СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Квадрат теңдеу түбірінің формуласы. ҚМЖ

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Квадрат теңдеу түбірінің формуласы. ҚМЖ

Просмотр содержимого документа
«Квадрат теңдеу түбірінің формуласы. ҚМЖ»

өтілетін күні

Пәні

Класс

Өткізетін мұғалім

Кабинет


Алгебра

8


17

тақырыбы

Квадрат теңдеу түбірінің формуласы

Мақсаты


  • Квадрат теңдеулер түбірінің формуласын есеп шығаруда пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру

  • Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін зерделеу

  • Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу

Оқыту нәтижесі

Квадрат теңдеулер тақырыбын қайталайды және квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын есеп шығарғанда пайдалана біледі

Түйінді идеясы

квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а

а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы пайдаланады.

Әдіс-тәсілдер

топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Ноталар сызығы», эстафета

Уа-

қыт

Ресурс

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Қызығушылығын ояту кезеңі

2

мин

Карточка

Оқушыларды атаулы күндер арқылы топқа бөлу.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

«Математика – басқа ғылымдар үшін күрделі теңдеудей»

Новалис


Оқушылар атаулы күндерге байданысты үш топқа бөлінеді:

  • Абай Құнабаевтың 170 жылдығы;

  • Қазақстан халқы Ассамблеясына 20 жыл;

  • Қазақ хандығына 550жыл;

сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау

1 мин

Слайд

үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар ауызша жауабын айтады

Мағынаны тану кезеңі

2 мин

слайд

Миға щабуыл:

  1. Квадрат теңдеудің жалпы түрі?

  2. Қандай теңдеуді толымсыз квадрат теңдеу деп атайды

  3. Дискриминантты қай формуламен табу қажет

  4. егер D0  D=0

Dиболса,онда теңдеудің неше түбірі болады?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

5

мин

Карточ

ка

Топтық жұмыс: квадрат теңдеудің дискриминантын есептеп қанша түбірі болатынын анықтаңдар:

Топ

Теңдеу

D

Түбірлерінің саны

І топ

х² −5х - 8=0

D


х² - 5х + 6=0

D


ІІтоп

х² −3х +1=0

D


х² +х+3=0

D


ІІІ топ

3х² +х - 4 = 0

D


х² - 6х+2=0

D



Оқушылар тапсырманы орындап, жауабын тексереді (өзін-өзі бағалайды)


Тарихи дерекпен танысады:

«Дискриминант» латынның «ажырату, анықтау» деген сөзінен шыққан. Бұл терминді ойлап тапқан ағылшын ғалымы Сильвестр.


10

мин

Слайд

Топтық жұмыс: Теңдеуді шешіңдер

x2 - 8x + 15 = 0

топтар бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір – біріне түсіндіреді. Постер жасайды. алмасу арқылы бірін-бірі тексереді (топтық бағалау)

5

мин


Сергіту сәті. "эстафета"

Оқушылар топ бойынша кезекпен шығып тақтада жазылған тапсырмаларды ретімен орындап, жарысады. Нә тижесінде айтулы даталарға байланысты "20", "170", "550" деген сандар шығады.

10 мин


Слайд, карточка

Оқулықпен жұмыс:

І топ № 134 (1)

ІІ топ № 136 (1)

ІІІ топ № 136 (2)


Қабілетті оқушылармен жұмыс

Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді, сыныпта талдайды.

Қабілетті оқушылар жеке тапсырманы тақтаға орындайды.

2мин

слайд

Жұмбақ шешу:


Айналған теңдеу шешу құралына

4 саны араласқан құрамына

Теңдеудің түбірлері нешеу деген?

Қандай сан жауап берген сұрағыма?


Оқушылар жұмбақтың шешімін таба отырып, сабақ бойынша түйінді идеяны анықтайды

5 мин

Слайд

Тест тапсырмасын орындау

Жұптық бағалау

2 мин

Слайд

Рефлексия "Ноталар сызығы" бойынша

1

мин





Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады.

Үйге тапсырма беру





2



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!