СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сандын логарифмасы 11-класс

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Сандын логарифмасы 11-класс»

Предмет: Алгебра Классы : 11 Числосу: 17-декабрь

Сабактын темасы: Сандын логарифмасы

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактын колдонулуучу усулу: Мээге чабуул

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, формулалар.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар сандын логарифмасынын аныктамасын, белгиленишин,чыгаруу жолдорун, логарифманын тарыхын билишет.

Окуучулар сандын логарифмасынын аныктамасын, белгиленишин,чыгаруу жолдорун, логарифманын тарыхын билишсе.

Өнүктүрүүчүлүк:

Формулаларды пайдаланып берилген мисалдарды чыгара алышат.

Формулаларды пайдаланып берилген мисалдарды чыгара алышса.

Тарбия берүүчүлүк:

Бири-бирини сыйлоого, урматтоого тарбияланышат.

Бири-бирини сыйлоого, урматтоого тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү:

Этаптары

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетент-түүлүк

НК ПК

Баалоо

Уюштуруу

Саламдашуу

Балдар, азыр ар бирин доскага чыгып, өзүңөргө жаккан цифраны жазгыла .



Эми жазган санды окуйбуз

Саламдашышат.

Ар бир окуучу өзү каалаган цифраны доскага жазышат.




Доскадагы цифраны окушат.



Өтүлгөн теманы кайталоо

Үй тапшырманы текшерүү

Үй тапшырманы текшертишет.



Жаңы теманы түшүндүрүү






















































Мисалдарды чыгаруу

1-маселе:

5х=125 теңдемесин чыгарып көрөлү.

Чыгаруу: берилген теңдемени 5х=53 деп жазып алабыз. Мындан х=3

Биринчи маселеде даражанын негизи белгисиз болуп турса, экинчи маселеде даража көрсөткүч белгисиз болуп турат.

Экинчи маселенин теңдеменин эки жагын тең 5 деген бирдей негизге келтирүү жолу менен чыгардык .

Ал эми 5х=120 теңдемесин мындай жол менен чыгарцууга мүмкүн эместигин көрүп турабыз. Бирок бул теңдеме тамырга ээ болоорун көрүп турабыз. Мына ушул сыяктуу теңдемелерди чыгаруу үчүн бизге сандын логарифмасы деген түшүнүк киргизилет.

Аныктама:

В ны алыш үчүн а санын көтөрүүчү даража көрсөткүч. В санынын а негизи боюнча алынган логарифма деп аталат.мында а0, а≠1.


Белгилениши: logab

Окулушу: Логарифм а негизи боюнча b

мисалы: log3 9=2 себеби, 32=9


а logab =b

Бул барабардык геизги логарифмалык теңдештик деп аталат.






№21

А) log2 4=2

































Аныктаманы көчүрүп жазышат.








Белгиленишин үйрөнүшөт.

Окулушун кайталап окуп көнүгүшөт


Мисалды көчүрүп жазышат.

Формуланы көчүрүп жазышат.






Б) log44=1

В) log2 8=3

Г) log2 32=5

Д) log2 64=6

Е) log0,5 8=-2

Ё) log0,5 8=-3

Ж) log0,5 32=-5

З) log0.50,5=1

И) log0,5 0,25=2

К) log2 1=0

Л) log2 1/8=-3



Логарифманын тарыхы


Логарифма бири –бирине көз карандысыз эки окумуштуу шотландык математик Д.Непер жана И.Бюрги тарабынан киргизилген.

Логарифма деген сөздүн өзү гректин logos(катыш) жана arithmos(сан) деген сөздөрүнөн алынган жана сандардын катышы деген маанини берет.


Логарифманын тарыхын кунт коюп угушат.



Үйгө тапшырма

№ 22-23

Күндөлүккө жазышат.



Баалоо

Сабакка активдүү катышкан окуучулар бааланат

Күндөлүккө бааларын койдурушат.








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!