СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз-тили 3-класс Кайталоо сабагы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Кайталоо сабагы     __________________________________

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди  калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү сабак, топ менен иштөө, жекече иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы: стикер аңгеме,окуу китеби. Таш бака, бугу сүрөт, кластер, Венндин диаграммасы

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Текст боюнча суроолорго жооп беришет. Тексттеги сүйлөмдөрдү көчүрүп жазып,ээ баяндоочун табышат.Каармандарды сыпаттап кластер түзүшөт.үркүттүн тумшугу оюнун ойноп, зат атооч жана ат атоочторду колдонушат.

-текст боюнча суроолорго жооп беришсе.

-тексттеги сүйлөмдөрдү көчүрүп жазып,ээ баяндоочун табышса.

-каармандарды сыпаттап кластер түзүшсө.

-бүркүттүн тумшугу оюнун ойноп, зат атооч жана ат атоочторду колдонушса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Байланыштуу кеби, сөз байлыгы өсөт. Жазуу көндүмдөрү калыптанат.

-оюн толук айта алса;

-сөз байлыгы өссө;

-туура, катасыз жазышса.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка, спорт менен ден соолукту чыңдоого тарбияланышат.

-бири-бирин сыйласа, ынтымактуу болушса, спорт менен ден соолугун чыңдашса.

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшыр

маны суроо

5- көнугүү. Таяныч сөздөрдү пайдаланып, бир окуя жазгыла.

Мен, сен, ал,сиз,биз, оюн, спорт, компьютер, күрөш.

Үй тапшырма текшерүү.

 

 

 

 

 

Үй тапшырмасын көрсөтүп, окуп беришет.

 

НК1

НК2

НК3

ПК3

 

ПК2

 

Смайлик

Жаңы тема

 

 

 

 

 

Ат атооч деп эмнени айтабыз?

Ат атооч кандай болуп бөлүнөт?

Жекелик түрүндө 1-жакты айт.

Экинчи жактачы?

 Үнчү жак кандай айтылат?

Суроолорго жооп берип, мисал келтиришет.

 

 

 

НК1

НК2

 

НК3

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

Мактоо

 

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

1-көнүгүү. Суроолорго жооп бергиле. Стикер аңгеме жаздыртуу.

1-топ. Окуя кантип башталды. Сүрөтүн тартып, чакан жооп жазышат.

2-топ. Стикер аңгеме. Эмне үчүн бугу жеңишке жетем деп ишенди? Сүрөт тартып, чакан аңгеме жазышат.

3-топ.Эмне үчүн таш бака чөп баскан жолду тандады? Стикер аңгеме.

 Жалпы талкуулоо.Билеги күчтүү бирди жыгат, билими күчтүү миңди жыгат.

 

Манжалар күрөшү

 

2-көнүгүү. Жомоктогу окуянын башынан 3 сүйлөмдү туура жана таза көчүрүп жазгыла. Сүйлөмдүен ээси менен баяндоочун көчүрүп жазгыла.

3-көнүгүү.Каармандарды сыпаттап кластер түзгүлө.

 

 

 

 

 

4- көнүгүү “Бүркүттүн тумшугу ” оюну жупта ойношот.

 

Тапшырмаларды топто аткарышат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Манжаларын күрөштүрүшөт.

 

Көчүрүп жазышат. Ээ, баяндоочун табышат.

 

1-топ .Кластер таш бака .

2-топ. Венндин диаграммасы Бугу, таш бака.

3-топ. Кластер бугу.

 Зат жана ат атооч сөздөрдү пайдаланып ойношот.

.

НК2

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

 

 

НК3

 

НК2

 

ПК1

 

ПК3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1

 

 

 

 

 

ПК3

 

Мактоо, кол чабуу менен

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мактоо, кол чабуу

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

Уй тапшырма

Топторду баалоо

 

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

5- көнүгүү. 83-б. Тушоо тойго чуркаганы жөнүндө окуя. Сын жана сан атоочтордун астын сыз.

 

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Кол чабуу

менен.

 

смайликтер

 

 

 

 

 

       Стикер аңгеме

Эмне үчүн таш бака чөп баскан жолду тандады?

