդոնացուն





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!