Мектеп: | «№44 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ | Мұғалім: | Шалабаева Торгын Муратовна |
Сабақтың тақырыбы: | Қышқылдар-ASIDS |
Сілтеме | 40 минут | сабақ жоспары, textbook “Chemical Reactions and Compounds” |
Дереккөздер | | CLIL Chemistry oқулық, ғаламтор ресурстары, электрондық оқулық |
Мақсаты | | -Calculate solubility of substances in 100g water by using evaporation method; -Calculate mass percentage of salts in solution |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері, күтілетін нәтиже | | Химиялық есеп шығару кезінде терминдерді дұрыс қолдана білу. Топпен жұмыс істей отырып, ақпаратты есте сақтауға бағытталған оқу үйрену нәтижесіне мән беру |
Сабақта туындаған түйінді (негізгі) идеялар | | Оқушылардың ынтасын анықтау және олардың дамыту жолдарын белгілеу. Диалогтік әдістер – сауал және топпен жұмыс істеу балалардың білімін жетілдіретін мүмкіншіліктер болып табылады. Бағалау оқушыларға көмектесетін басты әдіс. |
Қолданылған ресурс және көрнекілік | | Active board Assessment Cards Power Point Slides E-book |
Тапсырмалар | Әдіс-тәсілдер | Сабақ барысы |
| | Procedure of the lesson Organization moment Checking up the Home task Warm up Studying the new Terminology New Theme Doing sums Feedback Assessment Home Task |
| | Іс-әрекет |
| | Мұғалім | Оқушы |
Organization moment | Диалогтік тәсіл 2 минут | Good morning, students! Who is on duty today? Who is absent? What date is it today? Let’s begin our lesson. Today we shall have an open lesson. We have got some guests. Be active at the lesson! | Good morning, teacher! I am on duty today. … is absent. All are present. Today is the 6th of March |
Checking up the Home Task | Топпен жұмыс, топтық әңгіме 7минут . | We start Knowledge fair.Check homework. Benefit-польза, выгода sour taste-кислый вкус irritant-раздражающий volatile-летучий tissue- ткань Some acids are found in everyday items such as food and drink, and skincare products-Некоторые кислоты содержатся в повседневных продуктах, таких как продукты питания и напитки, а также в средствах по уходу за кожей. It is safe to handle these acids, and in some cases even to taste them! These acids are known as weak acids С этими кислотами безопасно обращаться, а в некоторых случаях даже пробовать их! Эти кислоты известны как слабые кислоты. Mainly used to remove hard water, scaly and corrosive deposits-В основном используется для удаления жесткой воды, чешуйчатых и агрессивных отложении Today the new topic is: “Mass percentage of substances” The aim of lesson you will: -Calculate solubility of substances in 100g water by using evaporation method; -Calculate mass percentage of salts in solutions New terminology: Mass percentage- массалық үлес-массалық үлес Proportion- қатынас -соотношение Recristallization – кристалдану- кристаллизация Widely- кеңінен-широко Solution -ерітінді- раствор Stirring- перемешивание-араластыру Expresses-выраженный- өрнектелген | Answer: A scientist who studies chemistry it teaches inorganic substances it teaches organic substances. Table of elements the tiny particle that makes up all substances. A pure substance made up of two or more different elements. A pure substance that cannot be broken down into simpler elements |
Warm up | Диалогтік тәсіл-Бастапқы жауап кейінгі әрекет (БЖӘ) | The solubility of potassium iodide is 136g/100g of water at 10oC. How many grams of water is needed to dissolve 200g of potassium iodide at the same temperature? This problem can be calculated by using a simple proportion If 136 g of KI dissolves in 100 g of water 200 g of KI dissolves in X g of water X = 200 x 100 / 136 = 147 g of water is needed MASS PERCENTAGE = MASS OF SOLUTE *100% MASS OF SOLUTION Mass percentage expresses the mass of solute present in a given mass of solution Lets watch a video carefully What did you understand from the video? I m going to give a task for you You are going to solve a task.I give you 3 minutes Have you finished? I want you to take stickers and post your tweets about today’s lesson | Chemical reactions are changes in which new substance are formed. |
Studying the new terminology | Сұрақ-жауап АКТ 5 минут | Example №3 How many grams of glucose (C6H12O6) must be dissolved in water in order to prepare 400 g of 15% solution by mass? 1 group Solubility curves a,b 2 group Solubility curves c,d | Whatch the video Answer:60 g glucose |
New Theme | АКТ қолдану слайд | Ойын «Swatter fly» немесе «Шыбын аулау» деп аталады. Ойынның шартында ортаға 2 оқушы шығып, тақтадағы сөздерді тауып бірінші болып қағу керек .Кім бірінші болып тапса, сол жауабын айтады.Соңынан ұпай санын санап жеңімпаз анықталады. | Rewarding students –оқушыларды мадақтау «Smart kids» , «The best one» |
Feedback | Дарынды және талантты оқушымен жұмыс (кеңейтілген тапсырма-лар) | (оқушыларға сабақты түсінгенін білу үшін бекіту сұрақтарын қоямыз.) 1. Well, what have you learned? 2. What kind of terminologies have you learned? What is it? | |
Doing sums | сынақтан өткізу 10 минут | I will give you 2 minute do this task. Exercise 3 Do the sums 1.6g of hydrogen gas is reacted with oxygen gas. Calculate the mass of water. | Answers: Exercise 3 18g 10.8 |
Assessment | Топ жетекші бағалауы 5 минут | | |
Home Task- Үйге тапсырма | 2 минут | Learn the terminology by heart Homework: P.182 . Worksheet Exercise 1,2. Retell the text Do the sums See you tomorrow! | |