СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика текшеруу иш

Нажмите, чтобы узнать подробности

«____»   __________  20____жыл                 Сабак: Математика.                                        2-класс

Сабактын темасы: «Текшерүү иш».

        Негизги компетенттүүлүктөр:

1.   Маалыматтык;

  1. Социалдык-коммуникативдик;
  2. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Өз алдынча иштөө, суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу текшерүү иштин суроолору доскага жазылат.

 

        Сабактын максаттары:

     Көрсөткүчтөр

 

  1. Билим берүүчүлүк: Окуучулар билимдерин текшеришет, мисал, маселе иштешет.
  2. Өнүктүрүүчүлүк: Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүгөт.
  3. Тарбиялык: Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышат.

Окуучулар өз алдынча иштей алышса, теманы түшүнүшсө, мисал, маселе иштей алышса;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүксө;

Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышса;

 

         Сабактын жүрүшү:

 

№      

Сабактын

этаптары

Убак-тысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-түүлүгү

Баалоо

1.

Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет

 

 

 

2

Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- өткөн сабагыбыз эмне жөнүндө болду эле?

- Эки кашаалуу туюнтманы кандай түшүндүӊөр?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын көргөзүшөт.

Эки кашаалуу туюнтманын маанисин кантип табуу керектигин  айтып беришет,

  

 

 

 

3.

 Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим №7 текшерүү иштин берилишин доскага жазат.

  1. Амалдарды аткаргыла.

1-катар.

86-78     42+13     26-5     76-4

64-25     64+12     20-0      52+23

  1. Чоӊ, кичине,= белгилерин кой.

25+0…25-0          0+8…8-0

16+4…4+16         40+8…42

4 дм….38 дм        56 см… 6 дм

  1. а) 15ке 20 менен 17 нин айырмасын кош.

б) 10 дон 6 менен 2 нин суммасын кемит.

в) 20 менен 7 нин суммасынан 10 ду кемит.

 

  1. Жактары 4 см, 3 см, 5 см болгон үч бурчтуктун периметрин тап.

 

  1. Автобуста  24 жүргүнчү болгон. Биринчи аялдамадан автобуска 8 алам түштү, экинчисинде 8 адам түшүп кетти. Автобуста канча адам калды?

   

Текшерүү иштин берилишин көчүрүп жазышып, өз алдынча иштешет.

2-катар.

87-69      54+15     46-5      84-2

76-24      56+13     30-0       64+20

 

 

48+0…42-0          0+9….9-0

24+6…6+26         52+6…54

6 дм….52 см        46 см…5 дм

 

3. а) 18 ден 5 менен 4 түн айырмасын кемит.

б) 10 го 4 менен 7 нин суммасын кош.

в) 8 менен 6нын суммасынан 5 ти кемит.

 

4. 2 муундуу сынык сызыктын муундары 6 см, 8 см. Анын узундугун табыш үчүн кандай туюнтма жазылат.

 

5.Айдар бактан 18 алма, 24 алмурут алып келип, 6 жемишти инисине берди. Айдарда канча жемиш калды?

 

 

 

 

4.

Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Окуучулар өз алдынча мисал, маселе иштөө менен түшүнүктөрүн бекемдешет.

Мисалдардагы көрсөтүлгөн өзгөчөлүктөрдү айырмалап, жазып түшүндүрүшөт.

 

 

 

5.

Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

1. Мамыча түрүндө кошуп, кемитүүдө кайсы эрежени сактайбыз?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.

 

 

 

 

6.

Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.

 

 

 

7.

Сабакты жыйынтыктоо

 3 мин

 Билимдерин бекемдөө үчүн суроолор берилет.

Суроолорго жооп беришет.

 

 

 

Жыйын

тык

тоо

8.

Үйгө тапшырма

2 мин

Амалдарды аткаруу тартибин билүү.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Математика текшеруу иш»

«____» __________ 2019-жыл Сабак: Математика. 2-класс

Сабактын темасы: «Текшерүү иш».

Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык;

  1. Социалдык-коммуникативдик;

  2. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Өз алдынча иштөө, суроо-жооп ж.б.

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу текшерүү иштин суроолору доскага жазылат.


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр


  1. Билим берүүчүлүк: Окуучулар билимдерин текшеришет, мисал, маселе иштешет.

  2. Өнүктүрүүчүлүк: Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүгөт.

  3. Тарбиялык: Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышат.

Окуучулар өз алдынча иштей алышса, теманы түшүнүшсө, мисал, маселе иштей алышса;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, эске тутуусу өнүксө;

Бири бирине кайрымдуу болууга тарбияланышса;


Сабактын жүрүшү:


Сабактын

этаптары

Убак-тысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетент-түүлүгү

Баалоо

1.

Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- өткөн сабагыбыз эмне жөнүндө болду эле?

- Эки кашаалуу туюнтманы кандай түшүндүӊөр?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын көргөзүшөт.

Эки кашаалуу туюнтманын маанисин кантип табуу керектигин айтып беришет,




3.

Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим №7 текшерүү иштин берилишин доскага жазат.

  1. Амалдарды аткаргыла.

1-катар.

86-78 42+13 26-5 76-4

64-25 64+12 20-0 52+23

  1. Чоӊ, кичине,= белгилерин кой.

25+0…25-0 0+8…8-0

16+4…4+16 40+8…42

4 дм….38 дм 56 см… 6 дм

  1. а) 15ке 20 менен 17 нин айырмасын кош.

б) 10 дон 6 менен 2 нин суммасын кемит.

в) 20 менен 7 нин суммасынан 10 ду кемит.


  1. Жактары 4 см, 3 см, 5 см болгон үч бурчтуктун периметрин тап.


  1. Автобуста 24 жүргүнчү болгон. Биринчи аялдамадан автобуска 8 алам түштү, экинчисинде 8 адам түшүп кетти. Автобуста канча адам калды?

Текшерүү иштин берилишин көчүрүп жазышып, өз алдынча иштешет.

2-катар.

87-69 54+15 46-5 84-2

76-24 56+13 30-0 64+20



48+0…42-0 0+9….9-0

24+6…6+26 52+6…54

6 дм….52 см 46 см…5 дм


3. а) 18 ден 5 менен 4 түн айырмасын кемит.

б) 10 го 4 менен 7 нин суммасын кош.

в) 8 менен 6нын суммасынан 5 ти кемит.


4. 2 муундуу сынык сызыктын муундары 6 см, 8 см. Анын узундугун табыш үчүн кандай туюнтма жазылат.


5.Айдар бактан 18 алма, 24 алмурут алып келип, 6 жемишти инисине берди. Айдарда канча жемиш калды?





4.

Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Окуучулар өз алдынча мисал, маселе иштөө менен түшүнүктөрүн бекемдешет.

Мисалдардагы көрсөтүлгөн өзгөчөлүктөрдү айырмалап, жазып түшүндүрүшөт.




5.

Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

1. Мамыча түрүндө кошуп, кемитүүдө кайсы эрежени сактайбыз?

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен талкууларды уюштурушат.





6.

Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.




7.

Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Билимдерин бекемдөө үчүн суроолор берилет.

Суроолорго жооп беришет.




Жыйын

тык

тоо

8.

Үйгө тапшырма

2 мин

Амалдарды аткаруу тартибин билүү.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!