 

 

 

 

 

  

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз-тили 3-класс Кайталоо сабагы»

Тема: Кайталоо сабагы __________________________________

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү сабак, топ менен иштөө, жекече иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы: стикер аңгеме,окуу китеби. Таш бака, бугу сүрөт, кластер, Венндин диаграммасы

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Текст боюнча суроолорго жооп беришет. Тексттеги сүйлөмдөрдү көчүрүп жазып,ээ баяндоочун табышат.Каармандарды сыпаттап кластер түзүшөт.үркүттүн тумшугу оюнун ойноп, зат атооч жана ат атоочторду колдонушат.

-текст боюнча суроолорго жооп беришсе.

-тексттеги сүйлөмдөрдү көчүрүп жазып,ээ баяндоочун табышса.

-каармандарды сыпаттап кластер түзүшсө.

-бүркүттүн тумшугу оюнун ойноп, зат атооч жана ат атоочторду колдонушса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Байланыштуу кеби, сөз байлыгы өсөт. Жазуу көндүмдөрү калыптанат.


-оюн толук айта алса;

-сөз байлыгы өссө;

-туура, катасыз жазышса.

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка, спорт менен ден соолукту чыңдоого тарбияланышат.

-бири-бирин сыйласа, ынтымактуу болушса, спорт менен ден соолугун чыңдашса.




Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшыр

маны суроо

5- көнугүү. Таяныч сөздөрдү пайдаланып, бир окуя жазгыла.

Мен, сен, ал,сиз,биз, оюн, спорт, компьютер, күрөш.

Үй тапшырма текшерүү.






Үй тапшырмасын көрсөтүп, окуп беришет.


НК1

НК2

НК3

ПК3


ПК2


Смайлик

Жаңы тема






Ат атооч деп эмнени айтабыз?

Ат атооч кандай болуп бөлүнөт?

Жекелик түрүндө 1-жакты айт.

Экинчи жактачы?

Үнчү жак кандай айтылат?

Суроолорго жооп берип, мисал келтиришет.




НК1

НК2


НК3






ПК3






Мактоо



Бышыктоо














Эс алуу көнүгүүсү



1-көнүгүү. Суроолорго жооп бергиле. Стикер аңгеме жаздыртуу.

1-топ. Окуя кантип башталды. Сүрөтүн тартып, чакан жооп жазышат.

2-топ. Стикер аңгеме. Эмне үчүн бугу жеңишке жетем деп ишенди? Сүрөт тартып, чакан аңгеме жазышат.

3-топ.Эмне үчүн таш бака чөп баскан жолду тандады? Стикер аңгеме.

Жалпы талкуулоо.Билеги күчтүү бирди жыгат, билими күчтүү миңди жыгат.


Манжалар күрөшү


2-көнүгүү. Жомоктогу окуянын башынан 3 сүйлөмдү туура жана таза көчүрүп жазгыла. Сүйлөмдүен ээси менен баяндоочун көчүрүп жазгыла.

3-көнүгүү.Каармандарды сыпаттап кластер түзгүлө.






4- көнүгүү “Бүркүттүн тумшугу ” оюну жупта ойношот.


Тапшырмаларды топто аткарышат.












Манжаларын күрөштүрүшөт.


Көчүрүп жазышат. Ээ, баяндоочун табышат.


1-топ .Кластер таш бака .

2-топ. Венндин диаграммасы Бугу, таш бака.

3-топ. Кластер бугу.

Зат жана ат атооч сөздөрдү пайдаланып ойношот.

.

НК2





НК3









НК3






НК3


НК2


ПК1


ПК3















ПК1






ПК3


Мактоо, кол чабуу менен





















Мактоо, кол чабуу

Жыйынтыктоо


Баалоо


Уй тапшырма

Топторду баалоо


Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

5- көнүгүү. 83-б. Тушоо тойго чуркаганы жөнүндө окуя. Сын жана сан атоочтордун астын сыз.



Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.



НК3



Кол чабуу

менен.


смайликтер











Стикер аңгеме

Эмне үчүн таш бака чөп баскан жолду тандады?









_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!