Здаровая планета - наш залог поспеху
Мэта: фарміраваць уяўленне аб правільным харчаванні, замацаваць у дзяцей веды аб законах здаровага харчавання, вучыць дзяцей выбіраць самыя карысныя прадукты для здаровага, рацыянальнага харчавання.
Задачы:
1. Выхаваўчы:
1.1. Выхаваць негатыўнае стаўленне да шкодных прадуктаў харчавання.
1.2. Фарміраваць гатоўнасць да камунікацыі, выхоўваць культуру зносін і паводзін.
2. Якія развіваюць:
2.1. Фарміраваць звычку правільна харчавацца.
2.2. Выпрацаваць навыкі выбару правільных прадуктаў харчавання.
3. Адукацыйны:
3.1. Пазнаёміць дзяцей з пірамідай правільнага харчавання.
3.2. Павышаць актыўнасць навучэнцаў на занятку.
3.3. Працаваць над свядомым засваеннем матэрыялу.
Плануемыя вынікі:
- асобасныя: выхаванне культуры захавання і ўдасканалення ўласнага здароўя, выхаванне імкнення да здаровага харчавання;
- метапрадметныя: засваенне спосабаў вырашэння праблемы, фарміраванне ўменняў параўноўваць і аналізаваць, развіццё самастойнасці;
- прадметныя: авалоданне практычнымі ўменнямі і навыкамі ў выбары карысных прадуктаў харчавання, разуменне значэння слоў «піраміда харчавання», «правільнае харчаванне».
Тэхналогіі: тэхналогія праблемна-дыялагічнага навучання, здароўезберагальныя.
Метады: тлумачальна-ілюстрацыйны, наглядны.
Формы арганізацыі пазнавальнай дзейнасці: групавая, франтальная.
Абсталяванне: прыказка, 3 кошыка і 3 пакеты для смецця, малюнкі прадуктаў харчавання, макет рознакаляровай трохузроўневай піраміды харчавання (незапоўненай), тэст «ці правільна ты сілкуешся?", ПК, мультымедыйны праектар, набор сігнальных гурткоў.
Ход заняткі.
Арганізацыйны момант.
- Добры дзень, хлопцы. Рада вас бачыць.
Эмацыйны настрой. Ароматэрапія.
Для падтрымання тонусу і ўвагі, зняцця стрэсу навукоўцы рэкамендуюць ўдыхаць водар апельсіна. Я частую вас яго дзелькамі. Удыхніце іх водар, Адчуйце прыліў сіл і з'ешце кавалачак на здароўе: і смачна, і карысна!
На дошцы прыказка: Дрэва трымаецца каранямі, а
чалавек-ежай (азербайджанская прыказка)
- Прачытайце прыказку. Як вы разумееце яе сэнс?
Чалавеку трэба ёсць,
Каб ўстаць і каб сесці,
Каб скакаць, куляцца,
Песні спяваць, сябраваць, смяяцца,
Каб расці і развівацца
І пры гэтым не хварэць,
Трэба правільна харчавацца
З самых юных гадоў ўмець!
- Уявіце сабе тэму нашага заняткі? Чаго яно будзе прысвечана? (Ежы, ежы, харчаванню і т .д.) (на дошцы адкрываецца тэма).
- Сёння мы працягваем размову аб правільным харчаванні, бо яно-аснова вашага здароўя. Нездарма кажуць " мы-гэта тое, што мы ямо». Калі ежа змяшчае ўсе неабходныя пажыўныя рэчывы, то чалавек заўсёды будзе здаровы.
10. Увядзенне ў тэму.
Правільнае харчаванне-залог здароўя, але не ўсё гэта ўспрымаюць сур'ёзна. Аб «хлебе надзённым» чалавек думае на працягу ўсяго свайго жыцця, якім бы працай ён не займаўся.
За апошнія 100-150 гадоў наш рацыён змяніўся да непазнавальнасці. Дзякуючы гастранамічнай рэвалюцыі рыхтаваць стала лягчэй, а пераварваць цяжэй. Мы п'ем парашковае малако, заварваць кіпенем сухое бульбяное пюрэ, мажам на хлеб штучнае алей, здавальняе голад хот-догамі, чыпсамі і шакаладнымі батончыкамі. Супчык з пакуначка, локшына маментальнага прыгатавання, булённыя кубікі выціснулі са стала здаровую ежу.
Прадукты харчавання дапамагаюць чалавеку расці, надаюць шмат сіл і бадзёрасці, узмацняюць ахоўныя сілы арганізма, дапамагаюць змагацца з хваробамі.
Вучыць урокі, каб на»5",
І займацца спортам,
Каб мозг і ўмацоўваць мышцы
Вам трэба правільна харчавацца.
