Урок Спортивные - соревнования в 6 классе
The sport competitions.
Задачи урока:
1) Учебные – совершенствовать навыки говорения и чтения; расширить словарный запас по теме «Спорт»
2) Развивающие – развивать умения высказываться логично, расширить кругозор.
3) Воспитательные – привить учащимся нормы здорового образа жизни, любовь к спорту; создать условия для применения в практической деятельности спортивных ценностей.
Речевой материал: biathlon (биатлон) cross-country skiing (лыжные гонки)
snowboarding (сноубординг) figure - skating (фигурное катание) water-polo — водное поло fencing — фехтование gymnastic — гимнастика
Используемые технологии: информационно-комуникационные.
Методы работы: игровые, групповые.
Материально-техническое обеспечение: компьютер, проектор, раздаточный материал.
Планируемый результат УУД:
Личностные: формировать навыки сотрудничества в разных ситуациях.
Коммуникативные: Формировать умения слушать и вступать в диалог. Работать в команде, прислушиваться к мнениям других.
Познавательные: Осуществлять актуализацию новых ЛЕ, основываясь на учебную ситуацию и личный опыт.
Уметь осознанно строить речевое высказывание по образцу, формулировать ответы на вопросы учителя и одноклассников.
Регулятивные: Моделировать ситуации поведения в классе. Осуществлять самоконтроль правильности произношения.
Формы работы
Опора на фразы.
Фронтальный опрос.
Работа в парах, индивидуальная работа.
Тип урока: комбинированный урок
Этапы работы
1.Организационный этап учебного занятия.
Беседа с учащимися о задачах и целях урока.
T: Good afternoon, dear friends! Glad to meet you! How are you?
Glad to meet you too!
(Слайд 1)T: Today we will speak about the Sport competition, play games, and have different contests. Today, we will not just be a lesson, we have a lesson competition. You will have to share in the team. And the team that wins gets good grades. What are the goals of the lesson you have set for yourself? - answer pupils.
2. Этап повторения изученного материала
First of we warming up
(Слайд 2)
3. Warming up (Речевая зарядка) Повторение.
T: Children, what sport games do you know?
T: What sport games do you like to play?
T: What sport games don't you like to play?
T: What sport games do you want to play?
T: What sport games can you play very well?
T: What sport games can't you play very well?
(Слайд 3)
2. Фонетическая зарядка.
Match the words in English and in Russian.
Roller-skating
|
Катание на роликах
|
Skiing
|
Плавание
|
Swimming
|
Гибкий
|
Hiking
|
Велоспорт
|
Cycling
|
Катание на коньках
|
Skating
|
Катание на лыжах
|
Horse racing
|
Горный туризм
|
Improve
|
Заниматься спортом
|
Keep fit
|
Бег трусцой
|
3 . Этап изучения нового учебного материала
(Слайд 4)
4Активизация употребления лексики по теме Sports
Look at the slide, please. Let's get acquainted with the new words.
biathlon (биатлон) cross-country skiing (лыжные гонки)
snowboarding (сноубординг) figure - skating (фигурное катание) water-polo — водное поло fencing — фехтование gymnastic — гимнастика.Учитель просит учеников записать новые слова в словарь после чего отрабатывает с ними произношение.
Совершенствование лексико-грамматических навыков
(Слайд 5)
(Деление на команды)
T: Well, boys and girls we will have a few contests. Let's divide into two teams. The name of the first team is ……and it's captain will be … . The name of the second team is …..and it's captain will be … . Let’s start our competition.
The first contest is “Find the odd word”. Read the lines and find the odd word in each line.
1. February, January, June, December
2. Play, skate, ski, contest
3. Football, basketball, handball, hockey
4. Skiing, skating, snowboarding, singing
5. Snowy, windy, rainy, slowly
(Слайд 6)
The next contest is consist sentences on the drawing.
Children need to properly collect the text on the drawing
Каждой группе дается разбросанные предложения по рисунку. Дети должны правильно собрать текст по рисунку. Какая группа соберет первым, побеждает.
1) I have got a mother, a father, a brother. 2) I have many toys. 3) I like to play with my ball. 4) I have got a friend .His name is Phil. 5) I go to the swimming pool with my friend.6) I like to play hockey too.7) I like sport games. I want to be a sportsman.
Minute physical training
Физкультминутка
Pantomime – game”
(Игра-пантомима)
T: Fine! Your next task is pantomime. Captains come here, please. Choose your task. Show it only to your team. Choose who will show the pantomime to the class. (Капитаны выбирают карточки с названиями видов спорта и показывая движения без слов просит повторить за ними).
T: Fine! Your next task.Choose the most suitable expressions from the ones in brackets and
translate them into Russian.
a) I (swim / go swimming / do swimming) once a week.
b) In Russia a lot of children (play / do / go) hockey.
c) He is a professional. He (goes skiing / skies / does skiing) four hours a day.
d) I want to be fit. That is why I (go / do / play) aerobics in our fitness club.
4.Этап закрепления учебного материала.
Давайте вспомним наши слова с которыми мы познакомились и ещё раз проговорим их. Ученики проговаривают слова.
5.Рефлексия
Ученики подводят самостоятельно свои итоги конкурса, подсчитывая свои очки. Тем самым они оценивают свою работу. Thank you for your work! What new did we know at the lesson? See you later! Good – bye!
6.Домашнее задание
Домашнее задание в рабочей тетради (Workbook) по выбору.
Просмотр содержимого документа
«Спортивные соревнования урок английского языка»
Theme : sport competitions
Reiteration. T: What sport games do you know? T: What sport games do you like to play? T: What sport games don't you like to play? T: What sport games do you want to play? T: What sport games can you play very well?
Match the words in English and in Russian .
Roller-skating
Катание на роликах
Skiing
Плавание
Swimming
Бег трусцой
Hiking
Велоспорт
Cycling
Катание на коньках
Skating
Horse racing
Катание на лыжах
Горный туризм
Keep fit
Заниматься спортом
jogging
Быть в хорошей форме
Go in for sport
Скачки, бега
biathlon (биатлон) cross - country skiing (лыжные гонки) snowboarding (сноубординг) figure - skating (фигурное катание) water - polo — водное поло fencing — фехтование gymnastic — гимнастика
We will have a few contests Let's divide into two teams.
The first contest is “Find the odd word”. Read the lines and find the odd word in each line.
1. February, January, June, December
2. Play, skate, ski, contest
3. Football, basketball, handball, hockey
4. Skiing, skating, snowboarding, singing
5. Snowy, windy, rainy, slowly
The next contest is consist sentences on the drawing.
- have, a father, a brother got a mother I .
- Many have I toys.
- I play with to my ball. like
- I friend have got a . His name Phil is .
- with my friend go to the swimming pool I .
- I play like to hockey too.
- games like sport I. I want to be a sportsman.
Minute physical training
Choose the most suitable expressions from the ones in brackets and translate them into Russian. a) I (swim / go swimming / do swimming) once a week. b) In Russia a lot of children (play / do / go) hockey. c) He is a professional. He (goes skiing / skies / does skiing) four hours a day. d) I want to be fit. That is why I (go / do / play) aerobics in our fitness club. e) Jack is really (into / playing / doing) football. He plays himself and has a good, collection of football stars photos. f) In her teens my mother (swam / went swimming / did swimming) and her best