Бейнелеу өнері – « Саяхатқа шығамыз» | Мектеп: Шаған ЖОББМ |
Күні: 12.01.2016ж | Мұғалімнің аты-жөні: Таңатаров Нұртас Тілепұлы |
Сынып: 1в | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Оқыту мақсаттары | 1.1.4. 1 Зерттеу мен бақылау барысында ѳзінін идеялары мен сезімдерін шығармашылықпен ұсыну, түрлі тәсілдермен бере білу Қоршаған орта мен жекелеген түрлерді бейнелеу кезінде кеңістік туралы ұғымы артқанын кѳрсету 1.2.2.1 Қарапайым тәсілдер кѳмегімен эксперимент жасай отырып сурет салу техникаларын, құрал-жабдықтар мен материалдарды пайдалану 1.3.2.1 Ѳнер туындыларының кейбір сипаттарын тану және сипаттай білуге баулу 1.1.3.1 Идеяны талқылау және сұрақтар қою |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы.тар: • Қазақстанның табиғатымен және ландшафтымен танысады; • шығармашылық жұмыс үстінде кѳркем техникамен және материалдармен эксперимент жасай алады Оқушылардың кѳпшілігі: • шығармашылық жұмыс үстінде кѳркем материалдармен және техникамен мақсатты түрде эксперимент жасайды; • кейбір кѳркем техниканы ажыратып, оларды ѳз жұмысында пайдалана бастайды. Оқушылардың кейбіреуі: • таңдауын түсіндіре отырып мақсатты түрде кѳркем материалдармен және техникамен жұмыс жасайды; • кѳркем материалдар мен техниканы пайдаланады, нысан мен беттің сапасын ескере отырып шығармашылық таңдау жасайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: айналадағы заттардың қасиетін сипаттау үшін сын есімдерді пайдалана алады және олардын сырт кѳрінісі неге олай екенін тусінетінін кѳрсете алады. Негізгі сѳздер мен сѳз тіркестері: Саяхат, қарама-қайшылық, түс, бет бедері, монотипия Сѳйлесу/жазу үшін қажетті пайдалы лексика мен терминология: Талқылау тақырыбы: ... Суретшілер ѳз сезімдері мен идеяларын қалай бере білген? ... Тауды қалай бейнелеуге болады? ... Қандай түстерді пайдаланасың? ... Даланы қалай бейнелеуге болады? ... Ағаштар мен шѳптерді қалай бейнелеуге болады? Сѳйлесу/жазу үшін қажетті пайдалы сұрақтар: ... монотипия деген не? ... ол қалай алынады? |
Осыған дейін меңгерілген білім | Пейзаж, перспектива, кѳркем материалдардың қасиеті, басу техникасы |
Сабақ барысы | |
Сабақ кезеңдері | | Ресурстар Оқушылардың альбомы. Парақтар, гуащь бояуы |
Сабақтың басталуы 0-5 минут 6-14 | (Ұ,Қ) Сыныппен бірге саяхатшылардың әңгімелеріне сүйене отырып қазақстан бойынша ойша саяхат жасаңыздар, қазақ/ орыс тілдеріндегі кітаптарды пайдаланыңыздар. Қазақстан табиғаты бейнеленген фотосуреттер мен суретшілер жұмыстарын кѳрсетуге болады. «Қазақстан бойынша саяхат» тақырыбындағы суреттер оқушыларды еліміздің тарихы мен мәдениетіне байланысты жекелеген кѳріністерді бейнелеуге шабыттандырады. Сондай-ақ оқушылардың ѳздері болған саяхаттарын, сол жолда кѳрген қызықты жайттарды естеріне түсіруге кѳмектеседі. |
Сабақтың ортасы 15-25 26-35 36 - 45 | (Ұ, ОТ, Қ) Оқушылардың суретшілер картиналарын сіз айтып берген сюжет бойынша реттеуін ѳтініңіз. Мысалы, саяхатшылар тауға, орманға барды, далада гүл терді, т.б. Олар жұппен немесе кішігірім топтармен жұмыс істейді. Оқушылар кітапты және/немесе фильм, суреттер, пейзажшы суретшілер картиналарының кѳшірмелерін, басқа да кѳркем бейнелерді қарайды, содан кейін солардың суретін салады. Монотипия туралы айтып беріңіз. Оны жасаудың жолдарын кѳрсетіңіз. «Монотопия» сөзі грекше «бір ғана таңба» дегенді білдіреді. Монотопия - сурет салу техникасының бір түрі. (Т, ОТ) Топтарда оқушылар бір-біріне сюжет таңдауға кѳмектеседі, соның кѳмегімен олар саяхат туралы әңгіменің жартысын сала алады. Оқушылар болашақ жұмысын қалай салуға болатынын талқыға салады, парақтарды пайдаланып сурет салуды үйренеді. «Дала және таулар» тақырыбына монотопиясын салады Жұмысты орындайды және оны талқылайды. |
Сабақтың соңы | Құрал-жабдықтарды жинастырамыз | |
Қосымша ақпарат |
Жіктемелеу - балаларға қалай барынша кѳп қолдау жасауды жоспарлайсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарладыңыз? | Бағалау - материалды оқушылардың меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс тәрбиелік элемент) |
Ѳткен оқыту сатысында материалдарға шолу жасау. Бақылау, тыңдау. Сұрақнама. | • Топпен жұмыс, пікірлерге құрметпен қарау, музыкамен байланыс |
Шығармашылық тапсырма нәтижелерін жіктемелеу. Зерттеу міндеттерін үлгілеуді мұғалім альбомын кѳрсету жолымен жузеге асыру. Мұғалім қажетіне қарай басшылық жасап, қолдау кѳрсетеді. Оқушылардың бір-біріне кѳмектесуі арқылы бірлескен жұмысына қолдау кѳрсету. | | |
Рефлексия Сабактың мақсаты/оқыту мақсаты жүзеге асты ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ ахуалы қандай болды? Жұмысқа жіктемелі қарау ѳз нәтижесін берді ме? Белгіленген мерзімге үлгердіңіз бе? Ѳз жоспарыңызға қандай ѳзгерістер енгізер едіңіз және неліктен? | Осы тарауды сабақтың рефлексиясы үшін пайдаланыңыз. Сіздің сабағыңыз туралы сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз |
|