СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Үйсіндер 6 сынып

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні:Қазақстан тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

Күні:9.02.2017ж     Сынып:6б          

Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан

Сабақтың тақырыбы:Үйсіндер

Қатысқандар саны:16

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Үйсіндердің тарихы, орналасқан жері туралы білу.

Үйсіндердің қоғамдық құрылысын түсіну.

Кестемен жұмыс жасауға үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:  Ерте темір дәуірінде Жетісу жерін сақтардан соң үйсін тайпалары мекендегендігін және б.з.б. ІІғасырда өмір ссүргендіктерін біледі.

  Оқушылардың басым бөлігі: "Усунго", "Синго" көшпелі мемлекет деген ұғымды білдіретіндігін,үйсін басшысын гуньмо деп атайтындығын түсінеді.

Кейбір оқушылар:  Кестемен жұмыс жасауға үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Үйсіндердің үлкен гуньмосыЧигу қаласында тұратындығын және халқы 630 мың адам, әскері 188 800 жауынгерден құралғандығын біле алады.  

Негізгі сөздер мен тіркестер:

"Усунь-го" ,"Синго", ""Гуньмо"

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Үйсіндер туралы деректер.

Үйсіндер мекендеген жер.

Үйсіндердегі әлеуметтік өзгерістер.

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Үйсіндердің астанасының қай қала болғандығын айта аласыз ба?

Айтылым бойынша  ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

Үйсіндер туралы жазба деректерді біле алады.

Үйсіндердің билеушілерінің қалай аталатындығы. айта алады.

Үйсіндердің қоғамдық құрылысын біле алады.

Алдыңғы оқу

3 мин

Есік қорғанынан табылған алтын адамның үстінен қанша алтын бұйым табылған.

Екінші алтын адам қай жерден табылды.

Алтын бұйымдар қандай стилде жасалған?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

 

2 мин

 

2 мин

Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары  арқылы  топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе:  Миға шабуыл  

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

Топтық жұмыс

І-топ Үйсіндер туралы жазба деректер

 ІІ-топ Үйсіндердің қоныстанған жерлері.     

ІІІ-топ Қоғамдық құрылысы

 "Өкіл" әдісі арқылы жүреді

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында  топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті? 2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау  кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

    болды ма?

Жұптық жұмыс     «Сандар сөйлейді»

630 мың- 188, 800 мың 4 - 5 мың б. з. б 2 ғасыр Б. з. б 3ғ - б. з 5ғ 35 см, ені 4, 7 см «Термин сөздер» Гуньмо- Тәті- Былғары- Тәлімді- Таңба-

Жұптарда өзара бағалау

 

Карта

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы

 

 

 

 

 

 

11 мин

 

 

 

 

 

 

Жеке жұмыс   Симантикалық карта

Үйсіндер

Иә

Жоқ

Үйсіндер темір дәуірінде өмір сүрген

 

 

Үйсіндер Жетісуды мекендемеген

 

 

Үйсін атауы қытай жазбаларында б. з. б. 2 ғ. бастап кездеседі

 

 

Үйсіндер б. з. б. 3 ғ. мен б. з. б - ң 5 ғ. аралығында өмір сүрген

 

 

Үйсіндердің ордасы Қызыл Аңғар (Чигу) емес

 

 

Үйсіндер антропологиялық жағынан еуропеоидтер

 

 

Бет пішінінде монғолойдтық белгілер жоқ

 

 

Үйсіндердің Чигу қаласының халқы 630 мың, әскері 188, 800 жауынгер

 

 

Бек деп үйсіндердің басшысын айтты

 

 

Қарапайым бұхара халық егіншілер мен малшылардан тұрады

 

 

Үйсіндерде жеке меншік болмады

 

 

Үйсіндер мал және егін шаруашылығымен айналыспаған

 

 

Үйсіндерде қолөнер кәсібі дамыды

 

 

Үйсіндер жаратушы күшке сенген жоқ

 

 

Үйсіндер түсінігі бойынша өлген адам тіріледі деп ойлаған

 

 

Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Рефлексия    

Үлестірмелі парақша

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

"Өкіл" әдісі

Сандар сөйлейді

Семантикалық карта

Екі   жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып  немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Просмотр содержимого документа
«Үйсіндер 6 сынып»

Пәні:Қазақстан тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

Күні:9.02.2017ж Сынып:6б

Мұғалімнің есімі: Кенжебаева Гульжан

Сабақтың тақырыбы:Үйсіндер

Қатысқандар саны:16

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Үйсіндердің тарихы, орналасқан жері туралы білу.

