СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 4-класс Моро 4-чейрек (1)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Математика 4-класс Моро 4-чейрек (1)»

______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










Тийиндинин цифрасын оңой табуу үчүн 384 санын 94 кө эмес 90 го бөлөм. Ал үчүн 38 ди 9 га бөлөм, 4 саны келип чыгат. Аны тийиндиге дароо жазууга болбойт. Анткени бул болжолдуу цифра – аны текшерип көрүү керек.

96 ны 4 кө көбөйтөм. Демек, 4 цифрасы туура келет. Эми аны тийиндиге жазууга болот.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№209;№210;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 2800: 20 = 140 м. — заводдун 1 күндө чыгарган машиналардын саны

2) 140 + 12 = 152 м. — 12 ге көп чыгарганда;

3) 152 • 36 = 5472 м.

Жообу: Завод 36 күндө 5472 машина чыгарат.


  1. 1800 : 60 = 30 мм — марканын туурасы

  2. 2) 60 : 30 = 2 эсе
    Жообу: Почта маркасынын туурасы узундугунан 2 эсе кичине.


478 • 24 478 • 24 туура

356 • 10 • 6 356 • 16
356 • (10 • 6) 356 • 16
356 • 60 356 • 16 − туура

296 • 80 296 • (10 + 8)
296 • 80 296 • 18 − туура

134 • 19 134 • 19 134 • 19 туура

Чынжырча:














______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’












 156 |48      Текшер:
 144 |3        × 48
  12                3
                     144

                      144 + 12 = 156


278 |62      Текшер:
 248 |4        × 62
  30                4
                     248

                      248 + 30 = 278


 346 |56      Текшер:

336 |6        × 56
  10                6
                      336

                     336 + 10 = 346


 445 |73      Текшер:

438 |6        × 73
  7                 6
                      438

                      438 + 7 = 445


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1 сутка = 24 саат


— 290 |24

24 |12 — сутка

_50

48

2 — саат

Жообу: 12 сутка жана 2 саат.

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№216;№217;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



160-120-участоктордун аянттарынын айырмасы

1000: (160 — 120) — ушунча грамм үрөн 1 м2 себилген

1000 : (160 – 120) • 160 – экинчи жерге ушунча грамм үрөн себилди.


1) 350 — 105 = 245 (м.) - марага жеткен машиналар

2 • 245 * 3 = 735 (с.) — марага жеткен спортчулар

Жообу: 245 унаа жана 735 спортчу.



3) x : 28 = 300 — 203
x : 28 = 97
x = 97 • 28
x = 2716



1) x — 28 = 58 + 37
x — 28 = 95
x = 95 + 28
x = 123


2) x • 8 = 80 • 12
x • 8 = 960
x = 960 : 8
x = 120











Сыйкырдуу квадрат:



















______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) 3360 : 10 • 1 = 336 (т) - акиташ

2) 3360 : 12 • 1 = 280 (т) - цемент

3) 336 – 280 = 56 (т)

Жообу: цементке караганда акиташ 56 тоннага көп.

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№224;№225;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



5 т = 5000 кг, 4 т 500 кг = 4500 кг

1) 5000 — 4500 = 500 (кг) - аттын массасы

2) 5000 : 500 = 10 (б.)

Жообу: Пил жылкыдан 10 эсе оор.


1) 52 — 47 = 5 бал челекке көбүрөөк

2) 350 : 5 = 70 кг — бир челектеги бал

3 • 70 * 47 = 3290 кг — биринчи челектеги бал

4) 70 • 52 = 3640 (кг) — экинчи челектеги бал

Жообу: 3290 кг жана 3640 кг.

  1. 9 км = 9000 м, 900 дм = 90 м, 9000 см = 90 м

  2. 400 дм2 = 4 м2, 8 км2 = 8000000 м2

Ребус

______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу түрүндө бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1-тапшырма

1 ) 8 + 6 = 14 саат —бардыгы

2) 350 : 14 = 25 км/саат — ылдамдыгы

3) 25 * 8 = 200 км — биринчи күнү теплоход өткөн аралык

4) 25 * 6 = 150 км — экинчи күнү теплоход өткөн аралык

Жообу: 200 км жана 150 км.

