СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Магниттик агым. Бир тектүү магнит талаасындагы заряддуу бөлүкчөлөрдүн кыймылы. Лоренц күчу.

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Магниттик агым. Бир тектүү магнит талаасындагы заряддуу бөлүкчөлөрдүн кыймылы. Лоренц күчу.»

3-сабак

11 – класс: Физика

Сабактын темасы: Магниттик агым. Бир тектүү магнит талаасындагы заряддуу бөлүкчөлөрдүн

кыймылы. Лоренц күчу.


Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчулүк

Магнит талаасы тогу бар өткөргүчкө таасир этеби, же ошол откоргучтогу багыттуу кыймылдагы заряддарга таасир этеби? Окуучулар талкуулашат;

Магниттик агым түшүнүгүн билишет, Лоренц күчүнүн эмнеге барабар экенин билешет

Өнуктурүүчүлүк

Лоренц күчү эмнеге барабар экенин билишет

Лоренц кучунүн багыты кандай аныкталарын билишет

Тарбиялык

Магнит талаасынын кыймылдагы заряддарга жасаган таасири кайда колдонуларын билдирүү

Магнит талаасынын кыймылдагы заряддарга таасири кайда колдонуларын билишет


Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү

Усулдар: Интерактивдуу метод

Жабдылышы: окуу китеби, көргөзмө куралдар, карточка ж.б.
































Сабактын технологиялык картасы:

Этап

Уба

кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүк баалоо

Уюштуруу

3 мин.

Саламдашат.

Жагымдуу маанай түзөт.


Сабактын жабдылышын карайт

Саламдашат.

Жагымдуу маанайда сабакка киришет.

Окуу куралдарын толуктап толукташат

НК3


Маанай

Үй тапшырманы суроо

12 мин.

  1. Кандай кучтор магниттик кучтор деп аталат?

  2. Тогу бар эки огткоргучтун оз ара аракет этуучу кучу кандай аныкталат?

  3. Сол кол эрежеси аркылуу эмне аныкталат?

  4. Ампер кучу деген эмне?

  5. Магниттик индукция деп кандай чондукту атайбыз?

  6. Тесла деп эмнени айтабыз?

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Талкуулашат. Ойлорун жыйынтыкташат

НК2

ПК3

Формативдик

Жаңы теманы түшүндүрүү

20 мин.

Жаны теманы слайддар, презентациялар менен түшүндүрүп берет. Окуучулар менен биргеликте теманы талкуулайт

Сабактагы жаңы тама боюнча түшүнүккө ээ болушат, түшүнбөгөн жерлерин сурашат, суроолорго жооп менен теманы талкулашат

НК1

ПК2


Бышыктоо

6 мин.

Жаны тема боюнча суроолор берет:

  1. Кандай магнит талаасы бир тектүү деп аталат?

  2. Магниттик агым деген эмне?

  3. Вебер деп эмнени айтабыз?

  4. Магнит талаасы тогу бар өткөргүчкө таасир этеби, же ошол өткөргүчтөгү багыттуу кыймылдагы заряддарга таа­сир этеби?

  5. Лоренц күчү эмнеге барабар?

  6. Лоренц күчүнүн багыты кандай аныкталат?

  7. Магнит талаасынын кыймылдагы заряддарга жасаган таасири кайда колдонулат?

Суроолорго жооп беришет. Берген жоопторуна ынанышат жана талкуулашат.

НК2

ПК3

суммативдик

Үй тапшырма

3 мин.

Өтулгөн теманы үйдөн кайталып суроолорго жооп даярдап келишет

Окуучулар тапшырмаларды күндөлүктөрүнө жазышат.




Баалоо

1 мин.

Көрсөткүчтөрдүн натыжасында окуучуларды баалоо








Скачать

© 2023, 130 0

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!