- А ці правільна вы харчуецеся? Паспрабуйце даведацца пра сябе больш, шчыра адказаўшы на пытанні тэсту.
Тэст.
1. Як часта на працягу дня вы харчуецеся?
А) 3 разы і больш; Б) 2 разы; В) 1 раз.
2. Ці заўсёды вы снедаеце?
А) заўсёды; Б) не заўсёды; У) ніколі.
3. З чаго складаецца ваш сняданак?
А) каша, чай; Б) мясную страву і гарбату; В) гарбату.
4. Ці часта вы перакусваць паміж сняданкам і абедам, абедам і вячэрай?
А) ніколі; Б) 2 разы ў дзень; В) 3 разы.
5. Як часта вы ясьце гародніна, садавіна, салаты?
А) 3 разы ў дзень; Б) 1 – 2 разы ў дзень; В) 2 – 3 разы ў тыдзень;
6. Як часта вы ясьце смажаную ежу?
А) 1 раз у тыдзень; Б) 3 – 4 разы ў тыдзень; У) кожны дзень.
10. Як часта вы ясьце хлеб?
А) менш за 3 дзён у тыдзень; Б) ад 3 да 6 дзён у тыдзень; В) за кожнай ежай.
11. Колькі кубкаў гарбаты і кава выпіваеце за дзень?
А) 1 – 2; Б) ад 3 да 5; В) 6 і больш.
12. Перш чым ёсць першае страва з мясам, вы:
А) прыбіраеце з талеркі ўвесь тлушч; Б) прыбераце частка тлушчу; В) пакінеце ўвесь тлушч.
Падлік балаў:
"А" – 2 балы "Б" – 1 бал "У" – 0 балаў.
Ключ да тэсту:
0-13 балаў - ёсць небяспека;
14-18 балаў - варта палепшыць харчаванне;
19-24-добры рэжым і якасць харчавання.
- Падніміце рукі, у каго ад 19 да 24 балаў, ад 14 да 18 і менш 14. На жаль, не ва ўсіх добры вынік.
Пастаноўка праблемнага пытання.
- Як вы думаеце, чаму атрымаліся такія вынікі? Хто арганізуе ваша харчаванне? (Бацькі).
- Што, па-вашаму, не ведаюць ці не ўлічваюць бацькі, арганізуючы харчаванне? Давайце сфармулюем асноўнае пытанне, на якое паспрабуем сёння знайсці адказ. ("Як правільна харчавацца, каб быць здаровым?"- запісваецца або прымацоўваецца на магнітнай дошцы). Што мы павінны зрабіць, каб знайсці адказ? (Здагадкі дзяцей).
Адкрыццё "сакрэтаў" здаровага харчавання.
1) - у здаровага харчавання ёсць свае сакрэты. Адзін з іх мы паспрабуем сёння раскрыць. А дапаможа нам вось такая піраміда харчавання, якую мы разам будзем складаць (адкрываецца прымацаваная на дошцы рознакаляровая трохузроўневая піраміда).
2) Гульня «карыснае – шкоднае»
- Здаровае харчаванне-гэта, перш за ўсё, правільнае харчаванне, якое ўключае ў сябе карысныя прадукты. Мне цікава ведаць, якія прадукты вы лічыце карыснымі, а якія шкоднымі і чаму?
- Прапаную Падзяліцца на 3 групы і пагуляць у гульню "карыснае-шкоднае". У кожнай групы ёсць карткі з выявамі прадуктаў харчавання, а таксама кошык і пакет для смецця. З прадуктаў харчавання вы павінны будзеце выбраць карысныя і пакласці іх у кошык, а шкодныя – у пакет для смецця.
(Па заканчэнні гульні Праверка вынікаў. Прадстаўнікі ад гуртоў тлумачаць свой выбар).
- Праверыць правільнасць свайго выбару вы можаце, пабываўшы разам з Таняй і Ваняй, героямі мультфільма, у «краіне прадуктаў».
Відэаролік " Прыгоды Тані і Вані ў краіне прадуктаў»
Дынамічная паўза.
Гульня "вяршкі і карэньчыкі".
- Калі мы ямо падземныя часткі раслін-трэба прысесці, калі ямо надземныя часткі раслін – устаць ва ўвесь рост і выцягнуць рукі ўверх.
Складанне піраміды харчавання.
- Адпачылі? А цяпер прыступім да адказнага моманту заняткі-складання піраміды харчавання, якая дапаможа раскрыць адзін з сакрэтаў здаровай ежы. Сакрэт раскрые толькі самы уважлівы з вас. Паглядзіце на яе макет. На што звярнулі ўвагу? (тры колеру, тры шэрагу, другі шэраг падзелены на дзве часткі). Можаце выказаць здагадку, што б гэта значыла? (Здагадкі дзяцей).