2-тапшырма

1) 8 – 6 = 2 саат — биринчи күнү көбүрөөк теплоход жүрдү

2) 50 : 2 = 25 км/саат — теплоходдун ылдамдыгы

3) 25 * 8 = 200 км — биринчи күнү теплоход өткөн аралык

4) 25 * 6 = 150 км — экинчи күнү теплоход өткөн аралык

Жообу: 200 км жана 150 км.

Эки учурда тең, теплоходдун ылдамдыгы жана ал күн сайын өткөн аралыгы эсептелет. Бирок биринчи учурда ылдамдык жалпы жол жүрүү убактысынан, ал эми экинчисинде биринчи жана экинчи күндүн убакыт айырмачылыгы аркылуу болот (айырмачылыкты салыштыруу).

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№230;№231;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 1364 — 276 = 1088 (т) - буудай

2) 1088: 8 = 136 (т) — гречка

Жообу: 136 тонна гречка сатылган.

1428 : 42 = 2856 : 84
34 = 34 — туура


9408 — 936 = 8208 + 736
8472 = 8944 — туура


4507 • 18 = 81126
81126 = 81126 — туура


9512 : 29 = 328
328 = 328 — туура


1) 24 : 2 – 8 = 4 (см) - тик бурчтуктун туурасы

2) 8 • 4 = 32 (см2) — тик бурчтуктун аянты

3) 32: 2 = 16 (см2) — ар бир үч бурчтуктун аянты


×1738

302

+ 3476

000

5214

524876 - туура жообу













Чынжырча:

Ребустар:









______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) 17066: 23 = 742 (даана) – уй

2) 10176: 12 = 848 (даана) – музоолор

3) 742 + 848 = 1590 (даана) — уйлар жана музоолор

Жообу: чарбада 1590 уй жана музоолор бар.

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№236;№237;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 450 : 15 = 30 т = 300 ц — өткөн жылкы ар бир күнөсканадагы бадыраңдын салмагы

2) 300 + 5 = 305 ц— быйылкы жылдагы бир күнөсканадагы бадыраңдын салмагы

3 • 305 * 15 = 4575 ц

Жообу: бул жылы 4575 ц же 457 тонна 5 ц бадыраң чогултулган.

1) α • 4 — жөө адам басып өткөн аралык
2) b • 3 — велосипедчен өткөн аралык
3) b • 3 – α • 4 — велосипедчи жөө жүрүүчүгө караганда канча чакырым көп жүрдү

4) (b • 3) : (α • 4) — велосипедчи жөө жүргөндөн канча эсе көп чакырым аралыкты басып өткөн.











Сандар 10дон 99га чейинки аралыкта тандалат. 143 саны 3 саны менен аяктагандыктан, изделген сан так болот. Тандоо ыкмасы бул сандар 11 жана 13 экенин аныктайт: 11 * 13 = 143.



Фигуралардын аянттарын салыштыр:

Ыңгайлуу болуш үчүн, фигураны чакмакка бөлөбүз.

1-сүрөт-12 бүтүн чакмактар жана 12 жарым чакмак.

2-сүрөт-12 бүтүн чакмактар жана 12 жарым чакмак.

3-сүрөт-14 бүтүн жана 14 жарым чакмак.

Жообу:1 - жана 2 - фигуралардын аянты бирдей, ал эми 3 - фигуранын аянты 1- жана 2 – фигуралардын аянтынан чоңураак.



______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) k : (52 − 38) (р.) – бир буюмдун баасы.

2) k : (52 − 38) • 52 (р.) – пальтолордун баасы;
k : (52 − 38) • 38 (р.) – костюмдардын баасы.


НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№245;№246;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 60 : 3 • 1 = 20 т – үчтөн бир бөлүгү

2) 60 : 20 = 3 каттам — 1 вагонго

3 • 3 * 6 = 18 каттам

Жообу: 18 рейс жасаш керек.


1) 1280 — 536 = 744 ц - сабиз алып кетишти

2) 744 : 24 = 31 ц - 1 унаа үчүн

3) 536 : 31 = 17 (калд. 9) - 18 машина керек

Башкача айтканда: 31 ц 1 машина, 17 машина жетишсиз.



