8 клас
Тема: «Вступ. Повторення вивченого. Частини мови, їх значення та граматичні ознаки».
Мета уроку:
повторити відомості про частини мови, їх класифікацію;
формувати вміння розпізнавати самостійні та службові частини мови в реченні та тексті; усвідомити різницю між самостійними та службовими частинами мови;
розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати, сприяти творчій активності учнів;
виховувати естетичні смаки, любов і повагу до художнього слова.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент.
– Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними. Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого уроку «Вступ. Повторення вивченого. Частини мови, їх значення та граматичні ознаки.».
Діти, а для чого нам потрібно вивчати мову, учити частини мови?
Правильно, щоб бути грамотними, розумними, поповнити свій словниковий запас, правильно складати словосполучення, речення, висловлювати власні думки тощо.
Адже в нашій мові дуже багато слів. І крім наявних, повсякчас народжуються нові й нові слова.
Проте для опанування мови не досить знати її словниковий склад, треба добре володіти граматикою, яку ще називають Царицею наук.
Таким чином, наша мова – це океан слів і граматика, мудрий господар, володар цього океану. Сила граматики в тому, що вона групує нескінченну кількість слів у певні групи, класи. Один із таких найважливіших класів – частини мови. Можливо хтось скаже, який розділ мовознавчої науки вивчає частини мови?
Так, правильно. Це – морфологія.
Морфологія – це розділ науки, який вивчає слово в частинах мови.
ІІІ. Повторення та узагальнення окремих фактів, подій, явищ.
Опрацювання опорного плакату “Дерево морфології”
Розділ науки про мову морфологію можна уявити деревом, його гілки – частинами мови, листя на гілках – словами.
Розглядаємо плакат, наводимо приклади слів на кожну з частин мови.
IV. Повторення і систематизація основних теоретичних положень.
Опрацювання таблиці “Частини мови”. Робота в парах
………………………………………………………………………….
В данном фрагменте вводного урока украинского языка в 8 классе на каждом этапе я использовала методы и приемы, моделирующие ситуацию успеха
Обоснование выбранных приёмов:
Организационный
"Эмоциональное поглаживание". Мысль, что мы все пробуем, ищем, ошибаемся, добавляет уверенности, «убирает» страх перед ошибкой, перед трудным заданием
Постановка целей и задач урока
Авансирование успешного результата: «Тема трудная (лёгкая, есть сложности и т.д.), но я не сомневаюсь: у вас всё получится, вы обязательно справитесь». Внесение мотива:
Помогает учителю выразить свою твёрдую убеждённость в том, что дети обязательно справятся с проставленной задачей
Проверка домашнего задания
Закрепление пройденного и устранение ошибок в задании, выполненном самостоятельно.
Предоставляется возможность исправить допущенные ошибки
Объяснение нового материала
Мобилизация активности: побуждает к выполнению различных действий
Закрепление изученного
Использование ситуации «от простого к сложному». Высокая оценка детали: «Особенно мне понравилось…», «Вот здесь ты был молодец…»
Успешное выполнение простого задания даёт уверенность в том, что возможно успешное выполнение более сложного.