СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Узагальнення і систематизація вивченого з теми "Дієслово" (урок української мови в 7 класі)

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

конспект уроку з української мови у 7 класі та додатки до нього 

Просмотр содержимого документа
«Узагальнення і систематизація вивченого з теми "Дієслово" (урок української мови в 7 класі)»

Українська мова 7 клас


Тема: Узагальнення й систематизація вивченого з теми Дієслово»

Мета: відновити в пам'яті учнів, систематизувати та узагальнити відомості про дієслово, його граматичні й морфологічні ознаки, лексичне значення, правопис, синтаксичну роль; формувати в учнів навички практичного застосування теоретичних знань, правильного використання в усному й писемному мовленні; формувати вміння правильно писати дієслова в різних особових формах; сприяти розвиткові логічного мислення учнів, збагаченню їх лексичного запасу; розвивати пам'ять, увагу, логічне та образне, творче мислення; виховувати почуття колективізму, відповідальності за справу, яку виконуєш.

Обладнання: кленові листочки, сніжинки, алгоритм морфологічного розбору дієслова, картки для роботи в групі, картки самооцінки


Перебіг уроку


І. Повідомлення теми, мети й цілей уроку

1. Вступне слово вчителя.

- Ми закінчили вивчати тему «Дієслово» з великого розділу мовознавчої науки «Морфологія». Сьогодні урок узагальнення й систематизації знань із цієї теми. Ми повторимо та закріпимо вивчене, будемо розпізнавати дієслова, визначати їх граматичні ознаки, правильно використовувати дієслова в мовленні.

Гадаю, під час сьогоднішньої роботи ви не загубитеся в часі, подолаєте перехідність, не спіткнетеся через дієвідміну, впораєтеся з видом, для вас не стане перешкодою спосіб. І взагалі, робота з дією буде корисною і цікавою. І ви з нею справитеся легко.

Тихо осінь ходить гаєм.

Ліс замріяний стоїть.

Жовте листя клен скидає.

Ледве-ледве дуб скрипить.

(вчитель роздає учням кленові листочки із питаннями)

ІІ. Систематизація вивченого

Мовознавча розминка.

— Що означає дієслово?

  • На які питання відповідає дієслово?

— Яку дію виражає дійсний спосіб?

— У якому способі дієслово не має категорії часу й особи? (минулий)

— Навіщо дієслова поділяють на дієвідміни?

— Скільки є дієвідмін?

— За якими формами дієслів визначають їхню дієвідміну?

— Які часові форми має дієслово?

— У формі якого способу дієслово змінюється за часами? (дійсного)

— Як змінюються дієслова в теперішньому та майбутньому часах? (за числами та особами)

— Які способи творення дієслів найпоширеніші? (префіксальний, суфіксальний)

— Якими членами речення можуть бути дієслова? (присудок, підмет, додаток)

— Який спосіб виражає наказ? (наказовий)

  • Назвіть видові форми дієслова. (доконаний, недоконаний)

  • До якої дієвідміни належить дієслово хочу?


Розподільний диктант.

Запишіть дієслова у три колонки: 1 — дійсного способу; 2 — наказового; 3 — умовного. Поясніть особливості дієслів.

Встигнув би, клопочемося, зупинись, скажіть, робімо, збагнула, пробачте, заспіваймо, квітнуло б, з’їжджай, стихне, зустрінь, тьмяніють, пов’язала б.


Словниковий самодиктант

  • Вставити пропущені букви:

Святку…мо, вивча…ш, знаход…ш, ненавид…те, сто...мо, схоч…те, лет…те, колиш…ться, осміл…ться, одяга…ться, захист…мо, пиш…ш, утриму...мося, змін…ться, тьопа…те, перестав…ш, мовч…те, леж…те, каж…ш, свар…шся, мрі…те, аплоду…те, лов…те, чист…те. (Самоперевірка з дошки)


Проблемне завдання.

  • Доберіть дієслова.

Синонім слова знайти. Сприйняти щось написане або надруковане. Закінчити щось розповідати. Сприйняти розумом щось. Синонім слова довідатись. Установити вагу якого-небудь вантажу. Український відповідник російського слова бросить. Звернутися до кого-небудь із вітанням. Антонім слова ввійти (кудись).

Довідка: відшукати, прочитати, доказати, зрозуміти, узнати, зважити, кинути, привітати, вийти.


Робота в групах

(три групи, обмін питаннями та відповіді на них)

Практичні завдання для груп:

  1. Конкурс-гра «Дивись — не помились».

Виберіть у рядку правильний варіант.

Дієслова дійсного способу: будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.

Дієслова умовного способу: збирай, збирав би, збирайте.

Дієслова наказового способу: милувалися, милуйтеся, дихайте, помилуйтеся.


  1. Проблемне завдання.

У якому рядку морфологічний розбір дієслова виконано правильно?

1. Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї.

Належить — дієслово, поч. ф. — належати, недок. вид, дійсний спосіб, тепер. час, 3-тя ос., одн., ІІ дієвідміна, присудок.

2. Знайди на карті Україну.