1) 1480 — 1230 = 250 – үчүнчү сан

2) 1480 — 1010 = 470 – биринчи сан

3) 1480 — (250 + 470) = 760 — биринчи сан




4 м2 =  400 дм2
8 м2 = 80000 см2
63000 см2 = 630 дм2
8100 дм2 = 81 м2
5 сут. = 5 • 24 = 120 саат
360 мүн = 360 : 60 = 6 саат

2 саат 30 мүн = 2 • 60 + 30 = 120 + 30 = 150 мүн

3 мүн 26,= 3 • 60 + 26 = 180 + 26 = 206 с

96 саат = 96: 24 = 4 күн.

Ребустар:

______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Бышыктоо

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү





8-10’










1) 36 – 27 = 9 м —  экинчи бөлүк биринчисинен узунураак
2) 9 : 3 = 3 м — бир падага сарпталган кездеме

3) 27 : 3 = 9 п. — биринчи бөлүктөн тигилгени

4) 36 : 3 = 12 п. — экинчи бөлүктөн тигилгени

Жообу: 9 жана 12 парда.


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) 40 — 24 = 16 м - орус маркалары көбүрөөк

2) 16 : 2 = 8 м— бир баракта

3) 40 : 8 = 5 бет

Жообу: орус маркалары 5 беттен турат.

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№254;№255;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

Автобус А пунктунан В пунктуна саатына 60 км ылдамдык менен чыгып кетти. Аны менен бир эле учурда карама-каршы багытта С пунктунан пунктка чейин саатына 70 км ылдамдык менен машина жолго чыкты. А жана С 90 км пункттарынын ортосундагы аралык болсо, унаалар 4 саат жолдо жүрүшсө, В жана К пункттарынын ортосунда кандай аралык бар?



1) 60 + 70 = 130 км/саат — жалпы ылдамдыктары

2) 130 * 4 = 520 км — 4 саат ичинде унаалар өткөн аралык

3) 520 + 90 = 610 км

Жообу: 610 км пункттарынын ортосундагы аралык.

_457|58      Текшер:
406|7           × 58
  51-калд.    7
                        406 
                        406 + 51 = 457

_ 272 |98        Текшер:
   196 |2           × 98
     76 — калд.        2
                        196 
                       196 + 76 = 272


_ 495 |46        Текшер:
   46   |10       × 46
   _35                 10
       0               460
     35 — калд.
                        460 + 35 = 495


_  385 |65        Текшер:
 325 |5           × 65
     60 — калд.        5
                        325 

                       325 + 60 = 385


_  321 |47        Текшер:
   282 |6           × 47
     39 — калд.        6
                        282 

                       282 + 39 = 321

1) 2 т — 8 ц = 20 ц — 8 ц = 12 ц = 1 т 2 ц

2 саат — 8 мүн = 120 мүн — 8 мүн = 112 мүн = 1 саат 52 мүн

450 кг + 900 кг = 1350 кг = 1 т 350 кг

820 м + 600 м = 1420 м = 1 км 420 мин

2 мүн — 40 c = 120 c — 40 c = 80 c = 1 мүн 20 с

5 дм — 8 см = 50 см — 8 см = 42 см = 4 дм 2 см

2) 46 мм2 + 54 мм2 = 100 мм2 = 1 см2

82 см2 + 118 см2 = 200 см2 = 2 дм2

4 дм2 — 25 см2 = 400 см2 — 25 см2 = 375 см2= 3 дм2 75 см2

3 м2 — 67 дм2 = 300 дм2 — 67 дм2 = 233 дм2 = 2 м2 33 дм2

Жообу: Алина, Дамир, Кубат.

Фигуралардын аянттарын тап:

Сары фигуранын кесилген жерди эске албаганда аянты:

3 см • 3 см = 9 см2.

Сары фигуранын кесилиши 4 бүтүн клетканы жана 8 жарым клетканы түзөт, башкача айтканда, бардыгы 8 клетка же 2 см2. Демек, сары фигуранын аянты: 9 см2 — 2 см2 = 7 см2 болот.

Кызгылт фигуранын кесилиши 6 бүтүн клетканы түзөт, башкача айтканда 1 см2 жана 50 мм2 болот. Анда кызгылт фигуранын аянты:

9 см2 — 1 см2 50 мм2 = 7 см2 50 мм2 болот.















































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Тест

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

























НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№261;№263;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.





