5.1А Натурал сандар және нөл | Мектеп: №10 мектеп-гимназия |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сариева А. Б |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Теңдеу.Теңдеудің түбірі.Теңдеуді шешу. |
Оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.2.2 Теңдеудің шешілуінің дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Теңдеулерді шешуді біледі, оның дұрыстығын тексереді. Оқушылардың басым көпшілігі: Теңдеудің шешілуінің дұрыстығын тексерудің тиімді тәсілдерін қолданады. Кебір оқушылар: Сызбамен, мәтінмен берілген есепке өз бетімен теңдеу құрады. |
Бағалау критерийлері | Теңдеудің шешімдерін айнымалыны түбірмен алмастыру әдісімен тексереді. Теңдеудің түбірлерін кері амалдар әдісімен тексереді. Мәтінді есептерге теңдеу құрады. |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология:теңдеу, теңдеудің түбірі,теңдеуді шешу. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: -теңдеудің түбірі деп ...; - теңдеуді шешу үшін ....керек; -теңдеуді шешу дегеніміз ...; |
Құндылықтарды дарыту | -Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету,бірін-бірі сыйлау,шыншылдық қасиеттерін дарыту. -Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру; |
Пәнаралық байланыстар | Геометрия пәні |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдану |
Бастапқы білім | Арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттері арқылы теңдеуледі шешеді. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Белсенді оқыту әдістері | Саралау | Қалыптастырушы бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 2мин | І. Ұйымдастыру кезеңі: Өз ара достық атмосферасын қалыптастыру.«Шаттық шеңберін» құру арқылы оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді | | | | |
Топтарға біріктіру | «Мен таңдаймын» стратегиясы бойынша,мұғалім көшбасшыларды атайды (5 оқушы). Ал көшбасшылар қалған топ мүшелерін өздері таңдайды. | | Жіктеу әдісі арқылы білім деңгейі әртүрлі аралас топтар құру | | Түсті қағаздар, қарындаштар. |
Өтілген материалдарды қайталау 10мин | «Ой шақыру» Мұғалім топтарға мынадай сұрақтар береді: (тапсырмалар ауызша орындалады) Теңдеулерді шешу ережелерін тұжырымдаңдар. 1. Белгісіз көбейткішті қалай табамыз? 5(х-7)=15; ж:10 2. Белгісіз азайтқышты қалай табады? 8-( х-3)=7; ж:4 3.Белгісіз бөлінгішті қалай табады? (х-9):4=10; ж:49 4.Белгісіз азайғышты қалай табады? (х+5)-14=5; ж:4 5.Белгісіз бөлгінгішті қалай табады? 4(3+х):7=4; ж:4 Үй жұмысын тексереді. №1 тапсырма Теңдеуді шешіп, түбірлерін тиімді тәсілмен тексеріңдер: (12m-5m)∙4=252; ж: х=9 45: (4m-m)=3; ж: х=5 (16n+5n):18 =7; ж: х=6 (4n+3n)11=154; ж: х=2 (19n-6n):4 =26. ж: х=8 | «Автобус» аялдамасы» жұппен жұмыс | Диалог және қолдау көрсету Тапсырма | Дескрипторлар: 1)Көбейтіндінің мәнін белгілі көбейткішке бөліп,шыққан нәтижеге азайтқышт.қосады. 5)Белгісіз бөлінгішті табу үшін,бөліндінің мәнін белгілі бөлгішке көбейтіп, шыққан нәтижені белгілі көбейткіштке бөліп,нәтижеден белгілі қосылғышты шегереміз. Тиімді кері байланыс беру ұсынылады. | А1 –ге жазылған үлестірмелі материалдар, Қоңырау. Интербелсенді тақта Тапсырмалар жазылған кеспе материалдар. |
Сабақтың ортасы 20 мин | Жаңа материалдарды меңгеру №2 тапсырма: 1-топ: Алдар көсе төмендегі теңдеулерді шешті 24∙(х+9) =288 теңдеуінің түбірі х=3 болатынын тапты.Айнымалының түбірмен алмастыру әдісін пайдаланып,Алдар көсенің теңдеуді шешуінің дұрыстығын анықтаңыз. 2-топ: (х-3):2 =2 теңдеуінің түбірі х=7 болатынын тапты.Теңдеудің шешімін кері амалдар әдісімен тексеріңіз ÷2 -3--34444-і х→ 2 2
4-і 3-топ: 10:(х+4) =2 теңдеуінің түбірі х=1 болатынын тиімді әдіспен тексеріңіз. 4-топ:Балықшылар барлығы 324 балық аулады.Ондағы алабұға шортаннан 3 есе артық, бірақ табан балықтан 17-ге кем. Сазан табан балықтан 2 есе артық.Балықшылар неше шортан аулады? Неше сазан аулады? Сызба бойынша теңдеу құрыңыздар Шешуі: х 2(3х+17) 3х 3х+17 324 Ж: 21, 63, 80 ,160. 5-топ:Үшбұрыштың бірінші және екінші қабырғаларының қосындысы 37см. Екінші және үшінші қабырғаларының қосындысы 41 см. Бірінші және үшінші қабырғаларының қосындысы32см.Үшбұрыштың периметрі және екінші қабырғасы неше сантиметр? Ж:55см және 23см | ДЖИГСО-3 | Тапсырма | -айнымаланы түбірмен алмастыру әдісін қолданады - Кері амалдар әдісін қолданады 2х2+3=7 10:(1+4)=2 Балықшылар неше шортан балық аулады? -Белгісіз, оны х делік.Алабұға шортаннан 3 есе артық, онда ол 3х.Табан балықтар алабұға балықтардан 17-ге артық, яғни 3х+17.Сазан табан балықтан 2 есе артық, яғни 2(3х+17).Сонда, х+3х+3х+17+2(3х+17) =324.Жауабын сызбадан тексеру жүргізеді. Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарын а, в, с делік.Сонда,2(а+в+с)=110; а+в+с=55; а+в+с+в=37+41; 55+в=78; в=23. Кейбір оқушылар тиімді жолмен табады. | А1 –ге жазылған үлестірмелі материалдар Мадақтау, ынталандыру жазылған қағаздар |
Жеке жұмыс: 8мин Сабақтың соңы 5мин | Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалар 1. Теңдеудің түбірін тауып, оны тексеріңдер: 122 + (y – 7) = 200; ІІ деңгей тапсырмалары Теңдеу құрып, шығарыңдар: Қандай бір санды 54 –ке арттырып, шыққан санды 5 есе азайтқанда 2010 шығaтын болса, белгісіз санды табыңдар.(х + 54 ):5 = 2010, | |
| Бағалау критерийлері -Теңдеудің түбірлерін табады,оның дұрыстығын айнымалыны түбірмен алмастыру әдісімен тексереді. -Теңдеу түбірінің дұрыстығын тиімді тәсілмен тексереді. -Мәтінді есептерге теңдеу құрады. Дескриптор: Қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтады.Сонда, у-7=200-122; у=78+7; у=85. у+54=2010∙5 у+54=10050 у=9996. | |
Рефлексия: -Сабақта нені білдім және не үйрендім? - Сабақта нені түсінбедім? -Нені қайталауым керек? | Кері байланыс: Мақсаттар бойынша өзін-өзі бағалау Оқушылар бір-бірінің сабаққа қосқан үлестері үшін бір-біріне ойларын айтады.Теңдеулерді шешу, теңдеу құру, түбірлерін тексеруде нақтыланған білім-білік дағдыларымен өзара пікір бөлісті. |