Үйсіндердің қоғамдық құрылысын түсіну.

Кестемен жұмыс жасауға үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ерте темір дәуірінде Жетісу жерін сақтардан соң үйсін тайпалары мекендегендігін және б.з.б. ІІғасырда өмір ссүргендіктерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: "Усунго", "Синго" көшпелі мемлекет деген ұғымды білдіретіндігін,үйсін басшысын гуньмо деп атайтындығын түсінеді.

Кейбір оқушылар: Кестемен жұмыс жасауға үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Үйсіндердің үлкен гуньмосыЧигу қаласында тұратындығын және халқы 630 мың адам, әскері 188 800 жауынгерден құралғандығын біле алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

"Усунь-го" ,"Синго", ""Гуньмо"

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Үйсіндер туралы деректер.

Үйсіндер мекендеген жер.

Үйсіндердегі әлеуметтік өзгерістер.

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Үйсіндердің астанасының қай қала болғандығын айта аласыз ба?

Айтылым бойынша ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

Үйсіндер туралы жазба деректерді біле алады.

Үйсіндердің билеушілерінің қалай аталатындығы. айта алады.

Үйсіндердің қоғамдық құрылысын біле алады.

Алдыңғы оқу

3 мин

Есік қорғанынан табылған алтын адамның үстінен қанша алтын бұйым табылған.

Екінші алтын адам қай жерден табылды.

Алтын бұйымдар қандай стилде жасалған?

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


2 мин


2 мин

Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Ортасы















15 мин









2 мин








10 мин


Топтық жұмыс

І-топ Үйсіндер туралы жазба деректер

ІІ-топ Үйсіндердің қоныстанған жерлері.

ІІІ-топ Қоғамдық құрылысы

"Өкіл" әдісі арқылы жүреді

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

болды ма?

Жұптық жұмыс «Сандар сөйлейді»

630 мың-
188, 800 мың
4 - 5 мың
б. з. б 2 ғасыр
Б. з. б 3ғ - б. з 5ғ
35 см, ені 4, 7 см
«Термин сөздер»
Гуньмо-
Тәті-
Былғары-
Тәлімді-
Таңба-

Жұптарда өзара бағалау


Карта





Бағалау парағы









Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы










11 мин







Жеке жұмыс Симантикалық карта

Үйсіндер

Иә

Жоқ

Үйсіндер темір дәуірінде өмір сүрген



Үйсіндер Жетісуды мекендемеген



Үйсін атауы қытай жазбаларында б. з. б. 2 ғ. бастап кездеседі



Үйсіндер б. з. б. 3 ғ. мен б. з. б - ң 5 ғ. аралығында өмір сүрген



Үйсіндердің ордасы Қызыл Аңғар (Чигу) емес



Үйсіндер антропологиялық жағынан еуропеоидтер



Бет пішінінде монғолойдтық белгілер жоқ



Үйсіндердің Чигу қаласының халқы 630 мың, әскері 188, 800 жауынгер



Бек деп үйсіндердің басшысын айтты



Қарапайым бұхара халық егіншілер мен малшылардан тұрады



Үйсіндерде жеке меншік болмады



Үйсіндер мал және егін шаруашылығымен айналыспаған



Үйсіндерде қолөнер кәсібі дамыды



Үйсіндер жаратушы күшке сенген жоқ



Үйсіндер түсінігі бойынша өлген адам тіріледі деп ойлаған



Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Рефлексия

Үлестірмелі парақша

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

"Өкіл" әдісі

Сандар сөйлейді

Семантикалық карта

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Дайын үлгі жауап арқылы бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?













Скачать

© 2017, 1150 9

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!