______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) 20000: 40 = 500 км/саат − лыжачылардын ылдамдыгы;


2) 20000 : 40 − 240 = 500 − 240 = 260 км / саат - экинчи лыжачынын ылдамдыгы;


3) 240 * 40 = 9600 км − биринчи лыжачы жолугушууга чейин өткөн аралыгы;


  1. 20000 − 240 • 40 = 20000 − 9600 = 10400 км - жолугушууга чейин экинчи лыжачы өткөн аралыгы.


НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№268;№269;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 85 т-9 т 5 ц = 75 т 5 ц – сулунун массасы

2) 85 т + 75 т 5 ц = 160 т 5 ц – арпанын жана сулунун массасы

3) 220 т 5 ц — 160 т 5 ц = 60 т

Жообу: таруу салмагы 60 т.


1) x • 42 = 500 — 38
x • 42 = 462
x = 462 : 42
x = 11

2) x • 3 = 135 + 450
x • 3 = 585
x = 585 : 3
x = 195

y : 100 = 4500
y = 4500 • 100
y = 450000



x • 100 = 4500
x = 4500 : 100
x = 45





1 саат = 60 мүн
60 : 12 • 1 = 5 мүнөт
60 : 15 • 1 = 4 мүнөт

Улант жана эсептеп чыгар:

1111 : 11 • 2 = 101 • 2 = 202
2222 : 11 • 3 = 202 • 3 = 606
3333 : 11 • 4 = 303 • 4 = 1212
4444 : 11 • 5 = 404 • 5 = 2020
5555 : 11 • 6 = 505 • 6 = 3030
6666 : 11 • 7 = 606 • 7 = 4242
7777 : 11 • 8 = 707 • 8 = 5656
8888 : 11 • 9 = 808 • 9 = 7272
9999 : 11 • 10 = 909 • 10 = 9090



































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эки орундуу санга бөлүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишет;

Окуучулар эки орундуу санга бөлүүнү билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










70: 10 = 7 саат

Жообу: токар 7 саат иштеген.


Тескери тапшырма – 1


Темир уста 7 саат иштеп, 70 тетик жасады. Темир уста саатына канча тетик жасады?

70: 7 = 10 тетик

Жообу: саатына 10 тетик жасады.


Тескери тапшырма 2


Темир уста 7 саат иштеп, саатына 10 тетик жасады. Темир уста канча тетик жасады?

10 * 7 = 70 тетик

Жообу: темир уста 70 тетикти жасады.

1) 8 + 7 = 15 тетик — эки уста 1 саатта даярдайт

2) 90 : 15 = 6 саат

Жообу: 90 тетикти 6 саатта даярдашат.


Тескери тапшырма

1) темир уста бир саатта 8 тетикти, экинчиси 7 тетикти жасайт. Алар чогуу иштешсе, 6 саатта канча тетик даярдашат?

1) 8 + 7 = 15 тетик — эки темир уста 1 саатка даярдашат.

2) 15 * 6 = 90 тетик

Жообу: 6 сааттын ичинде 90 тетик даярдашат.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’


НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№276;№277;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 7 — 5 = 2 м. — быйыл машиналар көбүрөөк

2) 38 : 2 = 19 т — сүт ташуу бир машина

3) 5 • 19 = 95 т — өткөн жылы сүт алынып келинген

4 • 7 * 19 = 133 т — быйыл сүт алынып келинди

Жообу: өткөн жылы 95 тонна, быйыл 133 тонна.

1) 30: 2 = 15 (ц) — чиркегич ташыйт

2) 30 + 15 = 45 (ц) — чиркегичи бар машина ташыйт.

3) 1080 : 45 = 24 каттам

Жообу: 24 каттам жасаш керек.

1) 3806 • 1

3806

2) 17489 • 0

0

1) x : 34 = 8050 (калд. 12)
x = 8050 • 34 + 12 = 273700 + 12 = 273712
_ 273712 |34         
   272      |8050
     _171
       170                
          12 — калд.   

1) x : 17 = 124 (калд. 2)
x = 124 • 17 + 2 = 2108 + 2 = 2110
_ 2110 |17       
   17    |124
   _41
     34                
     _70
       68
         2 — калд.

1 дм2 = 100 см2

1 • 2 * 2 = 4 (см2) — бир квадраттын аянты

2)100 : 4 = 25 квадрат

Жообу: 25 квадрат.

Коддогу биринчи цифра 4 болот.

Калгандары-сандардын жыйындысы 1, 2, 3: 12, 21, 13, 31, 23, 32.