Знайди — дієслово, поч. ф. — знайти, док. вид, наказ. спосіб, 1-ша ос., одн., І дієвідміна, присудок.

3. Деякі з давніх книжок можна побачити в Музеї книги Києво-Печерської лаври.

Побачити — дієслово, неозначена форма, док. вид, І дієвідміна, присудок.


  1. Складіть колективно твір-есе «Симфонія осені», використовуючи дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів.


ІІІ. Підсумок уроку

Осінь з нами попрощалась.

В теплий край птахи летять.

Йде зима, і сніг лапатий

Скоро буде тут кружлять.

  • Тож пропоную і вам за допомогою сніжинок поділитись тими питаннями, які викликають у вас сумніви, в чому ви відчуваєте труднощі з теми «Дієслово».

ІV. Домашнє завдання

  1. Повторити відомості з теми «Дієслово». Підготуватись до контрольної роботи.

  2. За бажанням: підготувати творчі роботи за вивченою темою (вірші, загадки, кросворди, ребуси)


Додаток1


Карта самооцінки



Завдання

Критерії оцінки

Самооцінка

Мовознавча розминка.

1 питання – 1 бал


Розподільний диктант.

14 слів: 0п.-12б.; 1-3п.-9б.; 4-7п.-6б.; 8 і більше – 3б.


Словниковий самодиктант

24 слова кожне слово – 0,5б. =12б.


Проблемне завдання.

9 слів - 9б.


Робота в групі:



Питання-відповідь супернику

1+1


1. Конкурс-гра «Дивись — не помились».

Від 0 до 3б.


2. Проблемне завдання.

9б. (по 3б. за кожне правильне пояснення)


3. Складіть колективно твір-есе «Симфонія осені»

До 5б.






Додаток 2.




Додаток 3.

Додаток 4.

Робота в групах

1. Конкурс-гра «Дивись — не помились».

Виберіть у рядку правильний варіант.

Дієслова дійсного способу: будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.

Дієслова умовного способу: збирай, збирав би, збирайте.

Дієслова наказового способу: милувалися, милуйтеся, дихайте, помилуйтеся.

2. Проблемне завдання.

У якому рядку морфологічний розбір дієслова виконано правильно?

1. Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї.

Належить — дієслово, поч. ф. — належати, недок. вид, дійсний спосіб, тепер. час, 3-тя ос., одн., ІІ дієвідміна, присудок.

2. Знайди на карті Україну.

Знайди — дієслово, поч. ф. — знайти, док. вид, наказ. спосіб, 1-ша ос., одн., І дієвідміна, присудок.

3. Деякі з давніх книжок можна побачити в Музеї книги Києво-Печерської лаври.

Побачити — дієслово, неозначена форма, док. вид, І дієвідміна, присудок.

3. Складіть колективно твір-есе «Симфонія осені», використовуючи дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів.

Робота в групах

1. Конкурс-гра «Дивись — не помились».

Виберіть у рядку правильний варіант.

Дієслова дійсного способу: будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.

Дієслова умовного способу: збирай, збирав би, збирайте.

Дієслова наказового способу: милувалися, милуйтеся, дихайте, помилуйтеся.

2. Проблемне завдання.

У якому рядку морфологічний розбір дієслова виконано правильно?

1. Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї.

Належить — дієслово, поч. ф. — належати, недок. вид, дійсний спосіб, тепер. час, 3-тя ос., одн., ІІ дієвідміна, присудок.

2. Знайди на карті Україну.

Знайди — дієслово, поч. ф. — знайти, док. вид, наказ. спосіб, 1-ша ос., одн., І дієвідміна, присудок.

3. Деякі з давніх книжок можна побачити в Музеї книги Києво-Печерської лаври.

Побачити — дієслово, неозначена форма, док. вид, І дієвідміна, присудок.

3. Складіть колективно твір-есе «Симфонія осені», використовуючи дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів.

Робота в групах

1. Конкурс-гра «Дивись — не помились».

Виберіть у рядку правильний варіант.

Дієслова дійсного способу: будую, збудували, будуватиме, будував би, будуй.

Дієслова умовного способу: збирай, збирав би, збирайте.

Дієслова наказового способу: милувалися, милуйтеся, дихайте, помилуйтеся.

2. Проблемне завдання.

У якому рядку морфологічний розбір дієслова виконано правильно?

1. Українська мова належить до індоєвропейської мовної сім’ї.

Належить — дієслово, поч. ф. — належати, недок. вид, дійсний спосіб, тепер. час, 3-тя ос., одн., ІІ дієвідміна, присудок.

2. Знайди на карті Україну.

Знайди — дієслово, поч. ф. — знайти, док. вид, наказ. спосіб, 1-ша ос., одн., І дієвідміна, присудок.

3. Деякі з давніх книжок можна побачити в Музеї книги Києво-Печерської лаври.

Побачити — дієслово, неозначена форма, док. вид, І дієвідміна, присудок.

3. Складіть колективно твір-есе «Симфонія осені», використовуючи дієслова теперішнього, минулого і майбутнього часів.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!