Мэта ўрока: фарміраванне ў вучняў агульнага ўяўлення аб мастацтве першабытных часоў і яго ролі ў сусветнай мастацкай культуры. Задачы: — актуалізаваць веды пра сінкрэтызм першабытнай культуры; — паказаць спецыфічныя асаблівасці першабытнага мастацтва (у працэсе ўспрымання артэфактаў першабытных часоў); — фарміраваць уменне вылучаць міфалагічныя сюжэты ў творах розных відаў мастацтваў; — развіваць мастацкае мысленне на матэрыяле першабытнай культуры |
Ход урока (метады і заданні): Арганізацыйны момант. Актуалізацыя ведаў: У мінулым годзе вы пазнаёміліся з рознымі відамі мастацтва, іх асаблівасцямі. Якія тэмы, адлюстраваныя ў творах мастацтва, вам запомніліся? Пра якія вы хацелі б даведацца больш? План тэмы | Дзейнасць настаўніка | Дзейнасць вучняў | Ўспрыманне і абмеркаванне. артэфактаў першабытных часоў. | Арганізацыя прагляду і абмеркавання работ | Работа па ўспрыманню і абмеркаванню. артэфактаў першабытных часоў. Работа з тэкстам.З’яўленне мастацтва. Сінкрэтызм першабытнай культуры. Сувязь першабытнага мастацтва і вераванняў. | Дыскусія на тэму «Чаму папулярныя міфы?». | Арганізацыя работы з тэкстам | Удзел у дыскусіі Работа з тэкстам. Міф — аснова першабытных уяўленняў пра свет. | Вуснае сачыненне на тэму «Міф аб ... (знаку задыяка, назве горада, ракі і г. д.)». | Арганізацыя работы па складанні вуснагасачынення | Складанні вуснагасачынення Работа з тэкстам. Шлях ад пераймання прыроды да творчасці. Першыя наскальныя выявы як праява творчай дзейнасці першабытнага чалавека. Выявы слядоў рук. | Складанне табліцы «Знаёмыя міфалагічныя персанажы і сюжэты». | Арганізацыя работы па складанні табліцы | Работа па складанні табліцы. Работа з тэкстам. Сюжэты і вобразы першабытнага мастацтва як універсальная аснова сусветнай мастацкай культуры. | Выкананне малюнка (тэма на выбар) у стылістыцы першабытнага мастацтва | Арганізацыя работы па выкананню малюнка | Работа па выкананню малюнка | |
Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі: 1. Дапаможнік. § 1, с. 5—9 2.https://www.youtube.com/watch?v=df-Tr_A4LpQ 3. Роспісы пячоры Ласко (Францыя), палеаліт; Прыклады грабеньчата-ямкавай керамікі, неаліт; Каралі з Дольніх Вестаніц (Паўднёвая Маравія, Чэхія), палеаліт; Малюнкі «макарона» з пячоры Альтаміра (Іспанія), палеаліт; Прыклады адбіткаў рук у пячорах палеаліту; Наскальныя малюнкі (піктаграмы, гравіроўка) («Пячора тысячы мамантаў», Руфіньяк, Францыя), палеаліт; Сунгірскі конік (Уладзімірская вобл., Расія), 25—30 тыс. да н. э.; «Бізон, які аблізвае свой бок» (пячора Ла-Мадлен, Францыя), каля 17—20 тыс. да н. э.; Галава жывёлы на абломку аленевага рога (пячора Пекарна, каля г. Брно, Чэхія), 15—8 тыс. да н. э. Адлюстраванне першабытнага мастацтва ў культуры наступных эпох:Р. Кіплінг. «Кошка, которая гуляла сама по себе»; Янка Маўр. «Чалавек ідзе»; П. Клее. «Смерць і агонь», 1940; Б. Бартак. «Варварскае алегра»; І. Ф. Стравінскі. Балет «Вясна свяшчэнная» («Вясновая варажба. Скокі фарсух»). |