Жалпысынан 6 сан болот: 412, 413, 421, 423, 431, 432.






























______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнеге үйрөндүк

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү










8-10’










370 − 90 + 180 − 120 : 6 = 280 + 180 − 20 = 460 − 20 = 440;

600 − (15 • 10 + 15 • 20) = 600 − 15 • (10 + 20) = 600 − 15 • 30 = 600 − 450 = 150;

(70 − 58) • (32 + 68) − 90 = 12 • 100 − 90 = 1200 − 90 = 1110;

40 • (16 + 14) − 350 : 50 = 40 • 30 − 7 = 1200 − 7 = 1193;

8888 : 8 = 1111;

8888 : 22 = 404;

8888 : 44 = 202;

8888 : 88 = 101.


НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’


НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:___________;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.









1) 3 см 5 мм = 3 • 10 + 5 = 30 + 5 = 35 мм;

2 дм 3 см = 2 • 100 + 3 • 10 = 200 + 30 = 230 мм;

4 м 3 дм = 4 • 1000 + 3 • 100 = 4000 + 300 = 4300 мм.


2) 3800 дм2 = 3800 : 100 = 38 м2;

1 км2 = 1000 • 1000 = 1000000 м2.


3) 2400 с = 2400 : 60 = 40 мүн;

3 саат 50 мүн = 3 • 60 + 50 = 180 + 50 = 230 мүн;

2 саат 30 мүн = 2 • 60 + 30 = 120 + 30 = 150 мүн.

1) 6 км − 380 м = 6000 м − 380 м = 5620 м = 5 км 620 м;

3 м − 89 см = 300 см − 89 см = 211 см = 2 м 11 см;

7 т − 450 кг = 7000 кг − 450 кг = 6550 кг = 6 т 550 кг;

5 кг − 820 г = 5000 г − 820 г = 4180 г = 4 кг 180 г;

10 м2 − 75 дм2 = 1000 дм2− 75 дм= 925 дм= 9 м2 25 дм2 ;

12 дм− 48 см= 1200 см− 48 см= 1152 см2= 11 дм52 см2.


2) 16 саат − 8 саат = 8 саат;

25 с − 6 с = 19 с;

2 мүн − 30 с = 1 мүн 60 сек — 30 сек = 1 мүн 30 с;

4 саат − 55 мүн = 3 саат 60 мин — 55 мүн = 3 саат 5 мүн;

2 сут. − 10 саат = 1 сут 24 саат — 10 саат = 1 сут 14 саат;

2 сут. − 30 мүн = 1 сут 23 саат 60 мүн — 30 мүн = 1 сут 23 саат 30 мүн.









80 • 70 − 65 = 5600 − 65 = 5535;
20 • 70 − 65 = 1400 − 65 = 1335;
8 • 70 − 65 = 560 − 65 = 495;
2 • 70 − 65 = 140 − 65 = 75;
6 • 70 − 65 = 420 − 65 = 355;
4 • 70 − 65 = 280 − 65 = 215.









Кызыктуу рамка:







































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Аракетчил балдар үчүн тапшырмалар

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










100 км ге 8 литр

Үйгө чейинки аралык 50 км

Чыгаруу:

1) 100 : 50 = 2 эсе аз

2) 8 : 2 = 4 л − бензин сарпталат

Жообу: 4 литр бензин сарпталат.

1) 2 • 15000 + 2 • 9000 = 30000 + 18000 = 48000 сом - эгер бардыгы өзүнчө эс алышса;

2) 2 • 19000 = 38000 сом − эгер чогуу эс алышса;

3) 48000 − 38000 = 10000 сом – үнөмдөлгөн акча

Жообу: 10000 сом акча үнөмдөлөт.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) Окуу жылына бир картридж жетиштүүбү?

1 ) 1 жыл = 12 ай

1) 150 * 12 = 1800 (барактар) − жылына басылып чыгат;

2) 2000 1800 − демек, бир картридж окуу жылына жетиштүү болот.

Жооп: ооба жетиштүү.

Кошумча маалыматтар: принтердин баасы жана картриджди толтуруунун баасы.