- Пачнем "будаўніцтва" з падмурка. Ён выдзелены зялёным колерам.
1-ы ярус піраміды.
- Падмурак піраміды правільнага харчавання складаюць прадукты, якія рэкамендуецца ўжываць больш за ўсё. Гэта тры групы прадуктаў: крупы, хлеб і макароны, бульба, садавіна і гародніна.
- Скажыце, якія карысныя рэчывы ўтрымліваюцца ў іх? (Дзеці называюць, настаўнік дапаўняе).
- Іншымі словамі, прадукты, якія багатыя клятчаткай, ўтрымліваюць шмат комплексных вугляводаў, вітамінаў, мінералаў.
- У якой групы быў такі набор карысных прадуктаў? Прымацуеце іх на 1-ы ярус піраміды. (Навучэнцы 1-й групы па адным выходзяць і прымацоўваюць карткі з прадуктамі).
2-й ярус піраміды.
- У сярэдзіне піраміды (жоўты колер) — малако і малочныя прадукты, мяса, рыба, яйкі, арэхі, насенне і раслінныя тлушчы.
- Якія карысныя рэчывы ўтрымліваюцца ў іх? (Дзеці называюць, настаўнік, дапаўняе).
- Дадзеныя прадукты рэкамендуецца ўжываць кожны дзень, але радзей, ва ўмераных колькасцях. Яны павінны складаць каля адной дзесятай штодзённага рацыёну чалавека, 2-3 порцыі ў суткі.
Жыхары нашай краіны ядуць занадта мала гародніны і садавіны, таму атрымліваюць не дастаткова біялагічна актыўных рэчываў. Дзённая норма гародніны і садавіны — прыкладна па 400-500 грам.
- Папрашу прадстаўнікоў другой і трэцяй групы прымацаваць карткі: 2-й гр. злева яруса (мяса, рыба і т. д.), а 3-й гр. - справа (садавіна і гародніна).
3-й ярус піраміды.
- Застаўся верх піраміды, "прадукты" скончыліся. Як вы думаеце, што ж павінна быць наверсе? Якія прадукты харчавання? (Выказванні дзяцей).
- Самы верх нашай піраміды (ён выдзелены чырвоным колерам) будуць складаць прадукты, якія мы "выкінулі" ў смеццевы пакет. Ад іх лепш адмовіцца або выкарыстоўваць вельмі рэдка, ужо сапраўды не кожны дзень.
- Вы будзеце іх называць, а я прымацоўваць. (Дзеці завуць: цукар, цукеркі і іншыя прысмакі, сметанковае масла, соль, салодкія напоі, тлушчы).
- Яшчэ раз паглядзіце на піраміду. Чые здагадкі адносна яе пабудовы пацвердзіліся?
- Цяпер я праверу, хто ж быў самым уважлівым і які сакрэт ён даведаўся.
- Чаму піраміда трохкаляровая? Дык у чым жа сакрэт?
Выснова. Сакрэт заключаны ў пірамідзе здаровага харчавання, якая складзена па прынцыпе святлафора: зялёны колер (падмурак, аснова здаровага харчавання) – прадукты, якія варта ўжываць больш за ўсё, жоўты-прадукты, якія варта ўжываць кожны дзень, але радзей, ва ўмераных колькасцях і чырвоны колер-прадукты, ад якіх лепш адмовіцца або выкарыстоўваць вельмі рэдка.
Першаснае замацаванне атрыманых ведаў.
Гульня "Святлафор".
- Калі я называю прадукты, якія варта ўжываць больш і часцей за ўсё, то паднімаеце чырвоны гурток; калі называю прадукты, якія ўжываюцца радзей, то – жоўты; чырвоны – якія трэба выкарыстоўваць рэдка або зусім ад іх адмовіцца.
Вынік.
- На якое пытанне вам трэба было адказаць? Што для гэтага мы зрабілі? Які сакрэт даведаліся? (Сакрэт піраміды харчавання). Азнаёмце сваіх бацькоў з вынікамі тэсту. Падзяліцеся з імі з правіламі здаровага харчавання.
- Хачу дадаць, што мала ведаць сакрэт піраміды, трэба яго правільна выкарыстоўваць. Я маю на ўвазе рэжым прыёму ежы, неад'емную частку здаровага харчавання. Аб ім мы пагаворым на наступнай сустрэчы.
Рэфлексія.
- У зняволенні я папрашу вас выказаць сваё стаўленне да занятку з дапамогай картак з выявай садавіны: калі вам спадабалася занятак, вы даведаліся шмат цікавага, карыснага, то пакажыце апельсін, калі ў вас узніклі пытанні ці што-небудзь было незразумела, то – зялёнае яблык. Ну, а калі вам здалося занятак сумным, нецікавым-лімон.
- Дзякуй за ўдзел! Будзьце здаровыя!