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№_________;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



Кирүү: 35

35 + 20 = 55

55

55 + 20 = 75

75

75 + 20 = 95

95

95 + 20 = 115

115

Чыгуу: 115



Кирүү: 29

29

29 + 20 = 49

49

49 + 20 = 69

69

69 + 20 = 89

89

89 + 20 = 109

109

Чыгуу: 109

Кирүү: 78

78 + 20 = 98

98

98 + 20 = 118

118

Чыгуу: 118


Кирүү: 46

46 + 20 = 66

66

66 + 20 = 86

86

86 + 20 = 106

106

Чыгуу: 106


Кирүү: 89

89

89 + 20 = 109

109

Чыгуу: 109


Кирүү: 54

54 + 20 = 74

74

74 + 20 = 94

94

94 + 20 = 114

114

Чыгуу: 114

  1. Эсептөө машинасы төмөнкүдөй иштейт:

киргизилген санга 300 кошулат (терп + 300);

натыйжа санга салыштырылат 1000: (☐ + 300)

эгерде "жок": (☐ + 300) 1000, машина натыйжаны чыгууга берет;

Кирүү: 270

270 + 300 = 570

570

570 + 300 = 870

870

870 + 300 = 1170

1170

Чыгуу: 1170


Кирүү: 890

890 + 300 = 1190

1190

Чыгуу: 1190

Эгер "ооба": (☐ + 300)

Кирүү: 480

480 + 300 = 780

780

780 + 300 = 1080

1080

Чыгуу: 1080


Кирүү: 360

360 + 300 = 660

660

660 + 300 = 960

960

960 + 300 = 1260

1260

Чыгуу: 1260


______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4-класс

IV чейрек


Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнеге үйрондүк

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар ът\лгън темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү





8-10’










  1. 1200 : 100 = 12

  2. 48 • 12 = 576 кг – бардыгы

Жообу: Жер тилкесинин бардык аянтынан 576 кг буудай алышты.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 2

ПК 3

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

60 • 10 = 600;

30 • 20 = 600;

15 • 40 = 600.

Тик бурчтуктун капталдарынын узундугу:

60мм жана 10мм;

30 мм жана 20 мм;

15 мм жана 40 мм.

НК 1

НК 2


ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№_________;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 2

ПК 3



Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

2 м 2  1000 см 2
( 2 • 100 • 100 ) см 2  1000 см 2
20000 см 2  1000 см 2

7910 ц  79 т 1 ц
7910 ц (79 • 10 + 1) ц
7910 ц (790 + 1) ц
7910 ц 791 ц

3600 с  6 мүн
3600 с (6 • 60) с
3600 с 360 с



5321 см = 53 м 21 см
5321 см = (53 • 100 + 21) см
5321 см = (5300 + 21) см
5321 см = 5321 см

7080 см = 708 дм
7080 см = (708 • 10) см
7080 см = 7080 см

425 мүн 7 ч
425 мүн (7 • 60) мүн
425 мүн 420 мүн

1) 16 80 бөлгөндө, 0 менен алмаштырылган эмес, ошондуктан жооп 52 эмес, 502 болот.

2) 182ди 36га туура эмес бөлүштүрүп, 5тин ордуна 4 койду, ошондуктан 182ден 36 жана 4 көбөйтүндүсү алынып салынгандан кийин, 36дан чоңураак сан пайда болду, бул туура эмес.

Туура чечим:



  1. 960 + 640 = 1600 тамыр – бардыгы

  2. 1600 : 100 = 16 тамыр – 1м2 ка

  3. 960 : 16 = 60 м2 – биринчи жер тилкенин аянты;

  4. 640 : 16 = 40 м2 – экинчи жер тилкенин аянты.

Жообу: 60 м 2 жана 40 м2

  1. 960 – 640 = 320 т – биринчи жер тилкесине экинчисине караганда көбүрөөк отургузушту.

  2. 320 : 20 = 16 т – 1м2 ка;

  3. 960 : 16 = 60 м2 – биринчи жер тилкенин аянты;

  4. 640 : 16 = 40 м2 - экинчи жер тилкенин аянты.

Жообу: 60 м2 жана 40 м2

Сүт Сыр

  1. 1000 : 50 = 20 эсе – 1 т сүттөн

  2. 4 • 20 = 80 кг – 1 т сүттөн алынган сырдын массасы;

  3. 5000 : 50 = 100 эсе - 5 т сүттөн

  4. 4 • 100 = 400 кг - 5 т сүттөн алынган сырдын массасы




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!